Christian Dior by oslavil 116. narozeniny. Připomeňme si příběh ikonického návrháře

Dnes je tomu 116 let, kdy se narodil jeden z nejvýznamnějších světových módních návrhářů Christian Dior. Podařilo se mu vytvořit značku, která se stala doslova fenoménem. Jeho jméno je dodnes spojováno s elegancí a vkusem nejen v módním, ale také kosmetickém průmyslu.

* Jeden z nejvlivnějších módních návrhářů by dnes oslavil narozeniny. Zdroj: Profimedia

Móda mu byla souzena

Christian Dior se narodil 21. ledna 1905 v normandském Granville nedaleko oceánu. Do tohoto malého městečka se tehdy sjížděla francouzská smetánka a malého Christiana uchvátily luxusní róby a elegantní obleky, které bohatí lidé nosili. Na přání svých rodičů, kteří z něho chtěli mít diplomata, vystudoval Ecole des Sciences Politiques. Během studií se věnoval svému koníčku – navrhoval a kreslil kostýmy a šaty.

Christian šel za svým snem, studium mezinárodních vztahů ho nebavilo, a tak se vydal jiným směrem. Začal pracovat jako módní designer v pařížských módních domech. V roce 1947 založil s pomocí textilního magnáta Marcela Boussaca svou vlastní značku. Tehdy mu bylo už 42 let a v módním světě způsobil doslova revoluci.

Hned první módní kolekce měla obrovský úspěch. Vypasovaná silueta, oblé tvary, nabírané sukně, které připomínaly okvětní lístky, to byl trend do té doby zcela nevídaný. Šaty od Diora šly doslova na dračku, objednávky přicházely nejen z Evropy, ale také z Hollywoodu. Módní dům Dior zažíval období slávy. Později se Christian rozhodl vyrábět také parfémy. První vlaštovkou byl dnes již kultovní Miss Dior.

Jaká je vaše nejoblíbenější vůně od Diora? Zdroj: dior.comJaká je vaše nejoblíbenější vůně od Diora? Zdroj: dior.com

Předčasné úmrtí geniálního návrháře

Christian si však svou slávu a úspěchy dlouho neužil. V roce 1957 svět zasáhla tragická zpráva. Návrhář náhle zemřel v Itálii na zástavu srdce. Bylo mu pouhých 52 let. Po jeho smrti získal místo kreativního ředitele značky Dior jeho bývalý asistent, tehdy velmi mladý jednadvacetiletý Yves Saint Laurent. Pod jeho taktovkou dostala značka nový punc.

Laurent navrhoval odvážnější a bohémské modely. Na tehdejší dobu možná až příliš. Jeho kreativita zákaznice i kritiky pobuřovala a mladičký Yves musel u značky Dior skončit. Svůj talent ale zúročil na 100 %, později založil vlastní veleúspěšnou značku, to už je ovšem jiný příběh.

Dior není jen móda, ale také parfémy a kosmetika

Život Christiana Diora byl poznamenán hektickým životním stylem i neustálými konflikty kvůli své homosexuální orientaci. Přesto se zapsal do srdcí lidí po celém světě právě díky obrovskému citu pro módu a luxusní vůně. Parfémy Dior jsou ikonické a své příznivce si našly po celém světě. Po prvním veleúspěšném parfému Miss Dior vyvinul vůni Diorama, která vznikla o rok později. Za zmínku stojí také první unisexová vůně na světě Eau de Cologne Fraiche.

Christian miloval květiny, byly mu předlohou, když vytvářel návrhy oblečení a tvořily také hlavní ingredienci jeho parfémů. Mezi jeho další voňavé hity patří kolekce parfémů Poison a pánský charismatický Fahrenheit, který spatřil světlo světa v roce 1988 a muži (i ženy) ho milují dodnes. Jednou z nejoblíbenějších vůní současnosti je nepochybně J'adore, ve které se snoubí prvky ovoce, květin a vanilky.

Za pozornost stojí také kosmetické počiny značky Dior, která nabízí širokou škálu dekorativní i pečující kosmetiky. Oblíbené jsou především rtěnky. Značka dnes patří do impéria čtvrtého nejbohatšího muže světa Bernarda Arnaulta.

Který parfém od Diora máte nejraději?

Autor: Martina

Dekorativní kosmetiku vybírá velmi pečlivě s ohledem na citlivou pokožku. Miluje výrazné rtěnky a jemné oční stíny a minimalistické řasenky. Velmi ráda objevuje novinky z oblasti dekorativní i pečující kosmetiky.

Témata článku

Váš příspěvek

Nejčtenější