Co je kopřivka a jak proti ní bojovat?

Kopřivka je kožní reakce na vnější vlivy. Nejde sice o závažný zdravotní problém, ale rozhodně je nepříjemná. Její projevy je proto lepší co nejdříve zmírnit. Jak na to? Poradíme vám.

Co je kopřivka?

Kopřivka je kožní onemocnění, které se projevuje drobnými svědivými pupínky. Ty mívají červenou nebo bílou barvu a objevují se nejčastěji u dospívajících jedinců. Můžou ale postihnout i miminka nebo dospělé.

Obvykle kopřivka sama do 24 hodin odezní a nenese s sebou žádné následky do budoucna. Její název vznikl z typické kožní reakce, ke které dojde po popálení kopřivou.

Kopřivka je nepříjemná vyrážka. Zdroj: Shutterstock, Inc.Kopřivka je nepříjemná vyrážka. Zdroj: Shutterstock, Inc.

Jak kopřivka vzniká?

Kopřivka vzniká ve většině případů jako důsledek alergické reakce. Nejčastějšími alergeny bývá strava, hmyzí bodnutí, kov nebo léky. Mezi rizikové potraviny patří nejčastěji jahody, mořské plody, plísňové sýry a uzeniny, rajčata, ananas, špenát, feferonky, kakao, čokoláda, potraviny s vysokým obsahem barviv…
Kopřivka se ale může objevit i například jako reakce na oblečení, pot, stres, saunování, opalování nebo dokonce na chlad.

Kopřivka patří mezi dvacet nejčastějších kožních chorob. Odhaduje se, že alespoň jednou v životě se s ní setká až třetina populace. Opakovaně se objevuje asi u 5 % Čechů.

Jak na kopřivku?

Jak už jsme zmínili, podráždění kůže a intenzita svědění při kopřivce jsou stejné jako při popálení kopřivou. Tedy nic příjemného. Proto každý zatouží po zaručeném tipu, jak projevy zmírnit, a zastavit tak svědící peklo.

  • Jestli jste alergici, určitě si při vzniku kopřivky nezapomeňte vzít prášek.
  • Ujistěte se, že vám svědění nevyvolalo žádné jídlo. Pokud ano, podezřelé potraviny ihned škrtněte z jídelníčku.
  • Od horkosti spojené s kopřivkou vám uleví studená sprcha nebo obklady.
  • Skvělým pomocníkem jsou i obklady z bylinných vývarů, třeba z heřmánku.
  • Dopřejte si koupel, třeba levandulovou, jitrocelovou nebo s jedlou sodou.
  • Velmi rychle vám uleví i mast, jako je například Fenistil, skvělé je i konopné mazání.
  • Zklidnit pokožku by vám měla i jakákoli termální voda, na výběr máte třeba ze značek Avéne, Vichy, La Roche-Posay, Uriage anebo SOS sprej od Biodermy.
  • Oblékněte si 100% bavlnu a volnější oblečení, abyste tělo zbytečně nezahřívali a kůži nedráždili nebo neobepínali.

Pokud vám pupínky kopřivky do jednoho dne nezmizí a svědění ani přes domácí léčbu a veškeré úsilí nepoleví, kontaktujte svého lékaře.

Měli jste někdy problém s kopřivkou? Co vám proti ní zabralo?

Autor: Adriana Martinovičová

Věčný snílek, který často nahlíží na svět přes růžové brýle (a s růžovým účesem) a rád zkouší novinky dekorativní i pečující kosmetiky. Píše lifestylový blog Something Sometimes www.somethingsometimes.cz.

Váš příspěvek

Nejčtenější