Bio kosmetika, fair trade a zero waste. Co to vlastně znamená?

V posledních letech stále více stoupá zájem o přírodní kosmetiku. Zákazník hledá šetrné produkty bez chemie a zjišťuje i to, jak byly tyto produkty vyrobeny. Jde to ale poznat na první pohled? Je dobré znát alespoň základní certifikáty, které by měla kvalitní přírodní kosmetika splňovat.

* Přírodní kosmetika musí splňovat celou řadu pravidel. Zdroj: Canva

Proč mají certifikáty smysl

Smysl certifikátů spočívá v jednotných pravidlech, které musí přírodní kosmetika splňovat. Při kontrolách je přísně hlídáno složení (zákaz používání syntetických a škodlivých látek), ale také výrobní postupy (ekologická výroba, šetrné zacházení s ingrediencemi, udržitelnost atd.). Velký důraz je kladen především na ingredience. Důležitý je jejich přírodní původ, nejlépe z kontrolovaného a šetrného ekologického zemědělství.

Netestování na zvířatech a neničení přírody (kácení pralesů atd.) je u přírodní certifikované kosmetiky samozřejmostí. Stejnou samozřejmostí je fairtrade tedy férový způsob produkce takovýchto produktů a jejich vstupních ingrediencí se sociálním podtextem.

Certifikáty přírodní kosmetiky.Organizace průběžně kontrolují certifikované produkty. Zdroj: Canva

FAIR TRADE - Spravedlivý obchod

Fairtrade je certifikace zboží, které splňuje určité sociální, ekonomické a ekologické standardy.
Známka FAIRTRADE® označuje zboží, které bylo vyrobeno v souladu se standardy Fairtrade International. Při jeho produkci tak byla v celém dodavatelském řetězci dodržena určitá sociální, environmentální i ekonomická kritéria.

Hlavními principy standardu Fairtrade jsou:

 • spravedlivá cena,
 • zákaz dětské práce,
 • důstojné pracovní podmínky,
 • rozvoj komunit,
 • ekologická udržitelnost, ochrana životního prostředí,
 • zlepšení životní úrovně znevýhodněným producentům a pracovníkům z rozvojových zemí,
 • šetrnější přístup k využívání přírodních zdrojů

.

Ochranný certifikát mohou získat pouze produkty, které splňují všechny podmínky.


Další certifikace přírodních produktů

U produktů označených logem některé z těchto certifikačních společností si můžete být jistí jejich kvalitou. Ne každý kosmetický produkt, který o sobě tvrdí, že je přírodní, totiž splňuje pravidla přírodní kosmetiky. Proto je dobré si vždy zkontrolovat složení a certifikaci.

Balíček zero waste kosmetiky.Vyrábíte si i vlastní domácí kosmetiku? Zdroj: Canva

Zero waste: Životní styl bez odpadu

Možná už jste o něm slyšeli, možná podle tohoto životního stylu, který se snaží minimalizovat zbytečné odpady, dokonce žijete. Co to tedy je zero waste a jak takový život bez odpadu vypadá?

Lidé, kteří vyznávají zero waste, se snaží o co nejvíce udržitelný a šetrný životní styl. Rozhodně nenakupují ve velkém, naopak jedním z principů je kupovat pouze potřebné věci, potraviny bez obalu, fairtrade produkty atd. Kdo má možnost, tak si potraviny sám pěstuje nebo alespoň nakupuje na trhu a lokálně, na zimu zavařuje, kompostuje bio odpady atd.

Do zero waste patří i takzvané swapování – tedy něco potřebuji, poptám to na swapu a nabídnu za to něco, co už nevyužiji (například oblečení).

Lidé, kteří vyznávají zero waste, pak používají je přírodní nabo doma vyrobenou kosmetiku, například doma vyrobené krémy či vlasové oplachy na vlasy. Někteří pak navíc nepoužívají kosmetiku žádnou nebo jen minimálně. V současnosti frčí tzv. No poo metoda mytí vlasů. Znáte ji?

Podle zero waste žije nejedna celebrita, což doufejme není pouze trend, ale také uvědomění si životních priorit. Například influencerka s uměleckým jménem Dewii vyznává udržitelný životní styl již několik let.

Principy zero waste

 • Recyklování, znovupoužívání věcí (oblečení),
 • potraviny bez obalu,
 • kosmetika bez obalu,
 • soběstačnost – domácí pěstování, zavařování, kompostování, šití oblečení,
 • udržitelnost – nenakupování zbytečností,
 • swapování,
 • šetření životního prostředí (chůze, mhd, apod.),
 • nákup lokálních a přírodních surovin a produktů,
 • podpora malých firem nad nadnárodními giganty.

Kontrolujete u koupené kosmetiky, jestli má certifikáty?

Autor: Kristina

Práce vás musí bavit a naplňovat a někdy se musí stát něco velkého, abyste si uvědomili, co je v životě důležité. Pro Kristinu to bylo právě mateřství, které nastartovalo její práci pro online media a pomohlo ji určit si priority.

Nejčtenější