Coty: Ex'cla.ma'tion

Dnes jsem se - na přání, sama bych se k němu nejspíš ještě hodně dlouho nedostala - odhodlala otestovat klasický Exclamation (respektive Ex'cla.ma'tion), dávnou hvězdu našich drogerií. V tomhle světě, kde je životnost vůně maximálně pár let, je dvacetiletá výdrž vcelku úctyhodná.
V roce 1988 Michael Jackson ještě vypadá jako člověk a je na vrcholu popularity. Belinda Carlisle slaví úspěch s písničkou Heaven Is A Place On Earth; za dva roky se začne natáčet Pobřežní hlídka a Pamela Andersonová, nyní instruktorka fitness v Los Angeles, se stane proslulou sexbombou. Daniel ‚Harry Potter‘ Radcliffe ještě není na světě. V kinech boduje Krokodýl Dundee 2 a Smrtonosná past (Bruce Willis má vlasy). Nosíme až do nebes natupírovanou trvalou à la chemlon a výraznou červenou tvářenku, k tomu minisukně a pytlovité svetry. Lucie Bílá s roztomilou vizáží krejčovské učnice hopsá po obrazovce v neposlušných teniskách a Sagvan Tofi s Lukášem Vaculíkem jsou idolem všech paní a dívek.
Exclamation do té doby zapadá naprosto bezchybně. Je to vůně konce osmdesátých let, řvavá, protivná, přeslazená a s obrovskou sillage - je to přesně ta vůně, kterou cítíte v místnosti ještě půl hodiny po odchodu majitelky.
Základem Exclamation jsou bílé květiny - v neidentifikovatelné a bohužel dost laciné drogerkové podobě. Jasmín, lilie, pomerančový květ? Možná ano, v představách nějakého ne moc pečlivého chemika. K tomu pronikavá sladkost, která z vás v kombinaci s těmi květinami při slabším žaludku vytáhne i včerejší večeři. Dokázala bych v parfumerii z fleku ukázat na pár protivných sladkých květinovek, ale všem chybí ten drogerkový odér, podle kterého Exclamation a jemu podobné bez problémů poznáte.
Chtěla jsem tuhle vůni pochválit, vždyť je to vlastně klasika :) Pamatuju si i televizní reklamu (‚ex-kla-mej-šššššn! Mlčet můžeš, a přece všechno řííííct!‘ - vzpomínejte na YouTube) vyvedenou v černé, bílé a křiklavě růžové barvě. Novinky Exclamation Star a Play nejsou tak hrozné. Ale prostě to nejde. Exclamation je příliš poplatný době vzniku a dnes působí protivně a vulgárně - musela jsem ho umýt, aby se aspoň trochu uklidnil, i tak bych ho ovšem doporučovala k vyzkoušení jen milovnicím sladších květinovek.

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější