Domácí alchymie: Jak jsem poprvé vyráběla přírodní kosmetiku

Vrcholem mojí tvorby domácí drogérie byl doposud jednoduchý prací prostředek z nastrouhaného přírodního mýdla a sody na praní. Tím spíš mám radost z toho, že se teď můžu pyšnit vlastnoručně vyrobenými balzámy na rty a tělovými krémy... a jejich výroba byla snadnější, než jsem si myslela.

Domácí je domácí


Z internetových postupů na domácí přírodní kosmetiku jsem nikdy nebyla příliš moudrá. A pak nám do redakce dorazily krabičky od Lišky Mazané. Jedna nabízela výrobu balzámů na rty, druhá šlehaných krémů, navíc z těch nejpřírodnějších složek, jako je bambucké a kakaové máslo, včelí vosk a přírodní oleje. Tomu se nedalo odolat, a tak jsem hned druhý den doma žhavila plotnu.

Balzám na rty, který voní po ostružinách


Jakožto totálně nezkušená kosmetická kuchařka jsem začala tím, co se mi zdálo snazší – tedy balzámy na rty. Balení obsahovalo dvě šroubovací tuby, samolepky, recept a hlavně navážené ingredience: bio bambucké a kakaové máslo, včelí vosk a směs olejů:

  • mandlový – vyživuje, ošetřuje
  • ricinový – hojí poranění a redukuje vrásky
  • vitamín E – urychluje buněčnou obnovu, je antioxidantem a konzervantem
  • 100% přírodní esenciální olej, u kterého si můžete zvolit vůni (případně lze i bez ní) – v mém balíčku byla ostružina

Stačí na vodní lázni rozpustit másla a vosk, přidat směs olejů a honem nalít do tubiček, což je docela výzva. Za chvilku balzámy ztuhnou, takže je můžete hodně brzo vyzkoušet. Kombinace složek je příjemná, rty jsou vláčné a jemné. Jediné, co mně osobně trochu vadí, je přílišné aroma. Nesnesu na puse nic moc voňavého, proto příště zvolím možnost bez vůně. Na druhou stranu právě sladkou vůní balzámy nadchly moji tříletou dceru, takže mi okamžitě jeden zabavila… a já jsem ráda, že má tu nejlepší péči.

Šlehaný krém s mandlovým olejem


Po úspěchu s balzámy jsem se vrhla na krémy. V balíčku je opět vše potřebné – bio bambucké a kakaové máslo, mandlový olej, dvě krabičky, samolepky na označení a recept. Jediné, na co je potřeba myslet, je šlehač. Takový ten s metlami, co se používá na šlehání sněhu z vaječných bílků. Rozhodně ho nelze nahradit ponorným, ten by nezafungoval tak, jak má.

Opět všechny ingredience rozehřejete na vodní lázni a pak směs necháte vychladnout na pokojovou teplotu. Když už není horká, vložíte ji do lednice (na cca půl hodiny) nebo do mrazáku (na 5 minut).

Chvilku mi zabralo, než jsem trefila správný čas. Nejdřív byla směs moc tekutá, takže nešla vyšlehat, proto jsem ji do lednice ještě vrátila. Po 15 minutách ale byla pro změnu příliš ztuhlá, takže jsem musela zase čekat, než povolí. Pak jsem konečně mohla šlehat. Během chvilky vznikl opravdu příjemný krém, kterým jsem naplnila krabičky. A nakonec už stačilo jen lípnout na víčka samolepky a bylo hotovo.

Krém po pár hodinách ještě trochu zatuhnul, což je možná tím, že jsem ho třeba málo vyšlehala. I tak se dá nádherně roztírat, chvilku se musí čekat, než se vstřebá, ale pokožku nechává hebkou. Díky kombinaci kakaového másla a mandlového oleje příjemně a nevtíravě voní. Lze ho použít na celé tělo, mně konečně vyřešil pozimní problém se suchou pokožkou kolem nosu.

A příště na kurz?


Dalším plusem výroby kosmetiky z DIY balíčků od Lišky Mazané je to, že vám provoní celý domov. To mě spolu s výsledkem potěšilo, takže příště možná zkusím nějaký kurz, když už jsem se takhle odhodlala.

Zkoušeli jste někdy vyrábět kosmetiku? Anebo si ji raději koupíte už hotovou?

Autor: Jana

V jejím kosmetickém arzenálu hraje prim přírodní kosmetika a neobejde se bez výrazných rtěnek. Doma jich má pěknou sbírku v různých odstínech červené.

Nejčtenější