Guerlain Metalys & Quand Vient La Pluie Extrait

Jak jsem minule slíbila, dnes jsem si k recenzi vybrala dvě krásné exkluzivní vůně, obě od mé oblíbené značky Guerlain: Metalys a Quand Vient La Pluie čistý parfém.

Na Quand Vient La Pluie už na Arôme napsala obsáhlou recenzi Domenica. Dočtete se v ní i zajímavosti o vzniku a prodeji (ano, je to limitované, exkluzivní a drahé), takže já se už omezím na popis samotné vůně. Nebo spíš její atmosféry, protože ta u guerlainovek funguje výborně.

Název parfému znamená „když přijde déšť“ a ráda vám oznamuji, že v ní jsou dešťové tóny, a nejsou to takové ty přímočaře zelené a zemité, jako když šlapete v kalužích. V Quand Vient La Pluie najdete spíš vůni zmoklých kytiček, zahrady umyté čerstvou vodou z bledě modrošedých mraků. Nechybí tu typické guerlainovské fialkové a kosatcové tóny, které známe z Après l'Ondée, L'Heure Bleue, Iris Ganache, Terracotty, ale i ze základu některých Allegorií (např. Lys Soleia). Jsou průsvitné, čiré, jako namalované akvarelem v jemných barvách. Jako potůček zurčící skrz onu jmenovanou zahrádku. Člověk to veselé pobublávání úplně slyší.

Kromě fialek a kosatců je tu také pudrově sametový heliotrop (znáte z Kenzo Flower). Bílé kvítí (složením slibovaný jasmín) je někde v dálce, pro mě v nedohlednu; to spíš ta rozmarýna a další byliny. Ani gurmánské tóny nejsou rušivé, když se budete soustředit na představu květin a zahrady v dešti, dost možná si jich ani nevšimnete a jejich krémovou sametovost přičtete kosatci. Já jsem musela přiložit ruku až k nosu, abych slibované pralinky ucítila (ale jakmile jsem je našla, už jsem je cítila pořád :) ).

Kdyby se vám někdy naskytla šance dostat se ke vzorku této nádherné vůně, neváhejte. Jen s tou koupí to pak bude horší, ale můžete vyzkoušet guerlainy, které jsem zmínila v úvodu. Jestli se vám Quand Vient La Pluie zalíbí, budou se vám líbit také.

Metalys z řady Les Parisiennes je pohádkou pro milovnice aldehydových vůní s „něčím navíc“. Na první čichnutí se vám pravděpodobně vybaví No. 5 a klasické aldehydovky vůbec, ale to by nebyl exkluzivní Guerlain, kdyby vás nečekalo pár překvapení. Poté, co se Metalys rozvoněla, jsem si nebyla úplně jistá, jestli je květinová, orientální nebo snad dokonce chyprová; respektive květinová je určitě, ale co ty ostatní tóny? Které si vybrat, když jsou jeden krásnější než druhý?

Takže si to uspořádejme: po úvodním, typicky ostře mýdlovém závanu se vůně začne rozvíjet. Po celou dobu, kdy bude s vámi, budete cítit květiny, v čele s opravdu výrazným karafiátem (byla by tu podoba se starou, nepřeformulovanou L'Air du Temps, a samozřejmě i s Bellodgií od Caronu). Do akordu mu přihrává bílá květina, zemitý ylang-ylang a snad jasmín nebo pomerančový květ, a sametový guerlainovský kosatec smíchaný s vanilkou.

Přes vanilku se dostáváme k orientální stránce. Metalys je hřejivá a její základ příjemně sladký, s vanilkou a ambrou. Ale je tu i něco malinko, nepatrně chyprového - snad v té harmonii aldehydů, kosatce a nějakých dalších složek. A špetka pudru. A něco živého, průzračného, co Metalys brání zapadnout do těžkého kalu ukrutných květinovek ve stylu „příliš navoněná dáma“.

Škoda, že ani Metalys už si asi nekoupím, protože Guerlain některé exkluzivky rád vrhá na trh v omezeném množství a další už pak nevyrábí. Ale možná, kdybych se navoněla Terracottou a přistříkla k tomu trochu Chanelu No. 5…


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

wendulka29 30.08.13 21:31

@Mitzi Mě neuráží, jen na mně nevoní hezky, no :D . Ale pokud na tobě LPRN voní stejně dobře jako na mojí sestře, tak to musí být pěkné a věřím tomu, že se tam ta spojnice najde :) .

Příspěvek upraven 30.08.13 v 21:31

Mitzi 30.08.13 21:26

@wendulka29 však jsem taky napsala „pro chudé“. Protože LPRN voní levněji. Ale mně se líbí i ona…chemie mě neuráží ;)

wendulka29 30.08.13 00:21

8o :D Zajímavé. Tak já třešně v OVLP nemám (nebo je tam možná nechci vnímat :think: ) a při vzpomínce nad chemickými třešněmi v nové LPRN se akorát otřesu, brr :D . Ale domenica mne před pár dny navedla skrze tento tón na podobnou typovou sladkost v Sucre d´Ebene a skutečně jsou tam takové mikroskopické hnědé cukrové krystalky.

Příspěvek upraven 30.08.13 v 00:29

Mitzi 30.08.13 00:07

A mimochodem ;) Ta zmiňovaná Coca-cola tam není čistá, je to Cherry-cola. Nebo ty pralinky jsou plněné třešní. Třešňový sladký nádech je spojnice mezi QVLP a novou La Petite Robe Noire 2012. V obou taky cítím růži. Ale celkové vyznění je jiné, škoda, že Thierry Wasser nepoužil místo sladkého dřeva a anýzu raději rozmarýn. Pak bychom tu měli „QVLP pro chudé“ :D

Mitzi 29.08.13 23:48

@wendulka29 Kdybys náhodou potkala některý z těch 50 flakónů, co se toulají po světě, tak se určitě poděl o své dojmy ;)

Metalys jsem měla (odstřik) a poslala jsem ho dál, bylo to na mě moc komplikované, nepochopitelné. Ale já až letos teprve podléhám kouzlu klasických aldehydovek jako je No. 5 nebo Liú, tak asi proto jsem si s Metalys nerozuměla.
Quand Vient La Pluie byla moje první vůně, u níž bych dokázala zůstat, kdybych si mohla nechat jen jeden jediný parfém. Díky dostatečně velkému flakónu bych si to dokázala představit i prakticky ;) Pak se objevil Mon Précieux Nectar a poněkud QVLP odsunul, mají něco společného, ale Nectar je naprosto nekonfliktní, obecně přijatelný a v neposlední řadě mi ho nekritizuje rodina. V Quand Vient La Pluie jim vadí ta jedinečná bylinkovost, která dělá z této vůně nenapodobitelný originál. A díky flakónu je ta jedinečnost dovedená k naprosté dokonalosti i formou, nejen obsahem.

wendulka29 29.08.13 16:19

Osobně se mi malinko víc líbí Metallica, předchůdkyně Metalys, protože tam jsou ty aldehydy takové vyloženě kovově chladné, ale zase Metalys je víc karafiátovější, jinak vychází víceméně nastejno. Hodně by mě zajímalo, jak vyzní čistý parfém Metalys aka. Rêve de Lune – L'Abeille Aux Ailes Argent :D .

Přidat komentář

Nejčtenější