Guerlain Plus Que Jamais & Guerlinade

Minulá recenze mě zase jednou namlsala na exkluzivní Guerlainy. Jsou to vůně, které je nejlepší zkoušet víckrát, s různým časovým odstupem, než konečně přijde ta chvilka, kdy můžu uzavřít názor... a napsat recenzi.

(Neznamená to, že bych při dalším zkoušení nemohla ve vůni najednou objevit něco, čeho jsem si do té doby nevšimla. Krása guerlainů spočívá v jejich košatosti a proměnlivosti. Někdy se to, pravda, mění v nevýhodu.)

Plus Que Jamais vznikl v roce 2005, při příležitosti znovuotevření La Maison Guerlain na pařížských Elysejských polích. Je to jemná květinově orientální vůně, sice aldehydová, ale ne moc řízná, aldehydy tu nejsou ani tolik jako samostatná složka, spíš jako uhlazovadlo, které hlídá harmonii květinového srdce. To se skládá z božsky heboučkého kosatce, jasmínu a ylangu, jehož zemité podtóny hezky ladí s kosatcovým kořenem. Základ je převážně vanilkový, doladěný zlatavou ambrou a tonkou. Celou vůni halí pudrový závoj.

Mnohé parfémy Guerlain, především ty exkluzivní, které jsou komplexnější než ty určené pro masový trh, jsou vůněmi pro velkou dámu, která chce hned po vstoupení do místnosti oznámit, že přišla. Plus Que Jamais je určena spíš pro příležitosti, kdy nechcete být středem pozornosti, ale také se nemíníte vzdát elegance a luxusní komplexnosti. Plus Que Jamais vyplňuje prostor kolem své nositelky nenuceně, klidně, jako chundelaté boa, příjemné k pohlazení.

Jestli vás někdy zajímalo, co to je, co dělá Guerlaina Guerlainem a podle čeho vůně této značky vždycky poznáte, seznamte se s Guerlinade. Tato verze, která vznikla v roce 1998, oslavila 170. výročí firmy Guerlain a 200. výročí narození jejího zakladatele Pierra-Françoise-Pascala Guerlaina.

„Guerlinade“ byl původně akord, který obsahovala (a obsahuje) většina parfémů značky. Jeho hlavními složkami jsou kosatec, vanilka, tonka, jasmín, růže a bergamot, přičemž první dvě zmíněné jsou asi nejsilnější. Fialkový kosatcový samet a hebká vanilka, dvě složky, které se k sobě na první pohled možná nehodí, ale přesto jim to funguje tak úžasně, až se tají dech.

Vůně Guerlinade je v podstatě tímto akordem, doplněným o další složky (i když jde o propracovaný akord, samostatně by celou vůni neutáhl). Výsledkem je květinová vůně usazená na kosatcově vanilkovém základu, svěžím a sladkém zároveň. Kromě těchto složek z ní voní bergamot (na začátku), šeřík a živý, ale ne moc živočišný jasmín, který vydrží až do konce.

A to nejlepší na konec: obě vůně byly limitované edice a už se samozřejmě nevyrábějí. Přestaly se ale vyrábět poměrně nedávno (Guerlinade 2006, Plus Que Jamais 2010), takže určitě seženete aspoň vzorek nebo odstřik.

Autor: Ada

.

Nejčtenější