Jarní alergie útočí. Co dělat, aby kůže nepálila a nesvědila?

A je to tady, kytičky nám venku začínají rozkvétat, stromy pučet, tráva růst… a ti méně šťastní, kteří trpí alergií, se začínají škrábat, ošívat a snad by raději ještě na chvíli zalehli k zimnímu spánku, dokud se ta pylová sezóna nepřežene.

* Nenechte si znepříjemnit jaro svěděním pokožky. Zdroj: Syda Productions / Shutterstock, Inc.

Pyly, rýma a suchá kůže

Jakmile začne hlavní pylová sezóna, alergici to okamžitě poznají. Mají to totiž tak říkajíc v nose. Okamžitě se nám spouští rýma a slzí oči, ale také naše pokožka začne reagovat. Najednou je ještě více vysušená, popraskaná a svědivá. Občas má také sklony k začervenání nebo drobné krupičce.

V první řadě je potřeba hned od začátku kůži důkladně a pravidelně hydratovat. Někomu budou jistě stačit běžné mastnější krémy, jako je Indulona nebo Nivea. Pro vyložené alergiky doporučujeme sáhnout po dermokosmetice, například Biodermě a její řadě Atoderm, také můžete vyzkoušet fyziologický tělový balzám pro atopickou a alergickou pokožku Lipid Care od značky Ziaja. Pokud máte akutní a lokální svědění, pomůže vám Fenistil nebo Bepanthen.

Nemusíte být ale přímo alergik, aby vaše kůže na jaře trpěla. Pocit pnutí, svědění, pálení nebo popraskání se nevyhne většině z nás. Po zimě je potřeba obnovit kožní bariéru a k tomu nejlépe pomůžou takzvané barierové krémy. Sáhnout můžete třeba po značce Dermaguard, 2Derm nebo Coloplast.

Péče o oční okolí

Oči slzí a pálí a oční okolí trpí, proto je dobré se zaměřit i na něj a nepřidělávat si zbytečně vrásky. Ať už z alergie nebo kvůli tomu, že křehká kůže okolo očí je velmi citlivá na časté doteky rukou nebo otírání kapesníkem. Skvělou volbou jsou oční krémy určené přímo pro alergiky. Jedním z nich je například Toleriane Ultra od značky La Roche-Posay, který zmírní případné otoky, osvěží a zklidní oční okolí a jemně, přesto důkladně pečuje o pleť. Vhodný je také oční gel-krém Sensibio od Biodermy, který ochlazuje oční okolí, zklidňuje pocity pnutí a podráždění v oblasti očí a dobře ho snáší i alergici.

Pozor na sluníčko

Může se stát, že vás na jaře nemine ani alergie na sluníčko. No ano, je to tak, i když to zní jako obří paradox. Kdo z nás by se po dlouhé zimě netěšil na první slunečné dny? I přes veškeré nadšení si dejte na sluníčko pozor, může vám totiž způsobit solární ekzém. O co jde? Několik hodin, ale i dní po slunění se vám na odhalených částech těla objeví červená krupička, pupínky nebo dokonce puchýřky. A ty ještě ke všemu pořádně svědí.

Pokud tomu chcete předejít, už při prvním kontaktu s jarním sluncem buďte vyzbrojeni opalovacími krémy s vysokou ochranou proti UVB i UVA záření. Doporučují se přípravky hypoalergenní s převahou minerálních filtrů. A co když se vyrážka přece jen objeví? Projevy zmírní klasická antihistaminika – prášek na alergii, jako je Zyrtec, Zodac, Analergin a další.

Tipy, jak pečovat o podrážděnou kůži na jaře

  • Nepoužívejte vysušující mýdla a levné drogérkové sprchové gely, raději si pořiďte jemné mycí přípravky bez tenzidů, které narušují přirozený ochranný film pokožky.
  • Kůži pravidelně promazávejte vhodným krémem nebo tělovým mlékem, ideálně z lékárny.
  • Nezapomínejte na pitný režim, pokožka musí být hydratována i zevnitř.
  • Vyzkoušejte doplňky stravy. Kolagen například snižuje ztrátu tekutin vypařováním. Vlhkost a hydrataci podporuje spirulina, která pleť zároveň chrání proti volným radikálům.
  • Používejte opalovací přípravky kdykoli a kdekoli při styku se slunečními paprsky.
  • Když je nejhůř, nepříjemné projevy na pokožce zklidníte antihistaminiky.

Trpíte na jaře alergiemi? Co vám proti jejich projevům zabírá?

Autor: Adriana Martinovičová

Věčný snílek, který často nahlíží na svět přes růžové brýle (a s růžovým účesem) a rád zkouší novinky dekorativní i pečující kosmetiky. Píše lifestylový blog Something Sometimes www.somethingsometimes.cz.

Váš příspěvek

Nejčtenější