Suchý vzduch, čepice a zima střídající se s vytopenými místnostmi dávají vlasům pořádně zabrat. Zaslouží si tu nejlepší péči.

1. Mýt, či nemýt?
Jste-li zvyklá si vlasy mýt každý den, v zimních měsících byste měla vzít na vědomí, že méně je někdy více. Pokud teploty padají pod bod mrazu, snižuje se tvorba mazu na pokožce hlavy (pod -8 stupňů se dokonce přestává tvořit úplně). Je tedy více než vhodné mýt vlasy maximálně 2–3× týdně. Prokážete jim tak velmi dobrou službu.
Ideální volbou jsou šampony pro suché vlasy, dodají jim potřebou hydrataci. S mytím si dejte na čas a šampon nechte působit klidně o něco delší dobu, než jste zvyklá.
Tip: Chybu neuděláte ani šetrnými dětskými šampony, případně se porozhlédněte po vlasové kosmetice vhodné pro péči v zimě.
2. V hlavní roli hydratace
„Vlasy v zimě dostávají hodně zabrat, stejně jako pleť, jsou sušší a často elektrizují. Potřebují hydrataci, aby nedocházelo k vysoušení a lámání,“ říká kadeřnice Lucie Rytířová z pražských Kobylis.
Šampon a kondicionér se staly běžnou součástí našich koupelen. V zimním období je dobré přidat k nim do party i masku na vlasy, která zajistí potřebnou hydrataci. Masku použijte minimálně 1× týdně. Můžete také zkusit bezoplachové balzámy nebo vlasové oleje. Ať už sáhnete po průmyslové (komerční) kosmetice, nebo si doma vyrobíte vlastní, výsledek bude rozhodně stát za to.

Vyzkoušejte: domácí avokádová maska na vlasy
Vydlabejte jedno zralé avokádo, lžičku olivového oleje a lžičku medu. Vše do sebe zapracujte a naneste na vlhké vlasy. Nezapomeňte část také vmasírovat do pokožky hlavy. Pod igelitem nechte působit přibližně 20 až 30 minut a poté je umyjte šamponem.
Přečtěte si také článek 5 domácích masek na vlasy: Pivo dodá objem, citron zbaví lupů »
3. Pečujte o vlasy i vnitřně
„Do jídelníčku bych přidala potřebné vitamíny, jakými jsou železo, hořčík, vápník a zinek. Podpoříte tak imunitu a tím i vlasovou pokožku. Pokud se necítíme dobře, projeví se to nejprve na kvalitě vlasů a kůže,“ upozorňuje kadeřnice Lucie.
Vhodné jsou některé druhy ryb a ořechů a samozřejmě pak ovoce a zelenina. Dbejte na dostatečný přísun vitamínů A, C a E. Pomoci mohou i potravinové doplňky.
4. Buďte přirozená
Uhlazujete vlny žehličkou, nebo naopak žhavíte kulmu? Nedělejte to. Nechte je v zimě přirozené, zbytečně je nevysušujte. Pokud přeci jen potřebujete kadeře krotit, pamatujte na vhodný ochranný přípravek. V zimě je nikdy nežehlete mokré, jinak si koledujete o nenávratné poškození, a také se pokuste vyhnout přílišnému používání stylingových přípravků.
Pociťujete v zimě, že vaše vlasy přímo volají po hydrataci, nebo je naopak máte v lepší kondici než v létě?