Oblékli a obuli ty nejslavnější modelky do hadí kůže. Dva módní velikáni dnes slaví narozeniny

Dnes svá jubilea slaví dva velice slavní módní návrháři. Oba své řemeslo zdědili po svých rodičích, oba ho povznesli do celosvětového měřítka. Jeden z nich je králem ženských lodiček, druhý je králem extravagance. Víte o koho se jedná?

Nezastavil ho ani Versace

Král extravagance a módní velikán Roberto Cavalli slaví krásných 80 let. Narodil se v roce 1940 ve Florencii do umělecké rodiny. Své povolání zdědil po otci, který byl krejčím. Dědeček malíř mu zase přiblížil svět umění. Kousky od Cavalliho poznáte tak spolehlivě, jako milovníci umění poznají obraz od Picassa. Je totiž známý svými exotickými tisky (které má dokonce patentované) a jako první využil pískování na vytvoření dnes tak populárního obnošeného vzhledu džín.

Navrhovat začal v šedesátých letech pro módní dům Hermés a Pierre Cardin. Velice rychle se ale osamostatnil a v roce 1970 představil svou první kolekci, kterou šokoval všechny módní kritiky. Nosily ho i slavné sexbomby Brigitte Bardot a Sophia Lauren. Jeho sláva však ale nestoupala, byl totiž zastíněn úspěšnějším Giannim Versace.

V devadesátých letech ale nastal nečekaný zvrat. Za tento úspěch vděčí jeho ženě Evě Duringer, bývalé Miss Universe, která převzala obchodní aktivity. Vypustila velkolepé reklamní kampaně a značka Roberto Cavalli se konečně stala celosvětovým fenoménem. V roce 2007 návrhář dokonce zhotovil kolekci oblečení pro řetězec obchodů H&M.

Každopádně v šatech značky Roberto Cavalli vás nikdo nepřehlédne. Jeho originální oděvy jsou charakteristické jedinečnou kombinací agresivního sex-appealu, řemeslného tisku a výstředních témat. Typické jsou pro něj například šaty se zvířecími vzory, bujné květinové vzory, pajetky, džíny kombinované s brokátem, použití hadí a zebří kůže a drahé kožešiny ze sobola nebo činčily.

Modelka Kendall Jenner uvedla jednu z kolekcí pro Cavalliho. Zdroj: ProfimediaModelka Kendall Jenner uvedla jednu z kolekcí pro Cavalliho. Zdroj: Profimedia

Roberto Cavalli není minimalista a nedrží se zpátky ani u parfémů. První vůni vydal v roce 2002 a pojmenoval ji jednoduše Roberto Cavalli for Women. Nenechte se ale zmást, svůj podpis umístil do obalu s potiskem tygří kůže. Jak poznáte flakony a přebaly jeho parfémů? Právě podle extravaganetního zakomponování zvířecích a přírodních motivů do výrazných a sytých barev.

Roberto Cavalli Eau de Parfum

 • Vůně: orientální
 • Hlava: pomerančový květ
 • Srdce: benzoin, červený pepř, tonka
 • Základ: vanilka
Jedna z nejoblíbenějších vůní Roberto Cavalli uvedená v roce 2012. Zdroj: AromeJedna z nejoblíbenějších vůní Roberto Cavalli uvedená v roce 2012. Zdroj: Arome

Proslavily ho Lady Di a Carrie Bradshaw

Jimmy Choo se narodil také 15. listopadu o pár let později. Tentokrát v roce 1948 v Malajsii do rodiny výrobců obuvi. Svůj první pár bot tak Jimmy vytvořil už v jedenácti letech a rodinné řemeslo ho nakonec proslavilo po celém světě.

Jeho ručně vyráběné ženské boty se staly doslova ikonou na začátku devadesátých let, když se patronkou značky Jimmy Choo stala princezna Diana z Walesu. A když jeho skvostné lodičky obula i hlavní představitelka toho času nejpopulárnějšího seriálu HBO Sex ve městě, vyletěla jeho popularita do nebeských výšin. Říká se, že by každá žena měla mít ve svém botníky alespoň jedny lodičky Jimmy Choo.

Slavný návrhář rád pracuje s hadí nebo rybí kůží, která se dobře barví. Dále s látkami jako je hedvábí nebo satén a některé ze svých luxusních modelů zdobí krystaly od Swarovski, pravým peřím nebo kožešinou z norka. Jeho lodičky jsou nejen krásné, ale i velmi pohodlné. V jeho kolekcích najdeme lodičky typické svou špičatou špičkou, vysoké i nízké podpatky. Mezi jeho nejznámější modely patří Romy, Minny, Erin a Ivy.

Podzimní kolekci 2020 Jimmy Choo uvedla slavná Kate Moss. Zdroj: ProfimediaPodzimní kolekci 2020 Jimmy Choo uvedla slavná Kate Moss. Zdroj: Profimedia

S vůněmi začal Jimmy Choo až nedávno a to v roce 2011, kdy se s názvem držel ještě více při zemi. Svou první vůni pojmenoval zkrátka – Jimmy Choo. Jimmy Choo od Jimmy Choo se nachází v krabičce z hadí kůže a odkazuje tak na předchozí práci slavného návrháře.

Jimmy Choo

 • Vůně: chyprově ovocná
 • Hlava: zelené tóny
 • Srdce: orchidej, karamely
 • Základ: pačuli z Indonésie
Jimmy Choo by Jimmy Choo. Zdroj: AromeJimmy Choo by Jimmy Choo. Zdroj: Arome

Autor: Klára

Milovnice zapadlých drogerií a parfumerií. Preferuje spíše osvědčené kousky, ale nezalekne se ani občasného experimentu. A to zvláště, pokud se jedná o novou paletku očních stínů.

Témata článku

Doporučené parfémy

Jimmy Choo

 • 155 hodnocení

Od 124 Kč do 1116 Kč

Jimmy Choo Fever

 • 4 hodnocení

Od 515 Kč do 1259 Kč

Jimmy Choo Floral

 • 6 hodnocení

Od 519 Kč do 1040 Kč

Váš příspěvek

Nejčtenější