Konvalinka

Zajímalo vás někdy něco bližšího o této kouzelné květině, která parfémům dodává atmosféru jarní svěžesti, slunečnosti a francouzské elegance? Prvomájový článek nemůže mít lepší téma!

Konvalinka vonná je vytrvalá rostlina, rozšířená po celé Evropě, části Asie a Severní Ameriky. Kvete v květnu až v červenci, květy vyrůstají v hroznu na jediném stvolu, jsou to malé zakulacené zvonečky bílé až žlutobílé barvy. Konvalinka se pomocí plazivých oddenků dokáže rozmnožit tak, že tvoří velké kolonie. Když přijdete do lesa, kde rostou konvalinky, obvykle jich tam bývá celý rozlehlý koberec.

Celá konvalinka je jedovatá, včetně lákavých červených bobulek, které se tvoří po odkvětu.

Konec dubna na jižní Moravě: konvalinky už vykukují, některé si dokonce pospíšily s prvními poupatyKonec dubna na jižní Moravě: konvalinky už vykukují, některé si dokonce pospíšily s prvními poupaty

Konvalinkové tradice

Konvalinky jsou tradičně oblíbenou svatební květinou, dnes se dají sehnat už i mimo sezónu, jsou však velmi drahé. Používá se také jako symbol jara a váže se k ní mnoho křesťanských i jiných legend. Podle těch křesťanských jsou prý konvalinky slzami Panny Marie, oplakávající ukřižovaného Ježíše, nebo slzami Evy vyhnané z ráje.

Konvalinka v parfumerii

Pro parfuméra je konvalinka obtížný materiál, vzdoruje totiž všem snahám o vyextrahování vonného materiálu. Nelze použít destilaci, rozpouštědla ani anfleráž. Vůni konvalinky je nutné napodobit, buď vhodnou směsí přírodních materiálů nebo synteticky.

Tradičně se konvalinka imitovala tak, že se vzal jasmín nebo pomerančový květ a přidaly se k němu svěží (citrusové) a zelené tóny (např. vetiver). Oblíbenou syntetickou látkou pro vytvoření konvalinkového efektu se stal hydroxycitronellal, který má sám o sobě vůni podobnou lipové, dá se však snadno upravit (přidáním mimo jiné lilalolu a farnesolu) do velmi realistické konvalinky. Tato látka byla použita ve slavném parfému Diorissimo. Dnes už se hydroxycitronellal používat nesmí, parfémové firmy proto vyvinuly nová syntetika, patentovaná pod názvy Lyral, Lilial, Super Muguet, Kovanol nebo Mayol.

Různé verze a balení DiorissimaRůzné verze a balení Diorissima

Diorissimo

Christian Dior miloval konvalinky, byl to i jeho talisman pro štěstí. Snítky konvalinky někdy před přehlídkami zašíval do podšívky šatů, aby měl jistotu, že se přehlídka vydaří. Celou kolekci inspirovanou touto květinou připravil na jaro a léto 1954; tehdy se zrodily šaty se sukní ve tvaru konvalinkového zvonku, zdobenou hedvábnými kvítky, ale i další krásné šaty, např. tyto balonové z newyorského Metropolitního muzea.

Šaty z kolekce Muguet, 1954, detail, www.dior.comŠaty z kolekce Muguet, 1954, detail, www.dior.com

Parfém s vůní konvalinek proto nemohl v Diorově nabídce chybět. Christian Dior se hodně podílel na celém tvůrčím procesu, aby měl jistotu, že Diorissimo bude skutečně takové, jak si jej představoval. Z prostého a čistého květinového parfému se v době, kdy byly vůně přeplácané nejrůznějšími okatě syntetickými chemikáliemi a hýřily ovocem a gurmánskými tóny, stal okamžitý hit.

Konvalinkové parfémy

Zmíněné Diorissimo patří nejkrásnější a nejslavnější konvalinkové vůně. Týká se ho bohužel tradiční problém, totiž že stará verze je jiná a lepší než ta nová (těžko ostatně zachovat původní recepturu, když některé složky, včetně té hlavní, jsou dnes zakázané), ale i nové Diorissimo si lze oblíbit.

Pěkné konvalinkové soliflory s nekomplikovaným názvem Lily of the Valley najdete u značek Crabtree & Evelyn , Penhaligon's , Yardley nebo Demeter . Konvalinky také voní z:

Muguet od Guerlaina - každé jaro nová konvalinková limitka;
Parfum d'Été neboli „zelený list“ od Kenza;
Beautiful od Estée Lauder;
bohužel již zrušené Fleur d'Eau, Rochas;
Fifth Avenue, Elizabeth Arden;
Envy, Gucci;
Cristalle, Chanel;
Champs-Elysées, Guerlain;
Konvalinka, Alpa;
Mughetto, L'Erbolario a stejnojmenná vůně od Santa Maria Novela;
Muguet, Molinard;
Muguet de Bonheur, Caron;
La Muguet, Annick Goutal;
Muguet de Bois, Coty;
Muguet de Bois, Yves Rocher.

Nejsou to samozřejmě zdaleka všechny. Ráda vám nechám tu radost přihlásit se s tou svou oblíbenkyní.

Autor: Ada

.

Nejčtenější