Konvalinka

Zajímalo vás někdy něco bližšího o této kouzelné květině, která parfémům dodává atmosféru jarní svěžesti, slunečnosti a francouzské elegance? Prvomájový článek nemůže mít lepší téma!

Konvalinka vonná je vytrvalá rostlina, rozšířená po celé Evropě, části Asie a Severní Ameriky. Kvete v květnu až v červenci, květy vyrůstají v hroznu na jediném stvolu, jsou to malé zakulacené zvonečky bílé až žlutobílé barvy. Konvalinka se pomocí plazivých oddenků dokáže rozmnožit tak, že tvoří velké kolonie. Když přijdete do lesa, kde rostou konvalinky, obvykle jich tam bývá celý rozlehlý koberec.

Celá konvalinka je jedovatá, včetně lákavých červených bobulek, které se tvoří po odkvětu.

Konec dubna na jižní Moravě: konvalinky už vykukují, některé si dokonce pospíšily s prvními poupatyKonec dubna na jižní Moravě: konvalinky už vykukují, některé si dokonce pospíšily s prvními poupaty

Konvalinkové tradice

Konvalinky jsou tradičně oblíbenou svatební květinou, dnes se dají sehnat už i mimo sezónu, jsou však velmi drahé. Používá se také jako symbol jara a váže se k ní mnoho křesťanských i jiných legend. Podle těch křesťanských jsou prý konvalinky slzami Panny Marie, oplakávající ukřižovaného Ježíše, nebo slzami Evy vyhnané z ráje.

Konvalinka v parfumerii

Pro parfuméra je konvalinka obtížný materiál, vzdoruje totiž všem snahám o vyextrahování vonného materiálu. Nelze použít destilaci, rozpouštědla ani anfleráž. Vůni konvalinky je nutné napodobit, buď vhodnou směsí přírodních materiálů nebo synteticky.

Tradičně se konvalinka imitovala tak, že se vzal jasmín nebo pomerančový květ a přidaly se k němu svěží (citrusové) a zelené tóny (např. vetiver). Oblíbenou syntetickou látkou pro vytvoření konvalinkového efektu se stal hydroxycitronellal, který má sám o sobě vůni podobnou lipové, dá se však snadno upravit (přidáním mimo jiné lilalolu a farnesolu) do velmi realistické konvalinky. Tato látka byla použita ve slavném parfému Diorissimo. Dnes už se hydroxycitronellal používat nesmí, parfémové firmy proto vyvinuly nová syntetika, patentovaná pod názvy Lyral, Lilial, Super Muguet, Kovanol nebo Mayol.

Různé verze a balení DiorissimaRůzné verze a balení Diorissima

Diorissimo

Christian Dior miloval konvalinky, byl to i jeho talisman pro štěstí. Snítky konvalinky někdy před přehlídkami zašíval do podšívky šatů, aby měl jistotu, že se přehlídka vydaří. Celou kolekci inspirovanou touto květinou připravil na jaro a léto 1954; tehdy se zrodily šaty se sukní ve tvaru konvalinkového zvonku, zdobenou hedvábnými kvítky, ale i další krásné šaty, např. tyto balonové z newyorského Metropolitního mu­zea.

Šaty z kolekce Muguet, 1954, detail, www.dior.comŠaty z kolekce Muguet, 1954, detail, www.dior.com

Parfém s vůní konvalinek proto nemohl v Diorově nabídce chybět. Christian Dior se hodně podílel na celém tvůrčím procesu, aby měl jistotu, že Diorissimo bude skutečně takové, jak si jej představoval. Z prostého a čistého květinového parfému se v době, kdy byly vůně přeplácané nejrůznějšími okatě syntetickými chemikáliemi a hýřily ovocem a gurmánskými tóny, stal okamžitý hit.

Konvalinkové parfémy

Zmíněné Diorissimo patří nejkrásnější a nejslavnější konvalinkové vůně. Týká se ho bohužel tradiční problém, totiž že stará verze je jiná a lepší než ta nová (těžko ostatně zachovat původní recepturu, když některé složky, včetně té hlavní, jsou dnes zakázané), ale i nové Diorissimo si lze oblíbit.

Pěkné konvalinkové soliflory s nekomplikovaným názvem Lily of the Valley najdete u značek Crabtree & Evelyn , Penhaligon's , Yardley nebo Demeter . Konvalinky také voní z:

Muguet od Guerlaina - každé jaro nová konvalinková limitka;
Parfum d'Été neboli „zelený list“ od Kenza;
Beautiful od Estée Lauder;
bohužel již zrušené Fleur d'Eau, Rochas;
Fifth Avenue, Elizabeth Arden;
Envy, Gucci;
Cristalle, Chanel;
Champs-Elysées, Guerlain;
Konvalinka, Alpa;
Mughetto, L'Erbolario a stejnojmenná vůně od Santa Maria Novela;
Muguet, Molinard;
Muguet de Bonheur, Caron;
La Muguet, Annick Goutal;
Muguet de Bois, Coty;
Muguet de Bois, Yves Rocher.

Nejsou to samozřejmě zdaleka všechny. Ráda vám nechám tu radost přihlásit se s tou svou oblíbenkyní.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Kopeetko 30.06.13 15:43

Live in Love od Oscara de la Rentu. Na mojej kozi je z nej citit hlavne konvalinky. ;)

Kaisa 05.05.13 20:21

Ale stejně… :D

Černá káva 05.05.13 19:12

Strašně :mrgreen:

Kaisa 05.05.13 18:54

Já jsem po Živých květech jako dítě strašně toužila, ale nikdo mi je nechtěl koupit. A tak si v sobě nesu takové traumátko a chtěla bych vědět, jak voněly. :D

Ada 05.05.13 18:40

Já jsem Živé květy jako hodně malá holčička viděla v drogerii. Vzpomínka je to celkově mlhavá, ale tu kytku ve flakonu si pamatuju zřetelně. Bylo mi divné, že tam tak vydrží a nezvadne, a myslela jsem, že je umělá.

Odkazy na obrázky, kdyby někdo nevěděl, jak to vypadalo: v článku na Vintage blogu je šeříková , na Novinkách konvalinková , Retro galerie ČT , malá, super fotka v krabičkách s oválnými okýnky přesně tak, jak si to pamatuju :)

Verda2 05.05.13 17:16

@Černá káva @Marquerite

Ano, Živé květy jsou legenda…, v 10 letech to byl můj první „parfém“ :) , měla jsem šeřík.
Takže i ty se 4 na začátku si pamatují.. :lol:

Marquerite 05.05.13 15:34

@Černá káva

Živé květy jsou legenda, ty si pamatuji i já, babička měla růži a konvalinku, růže byla hrůza, ale ta konvalinka nebyla tak hrozná. Schovávala si flakonek s obsahem dlouho v prádelníku, takže i třicátníci si pamatují. ;)

Černá káva 05.05.13 15:31

An, mamonka je měla také na toaletce, ale jen na koukání, vonět se tím nedalo. Ale je mi záhadou, že padesátnice a mladší si to pamatují :P

dusty 05.05.13 14:45

Bledozelená aviváž Softlan Fruhlingfrisch - echt konvalinka.

ankaj 05.05.13 14:19

„Živé květy“ - skvělý československý socialistický výrobek :mrgreen: .
Moje mamka je také měla - konvalinky, dokonce i karafiát. No - jako dítěti mi to vonělo, ale používat se to, myslím, nedalo - ani máma to nepoužívala.
(dostala to darem)
No - ale kdo z nás měl tenkrát možnost „očichat“ skutečný parfém? Pouze a jedině v Tuzexu, ale na to u nás doma nebylo.

Ada 04.05.13 21:03

To byly Živé květy.

ZorkaO 04.05.13 12:57

@Frankie

…a tekutina bledunko zelená.

ZorkaO 04.05.13 12:56

@Frankie

Frankie, presne v takom istom balení bol aj ten môj prvý „parfém“,flakónik úplne ako od Avirilu, sklenený, a čierne šroubovacie viečko-vrchnáčik. :D

Frankie 04.05.13 12:38

Pamatuju si, že má babička taky měla nějaký konvalinkový „parfém“. Flakon vypadal jako od olejíčku Aviril, uvnitř byla umělá konvalinka a tekutina byla zelená. „Vůně“ by se dala popsat jako repelent s aroma konvalinky. :mrgreen: Nemělo žádnou etiketu ani nápis, asi se to nijak nejmenovalo. Bůhví co to bylo za utrejch… :lol:

@ZorkaO píše:
Moja krásna spomienka na vôňu konvaliniek sa viaže k mojej babičke, keď som mala 12.rokov, so všetkou dôležitosťou a vážnosťou okamihu mi darovala živé kvety, „konvalinka“ od Alpy, že to bude môj prvý parfém!!! Náramne sa mi zdvihlo sebavedomie. Vždy som si kvapla len pár kvapiek na zápästie, nemalo to rozprašovač, a krásne mi to, decentne voňalo, celé vyučovanie v škole… :srdce: Jasné, že od konvalinky to bola vôňa trošku vzdialená, ale pre mňa to bola najkrajšia vôňa na svete, a vedomie,že ma moja babička má moc,moc rada. :D

Příspěvek upraven 04.05.13 v 12:45

ZorkaO 04.05.13 10:43

@kubacis

Ja idem tiež skúšať novú Konavlinku od YR, už cestuje ku mne, a strašne moc sa na ňu teším!!! :srdce:

kubacis 04.05.13 10:27

@Lilly17 Ježíšmarjá, mě to úplně dojalo, první rande, konvalinky se stébélkem slámy… Kde jsou dnes tito gentlemani a roztomilé chvilky… :,( Mně se líbí konvalinka v Idylle a už se musím dokopat vyzkoušet tu novou od YR.

Černá káva 04.05.13 09:47

@barbucha Nezklamala jsi. Vtipná jako téměř vždy. Tvoje komentáře moc ráda čtu, protože me rozesmějí. :) :*

Lilly17 04.05.13 08:18

Konvalinky jsou i moje nejoblíbenější květiny. Manžel mi je přinesl na naše první rande. Voňavou kytičku, převázanou stéblem trávy. Bylo zataženo a lilo tehdy jako z konve…no, už je to čtvrt století. Bojím se, že ještě dvakrát mrknu, jednou kýchnu a budu vypadat jako barbucha na obrázku pode mnou. Strašně to letí!

barbucha 03.05.13 11:33

Celkem nechápu ten povyk… možná měla Ada napsat, že je konvalinka červená a voní jako meloun… a nejvíc je cítit v Coco - aby nevzniklo podezření z plagiátorství? :mrgreen:
Zrovna o tak notoricky známý a výrazný, charakteristicky vonící kytce budou, řekla bych, všichni psát skoro stejně, jakož i o parfémech, kde je použitá.

ZorkaO 03.05.13 11:09

@Černá káva

Ďakujem, Černá káva… stačí úsmev, maličkosť, pekný mail, a hneď sa človeku rozžiari deň, aj keď prší!!! Ďakujem :hug:

Ada 03.05.13 10:56

Koho by zajímaly zdroje článku:

první odstavec: Wikipedie a atlas rostlin
konvalinkové tradice: jsou též na Wikipedii
konvalinka v parfumerii: The World of Perfume (Fabienne Pavia) + Perfume Shrine (informace o chemii vůní jsou tam rozhodně nejlepší)
Diorissimo: dior.com + Edward's Perfume Legends
konvalinkové parfémy: stačilo kouknout do databáze Arôme a nechat si vyhledat vůně, které mají v názvu Muguet nebo Lily of the Valley, a do vlastních recenzí.

Černá káva 03.05.13 09:34

@beliala Pokud to tak je, tak určitě.

beliala 03.05.13 09:13

Preložiť článok a zverejniť ako ako vlastnú prácu je totálne pod úroveň. A pritom stačilo uviesť zdroj … Mimo to je článok osviežujúci.

ZorkaO 03.05.13 08:56

@macko.pu

Presne tak,ako píšeš, macko pu. Veď na týchto stránkach ide o radosť z vôní, a nie aby človek sem písal so stresom, kto ho za čo nevhodne napísané hneď zotrie, no nie? Ja som šťastná, že som Arome našla, hľadám tu oddych, relax, príjemné čítanie o všetkom, čo ma o vôňach zaujíma, a myslím, že má právo tu písať aj starší človek,ako som napríklad ja, aj keď neviem stopercentne po anglicky,a nepoznám vône dokonale,keď nikoho neurážam a rada sa podučím, a aj mladučké dievča ako je Elisabetta. Veď sa všetci učíme, a napomínať by sa mohlo úplne inak, milo a láskavejšie.. :mavam:

macko.pu 03.05.13 08:49

..nechcem sa Vám do tejto debaty „miešať“, ale nedá mi to…dievča tu napíše, že sa jej páči článok, a že jej jej jedno, či je odkopčený, alebo nie…a človek si tu hneď o nej prečíta, že je idiot, že nevie po anglicky, že sa má ísť spýtať mamy, že má radšej držať hubu atď…dámy, dámy, to snáď nemyslíte vážne?!? „však to neberte všetko s takou vážnosťou“ :)

Marquerite 03.05.13 08:35

Jedna z nejvěrohodněj­ších, jásavých a jarně jemných vůní konvalinek je pro mě Rasasi Tasmeem Women.

Evulik 03.05.13 08:20

@ZorkaO @elisabetta2431
trošku mimo témy teraz… vy dve sa poznáte, však? ;)

ZorkaO 03.05.13 06:08

Kamarátky, nebudeme sa hádať, jasné…Radšej poďme písať o vôňach s konvalinkami… u nás v lesoch som minulý rok nemohla nájsť dlho dlho žiadne miesto,kde by rástli konvalinky,dnes, keď nebude pršať, vybehnem pohľadať ich, už by mali kvitnúť, ako píšete, pravda? Moja krásna spomienka na vôňu konvaliniek sa viaže k mojej babičke, keď som mala 12.rokov, so všetkou dôležitosťou a vážnosťou okamihu mi darovala živé kvety, „konvalinka“ od Alpy, že to bude môj prvý parfém!!! Náramne sa mi zdvihlo sebavedomie. Vždy som si kvapla len pár kvapiek na zápästie, nemalo to rozprašovač, a krásne mi to, decentne voňalo, celé vyučovanie v škole… :srdce: Jasné, že od konvalinky to bola vôňa trošku vzdialená, ale pre mňa to bola najkrajšia vôňa na svete, a vedomie,že ma moja babička má moc,moc rada. :D

elisabetta2431 02.05.13 19:52

@marly ja som sem nepísala na to aby som sa hádala .. ja som sem len napísala svoj názor za ktorým si stojím ..
Možno že som pochopila možno že nie .. ale svoj názor sem napísať môžem ..
A je mi jedno čo mi tu napíšeš na to ty alebo niekto iní . Toto je proste môj názor ;) mňa ten článok zaujal .. a či už je stiahnutý alebo nie .. To nebudem riešiť .

Příspěvek upraven 02.05.13 v 19:56

marly 02.05.13 19:48

@elisabetta2431 To, že sa Ada inšpirovala na Perfumeshrine, je samo o sebe v poriadku. Respektíve, že to spracovala podľa už existujúceho textu, ktorý má autora. To, že zdroj neuviedla, je však porušenie autorského zákona a môže to byť hodnotené ako krádež duševného vlastníctva. S krásou článku výhrady nižšie nemajú nič spoločné. Adu o 100%-nosti článku uisťovať nemusíš. Ona, na rozdiel od Teba, určite pochopila, o čo tu ide.

elisabetta2431 02.05.13 19:34

@Ada podla mňa je to 100% článok .. Krásny .. :)

elisabetta2431 02.05.13 19:19

@alin ja sa nechcem hádať .. Ja netvrdím že to písala .. možno že nie .. ale toto je môj názor za ktorým si stojím a ktorý ani nezmením .. áno viem že teraz sa dá všetko vyhľadať na webe ale nemusela to nájsť tam .. čo ty vieš .. Mohla to vymyslieť ona .. Mohla to odpísať z nejakej knihy … Ale nemusela to rovno kopírovať z netu .. a aj keby áno .. čo také by sa stalo ?

alin 02.05.13 19:06

@elisabetta2431, kto iný by ho asi písal, že!?
Tomu sa hovorí „Trafiť klinček presne po hlavičke“ alebo „Oni o voze a ty o koze“.
Inak, keď budeš končiť školu (nejak tak usudzujem, že nemáš veľa rokov), veľa bakaláriek, diplomoviek, rogoróziek a dokonca aj nejaké tie dizertačky nájdeš na priamo webe. Hlavne, že budú dobré, nie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ?

elisabetta2431 02.05.13 18:41

Mne sa páči príspevok ktorý napísala Ada .. či už je stiahnutý alebo nie ..
Aj keby rovno bol no a ?? :)
Ja nejsom na nikoho strane .. ale chcem týmto iba povedať že sa mi ten článok páči a ja verím že ten príspevok písala ona ..
Aj keby nie .. je pekný !!

slniecko 02.05.13 15:13

@ZorkaO toto asi myslel autor myšlienky, že vzdelanie je niekedy na škodu…keďže z toho pôvodného článku nerozumieš ani ň, tak si môžeš radostne myslieť, že je všetko ako má byť…

Komu je lepšie :D 8) ?

Verda2 02.05.13 14:15

Krásné počtení, díky Ado! A piš dál :)
Vůni konvalinek miluji, Diorissimo jsem měla zhruba před 20 lety a byl to pro mě opravdový luxus. Dnešní Diorissimo se mi vůbec nelíbí a je pravda, že už bych asi jen po konvalinkách vonět nechtěla.., zdá se mi ta vůně spíš pro mladší a je krásná na nevěstách.

ZorkaO 02.05.13 13:46

Existuje veľa článkov napr. o konkrétnej kvetinke, v ktorých vôňach sa objavuje, o tradíciách spojených s ňou, a nemyslím, že by sa autori museli nutne opakovať. Adin článok sa mi veľmi páči, potešil ma, a myslím, že je to jej vlastná tvorba. Je to len môj názor, ktorý nikomu nevnucujem, čítanie o konvalinke a diskusia mi „prevoňali“ prvý máj, a veľa som sa dozvedela nového. :D

Černá káva 02.05.13 12:18

@mielle Mohu o sobě říci, že mám ráda květiny obecně. Ale některé jen ze vzdálenosti na mé zahrádce ( šeřík, hyacinty, konvalinky ty jsou po babičce, tak proto. A fialky) jiné dokonce na cizí, a to lilie.
Do vázy zásadně ne.

mielle 02.05.13 11:49

Konvalinky a ani ostatní bílé květy nejsou pro mě, ale líbí se mi na ostatních. A když, tak starodávné jako Diamonds and Saphires od Elisabeth Taylor. Miluju právě tu „zatuchlost“, která odpůrcům takových vůní vadí:)

Tana1112 02.05.13 11:24

@ZorkaO Nevím, co je na tom článku „jedinečného“, pokud je obšlehnutý z jiného zdroje (viz komentář jerry níže)…

Příspěvek upraven 02.05.13 v 11:25

ZorkaO 02.05.13 10:56

Ano, je veľa veľa článkov o konvalinke v súvislosti s vôňami, mne sa zdý Adin článok jedinečný, milý a uverejnila ho práve včas, na prvého mája. Moc milé :kytka:

jerry 02.05.13 10:41

Tak nevím - jako bych něco podobného už jednou četla :think: :

http://perfumeshrine.blogspot.sk/…ilypart.html

Příspěvek upraven 02.05.13 v 10:43

Dagmarr 02.05.13 10:17

Za pár dní rozkvetou na zahradě i mně. V podobě kytek je miluju, jejich vůně je bezkonkurenční. V parfému se mi moc líbí, ale jen na přivonění. Nosit ji nemůžu.
A realistickou konvalinku jsem výrazně cítila v Yernu. Hlavně zpočátku, pak ustoupí ostatním.

Kate 02.05.13 08:06

Vôňu konvaliniek mám rada, práve začali kvitnúť v záhrade, mala som ich aj vo svadobnej kytici, ale v parfémoch ich teda neznášam…

Matysek_69 01.05.13 22:51

moc pěkný článek o mojí oblíbené květině :)
snad je drobná poznámka - správně se píše Panna Maria, myslím, že matka Kristova si zaslouží obě písmena velká :andel:
v článku je již opraveno, děkuji! :mavam:

Příspěvek upraven 02.05.13 v 15:26

moudjahidine 01.05.13 22:09

Krásné zeleně-svěží jsou konvalinky od Van Cleef & Arpels - Muguet Blanc. PS: Bolehlav nehrozí.

Arome danka 01.05.13 20:44

Uáááá, mám rada konvalinky. Poklona konvalinkám. Krásne sú v Gucci Envy. Nie až také strašne bolehlavové. :D

ankaj 01.05.13 20:25

Konvalinky milujem! Ale konvalinkové vône nepoužívam - až na jedinú - Blue (Ralph Lauren). A tú tiež milujem - ale dá sa málokedy kúpiť :nevim: . Ešte mám zásobu - hneď sa idem ovoňať! :dance: .

Přidat komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama

Nejčtenější