Koření, vetiver a konvalinka podle Andyho Tauera

Z nabídky Andyho Tauera, nezávislého parfuméra působícího ve Švýcarsku, jsem recenzovala jeho kadidlové vůně Incense Extrême a Incense Rosé. To měl pan Tauer v nabídce teprve šest vůní. Teď už jich je dvakrát tolik, takže přišel čas objednat nové vzorky.

Z nabídky Andyho Tauera, nezávislého parfuméra působícího ve Švýcarsku, jsem recenzovala jeho kadidlové vůně Incense Extrême a Incense Rosé. To měl pan Tauer v nabídce teprve šest vůní. Teď už jich je dvakrát tolik, takže přišel čas objednat nové vzorky.
Vzorky lze zakoupit přímo na webu parfumerie . Stačí-li vám jich pět, je nejjednodušší objednat si Discovery Set , do kterého si naklikáte vůně podle vlastního výběru. Poštovné je zdarma, vzorky přijdou během několika dní a dostanete je v malé plechové krabičce spolu se dvěma zkoušecími papírky a kartičkou s údaji o každém parfému.

Andy Tauer.jpg

A teď už k samotným vůním. Vyzkoušela jsem Eau d'Épices, Vetiver Dance a Carillon pour un Ange. Kdyby mi je někdo dal nepopsané a řekl mi, ať uhodnu, ze které nikové parfumérie jsou, nejspíš bych se k Andymu Tauerovi dobrala. Jeho parfémy mají typické rysy: jsou trochu drsnosrsté, neuhlazené a intenzivní. Jestliže vůně od L'Artisanu jsou průsvitné akvarely, Andyho výtvory jsou expresivní sochy. Čas jejich hrany zahladí, ale do té doby se s nimi musíte nějak popasovat. #START-11160#
Carillon pour un Ange, andělské zvonky, tak zní poetický název této pocty konvalince. Andy Tauer na svých stránkách píše, že konvalinkový parfém toužil vyrobit od chvíle, kdy s parfumérstvím začal. Udělal to ovšem po svém, žádné hebké cinky linky: Carillon pour un Ange je zelený průvan, táhnoucí z konvalinkového lesa přes louky a zahrady. Znáte pozdní jaro na Vysočině? Ještě pořád chladná rána, zeleň rašící z mokré země, vlhký vzduch, ze kterého slunce přes poledne vydestiluje vůni šeříku, pustorylu a samozřejmě konvalinek. Než se parfém uklidní, počkáte si. Odměnou vám bude harmonická, teď už jemná kompozice konvalinek a zelených tónů obalených jemným sametem. #END-11160#

#START-11275#
Eau d'Épices je směsice kořeněných tónů, živočišného přírodního jasmínu a pomerančového květu a tauerovsky průrazného kadidla. Základ je zpočátku orientálně sladký. Kardamom, hřebíček, koriandr, skořice a bílé květiny dohromady vytvářejí všechny možné vůně a pavůně, lokomotivou na slunci počínaje a skořicovými sušenkami s mlékem nekonče. Na uklidnění nemusíte v tomto případě čekat nijak dlouho, během půl hodinky už máte na ruce výrazný, avšak příjemný kořeněný orient.
Základ je v této fázi už nesladký, dřevitý a vetiverový, hřejivý - ráda bych upozornila, že je to takřka dokonalá vůně lesa nebo pily, kde se zpracovává čerstvé dřevo. Dokážete-li si odmyslet to koření, můžete se kochat. Květiny také skoro nejsou cítit, snad jen stopa jasmínu a kosatcového sametu. Z koření dominuje skořice a koriandr. Vůně je dokonale neutrální, postrádá typické pánské tóny, na jaké jsme zvyklí, a nemá v sobě ani nic jasně ženského.
Eau d'Épices je mimo jiné modelovým příkladem, jak může z počáteční kakofonie všech možných tónů postupně, takřka nenápadně vykrystalizovat příjemný, harmonický parfém. #END-11275#

#START-7357#
Vetiver Dance: zatančíte si s vetiverem? Nebude to přirozeně žádné ploužákové pohupování. Autor v popisu uvádí, že nás čeká zemitě temný, syrový, vlhký vetiver, kolem něhož radostně víří ostatní složky: zelené listy, koření, jemné květiny. A to taky všechno dostaneme v míře vrchovaté.
Vetiver jasně kraluje po celou dobu. Ihned po stříknutí se vyvalí jeho specifické aroma, směs hlíny, vlhkých kořenů, zmoklého ohniště, pokácených stromů a kaluží na lesní cestě. Opět si chvíli počkáte, než se to usadí. Někdo to opláče, protože právě drsnou stránku vetiveru má nejraději… někdo si oddechne. Následující podoba vůně záleží na aktuálních vnějších podmínkách, na vašem nosu a náladě - Vetiver Dance je chameleon. Vetiverové srdce se může smísit se kteroukoli složkou v parfému přítomnou a vznikne zelený samet (vetiver + růže), les s hříbky (vetiver + cedr), vzduch tetelící se nad konvalinkovým polem (vetiver + zeleň + konvalinka) či dokonce iluze marcipánu (vetiver + koření + zřejmě tonka). Vyloučeno není ani aroma zvlhlého peří, které - chovatelé čichači vědí - má taky něco do sebe.#END-7357#
Objednáte-li si nebo s někým vyměníte vzorky, neposuzujte Andyho vůně podle prvního testu. Patří do skupiny, která vyžaduje více zkoušek.

Autor: Ada

.

Nejčtenější