Kosmetický secondhand: Proč radši vyhodit použitý make-up

Půjčování kosmetiky od kamarádky, používání krémů z druhé ruky – tyto zlozvyky nás už stály dost pupínků a oparů. Nedělejte stejnou chybu.

* Někdy je rozumné se kosmetiky raději vzdát. Zdroj: Shutterstock.com.

Půjčování kosmetiky je risk


Zapomněla jste si korektor a kolegyně vám ho půjčí… kamarádka vyřazuje kosmetiku a věnovala vám pěkný balíček… nebo jste dokonce v bazaru sehnala luxusní pleťový krém za pár korun? Zní to lákavě, ale raději si podobné kousky odpusťte. Jednak si na obličej a tělo nanášíte ještě větší množství bakterií a virů, jednak nevíte, jak dlouho se kosmetika válela u někoho doma otevřená.

Vyhodit párkrát použitou kosmetiku je samozřejmě škoda, zejména když by ji ocenil někdo další. Jenže bazary si už začínají být vědomy, že podobné kšefty nejdou ruku v ruce s hygienou. Například on-line tržiště Vinted zrušilo u kosmetických inzerátů možnost použité. Zvolit tedy můžete pouze variantu nové s visačkou. Vyzkoušené paletky a krémy se tu však prodávají nadále, jen v popisku zboží často najdete frázi jednou použité.

Jaká kosmetika se tedy ještě dá použít? A kterou si v žádném případě netahat do kosmetické taštičky?

Až za nehty: Kelímky s krémy a balzámy

Veškerá kosmetika v kelímku je tabu! Pleťové krémy nebo balzámy na rty překypují bakteriemi a viry. Nikdy totiž nevíte, kdo prodělal jakou nemoc. Vcelku bezpečné jsou vymačkavací tuby nebo cokoliv s pumpičkou, i tady je však lepší použít aspoň dezinfekční ubrousek. Mimochodem, to doporučujeme i na dávkovač mýdla na veřejných toaletách…

Pac a opar: Rtěnky a lesky na rty

Sdílet rtěnku nebo lesk je vabank. Viry a bakterie milují houbičky a aplikátory, které míří rovnou k puse. Přitom se nestačí podívat, jestli má vaše kamarádka zrovna opar nebo chřipku. U ní se nemoc totiž vůbec nemusí projevit.

Tip Arome: Dostala se k vám luxusní rtěnka z druhé ruky? Alespoň jí odřízněte vršek, ať si rty potíráte čistým růžem.

Něco v oku: Řasenka a odličovač

Malovat se řasenkou, která už krášlila někoho před vámi, vám v horším případě zadělá na ječné zrno nebo zánět spojivek. Vypůjčenou tužku na oči si alespoň nenanášejte do vnitřního koutku. Řasenkou stačí jen tak polechtat vršky řas a nechat pořádně zaschnout, když už to musí být…

Tip Arome: Pokud máte citlivé oči nebo nosíte kontaktní čočky, raději ani netestujte výbavu své kamarádky, u které přespáváte. I na jedno agresivní odlíčení můžete vzpomínat ještě dlouho.

Prach a špína: Štětce a aplikátory

Ruku na srdce, jak často čistíte své štětce? A jak často myslíte, že to dělá vaše kamarádka? Místo půjčování doporučujeme radši pořádně umýt ruce a nalíčit se prsty, pokud to jde. Pupínky z kosmetických štětců totiž nejsou žádná výjimka.

Radši v ruce: Korektor a make-up

Houbičkové korektory rovnou vynechejte, fuj! Půjčený make-up si naneste na hřbet své (umyté!) ruky a doufejte, že to vaše předchůdkyně dělala podobně.

Zapomenutý kartáček, žiletka…

Určitě se vždy vyhněte půjčování hygienických potřeb, jako je žiletka, zubní kartáček nebo ručník. V případě krize se prostě stavte v nejbližší drogérii, objednejte nákup domů nebo jednoduše požádejte paní domácí o zásoby. V nejhorším vykloktejte kokosový olej (který mimochodem bělí zuby) a oblečte dlouhé kalhoty, do zítra to vydržíte…

Přečtěte si také článek o tom, jak je to se spotřební dobou kosmetiky »

Autor: Monika

Minimalistka v dekorativní kosmetice, nadšenkyně do pleťových krémů. Nejraději testuje českou přírodní kosmetiku. Už deset let je věrná jablíčkům DKNY.

Váš příspěvek

Nejčtenější