Atopický ekzém: Jakou kosmetiku vyhodit a jakou naopak pořídit

Už jako malá jsem čas od času trpěla na různé kožní problémy a ekzémy. Vždycky ale zmizely. Jednoho dne přišel zlom a objevil se atopický ekzém, který se honosí nálepkou – celoživotní onemocnění. A tak začala cesta plná bolesti, zkoušení a hledání. Jak atopický ekzém poznáte, jak o takovou pleť pečovat a do jaké kosmetiky se ne/vyplatí investovat?

Šetrná a přírodní nestačí


Ještě před potvrzením diagnózy jsem dostala přednášku od starší sestry: „To máš z té chemie, co pořád používáš! Musíš nakupovat kvalitní přírodní kosmetiku!“ Je to starší sestra a ta se musí poslouchat.

Abych koupi přírodních věcí dlouho neodkládala, věnovala mi rovnou startovní krém na obličej v podobě Intenzivní zklidňující péče Sensitive Végétal. Pokus to byl dobrý, ale neúspěšný. Kůže, kde ekzém nebyl, ho snášela vcelku dobře, místa s ekzémem o poznání hůř. Obličej mě chvíli pálil, úleva a zklidnění nikde. Nakonec jsem se rozhodla ho přenechat někomu bez kožních problémů.

Asi při páté návštěvě kožní ordinace si mě prohlédla jiná doktorka a bylo vymalováno. „Máte to na doživotí!“ Poučila mě, že teď nejvíc záleží na prevenci, a stanovila mi tak nelehký úkol – najít tu pravou kosmetiku.

Do začátků mi předepsala promazávadlo dělané přímo v lékárně a Protopic. Ten má být alternativou k mastičkám s kortikoidy, které mají při dlouhodobém užívájí řadu negativních účinků. Tou dobou už jsem je nějaký čas používala, takže jsem chtěla najít něco jiného. Protopic mě bohužel nezachránil, a tak jsem hledala dál.

Jak poznáte atopický ekzém?


Ze začátku může vypadat jako běžná vyrážka nebo ekzém. Atopický ekzém je specifický tím, že se neustále vrací a ztěžuje vám život. Třeba když máte jít na svatbu a s ekzémem kolem očí vypadáte jako rudá panda. Na těle se vám začnou objevovat suchá místa, která strašně svědí. Ukousnout si ruku by bylo málo! A když se vám podaří si něco rozškrábat, tak se vám do toho může dostat infekce, a to je pak teprve vzrůšo!

Prý speciálně pro atopiky…


Rozhodla jsem se tedy vyzkoušet něco, co se vyrábí přímo pro atopiky. Zvolila jsem řadu ATOPIANCE od značky MIXA, která obsahuje krém na obličej a tělové mléko.

Krém na obličej byl pro mě katastrofa – pálení, zarudnutí a bolest. Ani tělové mléko moc nepotěšilo. Po chvilkové úlevě jsem musela utíkat do koupelny, abych ho smyla. Namazaná místa začala strašně pálit a bolet. Zkusila jsem to pro jistotu ještě třikrát (v různé dny), bohužel se stejným výsledkem.

Máte s Mixa ATOPIANCE jinou zkušenost? Podělte se o ni

Na obalu tělového mléka Atopiance vyloženě píšou, že není vhodné ho používat v období krize. Bohužel zrovna to je ten moment, kdy potřebujete nejvíc ulevit.

Díky tomu mi došlo, že nejde vždycky jen o konkrétní produkt, ale i o fázi nemoci. U atopiků se střídá období klidu a vzplanutí (krize). V období krize je nepoužitelné skoro všechno – vyhněte se hlavně přehnaně parfemovaným, umělým produktům a v případě ekzému kolem očí i dekorativní kosmetice.

Po použití linek a stínů jsem párkrát skončila jako strašák, jelikož jsem celá otekla. Řasenka mi zase naopak nikdy nevadila, takže aspoň malý úspěch. Kdybych měla vyjmenovávat nevhodné odličovače, tak bychom tu byli ještě zítra. Skutečně se mi osvědčil jen jeden: Jemné odličovací mléko s mandlovým olejem a sedmikráskou pro citlivou pokožku.

Podívejte se na hromadu recenzí na odličovací mléko od Manufaktury

Zachrání mě olivy?


Jedním z nejlepších krémů se pro mě stalo „promazávadlo“ od doktorky s obsahem olivového oleje. Jenže stát každou chvíli frontu na kožním je vážně k vzteku. A tak jsem se začala poohlížet po produktech s olivovým olejem, které by byly stejně účinné. Pro atopika je důležité pleť hodně promazávat, protože ji má zpravidla vysušenou a citlivou. Olivový olej ji zjemňuje a vyživuje.

A tak jsem objevila Olivovník – univerzální balzám od značky Soaphoria. Hodí se zejména na menší plochy těla, jako jsou rty, ruce, lokty nebo oblast pod koleny. Není moc vhodný na obličej, protože je mastnější a dost jsem se po něm leskla. Důležité je, že kůži hydratuje, zjemňuje a hlavně i zklidňuje.

Po dobrých zkušenostech s Olivovníkem jsem sáhla i po organickém mýdle na lupénku, ekzém a problematickou pokožku. Má v sobě drobné částečky, které kůži jemně podrbou, a přitom ji neporaní ani nepodráždí. I tak je ale nezbytné se po sprše co nejdřív namazat nějakým krémem, jinak přijde pekelné svědění (jako po každém kontaktu s vodou).

Zpátky ke klasice


Ze všech snů o ideálním krému, božském másle, famózním oleji a dalších všemožných i nemožných věcech jsem nakonec stejně skončila u klasiky – Indulony. Když mi ji prvně doporučili, tak jsem jen pokrčila rameny a dál přemýšlela o nalezení dokonalé přírodní kosmetiky pro atopika.

Teď už to vidím trochu jinak. Když volíte kosmetiku při ekzému, jde hlavně o jednoduchost. V podstatě vás nutí žít „čistší a prostší“ život, protože hodně parfemované věci s pochybným složením vám způsobují bolest.

A tak jsem se dostala zpátky k Induloně, která je dokonce ze všech vyzkoušených krémů nejlevnější. Dá se sehnat v mnoha verzích – mně nejvíc sedí modrá Original a zelená Olivová.

Trpíte atopickým ekzémem a vyzkoušeli jste už kopec kosmetiky? Podělte se s námi o svoje zkušenosti v komentářích.

Autor: Lucka

V jednoduchosti je krása – Lucka ji má ostatně ráda v oblékání, líčení i vztazích. Zároveň je hravé stvoření, takže občas nahodí rudou rtěnku, výrazné stíny, nebo dokonce cosplay.

Nejčtenější