Marketing a zvířátka: Jak (ne)poznáte přírodní kosmetiku

Vynechme recy-kecy a nalijme si čisté kosmetické vody. Teď totiž nahlédneme do kosmetického byznysu, jestli je ta přírodní kosmetika tak svatá, jak se tváří.

Chápu všechny, kteří se zbláznili do výrobků Dr. Hauschka, Weleda nebo Nobilis Tilia. Nejsem hater všeho bio a eko, taky tyhle věci ráda používám. Všichni tak vehementně skloňují výhody přírodní kosmetiky, že mě napadá – není za tím trochu póza, marketing a málo informací? Koukneme se proto na naturální zázraky ze čtyř trochu odlišných úhlů.

Testování na zvířatech – co na to příroda?


U přírodní kosmetiky se skoro automaticky předpokládá, že zvířátka při výrobě vynechává. Vedle jak ta bio jedle. Značky, které netrápí němé tváře, zdobí certifikát s králíčkem. A ne všechny ho mají.

Možná se divíte, jak je v dnešní době možné, že velké kosmetické firmy testují na zvířatech. Obvykle argumentují tím, že na chlupáčích ony samy netestují, ale používají složky, u kterých netestování nezaručují.

Celkem mě ale překvapilo, že testování na zvířatech nevylučuje ani značka Alverde (na webu netestovanonazviratech.cz najdete jejich vyjádření). Takže bacha na to. Přírodní se rozhodně nerovná netestovaná na zvířatech.

Přírodní? Leda tak na obrázku


Kdejaká značka se ohání výtažkem z lopuchu, leknínu a bůhví čeho ještě. A když se na vás z obalu culí kus přírody, začnete si tělo patlat s radostí a pocitem, jak jste hekli syntetickou kosmetiku.

Hezké, ale naivní. Kosmetické firmy prostě pochopily, jak dobře se ekologie a příroda prodává. A marketing jim skvěle funguje. Nenechme se proto obalamutit krásnou větvičkou na obalu. Líp vám poradí složení a zdravý rozum. Když selže, pomůže Arome nebo strejda Google.

I nechemie má chemické názvy


Ani složení ale úplnému laikovi nenapoví. Přírodní pleťový krém totiž může podle ingrediencí evokovat spíš sterilní laboratoř než rozkvetlou zahrádku.

Tím se nenechte zmást – ne všechny chemické názvy totiž odkazují na umělotinu. Jestli jste na hodině chemie pospávali nebo vám to nedávalo smysl, k ruce doporučuju super přehled na www.složeníkosmetiky.cz.

Samozřejmě v krémech a make-upu se schovává kdeco. Jak moc jsou některé kosmetické látky nebezpečné a kterým se vyhnout, vysvětlují knížky Doba Jedová 3 nebo Tajemství kosmetiky. Že to chce něco lehčího ke čtení, ideálně on-line? Tématu kosmetika bez syntetických látek se věnuje i blog MinimalistBeauty.com.

Není cesty zpět


Jak jsem psala, přírodní kosmetiku mám ráda. A právě proto bych vás před ní chtěla varovat. Jakmile si na ni vaše tělo zvykne, silikony a parabeny už nejspíš nesnesete. Jsem toho příkladem.

Přírodní šampóny samovolně způsobily, že se mi míň mastí vlasy a ani po pár dnech neztrácejí objem. Jakmile ale použiju běžný syntetický šampón, o nadýchaných vlasech si můžu nechat zdát.

Zrovna nedávno jsem si vlasy několikrát umyla klasickým šampónem. Znáte to, chuť zkusit něco nového, nečekané přespání u kamarádky… Nejen že se pokožka hlavy mastila už po 12 hodinách, ale hlavně začala šíleně svědit a objevily se mi lupy. Než jsem sáhla po agresivním Head&Shoulders, vrátila jsem se zpátky k přírodním šampónům. A hle, vlasy a pokožka se po dvou umytích zase uklidnily.

Přitom můj šampón nemívá 100% přírodní složení, ale okolo 95 % (já zkrátka potřebuju, aby to teklo a pěnilo – a k tomu se musí přírodě trochu pomoct).

Takže za mě všeho s mírou. Ony ty přírodní věci fungují parádně, ale na brutální pupínek si prostě radši máznu něco agresivnějšího.

A co vy, převládá u vás v koupelně přírodní, nebo syntetická kosmetika?

Autor: Monika

Minimalistka v dekorativní kosmetice, nadšenkyně do pleťových krémů. Nejraději testuje českou přírodní kosmetiku. Už deset let je věrná jablíčkům DKNY.

Nejčtenější