Méně známé značky 2. - Amouage

Ultraluxusní značka, jejíž sídlo najdete v orientálním Ománu, vyrábí vůně s příchutní Středního východu. Založil ji v roce 1983 člen ománské královské rodiny ve snaze obnovit tradici parfumérského umění arabského světa.

Amouage je nejen méně známá (aspoň v našich končinách), ale také velmi luxusní značka. Parfémy se samozřejmě neprodávají v běžné síti, můžete si je koupit přímo v buticích značky (v Evropě jeden najdete v obchodním domě Harrods v Londýně), nebo v prodejnách s exkluzivními parfémy; nebo je zakoupíte v e-shopu na webu Amouage. Každopádně si připravte hodně peněz - od 3000 do 8000 za 50 ml kolínské či toaletní vody nebo čistého parfému. Nutno ovšem poznamenat, že taková Amouage Gold, která v čistém parfému stojí oněch 8000, má flakonek pozlacený pravým zlatem - za svoje peníze zkrátka dostanete esenci orientálního luxusu. Za zhruba 800 korun je k mání dárkově zabalená sadička deseti 2ml stříkacích vzorků pánských i dámských vůní. Pro sběratele má Amouage ještě jednu lahůdku - první parfém vyrobený značkou Amouage, který obsahuje na 120 ingrediencí, zabalený v pozlacených stříbrných flakonech navržených britskou (nejen) šperkařskou firmou Asprey, jenž dodává šperky britské královně. Abyste se ke sběratelským flakonům dostali, nestačí vám jen fůra peněz (tu budete samozřejmě potřebovat také), musíte především udělat dojem a nový kousek do sbírky si zasloužit. Arabský svět funguje jinak a všechno v něm není jednoduše na prodej jako v našem dravém kapitalismu.

Amouage založil v roce 1983 Jeho Výsost Sajíd Hamad bin Hamúd al bu Said. (Sem tam najdete, že šlo o tehdejšího sultána, což není pravda - vládcem Ománu je od roku 1970 do současnosti sultán Kabús. Sajíd byl pouze členem královské rodiny a v době založení značky mu bylo 55 let; zemřel později při automobilové nehodě.) Továrna sídlí přímo v Maskatu, hlavním městě Ománu. Neprobíhá zde však celý proces výroby - ten začíná v Grasse ve Francii, odkud do Ománu cestuje čistý parfém, který se zředí, několik týdnů maceruje a pak ručně plní do flakonů a balí.

První parfém, Amouage Gold (původně se jmenoval jen Amouage, respektive byl bezejmenný), byl vytvořen jako vzácný dar, určený pro významné návštěvníky královské rodiny. Práce na ‚nejvzácnějším parfému na světě‘ (s takovým zadáním se pracuje jedna báseň :) ) byla svěřena Guyi Robertovi, francouzskému parfumérovi, který vytvořil takové fláky jako Dioressence, Calèche či Madame Rochas. Guy dostal k dispozici ty nejdražší materiály a nemusel se omezovat, neboť cena výsledného parfému nehrála velkou roli; Amouage nakonec nazval, jak se chlubí web značky, vrcholem své kariéry. Ve složení figurují typické arabské vonné látky jako kadidlo, myrha nebo císt, ‚skalní růže‘. Hlasy lidu z internetu jsou, jak už u takových parfémů bývá, všelijaké; někteří se rozplývají a souhlasí, že jde o nejkrásnější parfém na světě, jiní se šklebí a demonstrativně si zacpávají nosy.

Tak to je ona, slavná Gold. Vlevo nový flakon, vpravo původní, jako vystřižený z tisíce a jedné noci.Tak to je ona, slavná Gold. Vlevo nový flakon, vpravo původní, jako vystřižený z tisíce a jedné noci.

Spolu s dámskou verzí vznikla ve stejný rok i pánská, jejíž složení je velmi podobné dámské, přibylo jen pár mužnějších složek. Prodává se také v luxusních flakonech z křišťálového skla a zlata, nebo ve sběratelské edici ze stříbra a zlata. Flakon mi trochu připomíná flakony vůní značky Creed).

Vyrábíte-li parfémy v Ománu, máte oproti parfumérovi, který sedí ve firmě kdesi ve Francii nebo v Americe, jednu výhodu - všechny ty úžasné zdroje vonných látek vám rostou přímo za barákem. Hory na jihu Ománu jsou jediné místo na světě, kde se dá získat ‚stříbrné‘ kadidlo, jedinečná ingredience Gold a dalších parfémů od Amouage. Totiž kadidlovníky, využívané v parfumerii, najdete ve čtyřech hlavních oblastech: Somálsku, Etiopii, Indii a Ománu. Přestože jde o stromy stejného rodu, v případě Somálska a Ománu i stejného druhu (Boswellia carterii), voní každý jinak. Ománské kadidlo je navíc k dispozici ve dvou verzích, stříbrné a Hojari. Ománci považují stříbrné za lepší, na západě je to zase naopak, a příčina se prý skrývá v klimatu - v horkém Ománu stříbrné kadidlo voní lépe než Hojari, kterému to zase víc sluší v našich mírných, vlhkých podmínkách. A ještě jedna zajímavost - kadidlo, které přinesli tři králové Ježíškovi, prý pocházelo právě z těchto končin a ománské kadidlo je tak to pravé biblické kadidlo.

Kadidlovníky v OmánuKadidlovníky v Ománu

Gold dávno není jediná vůně značky Amouage. Ke dnešnímu datu (srpen 2007) je jich celkem patnáct a soudě podle webu Amouage, tři z nich se už asi nevyrábějí. V roce 1995 vznikla Ubar, dámská vůně pojmenovaná po starověkém městě v Ománu, které prý bývalo centrem obchodu s kadidlem. Opuštěné město, kterému se přezdívalo ‚město tísíců sloupů‘ nebo ‚pouštní Atlantida‘, zničila přírodní pohroma, zbytky pohltila poušť a teprve na začátku devadesátých let bylo objeveno pomocí satelitního snímkování. O tři roky později následovala dámská a pánská Silver Cristal, pak Dia a Ciel (obě balené ve stejných flakonech jako Amouage, pouze v jiném barevném provedení). Stejně je balená také letošní novinka Reflections. Ostatní vůně mají jiné flakony, ale musím se upřímně přiznat, že se mi ani jeden moc nelíbí. Podívejte se sami v databázi a máte-li chuť, napište do komentářů pod tímto článkem, co si o flakonech Amouage myslíte. Mně se nejvíc líbí Reflection, moderní provedení flakonu Gold; i ten bych si vystavila, přestože mi podle mého západního vkusu přijde trochu kýčovitý. Zachraňuje ho materiál - být to plast, vypadal by jako voňavka z pouti, poctivý křišťál a zlato je ovšem jiná. Pěkný je ve stříbrno-modrém provedení, v němž je balená Ciel.

Pojedete-li někdy do Ománu (není to zrovna jednoduché - nechcete-li jet lodí a navštívit jen hlavní město, potřebujete vízum, přičemž k žádosti musíte přiložit pozvánku od Ománce, který se za vás finančně zaručí; samozřejmě si s sebou nesmíte přivézt žádný alkohol ani obrázky s nahotinkami, a knížku Bez dcerky neodejdu také raději nechte doma), nenechte si ujít návštěvu parfumerie Amouage. Turisté si mohou prohlédnout výstavu flakonů, včetně těch nejluxusnějších, přičichnout k některým vůním, a dozví se, jak probíhá výroba, sběrem kadidla v horách počínaje a balením do krabiček konče.

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější