Méně známé značky 3. - Ava Luxe

Los mezi méně známými značkami dnes padl na Avu Luxe, americkou firmu parfumérky Sereny Avy Franco. Pod touto značkou dnes koupíte přes stovku vůní a kolekce čítá jednoduché parfémy vhodné k vrstvení, složitější kompozice i reprodukce starších parfémů, které už nejsou k sehnání.

Serena Ava Franco je ztělesněním snu každého experimentátora, který si rád míchá vlastní vonné olejíčky. Začala se totiž zajímat o parfémy díky své kamarádce, která chodila vždycky zajímavě navoněná a měla ve zvyku vyrábět si své vlastní směsi. Serenu odjakživa zajímalo umění a od toho není k parfémům zase tak daleko; vytvořit dobrou kompozici na plátně je stejná práce jako vytvořit dobrou kompozici do flakónu, jen materiál je jiný. Pustila se do toho tedy také a než se nadála, vznikla z koníčku firma. I když, jak se to vezme… na značce Ava Luxe je nejvíc zvláštní a fascinující to, že za ní stojí jen Serena, a to doslova; sama parfémy vymýšlí, míchá, balí a prodává přes své "webové stránky ":‚http://www.ava-luxe.com‘ . Ačkoli říká, že se nebrání myšlence sehnat si nějakého pomocníka, budou-li to okolnosti vyžadovat, zatím stíhá sama. Pokud si objednáte některý z jejích parfémů - je to možné jen přes uvedené stránky, ale plánuje se otevření butiku v sídle Avy Luxe, v kalifornském San Diegu - dostanete výrobek, na němž téměř od začátku do konce pracovaly jedny ruce; přesto (a také přesto, že Serena v mnoha vůních používá dost drahé přírodní esence) jsou ceny celkem rozumné - 60 ml eau de parfum stojí poměrně běžnou tisícovku, u luxusních kousků jako třeba Roses s obsahem absolutních esencí všech možných růží 1700 Kč. (A opovažte se tvrdit, že je to drahé - víte jak mě mrzí, že průměrná Češka ocení spíš zlevněnou Light Blue z výprodeje nebo rovnou lacinou imitaci z tržnice, než originální umělecké dílo z nezávislé parfumérie?). K mání jsou i menší balení, zakoupit si můžete i vzorečky (2-3 dolary za kus), nebo zvolit parfémovanou tělovou kosmetiku.

Parfémy i parfémové vody se prodávají v jednoduchých flakonech z čirého skla, v případě čistých parfémů se skleněným uzávěrem, EdP mají černé víčko. Všechny vůně mají stejné flakony, liší se pouze názvem na nálepce. Jednotné balení je u většiny méně známých značek zvykem, výrobci se soustředí hlavně na obsah, zatímco výdaje za design flakonu a reklamu se snaží minimalizovat.

Serena podle vlastních slov hledá inspiraci nejen ve výtvarném umění, ale i v hudbě, filmu, ve snech, mýtech a exotických zemích. Stačí se ostatně podívat na popisy vůní, jež uvádí, a je to jasné na první pohled - najdete tu řadu vůní inspirovaných Indií a jejími bohy a bohyněmi (Kama, Moksha, Shisha, Royal Parvati), Čínou (China Musk, China Pearl, China Rain) či starými filmy (Biba, Dark Chypre, Film Noir). Serena uvádí, že jejími nejoblíbenějšími parfémy jsou exotické vůně plné ambry, labdana, santalového dřeva, zkrátka bohaté orienty (a ve své nabídce má takových vůní opravdu hodně); nejméně si naopak potrpí na svěží, mořské odérky, i když i ty u ní samozřejmě najdete, třeba The Beach s tóny slaného mořského vzduchu, vody, písku, suché pobřežní trávy a naplaveného dřeva.
Kromě originálních vlastních výtvorů má Serena v nabídce ještě reprodukce parfémů, které se už nevyrábějí nebo jsou špatně k sehnání. Najdete mezi nimi třeba Alliage, Venezii, Evening in Paris (Soir de Paris), Bakir nebo klasickou Chypre od Coty. Nejde samozřejmě o přesné imitace, to ani není v lidských silách, jakkoli Frederico Mahora a spol. tvrdí opak :) Být parfumérkou má zkrátka velkou výhodu, když vám přestanou vyrábět vaši milovanou vůni, sednete si ke stolu a namícháte si reprodukci…

Popisy i složení všech vůní najdete na webu Avy Luxe, pokud nevládnete angličtinou, použijte databázi, kam jsem značku zařadila. Některé vůně mě při prohlížení stránek zvlášť zaujaly:

The Beach
Složení uvádí slaný mořský vzduch, písek, trávu na dunách, naplavené dřevo, lastury a mořskou vodu. Pokud opravdu voní tak, jak by podle toho složení měla, jde určitě o originálnější alternativu vůní, které mainstream vydává za ‚mořské‘; vodičky s leknínem, ozonickými tóny a rozmarýnou.

Nag Champa
Patříte-li k paličkám vonných tyčinek, určitě znáte indické nag champa, vykuřovadlo s vůní ‚champy‘ - plumérie (frangipani). Nejsem si sice jistá, jestli bych tak chtěla vonět, ale já nemám takovéhle orientální parfémy moc v lásce.

pižma
Nude Musk (nahé pižmo), China Musk (čínské), Light Musk (lehké), Cashmere Musk (kašmírové), Pearl Musk (perlové), Vanilla Musk (vanilkové)… Milovnice pižma čili mošusu, nasládlé, lehce živočišné (nebo spíš člověčí) složky vyskytující se v základu mnoha parfémů, si u Avy Luxe přijdou na své. Pižmo v mnoha podobách můžete nosit samotné, nebo ho vrstvit s dalšími parfémy.

Honey
Od vůně s názvem ‚med‘ bych čekala něco přeslazeně lepkavého, ale Serena možná namíchala příjemnou, nositelnou vůni: med, včelí vosk (vosk! ano!), pomerančový květ, mandle.

Heart of Glass
Skleněné srdce má na pohled neodolatelné složení: pomerančový květ, indická tuberóza (obojí v absolutní esenci; cítí někdo La Chasse Aux Papillons? : ) ), čínský rýžový květ, jasmín, leknín a pižmo. Průzračná květinová vůně, snad ji ten leknín moc nekazí.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Silis 11.08.07 19:27

Ado, díky za Ava Luxe. Dostala jsem vzorek její vůně Shisha, což je vlastně označení arabské vodní dýmky, a zmiňovaná vášeň pro orienty je tam tedy opravdu cítit, je velmi zajímavá. Ještě jednou díky.

Nejčtenější