Méně známé značky 5. - Editions de Parfums (Frédéric Malle)

Frédérica Malleho inspirovalo francouzské nakladatelství Les Editions Gallimard, které vydalo řadu klasických děl ve velmi jednoduché úpravě - s jednobarevnou béžovou obálkou, na níž bylo červeným písmem natištěné jméno autora a knihy. Parfémy Editions de Parfums mají totiž jeden typický a ve světě vůní zřejmě jedinečný znak...

Kdo je Frédéric Malle? Vnuk Serge Heftlera-Louiche, který se od dětství kamarádil s Christianem Diorem a pomáhal mu v jeho parfémových začátcích; a synovec Louise Malle, francouzského filmového režiséra. Matka a otec se do dějin zřejmě nezapsali, protože jsem o nich nikde neobjevila žádnou zmínku; jen to, že malého Frédérica naučili milovat dobré jídlo, víno a umění. A samozřejmě parfémy; cesta k vlastní společnosti byla dlouhá, ale v roce 2000 jsme se dočkali, v Paříži byl otevřen první obchod firmy Editions de Parfums.
Frédérica inspirovalo francouzské nakladatelství Les Editions Gallimard, které vydalo řadu klasických děl ve velmi jednoduché úpravě - s jednobarevnou béžovou obálkou, na níž bylo červeným písmem natištěné jméno autora a knihy. Parfémy Editions de Parfums mají totiž jeden typický a ve světě vůní zřejmě jedinečný znak: na flakonu najdete nejen název vůně, ale i jméno parfuméra, jenž ji vytvořil.
Koneckonců, není běžná praxe tak trochu nespravedlivá? Na flakonu či krabičce sice najdete název parfému a jméno společnosti, která ho vydala, jméno skutečného autora však musíte často velmi složitě hledat a většinou se ho ani nedopátráte. Podle firem prodávajících parfémy je to zkrátka spotřební zboží - jméno autora znát nepotřebujeme, stejně jako nejspíš neznáme jméno člověka, který vymyslel design našeho nábytku, navrhl obrázek na tričku, tiskárnu nebo třeba ladné tvary našeho auta. Parfémy by se daly přirovnat k oblečení nebo architektuře - autory výjimečných staveb a originálního značkového oblečení zpravidla známe, „spotřební“ domy a džíny jsou anonymní. Stejně tak tvůrce nejznámějších parfémů obvykle někde v paměti vykřešeme, zatímco u většiny bychom v mozkových závitech pátrali marně. Frédéric Malle se proto rozhodl vzít to zgruntu a zacházet s parfémy jako s knihami či obrazy - jméno autora zkrátka patří na flakon a hotovo.

Pro Editions de Parfums vytvořilo vůně několik velmi i méně známých parfumérů: Jeana-Clauda Ellenu nejspíš znáte všichni, spolupracuje převážně s firmou Hermes, seznam jeho výtvorů je dlouhý a čítá spoustu trháků z hlavního i exkluzivního proudu, např. Un Jardin Sur Le Nil, řada Hermessence, Eau Parfumée au Thé Vert, Kelly Caleche, Terre d'Hermes, Bois Farine nebo YSL In Love Again. Pierre Bourdon má na kontě např. Dolce Vita, pánský Kouros či Live Jazz, ale překvapivě i Cool Water, Magnetic Beat nebo Sensual Heaven z řady Chupa Chups. Známé jméno je i Edmond Roudnitska, tvůrce slavné Dioramy, Diorelly, Diorissima, Dior Eau Fraiche nebo Rochas Femme; Edmond bohužel v roce 1996 zemřel (pro tehdy ještě neexistující Editions de Parfums stihl vytvořit Le Parfum de Thérèse), jeho syn Marcel Roudnitska se naštěstí potatil. Žádné profláklé názvy v krátkém seznamu jeho výtvorů zatím nenajdete, pro Editions de Parfums vytvořil temnou kořeněnou Noir Epices. Dalšími autory v Malleho knihovničce jsou ještě Edouard Fléchier (Poison, Tendre Poison), Olivia Giacobettiová (např. Hiris, ale hlavně dlouhá řada parfémů pro L'Artisan - Dzing!, Navegar, Passage d'Enfer, Premier Figuier, Safran Troublant, Tea for Two a další), Maurice Roucel (Be Delicious, Envy, Insolence, 24 Faubourg, pánská Hypnôse, L, Tocade), Ralf Schwieger (Eau des Merveilles) a nadmíru plodný Dominique Ropion (My Queen, Miss Boucheron, London, Amor Amor, Euphoria, Pure Poison, Ysatis, Very Irrésistible, obě Kenzo Jungle, Lalique Le Parfum, Miracle Forever, Tropiques, Safari, Alien, Anglomania a mnoho dalších).

Parfémy značky Editions de Parfums jsou samozřejmě výjimečné :) jak jsme u exkluzivních značek zvyklí. Zatím je jich „pouze“ šestnáct, ale nechybí citrusová kolínská ani orientální koření.

Angéliques sous la pluie - inspirovaná vůní kytice andělik natrhané těsně po dešti. Zvláštní, někomu protivné aroma anděliky je zde nakombinováno s jalovcem, kořením, pižmem a cedrem. Bigarade concentrée - pro tento parfém byla vyzkoušena nová metoda destilace - molekulární destilace. Získaná silice hořkého pomeranče se snoubí s růží a dřevitým základem. Podle složení bych čekala příjemně minimalistickou svěží vůni s květinovým a dřevitým nádechem. Carnal Flower - jak voní tato pocta tuberóze asi není potřeba dlouho zkoumat. Místo přírodní vonné látky byla použita syntetická reprezentace, co nejpřesnější podoba živé tuberózy - takže zase něco trochu jiného, než jsme zvyklí, přesto však naše milovaná tuberóza se svými omamně bílými i odporně živočišnými aspekty. Cologne Bigarade - kolínská s hořkým pomerančem tak, jak ji ještě neznáte. Jean-Claude Ellena přidal růži, vůni sena a cedrové dřevo, a vytvořil moderní verzi svěží klasiky. En passant - oblíbenou květinou Frédérica Malleho je šeřík, tahle vůně musí být tedy jeho nejmilejší kreací vlastní značky. Jarní vůně šeříku je pomocí okurkových a vodních tónů dovedena k přirozené, svěží, příjemně navlhlé dokonalosti. French Lover - suchá, kouřová vůně plná vetiveru, kadidla a cedru. Nic sladkého, květinového ani citrusového - čekejte koření, dým, dřeva, supersuchou chypre jak se sluší a patří. Iris Poudre - lehce aldehydová a tedy „staromódní“ variace na věčné kosatcové téma. Teplejší verze s vanilkou, santalem a pižmem. L'Eau d'Hiver - zimní voda je chladná, vyvedená ve studených odstínech modré, šedé a fialové, fialkově vonící kosatec doplňují zvláštní tóny anděliky a nenápadně teplý heliotrop a med. Le Parfum de Thérèse - tento parfém vznikl dávno před založením značky, v padesátých letech - Edmond Roudnitska ho vytvořil pro svou ženu Terezu. Nikdy ho nikomu neprodal, protože Tereza byla jediná žena na světě, která směla vůni nosit. Stará… a přesto nadčasová díky svěžímu melounovému tónu, doplněnému fialkou a kůží. Lipstick Rose - jak voní rtěnka? Trochu pudrově, trochu po fialkách, jako sladký bonbonek s příchutí růží. Lys Méditerranée - svěží, jemná kompozice, která připomíná impresionistický obraz. Pomerančový květ s lilií v nezvyklé podobě. Musc Ravageur - smyslná, dramatická vůně, orientální vanilka s pižmem, skořicí a ambrou. Noir Epices - dřevitá, kořeněná, temná orientální vůně, skoro chypre - suchý pepř, hřebíček, muškátový oříšek, skořice, pačuli, špetka růže s karafiátem, ale nic sladkého. Une fleur de Cassie - sytá, plná, velmi klasická vůně s výraznými živočišnými a květinovými tóny. Une Rose - růže - tentokrát prý suchá, sametová, teplá a položená na soudku s temně rudým vínem. Vétiver Extraordinaire - 25% vetiveru v každém flakonu! Pánská klasika bez sladkých tónů.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

anonymní 23.12.07 22:41

Děkuju za odpověď, moc!

Ada 23.12.07 15:36

Pokud vím, tak ji zatím nikde nemají - musíme si počkat, až se u nás exkluzivní značky trochu rozmůžou.
Zatím nezbývá než nakupovat ze zahraničí…

anonymní 20.11.07 20:50

Jen jsem se chtěla zeptat, zda tato edice někdy dorazí i do čr a pokud se tak stalo, kde je možné ji najít. Děkuju za odpověď.


Reklama


Reklama

Nejčtenější