Narciso Rodriguez for Her & Red Door Velvet: kam se ubírá chypre?

Během 20. století vzniklo mnoho slavných chyprových vůní - Mitsouko, Miss Dior, Cabochard - a jejich móda se držela až do 80./90. let, kdy se trh s parfémy i vkus zákaznictva začaly výrazně měnit. Pro komplexní chyprové vůně, které vyžadují trpělivost a ochotu s parfémem komunikovat, najednou nebylo místo.

Bergamot, větvičník, labdanum. Kdo dával pozor na základech parfumerie, hned vyskočí: základní akord chyprových vůní! Šprti možná ještě dodají vetiver nebo pačuli, což jsou další obvyklé složky těchto parfémů. S výjimkou bergamotu jde o zemité, dřevité, zelené vůně, a vlastně ani bergamot není žádný líbivý citrusek. Za vznik chyprové kategorie bývá obvykle považován rok 1917, kdy parfumér Francois Coty uvedl na trh svůj slavný parfém Chypre. Ve skutečnosti je to spíš chvíle, kdy se chyprové parfémy dostaly na výsluní a získaly stálé místo mezi ostatními parfémovými rodinami. Guerlain už v roce 1909 vytvořil parfém Chypre de Paris, ale ani to není zdaleka začátek chyprové historie - ten se datuje už do starověku, kdy se na ostrově Kypru - jehož jméno parfémy dostaly (Chypre je francouzský název Kypru) - vyráběly vonné směsi z labdana, styraxu, puškvorce, bergamotu, myrty, vavřínu a dalších látek. Archeologové dokonce objevili na Kypru parfémovou továrnu, starou kolem 4000 let. Starověké parfémové kompozice přežily až do středověku, kdy už byly k dispozici další složky: mimo jiné větvičník, ale také živočišný cibet, pižmo či pravá ambra.
Cotyho Chypre byla také jedna z prvních masově dostupných vůní; do té doby se parfémy vyráběly spíš pro elitu (asi jako dnešní exkluzivní řady, dostupné pouze v buticích značky a za vysokou cenu). Francois ovšem nebyl jen dobrý parfumér, ale také zručný obchodník, a předpověděl, že budou-li se kvalitní parfémy nabízet v elegantních, vkusných obalech a za rozumnou cenu, zrodí se byznys, jaký svět ještě neviděl. Škoda, Francoisi, že ses nedožil dneška, tvá prorocká slova se naplnila tak, jak sis sám nejspíš nepředstavoval ani v nejdivočejších snech.

Během 20. století vzniklo mnoho slavných chyprových vůní - Mitsouko, Miss Dior, Cabochard - a jejich móda se držela až do 80./90. let, kdy se trh s parfémy i vkus zákaznictva začaly výrazně měnit. Pro komplexní chyprové vůně, které vyžadují trpělivost a ochotu s parfémem komunikovat, najednou nebylo místo. Smrtící ránu pak klasickým chypre zasadila vlna reformulací, prováděných za účelem modernizace parfémů a zlevnění výroby. Modernizovat chyprovou klasiku tak, aby zaujala na první počich a voněla dobře i na papírku? To zkrátka nejde. Nahradit některé nezbytné složky levnou syntetickou verzí? Ani to není ve většině případů dobrý nápad. Posledním a nejhorším důvodem reformulací však jsou nová nařízení, týkající se povoleného množství některých složek. V roce 1973 byla založena IFRA - Mezinárodní parfémová asociace - která si dala za úkol bdít nad bezpečím uživatelů vůní. Zpočátku se soustředila na skutečně problémové body, když však na konci 20. století nastoupila všeobecná hysterie ze škodlivin a strach z chemikálií a alergií, začala IFRA regulovat kdeco. Od dob, kdy se v parfémech používá bergamot, věděli jejich uživatelé, že si je nemohou nanést na ty části těla, které budou vystavené slunci - na kůži se pak udělaly nevzhledné hnědé skvrny. Moderní spotřebitel však raději přesune odpovědnost na někoho jiného, a místo aby nadával sobě za hloupost, pustí se do výrobce, co mu to prodal za jed. Mezi zapovězené alergeny se tak dostalo i mnoho ‚nevinných‘ a seznam zakázaných látek stále roste. Snížení povoleného množství větvičníku v parfémech na směšně nízkou hranici znamená zřejmě definitivní konec i těch několika málo přeživších, které neudolalo zlevňování výroby a nahrazování komplexních přírodních látek sice také pěkně vonícími, ale přece jen sterilnějšími a ploššími syntetiky.

Naštěstí všechno zlé bývá i pro něco dobré. Zánik chyprové klasiky donutil výrobce hledat nové cestičky. Vznikla kategorie moderních chypre; také se jim říká ‚růžové chypre‘ a v některých případech by to rozhodně bylo opodstatněné. Čím se moderní chyprové vůně vyznačují?
Klasický akord musel doznat změn. Místo bergamotu se používají jiné citrusy, např. grapefruit nebo pomeranč, případně lehké, citrusově vonící květiny jako pomerančový květ. Větvičník a labdanum vystřídal vetiver, který sice voní jinak, ale naštěstí také zajímavě - má kořenové, zemité, kouřové, vlhce zelené aroma. Nasládle zemitou pačuli naštěstí zatím nikdo nezakázal. Na citrusovou, vetiverovou a pačuliovou kostru se pak oblékají další složky, které někdy přispívají k výsledné eleganci (sametově zemitý kosatec, slané mořské tóny), jindy posouvají vůni směrem k růžovému dívčímu obecenstvu (jahody, karamel). I mezi klasickými chypre však byly zdařilé kousky a k tomu spousta těch méně povedených, jež dávno zapadly v hlubinách dějin.

Jako praktickou ukázku moderních chypre vůní k orecenzování jsem zvolila dva typické a povedené exempláře.

Narciso Rodriguez for Her - eau de toilette

První z nich jistě není třeba představovat. Narciso v roce 2003 (to už je to pět let?!) s velkou reklamou vtrhl do parfumerií a každý ho chtěl. Svou zásluhu na tom jistě mělo i přitažlivé balení - solidní flakon z černého nebo příjemně nebarbínovsky růžového skla s kontrastní krabičkou (černý flakon v růžové, růžový v černé) k sobě v regálu okamžitě přitáhne pozornost. Jen balení a reklama však v tomto případě na úspěchu vůně zásluhu nemají - povedl se totiž i obsah. Parfemová voda se od toaletní znatelně liší, parfemová (růžový flakon) je květinovější, oblejší, růžovější, dokonce trochu do ovocna (patrně zásluha růže). Toaletní voda je moderní suchá chypre, jako když vyšije. Převládají dřevité a suše kouřové tóny, které v nose sametově hladí a zároveň trochu drhnou. Dokreslené jsou špetkou hebkých bílých květin a sladké ambry, ale jen natolik, aby parfém nevypadal květinově ani orientálně. Narciso Rodriguez je jedna z prvních chyprových vůní tohoto střihu (ne-li vůbec první) a vřele doporučuji ji vyzkoušet, i kdyby jen proto, abyste byli v obraze. Nejspíš vejde do parfumérských učebnic.

Red Door Velvet

Red Door Velvet od Elizabeth Arden se naopak v našich parfumeriích vůbec neobjevila (přestože růžová odnož Red Door Revealed ano). Čekala jsem na ni marně tak dlouho, až jsem se naštvala a koupila ji naslepo v zahraničí s tím, že maminka libovolné červené dveře z principu vypoužívá, i kdyby byly cítit jako týden nošené ponožky.
Krabička sametové edice je zepředu potažená sametovým papírem a vůně také voní sametově, i když si musíte chvíli počkat. Ze začátku je to ostřejší, až protivná směsice pačuli a nerozhodných květin. Poté vůně trochu zmírní a začne být velmi podobná Narcisu - stejně suchá, chladná a přitom hebká. Vydržíte-li nějakou dobu, obrátí najednou o 180 stupňů a na suchém základu se objeví teplé, sladké tóny medu, či spíš čaje (rooibosu) s medem. K tomu se hlásí trochu jasmínu a nějakých dalších abstraktních květin a výsledkem je neodolatelná, velmi ženská a elegantní kombinace. Nalít do kouřově suchého Narcisa zlatý med byl dobrý nápad a nabízí se také otázka: co všechny by se na tenhle moderní chyprový základ dalo naroubovat a jak by to vonělo? Jistě se to časem dozvíme.
Koupit Red Door Velvet naslepo? Pokud se vám líbí černé Narciso (a případně levnější verze obého Lacroix Rouge od Avonu), klidně. Nakupujte však raději v zahraničí, třeba na fragrancex.com, kde vás 50 ml balení vyjde na cca 400 korun. Vůně se vyskytuje i v našich e-shopech, ale často za značně vysokou cenu.

Přestože se moderní chyprové vůně těm klasickým příliš nepodobají, něco mají přece jen společného, především specifickou eleganci a jistou rezervovanost. V dobrém provedení, nezabité přehršlí ovoce či květin, v nichž se chyprové tóny ztrácejí, jsou to zralé vůně pro všechny ženy, které se cítí být opravdovými dámami. Noste k nim, co vám bude ladit, nejlépe ovšem sluší s francouzskou chic elegancí.
Stejně jako klasika, i moderní chypre v sobě často mají lehce pánské tóny a může je bez obav nosit muž naladěný na něco netradičního. Kdybychom vedle sebe postavili černé Narciso a Fleur du Mâle, je to první v tradičním smyslu rozhodně pánštější než to druhé.

Další moderní chypre a chyprové kombinace: Avon Christian Lacroix Rouge, Perles de Lalique, YSL Elle, Agent Provocateur, Hermès Eau des Merveilles, Chanel 31 Rue Cambon, Terre d’Hermès


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

rionka 21.06.13 13:49

Za recenzi na Red Door Velvet moc děkuju. Hledala jsem něco, co by povahově nahradilo moji vypotřebovanou Rouge a díky popiskům na Arome jsem zakoupila v podstatě „naslepo“ celé balení za celkem slušné peníze. A i když to není přímo explozivní osudová láska, rozumíme si s mými červenými dveřmi moc dobře, zvlášť ten dojezd s čajovým podtónem je moc fajn, škoda jen té mizerné výdrže. No, asi se poohlédnu, kde bych mohla vyzkoušet Narcisso, protože na ruce to mám vždycky jinak, než na papíře…

Příspěvek upraven 21.06.13 v 13:52

jaccckie9 13.10.11 06:55

Skusila som Edt…Je krasna, vyžarujuca, nevtierava a aj nezamenitelna…Roz­poznatelna…Na mne vsak ma pomerne kratku vydrz…

JanaR 16.08.11 18:20

Dnes jsem si pořídila NR edt For Her a zatím je to pro mě slaboučká vůně, ale velmi pěkná a vtíravá, nemám žádnou podobnou. Co to, že ji moc necítím? Převoněný nos? Doufám, že se to změní.

Bára 13.08.11 15:58

Tak Narciso Rodriguez For Her EDT je zatím moje absolutní number one. Cítila jsem na jedné známé a něco tak krásného a neotřelého jsem ještě nezažila/necítila. Ihned jsem musela mít! Mám i vzorek EDP, která je skutečně mnohem květinovější a taková hladší, kdežto EDT je ostřejší a výraznější. Navíc zbožňuju i její krásný, těžký černý flakon. Časem zřejmě pořídím i nějaké to balení EDP.

Sára 10.08.11 11:36

N. Rodrigez mě dlouho míjel, jednou jsem jej vyzkoušela - zhodnotila - na mě moc květinové (asi to byla edp) a zapoměla. Nedávno jsem někde narazila snad na nějakou recenzi tak jsem jí vyzkoušela znovu a naprosto mě uchvátila - líbí se edp, ale víc edp Iridescent - třpytivá verze - je o něco sladší než klasická edp ale nejvíce se mi líbí edt - to je opravdu krása - míň kytek, víc kouře, musím souhlasti, že připomíná vzdáleně Pradu ale hlavně opravu Gucci by Gucci - ta mě napadla okamžitě při prvním očichání - ale je podle mě daleko líp harmonicky sestavená než Gucci, ten mám taky ale nikdy to jaksi nebylo ono, tady to ono je… NR fo Her bych dala 5 hvězd..

Ellen 09.08.11 12:24

Red Door Velevet má velmi slabou výdrž a voní sice pěkně, ale málo. Raději si příště přidám na Narcisa R. Sorry.

Daniela44 29.01.11 10:40

Narciso mi prijde tak nejak synteticky sladky. Velvet se mi libi vic, je sladky prirodne a nejvic se mi libi Lovely od SJP, coz je sussi verze Velvetu s mnohem delsi vydrzi.

Daniela44 29.01.11 10:31

Narciso mi prijde tak nejak synteticky sladky. Velvet se mi libi vic, je sladky prirodne a nejvic se mi libi Lovely od SJP, coz je sussi verze Velvetu s mnohem delsi vydrzi.

Daniela44 29.01.11 10:31

Narciso mi prijde tak nejak synteticky sladky. Velvet se mi libi vic, je sladky prirodne a nejvic se mi libi Lovely od SJP, coz je sussi verze Velvetu s mnohem delsi vydrzi.

Orient 06.08.10 00:41

Red door velvet je opravdu krásná, jemná chypré s medem, čajem, lehce sladká a působí opravdu luxusním dojmem. Za ty peníze ( cca 700-800) se dá u nás v současné době pořídit na netu je to kup!!!

Felis 18.02.10 11:56

Narciso Rodriguez for her edt. mě dostala.
Na ruce i na papírku ji cítím stejně, po nastříkání červená orosená růže, ne kupovaná, ale krásná voňavá od babičky ze zahrádky, za 20-30 minut se růže jakoby mávnutím kouzelného proutku změní na konvalinky a já jsem opět malá holka, která je chodila tajně trhat do lesa, ty konvalinky cítím celkem dlouho po cca 8 hodinách závan vanilky. Fakt jsem z toho jelen ve složení konvalinky nejsou, ale já bych za ně dala ruku do ohně :-)

Ambrožová Lenka 12.02.10 10:23

R.D. Velvet jsem koupila naslepo, na základě recenzí. Byla to trefa, moc krásná vůně.

barbucha 02.02.10 19:33

Ani já ne! A připomíná mi L´Instant, jen o jeden (žádoucí) chlup míň sladkej. Pěkná záležitost, a drží mi dobře.

evik77 11.12.09 15:40

Narcisto R. for Her EDT mi vzdáleně přípomíná Pradu a trochu Gucci by Gucci. Na suchou chypré bych ji tedy netipla.

tapuz 28.09.09 23:33

Red Door Velvet: koupě naslepo a okamžitě se dostavilo nadšení. Teplá, hebká, sladkost medu mírní nahořklost čaje, vanilka v ní není sladká, květiny jsou mírné. Má moc dobrou výdrž. Rodí se mi tu nová láska.

Ymber 14.09.09 13:46

Narciso Rodriguez zklamala. Po všech těch chválách, co jsem kde četla a slyšela, jsem neočekávala, že (i když jsem zkoušela jen toaletní vodu) než se vůbec stihne rozvonět a já ji pořádně očichat, bude (běhm dvou hodin) úplně pryč!:(

Arome jade 09.07.09 18:32

narciso r. for her edt - krasna tajemna:)sexy vune, vydrzi docela dlouho, mela moc hezkou reklamu v casopisech, teda aspon ve Francii:) za vyzkouseni urcite stoji, neni to rozhodne zadna tuctovka:)

me 23.02.09 11:00

Red Door Velvet 25 ml jsem koupila naslepo za hubičku právě na „levnýchsmrádcích“ :), nečekala jsem nic extra, ale překvapil.. a v dobrém. Začátek je hodně pačuliový, ale po rozvonění tam převládne ten med dodá vůni takovou lahodnost.Když jsem ji poprvé vykoušela, musela jsem si pak každou chvilku čichat k zápěstí,..tak mne zaujala.

klubko 14.02.09 21:08

Mám vzoreček Narcisso Rodriguez, ale bohužel nevím, jestli EdT nebo EdP. Každopádně je to ale krásná vůně.

Svatka 11.02.09 19:44

Zajímavé Elle od YSL mi nepřipadá jako chypre. Nebo jich mám možná málo načicháno.

Lucyl 10.02.09 07:57

Narciso je fakt luxusna, sexy vona! Akurat dnes som ju vytiahla, nejako som ju dlhsi cas zanedbavala:)

Trillian 10.02.09 07:43

Mňa ten Red Door Velvet normálne láka, na cheapsmells je za babku. Len je tak málo recenzii, napíšte sem ešte niečo.

Slimek 09.02.09 19:42

Ado, ukecala jsi mě :o) Red door Velvet si nechám. Vlastně jsem si s touto myšlenkou začala pohrávat už dříve. I když mi byl příjemný, držela jsem ho pořád v koutku a vůbec z něj neodstříkla, aby byl připraven na případnou cestu. Jenže nedávno jsem po něj zašmátrala a řekla si: „no,nikdo ho nechce a tak se navoním“. A hle, vůně se mi celý den pěkně nosila a i večer po koupeli byla stále dost intenzivní, hřejivá a to se mi stalo snad jen u Addictu a Black Orchid.

1Miru 09.02.09 19:21

No, tak Red Door Velvet jsem měla a rychle poslala dál…!
Na mně se „rozvoněl“ pouze černý čaj a v koímbinaci s pačuli a medem - dost otřes…
Za to NR EdP - „dostane“ novou šanci, protože si ji vybavuji jako opravdu krásně ženská vůně…

estelle 09.02.09 19:16

No a ktovie, kam sa to chypre ešte bude uberať…? Pekny článok. Ada,len píš…

Přidat komentář

Nejčtenější