Nejlepší a nejhorší čichové zážitky roku 2008

Jistě jste si všimli, že jsem odolala pokušení vystavit zde nějaké vtipné PF, ba dokonce jsem svým čtenářům ani nepopřála veselé Vánoce. Ne snad, že bych vám nepřála krásné svátky, ale domnívám se, že jste vlnou dojemných přáníček, e-mailů a SMSek od lidí, na které si často ani nevzpomínáte, tak znechuceni, že vám jeden přáníček prostý web možná přijde k duhu. Bilancování při příležitosti uzavírajícího se roku ovšem neuniknete.

Jistě jste si všimli, že jsem odolala pokušení vystavit zde nějaké vtipné PF, ba dokonce jsem svým čtenářům ani nepopřála veselé Vánoce. Ne snad, že bych vám nepřála krásné svátky, ale domnívám se, že jste vlnou dojemných přáníček, e-mailů a SMSek od lidí, na které si často ani nevzpomínáte, tak znechuceni, že vám jeden přáníček prostý web možná přijde k duhu. (Ostatně můžete se pokochat PFkou jednoho z našich partnerů, a pokocháte-li se zrovna 1. ledna, možná přijdete i k zajímavé slevě.)
Bilancování při příležitosti uzavírajícího se roku ovšem neuniknete. Přemýšlet nad nejlepšími a nejhoršími novinkami roku se mi nechtělo (neznám je zdaleka všechny), ale proč si nepřipomenout ta nejlepší a nejhorší setkání? Letos jsem recenzovala na 170 vůní všech cenových kategorií i žánrů, a některé zkoušky se mi vskutku vryly do paměti.

Devatero nejpříjemnějších zážitků roku

Carnal Flower (Frederic Malle)

Stojí tuberóza před zrcadlem a ptá se: ‚pověz mi, která tuberóza je na světě nejkrásnější?‘ A zrcadlo odpovídá: ‚Carnal Flower, přirozeně‘. Patříte-li mezi ctitelky tuberózových vůní, možná máte jinou favoritku, ale o tom, že Carnal Flower patří do nejvyšší ligy, jistě nepochybujete. Tahle krasavice mi přivodila frustraci z převelmi drahého tělového másla s její parfemací. A pořád ho chci.

Opium pour Homme (YSL)

Pánských recenzí jsem mnoho nenapsala a některé výtvory jsem rovnou pustila z hlavy; kreativita, které je i v dámském oddělení občas pomálu, v pánském zcela uvadá. Mužné skořicové Opium vyniká ve všech směrech.

Azzaro Now (Azzaro)

Příjemné překvapení mezi novinkami, které na první pohled slibovalo obvyklý ovocný zážitek. Nenechte se zmýlit růžovou barvou.

L'Eau d'Hiver (Frederic Malle)

A ještě jeden Frederic. Esence léta v pastelových barvách, jemných, avšak beze stopy šedi nebo mlhy.

Van Cleef (Van Cleef & Arpels)

Sladká bomba plná orientálního ovoce a pomerančového květu. Hned tak pro někoho nositelná nebude, ale na setkání s ní zcela jistě nezapomenete.

Cinnabar (Estée Lauder)

Konečně jsem se dočkala - a našla jsem na jednu stranu něco úplně jiného, než jsem čekala, na druhou vlastně přesně to, co jsem čekala. V nepříliš pohledném flakonu se ukrývá rovnocenná kolegyně Coco, 24 Faubourg a Opia.

Series 3 Incense: Avignon (Comme des Garcons)

Kadidlová vůně tak, jak si ji moje melancholické já představuje. Vůně, ze které vane ledový dech závějí kolem kostela a studí z ní šedé kameny.

Miss Dior - vintage (Christian Dior)

Konečně jsem pochopila, co na té Miss Dior je. Stará verze klasiky předvádí, co té nové sebrali a už nikdy nevrátí.

31 Rue Cambon (Chanel)

Kosatcová melancholie úplně jinak, než si představuje Guerlain, elegantní, minimalistická a sametová.

Sedmero setkání, u kterých bych bývala raději nebyla

Jeanne (Lanvin)

Lanvine, Lanvine. Co to děláš! Jeanne Lanvinová se v hrobě obrací, všechny její Skandály a Hříchy byly daleko lepší než tohle slaboduché růžové peklo. Ostuda roku.

Far Away (Avon)

Suverénně nejhorší útok na můj nos, který byl letos spáchán, a jeden z nejhorších vůbec. Tenhle koncentrát z laciných vanilkových svíček je dobrý akorát tak na hubení hmyzu - a mluvím o tom z Hvězdné pěchoty.

Heiress (Paris Hilton)

Byla jsem natěšená na lák čpící bohatstvím, skandály a dekadentními večírky, a místo toho… je libo bonparek?

U by Ungaro (Avon)

Je mi jasné, jak funguje kapitalismus. Máte-li nápad na nějakou blbost, kterou dokážete orazítkovat vhodnou značkou a za neadekvátní cenu vnutit nevědomému zákaznictvu, správně bychom vás měli poplácat po zádech, jak šikovně jste z té bandy idiotů vyždímali peníze. Ale někde by měla být hranice. Avone, fuj!

Un Jardin Après La Mousson (Hermes)

Sama o sobě by tahle vůně mezi zklamání roku nepatřila - ale v porovnání s vkládaným očekáváním ano. Místo slibovaného horkého kořeněného větru jen lehce posypaný melounek.

Sira des Indes (Jean Patou)

Slavná firma a exotický název slibovaly nevšední orientální zážitek, ale nakonec byl… skutečně nevšední. Zůstala jsem smutně stát před maštalí a přes veškerou snahu cítila jen odér koňského hnoje. Škoda.

Daisy (Marc Jacobs)

K vůním, o kterých všichni mluví, všichni je kupují a všichni chválí, jsem zpravidla ostražitá; obvykle je to pak něco ve stylu Light Blue nebo Huga Bosse. Ale i ta Light Blue aspoň nějak voní. Tahle trapná vodička mě svou nemohoucností přímo namíchla. Největší zklamání roku.

A jaká byla vaše nejlepší a nejhorší setkání?


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

ena 09.02.11 19:15

to chechtalka: píšete, že máte vyvinutý nos. Dovolte, ale myslím, že si fandíte, protože jestliže napíšete, že Eau de Soir od Sisley se nepovedla, tak si spíše myslím, že jste ho ani nevyzkoušela. Tento parfém je jeden z těch nádherných a jeho cena o tom svědčí

chechtalka 16.01.09 21:09

opravuji: Extravagance D´Amarige :o))

chechtalka 16.01.09 21:08

Mám docela vyvinutý nos a asi jsem i náročnější, lecos se mi nelíbí ani v parfumerkách­..jednoznačně nejhorší hodnotím Obsession od Cleina, nic neříkající Zahrada po dešti od Hermes
a Eau de Soir od Sisley a myslím, že se nepovedla ani vůně Valentino Rose and Rock, čekala jsem od ní víc než pudrovou zasněnost…neznám prozatím soukromé parfumářské skvosty
z Francie a odjinud, pracuji na tom:o)), ale líbila se mi vůně Extravagance DÁmarige od Givenchy, ale ne v té typické červené krabičce, nýbrž jiná, ve 100 ml, v krabičce fialkovozastřené, na které jsou znaky Givenchy. Je lehká, přitom zajímavá, chtělo by to ale Eau de Parfum…jinak pořád mám oblíbenou Pleasures od Estée Lauder, drží, voní, líbí sí, myslím tu klasickou v růžové krabičce

Julie 10.01.09 19:19

Ja si letos vybirala novou vuni, driv jsem pouzivala normalne z drogerky Puma Woman, nekolik let. Ted jsem po dlouhem obchazeni parfumerii, strikani na sebe i na papirky ktery jsem v kapse drzela v dlani (kazdou rukou jeden).. Natolik abych si ji koupila, se mi zalibila jen jedna vune - Diamonds. Ted jsem zjistila, ze uz delaji i nejaky malinovy Diamonds, tak ho chci jit co nejdriv ocichat. Maliny mam rada :). Taky se mi pri tom testovani zalibila jedna z Ralph Lauren, myslim ze fialova, o ktere se tu nekde psalo ze voni kokosem. Ten jsem tam urcite necitila, nebo to neni ona. Taky se mi svym zpusobem libila Amor Amor, ale me neslusi, tak ho dostala sestra :)
Co se tyce vuni co me zklamaly nebo zhrozily, je to veskerej zbytek co jsem zkousela. Jsem asi moc narocna.
Jo jeste se mi libi Hubo Boss -Woman, taky ne na me, ale na kamaradce voni uzasne. Zrovna tak Carolina Herra -212 sexy. Omlouvam se, pokud jsem nektera jmena zkomolila.

Arome mia 31.12.08 15:33

Tak třeba mě Lanvin Jeanne voní, ráda bych si ho pořídila v nejbližší době.

Míša 31.12.08 14:18

Jsem ztracená. Poraďte mi někdo: dájí se voňky od Frederica Malle sehnat i u nás? Poprvé jsem o něm četla až u Ady.

Kelly 30.12.08 11:54

paaaja: Já občas zajdu do parfumerie a o lepších vůních vím, ale kolikrát jsou ty značkové vůně mnohem horší než ty z drogerie. A když jsme u toho, tak některé vůně, které Ada řadí do střední třídy, jsou srovnatelné s dražšími.

blackdakini 30.12.08 11:03

Pro mne velké zklamání Zahrada po dešti (Hermes). Mam obe starší, Středomoří a Nil, tudíž jsem se velmi těšila na indickou inspiraci. Bohužel ani na několikeré očuchání jsem názor nezměnila. Voní (páchne) mi vyloženě jako kořenka se zkaženými zbytky.
Nejpříjemnější objev roku - Hadriáni (Voda a Noci) od Annick Goutal. Nádherná středomořská nálada!

Svatka 29.12.08 22:19

Z toho, co tu píše Ada, znám málo: L'eau Hiver mě neokouzlil. Příliš nezvyklá, ani nikdo v mém okolí ji neocenil. Azzaro Now-hezká, ale sama bych do ní investovala (ale nikdy neříkám nikdy). Z novinek se mi moc líbila Speciální edice Londonu a Boucheron B, Hugo Boss XX,taky letní modrá pro pány JPG, Roxy Love, z těch starších, ale pro mě nově zkoušených: Brit Red, Kenzo d'Ete, Due Donna, Eau de CArtier. Naopak mě zklamala Ma Dame, o Magnifique nevím, co si mám myslet. A z Daisy jsem v také v rozpacích. Jinak obě nové Avonky (U a taky Bondgirl007), mě zklamaly na celé čáře.
Ale co mě nikdy nezklamalo jste VY, mé drahé čichačky!

paaaja 29.12.08 14:00

Kelly: avon občas přijde s něčím pěkným. Katalog vídám pravidelně, kupuji si tam občas kosmetiku, tak mám přehled:) Třeba mně se líbí Perceive, ale to je vše. Jinak děs a hrůza. Kdybyste občas zašla do parfumerie a zkusila něco tam, vsadím se, že byste už tak 100% nebyla. Bráníte avon, protože nevíte o lepším světě:) Říkám to, protože si myslím, že jste na tom stejně jako já, než jsem začala číst tenhle blog:) Od té doby je „očuchávání“ můj velký koníček a avon už neocením, protože není co ocenit.

paaaja 29.12.08 13:54

No, já jsem nadšená z Magnifique. Je to první značkový parfém, který jsem si kdy koupila, jinak jedu na drogerkovky:) takže je jasné, že mě musel oslovit:) akorát mě na něm mrzí malá výdrž-závidím vám, na kterých drží dlouho. ale říkám si, že člověk nemůže mít všechno:)

Fanfan 29.12.08 08:46

Jednoznačně nejpříjemnější setkání představují: 31 Rue Cambon, Cuir Beluga, Attrape-Coeur, Palazzo - teď zbývá jen detail - dostat je na poličku. :-)

Nejhorší zážitek: EL Youth Dew Amber Nude, Ma dame a další, naštěstí si pamatuji spíš ty dobré, ty za zapamatování stojí. ;-)

pichjit 28.12.08 18:57

Letos mě ochromilo několi vůní, ale největší skok byl Shalimar Spálený ala uzené s vanilkou, jako to nejhorší, co jsem mohla zkusit a asi za dva měsíce Shalimar Krásný, jako úžasná kouřovo vanilková vůně. To byl skok No. 1 !
Jinak objevů bylo je a bude, až to milé nebude.....

xenie 28.12.08 12:51

Líbily se mi tyto: Armani - Onde Mystére , Ma Dame , Manifique , Fleur De Noel, Private Collection Tuberose Gardenia.
Nadchly mě: Dianne Brill, Vivara, Miss Dior Chérie. Nelíbily se mi: Féerie, Caléche, Angel, No. 5 Eau Premiere, Escada Incredible Me.

Sára 27.12.08 23:47

Takže letos mě nenadchly tyto vůně: S Escada - šeť a nuda, Ma Dame, Magnifique, Trussardi Inside Delight, Lanvin Jeanne, Midnight Rain.
Z letošních novinek na našem trhu mě každopádně potěšily tyto: Chanel 5 eau Premiére a Trussardi Essenza di Tempo a pak nejvíc setkání s těmito: Prada,Guerlain - Gourmand Coquin, R. Piquet Visa, W.R. Flowerbomb, vůně od PG a Montale.

domenica 27.12.08 21:20

MÁ nejkrásnější setkání v roce 2008 byla s vůněmi Iris Ganache, Angelique Noire, Bois d´Arménie, Attrape Coeur, Metalys, Oriental Brulant, s čistým parfémem L´Heure Bleue a Vol de Nuit, Dále s vůněmi Enlévement au Serail, Datura Noir, Douce Amere, Vanilia a také PC Tuberose Gardenia. Dál jsem ráda, že jsem objevila krásné vůně firmy Frederic Malle (především Carnal Flower, Une Rose, Le Parfum de Therese, Iris Poudre …) a některé vůně z řady Les Exclusifs od Chanelu. Také mě potěšilo setkání s vůněmi Patrizie Nicolai, především s vůní Sacrebleu a Vanilla Tonka …
A těší mě průběžná setkávání s Turinem a Sanchez a jejich PERFUMES The Guide :-)

Nemilé setkání (nemilé ve smyslu „menší nebo větší zklamání“) bylo s vůněmi: Baghari (Piquet), Gold Amouage, Number One (P.Nicolai)Chloe 2008 a řada Hermessence. Taky mě netěší informace o tom, které vůně se přestávají vyrábět (Parure), a které vůně byly v posledních letech přeformulované a jejich původní krása je v nenávratnu …

Kromě zážitků s vůněmi mě těší setkávání se spoustou milých osob na těchto stránkách :-))

Oleka 27.12.08 20:15

Tak mým nejlepším setkáním bylo navštívení Guerlain v Paříže a následné očichání jejích čistých parfémů: Nahema, Chamade, Samsara a ostatní, jeden mi přímo z nich dostal na kolenou i když jsem předtím tu vůní znala v podobě EdT.
Stejně hezké setkání s řádou Les Exclusifs Chanel - 31 rue Cambon a Cuir de Russie ted´mi hřeji srdce :). Také nejlepším setkáním byly Une Fleur de Cassie a Carnal Flower Frederic Malle, v podstatě celý ten proces seznámení s jejich vůněmi stojí za to koupit si letenku a odjet na pár dnů :).
O nejhorších setkáních mluvit nechci, snažím se žit současností a budoucností :). Určitě v budoucnu budou další milé překvapení (možná Itálie ;) )
a tak to přeji i všem milým uživatelkám těchto voňavých stránek :).

scarlet 27.12.08 19:54

pro mne jsou letos nejlepší tři vůně postavené na stejném tónu růže a s naprosto jiným výsledkem - Ma Dame, Magnifique a Secret Obsession. Pak No. 5 Eau Premiere. Trochu zklamání Style Soft Yellow, původní Style je lepší.

Ada 27.12.08 19:09

Je to jak říkají holky, když Avon udělá hezkou vůni, ráda napíšu pozitivní recenzi. Bohužel to většinou za mnoho nestojí a zvlášť poslední dobou, kdy se Avon zřejmě řídí heslem „lacino vyrobíme, draze prodáme“. S autory to nemá nic společného, některé vůně od Avonu navrhovali skvělí parfuméři a stejně jsem je sepsula. Parfumér ostatně při práci pro takovou značku nemívá moc volnou ruku.

IvKa 27.12.08 18:55

Kelly, časem to poznáš sama. Bohužel pěkné avonovské vůně byly ty starší, co už se nedají sehnat. A Hermes taky dostal špatnou známku a jaká je to značka.

Lulu 27.12.08 18:54

Kelly - dovolim si nesouhlasit, kdyz si prectete vsechny Adiny recenze na Avon, najdete tam nekolik pozitivnich (napr.Today). Mne tedy taky nikdy zadna nezaujala,jako studentka jsem si radsi kupovala Chanson d'Eau..

Kelly 27.12.08 18:00

Na druhou stranu ale souhlasím s tím, že některé vůně od Avonu jsou předražené!

Kelly 27.12.08 17:57

Vsadím se, že kdyby byly některé z avonovských vůní od jiného autora, tak byste je takhle nezkritizovala. Holt pro někoho znamená značka hodně.

Kelly 27.12.08 17:55

Ado, co máte proti Avonu? Já nejsem 100%ní příznivce Avonu, ale všimla jsem si, že jste proti němu vyloženě zaměřená!

macska 27.12.08 12:10

Nejlepší: Apres l'Ondée, Fleur d'Hiver, Palazzo, Dune, Cabaret, Nahéma, Incense rosé, Private Collection Tuberose Gardenia, Divine Bergamote, No. 5 Eau Premiere.

Nejhorší: Secret Obsession (spolehlivě vede), Amour Indian Holi (takhle oškubat chudáka Amour!), Magnifique, Cruel Gardenia (spíš zklamání, než nejhorší), Ce Soir Ou Jamais.

Těch nejhorších je naštěstí díky tomutu webu méně, protože je odfiltruji ještě před očicháním :-)

Ingrid 27.12.08 08:24

Udělám to asi tak,že nebudu psát,které vůně mne zhnusily,protože jinému se mohou líbit a není to docela fér,když jde o tak subjektivní záležitost,jako jsou vůně a vemu jen novinky.A pojmu to jako rubriku Zklamání roku.Magnifique a Secret Obsession,obě se mi moc líbí a obě mi silně připomínají jiné vůně,takže ač hezké novinky,originalita dostala na frak.Bezkonkurenčně nejhorší napodobenina,co předstírá svébytnou originalitu je Aquilera se svou Inspire,takhle s prominutím zprasit Fragile a vydávat to za novou vůni,to by ses snad nemělo povolovat.A nej­lepší setkání?Innocent Secret,to sice není letošní novinka,ale já ho poznala letos a je to velmi podařený kousek,Muglerovi se povedlo prakticky nemožné:zachoval ducha původního Innocenta,ale přesto je to vůně jiná a originální.Přesně jako když se objeví odnož úspěšné vůně a člověk čeká,že tam něco z té původní najde a přitom to bude něco jiného a většinou je zklamán,tak u Secretu jsem zklamaná nebyla.

Lulu 27.12.08 06:00

Moc hezky napsany clanek, musim si ty vune ocichat, vlastne znam jen Cinnabar a Un jardin apres la mousson..
Pro mne nejvetsi zklamani byl od Lancome Magnifique,pro muj nos je to horsi napodobenina Tresoru(ze ktereho mam bolehlav a hur :-)). Bohuzel ma veeelikou vydrz. No a moje jednicka je Chanel 5 Eau Premiere.

Veru 27.12.08 00:23

Nejhorší setkání? Mám na to žebříček: 1.Trésor, 2.Eau de Campagne, 3.Palais Jamais. Ke každému mám zcela jasné zdůvodnění, proč o něm už nechci ani slyšet! A žebříček nejlepších sestavím jen těžko, jelikož neustále objevuju něco nového a krásného a krásnějšího… :-)

chavah 26.12.08 22:38

S - Escada.Odér houpaček, střelnic a laciné hry na velký svět.K očichání v restauraci Monarch.

Přidat komentář

Nejčtenější