Paco Rabanne: Parfémy, jejichž vůně a design vám nedají spát

Dnes, 18. února, slaví 87. narozeniny významný španělský módní návrhář Paco Rabanne. Tento futurista a vizionář je pověstný hlavně tím, že dokáže vytvořit dokonalý outfit prakticky ze všeho, co mu přijde pod ruku. Pojďme si připomenout historii stejnojmenné značky.

* Módní návrhář Paco Rabanne za mlada. Zdroj: Profimedia

Architekt, který začal fušovat do módy

Paco Rabanne se narodil ve Španělsku v roce 1934. Během druhé světové války uprchl s rodiči do Francie, kde vystudoval architekturu. Tomuto oboru se ale nevěnoval, více ho to táhlo k módnímu průmyslu. Architektonické vzdělání v sobě ale nikdy nezapřel. Paco Rabanne je totiž proslulý tím, že ve svých kolekcích rád využívá nezvyklé materiály. Například v roce 1967 vytvořil kolekci z papíru. 60. léta jsou známá tím, že svět umění procházel velikými změnami. Paco, který v roce 1966 založil vlastní módní dům, v té době vytvořil kolekci dvanácti šatů, které byly vyrobené z kovu.

Fenomenální parfémy pro ni i pro něho

Netrvalo dlouho a Paco se rozhodl vyrábět také parfémy. V roce 1969 tak spatřil světlo světa první dámský parfém Calandre a o čtyři roky později pak vznikla vůně Paco Rabanne Pour Homme, která patří dodnes k nejprodávanějším na světě. A následovaly další, květinový XS v roce 1995 s nádechem romantiky i nespoutanosti si získal srdce mnoha fanoušků této značky. A protože úspěch byl velký, Paco o pár let později vyvinul vůni v podobném duchu pod názvem Black XS pro muže a Black XS For Her pro ženy.

Stejně jako módní kolekce, tak i parfémy Paco Rabanne vynikají nejen dokonalými vůněmi, ale i originálním designem, který si snadno zapamatujete. Paco klade důraz na detail a díky tomu se stal oblíbeným nejen mezi „běžnými“ lidmi, ale jeho vůně si oblíbila i královská rodina. Paco Rabanne za svůj talent získal nejvyšší španělský a francouzský titul.

Parfém pro krásnější den i noc

Plejáda parfémů této značky zahrnuje celou řadu dalších kousků. V roce 1996 byla na trh uvedena první unisex vůně a o dva roky později vznikl parfém Paco Energy. A mezi další patří Eau De Paco Rabanne, La Nuit Perfume For Women, Paco Pour Elle a další. Všechny si získaly řadu příznivců, ovšem skutečným bestsellerem se stala harmonická a odvážná vůně One Million, kterou Paco představil světu v roce 2008. Zaujme na první pohled flakonkem ve tvaru zlaté cihly.

V současné době spadá značka Paco Rabanne pod španělskou společnost Puig Beauty&Fashion Group a jejím hlavním návrhářem je Američan Patrick Robinson. Paco Rabanne si dnes užívá důchodu, maluje obrazy a také rád vystupuje v médiích. Je známý pro své fantastické a skandální výroky ze svého života.

Máte doma nějaký kousek od Paco Rabanne?

Autor: Martina

Dekorativní kosmetiku vybírá velmi pečlivě s ohledem na citlivou pokožku. Miluje výrazné rtěnky a jemné oční stíny a minimalistické řasenky. Velmi ráda objevuje novinky z oblasti dekorativní i pečující kosmetiky.

Témata článku

Váš příspěvek

Nejčtenější