Parfém na mně voní jinak než na kamarádce. Čím to?

Impulzivně jste si koupila parfém, jehož vůně jste se na kamarádce nemohla nabažit. Taky na testovacím papírku v parfumérii voněl perfektně, ale jaké rozčarování přišlo, když ho na sobě nemůžete ani cítit! Čím to, že se jednotlivé vůně na každém z nás chovají tak rozdílně?

Za vším hledej chemii


Parfém zkrátka nepatří mezi věci, které si můžete koupit jen tak naslepo nebo z plezíru. Zatímco k někomu jednotlivé složky přilnou naprosto přirozeně, na jiném až nepříjemně zapáchají. Ptáte se proč? Stojí za tím chemická reakce. Tedy střet parfému s vaší pokožkou. Proto si dejte s koupí načas a důkladně a opakovaně ho vyzkoušejte.

Každý parfém se skládá ze tří hlavních složek: hlavy, srdce a základu. Akordy hlavy cítíme bezprostředně po aplikaci, rozvolňují se zhruba do 15 minut od nastříkání na kůži. Většinou právě ony určují, zda nám parfém „voní“, či nikoliv. Do dvou hodin po aplikaci přichází na řadu tóny srdce. Nejdéle doznívají složky základu parfému, na pokožce je cítíme až několik hodin po použití.

Teplo, jídlo i hormony


Jednotlivé složky parfému, které zůstávají na kůži nejdéle, se mísí s chemií vašeho těla. Reagují na vnější vlivy, jako je teplota a vlhkost vzduchu, a také pH vaší pokožky, pot nebo aktuální hladina hormonů. Tentýž parfém bude vonět rozdílně nejen na vás a vaší kamarádce, ale také na vás samých za různých podmínek. Vůně se rozvine jinak, pokud máte zrovna menstruaci, jste těhotná, procházíte menopauzou nebo pubertou.

Velký vliv na rozvinutí vůně má také váš životní styl a složení jídelníčku. Třeba kořeněná jídla, nadměrné pití alkoholu nebo kofeinových nápojů dokáží s výslednou vůní parfému docela zatočit. Stejně tak i některé léky, které zrovna užíváte, nebo kouření cigaret.

Parfému se lépe daří v teplejším prostředí. Je proto možné, že zatímco ho v klimatizované místnosti se suchým vzduchem téměř necítíte, až vyjdete ven nebo se trochu zahřejete pohybem, jednotlivé tóny opět probudíte k životu.

Vůně jako polibek


Také s intenzitou aplikovaného parfému můžete experimentovat. Coco Chanel doporučovala, aby žena nanášela parfém tam, kam si přeje být líbána – tedy na šíji, za uši a na vnitřní stranu předloktí. Tato místa jsou díky pulzující krvi teplejší a je na nich tenčí kůže. Parfém se tady lépe odpařuje a voní silněji. Před nákupem vůně proto parfém nastříkejte právě sem a dejte mu dostatek času, aby se rozvoněly veškeré jeho složky.

Máte pocit, že na vás žádný parfém nevydrží příliš dlouho? Možná je to proto, že máte suchou kůži. Mastnota, kterou pokožka přirozeně produkuje, slouží jako fixátor parfému. Zkuste proto před použitím parfému pulzující místa přetřít neparfemovaným krémem a až poté nastříkat vůni. Případně parfém nastříkejte na oblečení nebo vlasy. Na nich vydrží zaručeně déle, ale už nevytvoří unikátní směsici vůní, jako kdyby působil právě na vaší pokožce.

Všimli jste si i vy, že na vás stejný parfém za různých situací voní jinak? Napište nám své zkušenosti do komentářů.

Autor: Eliška

Make-up byste na její poličce nenašli, zato bez svěží květinové vůně nedá ani ránu. Stejně tak neodolá neustálému zkoušení novinek ze světa přírodní kosmetiky.

Témata článku

Váš příspěvek
Andrea MP 5.8.18 22:33

Díky za info :) Někd yje to fakt k vzteku, jak se vůně rozvine uplně jinak, než bych čekala :) Ale zároveň je v tom krása :kytka:

Nejčtenější