Parfémové rodiny

Nebojte, tenhle článek nebude o rodinách šílenců, kteří hromadně propadli parfémům - přestože takové určitě existují. Jako families, rodiny, se v angličtině označuje to, čemu u nás říkáme kategorie, skupiny či žánry. Jak poznáte kořeněnou vůni od dřevité a ve které rodince jste nejvíc doma? Přečtěte si následující článek.

Jakkoli by se mohlo zdát, že dělení parfémů na kategorie musí být staré nejméně několik století, není to pravda. Jelikož kategorie jsou spojeny až s moderním typem parfumerie, jejíž historie se píše teprve od konce devatenáctého století, dříve se ani objevit nemohly. Trvalo však ještě několik desetiletí, než si parfuméři začali sestavovat nějaký systém, a dodnes jich existuje několik, nemluvě o tom, že sem tam vznikne nějaký nový, protože každý parfumér a parfémový odborník to vidí trochu jinak. Oficiální, všeobecně uznávané dělení v podstatě neexistuje, v praxi se jím však stala klasifikace, kterou začalo v roce 1983 dávat dohromady šest členů Société Française des Parfumeurs (tehdy se tato asociace ještě nazývala Société Technique des Parfumeurs de France, ale to je detail). První verze obsahovala pět kategorií vůní:

 • květinové
 • chyprové
 • fougèrové
 • ambrové
 • kožené

Později byla komise donucena přidat další dvě, protože původní dělení nestačilo: citrusové a dřevité. Všechny skupiny mají ještě několik podkategorií.
Vývoj jde však stále dál a časem budou muset přibýt další kategorie - gurmánské vůně, které se dosud řadily pod orientální, budou potřebovat vlastní rodinu, problematická je i skupina moderních chyprových vůní, které se vymykají původní charakteristice.

Doveova klasifikace

K této klasifikaci, kterou používáme v mírně pozměněné podobě na Arôme, se hned vrátíme, ale nejprve se musím zmínit o dalších. Například Roja Dove, uznávaný odborník na parfémy, dělí pánské i dámské vůně pouze do tří základních skupin, které nazývá „harmoniemi“; dámské na květinové, chyprové a orientální, pánské na fougèrové, chyprové a orientální. Květinovou, chyprovou a orientální skupinu dělí ještě na podkategorie a k tomu zavádí termín facet, v překladu asi nejlépe aspekt nebo poetičtější tvář. Hezký by byl i doslovný překlad faseta - parfém si snadno představíme jako broušený drahokam, jehož jednotlivé plošky se lesknou s různou intenzitou. Přesně tak to Roja Dove totiž myslí - uvádí celkem 17 aspektů: hesperidický (citrusový), aromatický, smyslný květinový, svěží květinový, pudrový květinový, chladný květinový, ovocný, gurmánský, zelený, svěží kořeněný, štiplavý kořeněný, mechový (lišejníkový), dřevitý, jemný balzámový, pryskyřičně balzámový, pudrově balzámový a živočišný. Pomocí základních kategorií a aspektů pak můžete celkem přiléhavě popsat jakýkoli parfém. Protože toto dělení hodně souvisí s „oficiální“ klasifikací, uvedeme si složky pro jednotlivé aspekty, zvlášť pro začátečníky to bude poučné.

 • hesperidický aspekt - hesperidy je učený parfumérský název citrusů, takže dál už jistě netřeba vysvětlovat: bergamot, pomeranč, citron, mandarinka, cedrat, grapefruit, limeta a další (tangerinka, klementinka, pomelo atd.)
 • aromatický - bylinné a některé kořeněné složky. Tento aspekt se dá ještě rozdělit do tří podskupin, levandulové, anýzové a mátové. Do levandulové skupiny patří kromě její hlavní představitelky ještě rozmarýna a šalvěj; do anýzové bazalka, vavřín, fenykl, estragon a kopr, tedy svěží, zelené, lehce kořeněné složky. Do mátové skupiny patří různé druhy máty (peprná, jemnější klasnatá atd.), která však, k nesmírné lítosti jejích milovníků, není v parfémech příliš používaná. Důvod je prostý, asociace se žvýkačkami, zubními pastami a ústními vodami tíží každý takový parfém jako koule na noze.
 • smyslný květinový - sladké, omamné, někdy až brutální květiny, takřka bez výjimky bílé a tedy plné indolů. Ylang-ylang, jasmín, neroli, pomerančový květ, gardénie, šeřík, magnólie a ovšemže tuberóza.
 • svěží květinový - sem patří květiny, které se vyznačují specifickou květinovou svěžestí, tedy hyacint, narciska, konvalinka, brambořík či pivoňka.
 • pudrový květinový - fialka, akát, heliotrop
 • chladný květinový - do této skupiny patří především růže. Než začnete polemizovat o její chladnosti, vězte, že to neznamená ledovou, ochlazující vůni, ale zklidňující efekt, který má růže na ostatní složky, především opojné bílé květiny. Kromě růží sem patří ještě pelargónie a palmarosa.
 • ovocný - sem logicky patří všechno možné ovoce, ale také vonokvětka (osmanthus) se svou broskvovou vůní a pupeny černého rybízu.
 • gurmánský - nejmodernější skupina je vesměs syntetického charakteru. Patří sem všechny ty čokoládové, karamelové, smetanové a další tóny.
 • zelený - rozmačkané listy, posekaná tráva, utržené stonky… asi není potřeba dál rozvádět. Kromě syntetických látek, které přímo napodobují tyto vůně, sem patří také fialkové lístky a galbanum.
 • svěží kořeněný - zázvor, kardamom, koriandr, hřebíček. Koření, které má svěží, nakyslé a pikantní tóny.
 • štiplavý kořeněný - sem patří především černý pepř a skořice, které najdete nejen v orientálních kompozicích, hodí se prakticky do všeho. Další koření, které patří do této skupiny, je např. muškátový oříšek, piment a kasie.
 • mechový - nejen mechové, ale také zemité, trochu dřevité, sklepní a jim podobné složky. Ty hlavní jsou tři a první vás určitě napadne bez větší námahy: pačuli. Další dva jsou větvičník a terčovka, dva lišejníky, které se používají do klasických chyprových vůní.
 • dřevitý - dřevité látky nejen dodávají vůni, jsou to také výtečné fixátory. Mezi nimi vyniká santalové dřevo, suverénně nejpoužívanější složka parfémů (ať už v přírodní nebo syntetické podobě). Kromě dalších dřev, např. cedrového, guajakového či růžového sem patří také vetiver.
 • jemný balzámový - jemné balzámové složky se obvykle dávají do orientálních kompozic, ale většina z nich se hodí do čehokoli. Patří sem benzoin, peruánský balzám či labdanum, ale také vanilka a tonka.
 • pryskyřičný balzámový - ostřejší pryskyřice se hodí spíš do dřevitě laděných orientů, ne do květinových. Patří sem přirozeně kadidlo, také opopanax, myrha, březový dehet, elemiová pryskyřice a styrax.
 • pudrový balzámový - jemně luxusním pudrovým složkám kraluje kosatcový oddenek a Dove sem řadí také syntetická pižma, která už rozhodně nepatří mezi živočišné složky.
 • živočišný - pravá ambra, kastoreum, cibet, pižmo - látky, které dnes už v přírodní formě v parfémech prakticky nepotkáte. Při současné produkci parfémů by jelínek pižmový a jeho vonní kolegové během pár let vyhynuli. Je také pravda, že živočišný aspekt se momentálně ani netěší moc velké oblibě a používá se minimálně.

Oficiální francouzská klasifikace

Oficiální klasifikace podle Société Française des Parfumeurs zná sedm hlavních kategorií, které se dále dělí na několik podkategorií. Někdy je zařazení vůně jasné, ale nejednou se stane, že prostě nevíte, kam s ní - nelamte si s tím hlavu, někdy to pořádně neví ani sám výrobce. V oficiálních materiálech pak najdete, že vůně je dřevitě květinová, ale vám přijde spíš květinově orientální a v nějakém e-shopu ji záhy najdete jako dřevitě orientální. Záleží to do jisté míry na vašem nosu a na tom, jak máte nastavené vnímání (někdo vidí v Miss Dior Chérie hlavně jahody, někdo karamel).
Protože klasifikace vznikla v roce 1984, na úsvitu velkých změn v parfémových trendech, musela být později aktualizována, aby se do ní vešly i nové vůně. Následující verze je momentálně platné, nejnovější dělení.

Citrusová
Parfémy s výrazným podílem citrusů. Spadá sem mimo jiné většina kolínských vod, které se často bez citrusů neobejdou.

 • citrusová (Eau de Cologne Impériale)
 • květinová chyprová citrusová (Základ těchto vůní obsahuje nějaký mechový (větvičníkový, pačuliový) tón. Patří sem hodně moderních kolínských vod. Z klasik jsou to např. Ô de Lancôme nebo Eau Sauvage.)
 • kořeněná citrusová (Cacharel pour Homme)
 • dřevitá citrusová (citrusy s dřevitými tóny, mohou být přítomné slabé květinové tóny)
 • květinová dřevitá citrusová (citrusy s dřevitými a výraznějšími květinovými tóny)
 • aromatická citrusová (citrusy + aromatické byliny jako tymián, rozmarýna, máta; patří sem např. citrusově koprová Eau de Lalique)

Květinová
Největší kategorie, do které spadají všechny květinové parfémy, počínaje soliflory a konče různými kombinacemi květin s ostatními složkami.

 • květinový soliflor (Vůně, která voní téměř nebo úplně po jedné květině: Diorissimo, Pur Désir de Lilac, Gardenia, A La Nuit)
 • levandulová (Pro odborníky ze SFP je levandule tak důležitá, že dostala vlastní podkategorii. Vůně z této podkategorie by měla obsahovat nad 50 % levandule. Příklady: Caldey Island Lavender, Caron Pour Un Homme, English Lavender.)
 • květinová kytice (L'Air du Temps, Paris)
 • květinová zelená (Fidji, No. 19)
 • květinová aldehydická (Převládají květiny a aldehydy. Mohou být přítomné různé ostatní složky, ale hlavní dvě vynikají. Příklady: No. 5, Arpège, White Linen, Madame Rochas.)
 • květinová dřevitá (Mohou obsahovat i citrusové, aromatické či pudrové tóny, prim však hrají květiny a dřeva.)
 • květinová ovocná dřevitá (Jako předchozí kategorie, přidává se ale ještě ovoce. Tato podkategorie vyhovuje spíš starším ovocně květinovým vůním, které nebývaly tak svěží a čisté jako dnes. Příkladem je Cool Water for Men nebo dámská Miss Boucheron.)
 • květinová mořská (Tato a následující podkategorie byly přidány až později, po příchodu módy výrazně svěžích vůní, ve kterých vedle květin dominují různé ovocné a vodní tóny. Příklady: Into the Blue, Aquazur.)
 • květinová ovocná (Moderním ovocně květinovým svěženkám stará květinově ovocně dřevitá kategorie nevyhovovala, protože jejich základ zpravidla tvoří lehké, průsvitné pižmo. Éclat d'Arpège, Incanto Heaven, Ocean Blue.)

Fougèrová
Převážně pánská skupina, do které patří všechny parfémy postavené hlavně na levanduli, bergamotu a kumarinu (tonce). Originální název by bylo možno přeložit jako „kapradinová“, přestože s kapradím nemají fougèrové vůně nic společného.

 • fougèrová (Jicky, Burberry for Men)
 • sladká orientální fougèrová (Zvýrazněny jsou sladké tóny, tedy kumarin, obvykle s pomocí vanilky. Black Code, Pí.)
 • květinová orientální fougèrová
 • kořenená fougèrová (Obvykle se s fougèrovým základem kombinuje koření jako pepř nebo hřebíček. Équipage, Monsieur Rochas, Body Kouros.)
 • aromatická fougèrová (Fougèrová vůně s různými citrusovými, bylinnými, někdy i kořeněnými tóny. Jazz, Drakkar Noir.)
 • ovocná fougèrová (Byla přidána až v novějších verzích seznamu. Invaze ovoce se nevyhnula ani pánské doméně.)

Chyprová
Chyprové vůně získaly jméno podle parfému Chypre z roku 1917. Typickými složkami chyprových vůní jsou větvičník, labdanum, pačuli a bergamot, u moderních chypre se větvičník vynechává. V češtině se někdy používá překlad „cypřišové“ (přestože s cypřišem opět nemají nic společného). Kategorie nedoznala oproti původní verzi z 80. let zatím žádných změn.

 • chyprová
 • květinová chyprová
 • aldehydická květinová chyprová (Paloma Picasso, Fendi, Diva, Ma Griffe)
 • ovocná chyprová (Rochas Femme, Mitsouko)
 • zelená chyprová (Miss Dior)
 • aromatická chyprová (Kouros)
 • kožená chyprová (Antaeus pour Homme, Cabochard, Bandit)

Dřevitá
Parfémy se suššími, dřevitými tóny - nejen dřevy jako santal či cedr, ale i s pačuli, vetiverem a dřevitě vonícími pryskyřicemi jako je kadidlo nebo jehličnany.

 • dřevitá
 • citrusová jehličnatá dřevitá
 • aromatická dřevitá (Guerlain Vetiver, Safari for Men, Xeryus)
 • kořeněná dřevitá (Kombinace dřev a koření. Výsledek může být hodně suchý (dřeva, pepř), v jiné podobě (např. santal, skořice) skoro orientální. Příklady: Lalique pour Homme Equus, Égoïste.)
 • kožená kořeněná dřevitá (Dřevitě kořeněný akord je podepřen koženými či jemně živočišnými tóny.)
 • orientální dřevitá (Givenchy Gentleman, Minotaure)
 • mořská dřevitá (Můžete hádat: byla tato a následující podkategorie už v původní verzi klasifikace? Správně, nebyla. K jejich přidání došlo až později, když začali parfuméři hojně využívat nových svěžích syntetických objevů. Kenzo pour Homme, Eau de Star.)
 • ovocná dřevitá

Orientální
Většinou těžší, výrazné, často sladké vůně. Francouzsky se tato kategorie nazývá „ambrée“ - ambrové vůně, někdy se s tímto termínem setkáte i v češtině.

 • sladká orientální (Shalimar, Angel)
 • kořeněná květinová orientální (Obsession, Poison)
 • citrusová orientální (Habit Rouge, někdo tak může vnímat i Shalimar)
 • dřevitá květinová orientální (Ysatis, Habanita, Magie Noire)
 • květinová poloorientální (Převládají květinové, svěží či kořeněné tóny, orientální charakter není tak výrazný. Coco, Sublime)
 • květinová ovocná orientální (Květinově orientální parfémy s výrazným ovocným aspektem. Obvykle to bývá sladší, těžší ovoce jako broskev, švestka či maliny. Příklad: Alchimie.)

Kožená
Speciální malá kategorie pro vůně obsahující kožené tóny. Patří sem pánské i dámské vůně.

 • kožená
 • květinová kožená (Kelly Calèche, Bottega Veneta)
 • kožená tabáková (Tabac Blond)

Jednoduchá klasifikace

Pro běžného smrtelníka, který se nechce šprtat francouzskou klasifikaci, je nejlepší kombinace Doveova aspektového systému a zajetých skupin. Stačí znát základní skupiny, jejichž libovolnou kombinací pak vůni popíšete. Tento systém funguje zde v databázi a obsahuje následující kategorie:

 • citrusová
 • ovocná
 • květinová
 • zelená
 • aldehydová
 • dřevitá
 • kořeněná
 • chyprová
 • kožená
 • orientální
 • gurmánská
 • akvatická (mořská)
 • pižmová
 • fougèrová
 • aromatická (bylinná)

Skupiny vycházejí z názvů kategorií a podkategorií francouzské klasifikace, přidala jsem pouze dvě nové: gurmánskou, která si vzhledem k rozmachu tohoto typu vůní už rozhodně zaslouží samostatný chlíveček, a na žádost uživatelek také pižmovou. Sem patří různé jemné vůně typu White Musk, které se nedají zařadit nikam jinam; soudě podle stoupající obliby těchto extračistých vůní se pižmová kategorie rozhodně hodí. Šikovná je i samostatná kategorie ovocných vůní, která v klasifikaci podle SFP chybí - byly sice přidány různé ovocné podkategorie, ale některé bonbonové výtvory už se nedají zařadit ani pod květinově ovocné parfémy.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

T.martasek 23.11.11 22:09

A ten článek už tu není? Nebo najdu tu nějaký podobný?? Docela by mě to zajímalo… :nevim:

Naseema 25.06.09 12:44

Už jsem to našla :).

Naseema 24.06.09 12:10

Výborný článek, doufám, že se začnu už brzy aspoń rámcově orientovat :) Někde jsem tady na Arome viděla ještě takovou velkou barevnou tabulku (snad v pdf) s kategoriemi a vůněmi, jen nevím kde. Myslím, že ji vytvořila Ada. Poradíte, kde bych ji našla? Děkuji :)

Arome DASENKA 19.04.09 16:29

Tak konecne vim kam patrim.U mne vede sladka orientalni.Dekuji.

Jitka 01.04.09 20:23

To je přímo disertační práce. Naprostá paráda ! Speciálně já, která v tom má stále ještě guláš, musím pečlivě nastudovat. Děkuji.

zdensy 30.03.09 18:03

Vyčerpávající, výstižné, poučné, pro milovnice parfémů nutno info absorbovat a vůně zařazovat;-)

estelle 30.03.09 16:23

Dobrý článok! Dobre mi to padlo, zas si precitat „kus“ teorie. V mysklienkach zatriedujem svoje oblubene parfemy…

Ingrid 29.03.09 18:13

Ta poslední tzv.jednoduchá kategorie i když vypadá hodně laicky,bude asi nejvýstižnější a nejsnáze srozumitelná a pro nákup a orientaci úplně postačující.Stejně každá z nás v popisu nebo hodnocení vůně dokáže kategorie spojovat a kombinovat-např.květinově-mořská,citrusově-bylinná a pod.

Přidat komentář

Nejčtenější