Velikonoce aneb parfémový průvodce svátky jara

Což takhle dát Velikonocům i další rozměr?! Třeba i tím, že si připomeneme, jaké tradice se k jednotlivým dnům vážou a z čeho vycházejí. Jelikož svět vůní je hravý, snad nebude na škodu připravit se na následující období i po stránce parfémové.

Blíží se Velikonoce, a tak jsem se rozhodla pro další pokračování mého soukromého parfémového manuálu. Velikonoce stojí na samém vrcholu mých oblíbených svátků a vím naprosto přesně proč. Na rozdíl od Vánoc jim nepředchází zběsilé období příprav, nakupování, smýčení a pečení. Těch pár (doufejme) jarních dnů si hodlám prostě jako každoročně užít!

Základní fakta na úvod

Pokud sledujete jen čistě voňavou linii, klidně tuto část přeskočte. Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Navazují v mnohém na židovský Pesach, který připomíná vysvobození Izraelitů z egyptského zajetí. K oslavám Velikonoc se přidružily i krajové, původně pohanské zvyky spojené s vítáním jara. Ostatně právě české označení svátků vychází ze slovanského„velká noc“. Jsou svátkem pohyblivým a od jejich termínu se odvíjí i všechny další (i ty dnes už téměř zapomenuté) svátky a obřady, nikoliv pouze církevního charakteru.

Začínáme počítat. Sama katolická církev se zprvu trochu dohadovala, ale nakonec byl termín Velikonoc stanoven v souvislosti s první nedělí po prvním jarním úplňku. Velikonoční neděle proto může být v rozmezí mezi 20. březnem až 25. dubnem. Odečteme-li od této neděle 46 dní, dostaneme se k datu tzv. Popeleční středy, kterou začíná období předvelikonočního půstu. Té předcházelo bujaré několikadenní masopustní veselí, uzavírající období kalendářního roku po Třech králích (tedy po 6. lednu). Masopust i půst jsme parfémově letos už prošvihli, podívejme se tedy z tohoto hlediska na dny (před)velikonoční.

Poslední předvelikonoční neděle nese označení Květná. Má být připomínkou slavného Kristova vjezdu do Jeruzaléma, kde byl vítán jako spasitel a zaslíbený dědic Davidova trůnu. Tento den by měl mít člověk na sobě něco nového, aby ho prý beránek nenapadl či nepokakal. Kdy jindy si proto beztrestně dopřát jakoukoliv zcela novou vůni! Mohly by v ní dominovat třeba právě květinové složky, a proto navrhuji Jardins de Bagatelle (Guerlain), proamerické příznivce jistě osloví 5th Avenue (Elizabeth Arden), pro milovníky lilií bude první volbou třeba Anaïs Anaïs (Cacharel). Dále nabízím Quelques Fleurs Royale (Houbigant) – tyto královské květiny stejně jako nesmrtelná holubičí tradice L’Air du Temps ( Nina Ricci) zaujmou nejen staromilce. Květinových vůní je více než sov ve starověkých Aténách, horší by to bylo chtít navázat na další odkazy historické i lidové, které se k tomuto datu vážou. Opravdu mě nenapadá, jak se parfémově přiblížit legendě, že Kristus vjel do Jeruzaléma na oslíkovi, nebo jak pojmout tradici „pryč hosti bez kosti“, což znamenalo vymést z domu veškerou broučí havěť. V nouzi nejvyšší by v druhém případě mohl posloužit Lobster (Demeter Fragrance), kde se prý nachází velmi silné krabí aroma.

Kristův vjezd do Jeruzaléma, Jean-Léon Gérôme, 1897 Zdroj: www.wikiwand.com

Modré pondělí

Modré pondělí, první den tzv. pašijového týdne, získalo svůj název podle látky, která se tento den vyvěšuje v kostelech. V úvahu proto připadají legendární L'Heure Bleue (Guerlain) či hit prvního desetiletí tohoto milénia Light Blue (Dolce & Gabbana) - jeho nositelky se alespoň v tento den nemusí obávat šikany ze stran některých členů naší arome komunity.

Šedivé úterý

Šedivému úterý se žádné zvláštní zvyky nevážou a nepodařilo se mi ani vypátrat, kde přišlo ke svému barevnému názvu. Pokud se ho rozhodněte podpořit, na výběr máte celou škálu vůní, které ve svém názvu tuto barvu nesou. Grey Vetiver od Toma Forda je sice pánsky vyznívající, nicméně dámsky unositelná, stejně jako ve jméně konejšivý Grey Flannel (Geoffrey Beene) – podotýkám, že košile z jiného materiálu bude dobrou protiváhou přemíry maskulinity. Jo Malone vycházela z britské tradice podávat k čaji o páté okurkové chlebíčky, a uvedla na trh parfém s názvem Earl Grey and Cucumber. Ryze dámských vůní obsahujících slovo „Šedý“ je jako šafránu, takže pokud byste se spokojili s flakónem odpovídající barvy, mohu doporučit Iris Nazarena (Aedes de Venustas) – a díky názvu máte další velikonoční plusové body!

Sazometá středa

K přílišnému parfémovému optimismu nezadává důvod ani označení dalšího dne v týdnu – Sazometná středa. Občané se věnovali takovým atraktivním činnostem, jako bylo vymetání komínů, a ke všemu se u toho ani nesměli mračit, sic jim hrozilo, že jim to vydrží všechny středy roku následujícího. Alternativní pojmenování Škaredá středa vzešlo z Jidášovy zrady – „škaredil“ Krista. Co tedy pro tento den zvolit? Silnější jedinci mohou stylově vymést poličku a aplikovat na sebe libovolnou zbytkovou vůni.

Milovníci velkého úklidu zvolí třeba silně prašné Privé Bois d'Encens (Armani). Bois Farine (L'Artisan) mě osobně spíše než k šůrování komínů svádí k pořádné kontrole spíže, protože mi nikdo zatím nevymluvil jeho lehké myší vyznění. Slabší povahy se spokojí s výrazně pudrovou vůní typu „babiččina kosmetická taštička“, a těm bych potom navrhla Valentina Poudre (Valentino). Opravdu ukáznění parfémoví nadšenci vynosí tento den všechny vůně, které jim z různých důvodů přijdou až zatuchlé. Já sama takovou míru sebeobětování nezvládám, a tak Black Opium (Yves Saint Laurent) zůstane na dně mého vzorkového (lodního) kufříku.

Zelený čtvrtek

Zelené mešní roucho se s největší pravděpodobností zasloužilo o označení Zelený čtvrtek. Všem je nám jasné, že základem naší stravy bude tento den špenát, brokolice, zelí či kopřivy, ovšem i vonět se můžeme tak, až se budou hory zelenat. Dokonalosti dosáhnete spojením názvu a barvy flakonu či tekutiny – namátkou jmenujme Diesel Green Feminine (Diesel), Omnia Green Jade (Bvlgari), Paradox Green (Jacomo) či Green Generation (Pino Silvestre). Pokud se nechcete přímo pasovat do role vodníkovy nevěsty, uberte, a zvolte vůně zeleně vyznívající, např. oslavu narcisek Amazone (Hermès), Ninfeo Mio (Annick Goutal), či Eau de Campagne (Sisley) – tyto dvě poslední alternativy upřednostněte v případě, že rok kopřivám v přírodě nepřeje, a tudíž se velikonoční nádivka bude muset obejít bez nich.Následující dny patří k tzv. velikonočnímu Třídenní a jsou svojí podstatou vyvrcholením těchto svátků.

Velký pátek

Velký (také Bolestný, Tichý) pátek je dnem ukřižování Krista. Dříve se dodržovaly nejrůznější pověry – např. nesmělo se prát, neboť pradleny by prý namáčely prádlo do Kristovy krve. V tento den neuslyšíte vyzvánět kostelní zvony – ve čtvrtek večer odletěly pro papežovo posvěcení do Říma a setrvají tam až do soboty. Jejich hlas by proto mohly nahradit Carillon pour un Ange tedy Andělské zvonky Andyho Tauera, vůně tak konvalinkově lesní, že skutečný les vám bude vonět jako pouhá náhražka.

Bílá sobota

Na Bílou (Velikonoční) sobotu bylo Ježíšovo tělo sejmuto z kříže a uloženo do hrobu. K tradicím spojeným s tímto dnem patří dopolední rozdělávání ohňů před kostely (tzv. pálení Jidáše), konají se noční bohoslužby – vigilie. Název dne je odvozen pravděpodobně od bílého roucha – symbolu očisty.

„White“parfémů je nepřeberně, mohou být bílé i názvem – např. jemně pižmový, klidný a domácký White Musk (Jovan), nesmrtelná klasika od Estété Lauder White Linnen aneb koš naškrobeného prádla, či nejlepší přátelé každé ženy, Elizabeth Taylor nevyjímaje, White Diamonds. Dobrou volbou bude zajisté i White (Puredistance), parfém sice trochu na slovo skoupý, ale o to noblesnější. Odvážnějším možno nabídnout Pure Poison (tedy Čistý jed od Diora), vyznavačům romantiky potom Chemise Blanche (LM Parfums).

Velikonoční neděle

Velikonoce vrcholí nedělí (Zmrtvýchvstání, Velikonoční), kdy dle legendy Ježíš Kristus vstal z hrobu. Tento den se světí upečené pokrmy – beránek, mazance, chléb, a ty mají tělo po dlouhém půstu připravit na návrat k tučnější stravě. Intenzivní vůni čerstvě upečeného chleba nacházím v J'ai fait un rêve clair (Majda Bekkali), pro šprýmaře mohu na tento den nabídnou náhradu beraního živočišna třeba v silně cibetkovém parfému Bal à Versailles (Jean Desprez), notnou dávku kastorea najdou potom v Baptême du Feu (Serge Lutens). Klení bychom si v tento den mohli odpustit, ale Sacrebleu (Parfums de Nicolaï) k duchovní náladě dne sedne dobře.

Červené pondělí

Červenému pondělí dala barvu prolitá Kristova krev. Tento den vlastně už patří do povelikonočního období, ale dnem pracovního klidu zůstal na základě dřívějšího zvyku dát poddaným po významných svátcích jeden den volna (asi na vzpamatování se). Prolíná se v něm řada pohanských a křesťanských rituálů, z těch nejznámějších jmenujme třeba barvení vajec, pomlázka, polévání vodou. Váhám, kterým parfémem vyjádřit brutální násilí na ženách, plošně ten den páchané napříč naší vlastí (jedině snad názvem agresivní vůní Bull's Blood značky Imaginary Authors), a s kraslicemi si už vůbec rady nevím. Kdo si libuje v mokru, zvolí pro tento den Reflection (Amouage) - v dámské i pánské verzi nacházím cachtající se (a alkohol popíjející) vodní květenu. Červenou najdeme v pojmenování mnoha vůní – taková Red Door (Elizabeth Arden) by vás mohla vzhledem ke své údernosti i před koledníky s metlou ochránit a dveře zavřít. Stejný potenciál v sobě skrývá i Red (Georgio Beverly Hill), silákem je bezpochyby i Red Aoud (Montale Paris), ale ta vyznívá ve všech směrech dost nekřesťansky.

Přeji Vám všem krásné, jarní a voňavé Velikonoce!

Hanka


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

vesper001 19.04.17 12:15

Musela jsem o Velikonocích vyjít s tím, co mám na skladě, ale snažila jsem se i tak být stylová:
:think:
Květná neděle: Fleur Défendue / Forbidden Flower (Lolita Lempicka)
Zelený čtvrtek: Royal Bain de Caron / Champagne (Caron)
Velký pátek: La Liturgie des Heures (Jovoy Paris)
Bílá sobota: Messe de Minuit (Etro)
Neděle velikonoční: Anaïs Anaïs (Cacharel)

Hanka H 13.04.17 10:24

Děkuji za další pochvaly! :kytka:

Herbs 12.04.17 22:20

Hani, překrásně jsem se zasnila a taky velikonočně inspirovala. DÍKY! :potlesk:

Biely kvet 09.04.17 08:48

Znova veľmi zaujímavé čítanie. Najviac sa mi páči, že sme v Tvojom príspevku našli znovu opodstatnený dôvod ku kúpe nového parfému. :lol:

Hanka H 08.04.17 17:19

Kočky, díky :kytka: , (admin stále nefunguje :cert: ). Budu v následujících dnech sledovat vlákno „Čím jste dnes navoněné“ :P .

Arome renet 08.04.17 16:45

Hani, krásný článek :palec: i jsem se pobavila, přemýšlím, čím se navoním na škaredou středu. A v pondělí si dám v klidu a beze strachu Light Blue :mrgreen:

hafik 08.04.17 16:16

Hani, nádherné, parádní, piš dál :pankac: :pankac:

Verda2 08.04.17 15:34

@Hanka H

Paráda, díky :palec: :kytka:

A krásné voňavé Velikonoce! :srdce:

Martula 08.04.17 06:53

@Hanka Hani, skvělý článek. Konečně Velikonoce podle mých představ :)
Na čtvrtek jednoznačně Bracken :mrgreen:

Hanka H 07.04.17 18:24

@Korsicanka MiJo, článek vznikl již před nějakou dobou a Bracken jsem měla tu čest (díky :kytka:)ochutnat až po našem pražském srazu minulou sobotu. Ale zmíněnou vůni už jsem zakomponovala jinam … počkej na konec měsíce :mrgreen: :mavam:

Korsicanka 07.04.17 18:18

Parádní, čtení, Hani :srdce: , ještě jsi mohla vpašovat do Zeleného čtvrtka Bracken, s tím šíleně lososovým flakónem :mrgreen:

Hanka H 07.04.17 17:47

Děkuji všem čtenářkám za povzbudivá slova i za další návrhy :palec: .
Bohužel admin zatím nereagoval na moji prosbu o korekci textu a obrazového materiálu. :(
Asi už nastal víkend :nevim:
:mavam:

Mandarinka 07.04.17 14:52

Díky za hezký a vtipný článek! Nikdy mě nenapadlo, že vůně a Velikonoce mají tolik společného :-) Vůni čerstvého chleba miluju, tak si musím sehnat vzorek J'ai fait un rêve clair. Na květnou neděli by se hodila třeba taky Daim Blond s tónem šedého semiše a jarních květin. A na Bílou sobotu bych si nejradši vzala Balmain Ivoire, ta je taky ohromně jarní a běloučká.

Orfelína 07.04.17 14:27

Květnou neděli bych uctila White Patchouli střihnutou kapkou oudu, která bude imitovat osla. :D Šedé jsou Ambre Gris a Gris Clair, nejšedivější Hiris. P.S.: Postit se nebudu a vyperu, kdy se mi zachce. :mavam:

vesper001 07.04.17 11:52

Takový článek jsem hledala! :dance:
Oslí vůně na Květnou neděli asi není (čím se asi voněla Oslí kůže?), ale pánové by mohli nasadit Lalique Pour Homme Equus. :palec:

@Medojedka
Na Velký pátek umřel Ježíš, proto se křesťané postí (na znamení smutku).

vesper001 07.04.17 11:49
:potlesk:

Příspěvek upraven 07.04.17 v 11:51

coralline 07.04.17 10:33

Zajímavý nápad. :palec:

Medojedka 07.04.17 10:32

Konečně rozumné slovo :lol: Co furt včichni mají s tím půstem o Velkém pátku??

Příspěvek upraven 07.04.17 v 10:43

klara53 07.04.17 10:30

Krásný článek, děkuji za něj! A myslím, že si letos udělám takovou velikonoční výzvu – každý den přesně podle návodu :)

mmaat 07.04.17 09:49

Myslím, že takové články tady chceme všichni číst. Díky, Hani :kytka: .

munu 07.04.17 09:26

@Hanka H Moc milé a vtipné, díky :)
Dávám na facebook na dnešek.

Příspěvek upraven 07.04.17 v 09:27

alibi 07.04.17 09:13

@Hanka H :kytka: Hani, to je skoro k pláči. Přeju, ať se podaří brzy spravit :kytka:

Hanka H 07.04.17 00:12

Milé čtenářky a milí čtenáři!
Tiskařský šotek zařádil ve velkém :cert: - zpřeházel text v úvodu a jednu skupinu parfémů zobrazil opakovaně. Již jsem na to upozornila admina, a přestože chyba není na mé straně, omlouvám se. :mavam:

Přidat komentář

Nejčtenější