Parfum d'Empire - představení a recenze

Dnes vám představím zbrusu novou značku, která se na Arôme ještě neobjevila, ale mnozí z vás ji znají ze vzorků (které většinou pocházejí od spolehlivého slovenského dodavatele drog Parfémy Exclusive a výměnami se spolehlivě šíří i mezi další oběti). Produkce Parfum d'Empire určitě stojí za představení a recenze; v dnešním článku najdete hned čtyři.

Za značkou Parfum d'Empire stojí parfumér Marc-Antoine Corticchiato. Marc-Antoine má rád historii a jeho oblíbeným obdobím je především věk francouzského (napoleonského) císařství a pozdější empír, který je touto částí historie inspirován; už je vám jistě jasné, podle čeho dostala Marcova firma své jméno. Ale pan Cortichiato má rád i jiné historické události a různé národy - v nějakém jiném světě by se možná stal profesorem dějepisu, naštěstí pro nás však nalezl zalíbení ve vůních a své záliby spojil způsobem vskutku svérázným. Začala vznikat kolekce vůní inspirovaných historií: Eau Suave věnovaná císařovně Josefíně (manželce Napoleona Bonaparta), Yuzu Fou čerpající energii moderního japonska, Cuir Ottoman zvoucí na výlet do legendární turecké říše.
Marc-Antoine má diplom z prestižního institutu ISIPCA na Versailleské univerzitě, který založil v roce 1970 Jean-Jacques Guerlain. Je to samozřejmě parfumérská škola, na které získáte vzdělání ve všech možných oblastech souvisejících s parfémy, aromaty, kosmetikou a jejich prodejem. Před studiem na ISIPCA získal také doktorát z chemie, což se parfumérovi hodí vždycky - zvlášť Marcu-Antoineovi, který v parfémech rád používá přírodní ingredience. Není divu, když strávil dětství v Maroku (kde se také narodil) a v přilehlém Středomoří, plném aromatických bylin jako je rozmarýna a levandule, koření, keřů, stromů a vůbec bujné a voňavé přírody. Zajímavé je nepochybně i to, že suroviny pro své parfémy pěstuje na Madagaskaru, kde má zároveň i továrnu na jejich zpracování do podoby esencí, jež pak používá. Ačkoli parfémy značky Parfum d'Empire nejsou čistě přírodní - to se v moderní parfumerii už zkrátka nedá - jedinečné esence jsou z nich rozhodně cítit, stejně jako parfumérův um. Výtvory pana Cortichiata jsou vzorně nikové - zvláštní, zajímavé pro fajnšmekry i pro běžné nespokojence s hlavním proudem, a přesto dobře nositelné. Většina produkce je unisexová a tváří se tak i některé parfémy, označené jako pánské nebo dámské. Zkrátka, ať jste žena nebo muž, zkoušejte bez ohledu na označení, stojí za to všechny.
Flakony, které jsou u všech vůní stejné (mění se pouze etiketa), mají jednoduchý tvar - a praktický, chtělo by se říct třeba při pohledu na Omnii, L nebo Lys ve stomililitrovém balení - a zlaté víčko, na němž nesmí chybět znak vavřínového věnce, tolik oblíbený v Napoleonově době.

První kvartet, který jsem otestovala (na další se můžete těšit v blízké budoucnosti), tvoří dámská Eau Suave, pánské Aziyadé a Cuir Ottoman a unisexový Iskander.
Iskander je podle oficiálního představení svěží chyprová voda, zářivá a věčná jako olympijské hry. Ty staré, samozřejmě - Iskander je perská podoba jména Alexandr, kterou tento starověký vládce přijal, aby dal najevo svou touhu po sjednocení východu a západu. Vůně Iskander chce vyjádřit svobodného a sportovního ducha mužů, kteří soupeřili v olympijských hrách, a je prý vhodná pro člověka i pro bohy.
Eau Suave nás přenese do úplně jiné doby: do Bonapartova císařství, přímo k císařovně. Eau Suave je totiž věnována Josefíně, která milovala růže - a růže je proto srdcem parfému. Jde o moderní chyprovou, ovocně růžovou vůni.
Cuir Ottoman je prý smyslný orient s kůží a kosatcem, inspirovaný slávou a krásou Osmanské říše, výjevy z harémů i z bojů, v nichž se střetávají muži na krásných arabských koních. Je sestaven z opulentních orientálních složek jako jsou vanilka, egyptský jasmín či marocké labdanum.
Aziyadé je kořeněný a ovocný orient, kombinace smyslného a afrodiziakálního koření, granátového jablka, šťavnatých hrušek a orientálního, lehce živočišného základu. Aziyadé je román francouzského autora Pierra Lotiho a zároveň jméno jeho hlavní postavy, dívky z tureckého harému, se kterou hrdina prožije krátký a intenzivní milostný románek.

A teď už se na jednotlivé vůně podíváme konkrétně.

#START-4546# Iskander je hodně citrusová, ale ne úplně lehká svěží vůně. Voní, jako by pocházela z Bulgariho dílny; pokud se ve vůních této značky orientujete, shrnula bych recenzi do vzorce Eau Parfumée au Thé Vert + Bulgari pour Homme + citron = Iskander. Má v sobě aromatické tóny, kyselé citrusy, dřeva i zelený čaj. Ze začátku je hodně kyselá, já jsem cítila citron (zřejmě cedrat - druh citronu) a mandarinku, moje máma prohlásila, že jsou v tom určitě limety. Následuje estragon, jeho výrazný, hebký a bylinně nasládlý tón se prolíná celou vůní. Možná v kombinaci bylin a citrusů ucítíte zmiňovaný čaj, možná levanduli. Jemný pomerančový květ jen lehce přizvukuje, stejně tak lehký pižmový základ.
Celkový dojem není tak svěží, jak jsme zvyklí z dnešních citrusových svěženek, je to taková vůně z počátku léta: svěžest přírody už je zahalena vlahou přikrývkou a aromatem prvních sušených bylin. #END-4546#

#START-6381# Aziyadé ve mně hned po navonění vzbudila představu nějaké luxusní ovocné dobroty - zlatého koláče naplněného tmavými, šťavnatými švestkovými povidly, pokladeného oranžovými měsíčky pomeranče, mandlemi, kořeněného skořicí, hřebíčkem a kardamomem, to vše s pěknou krustičkou z vanilkového cukru. Tečou vám sliny? Mně taky, a to nesnáším švestková povidla. Sytá orientální vůně s výraznými ovocnými tóny a kořením, přesně jak slibuje oficiální popis; nic svěžího, všechno zpracované do tmavých barev, úplně vidím to kadidlem zakouřené přítmí a hnědé, temně modré, tlumeně oranžové, zlatavé, tmavě rudé a švestkově fialové odstíny. Aziyadé si nejdřív bude pohrávat s vaší gurmánskou představivostí a v závěru se rozleží do drahého ovocného likéru, kvalitního pití vonícího po ovoci a orientálním koření.
Snadno si lze představit, že vás takový večer v orientálním budoáru poněkud zmůže - šero, vonný kouř, povalujete se na šarlatových polštářích vyšívaných zlatem, pěchujete do sebe ten cukrářský majstrštyk a zapíjíte ze sklenky dolévané z láhve, jejíž cena se příliš neliší od hodnoty vašeho ne zrovna skromného zlatého náhrdelníku. To asi nedopadne moc dobře a stejně těžko vám bude, když se Aziyadé postříkáte příliš neopatrně. Pokud pro vás popsaná situace ovšem představuje příjemnou relaxaci po náročném dni, pak směle do toho. #END-6381#

#START-4544# Eau Suave jsem měla trochu problémy rozklíčovat. Něco mi velmi připomíná a pořád nějak nevím co. Každopádně to není nikterak typická růžová vůně a našla jsem v ní i tóny, které nejsou uvedené ve složení - špetku eukalyptu či máty, možná špetičku kadidla či čaje. To jsou ovšem detaily, které si ve vůni najdete sami. Důležité je vědět, že Eau Suave je postavená jako moderní bezvětvičníková chypre (větvičník je sice ve složení uvedený, ale v praxi není moc cítit), spočívající především na pačuli a chladných suchých tónech. Aby nebyla studená, je zateplena kořením a meruňkou, která je ale velmi tlumená a chová se rozumně, rozhodně se nemusíte bát nějaké syntetické pseudobroskvové příšery. Stejně tak růže není bolehlavovou růží z Parisu. Váhám, jak Eau Suave zhodnotit. Někomu možná přijde nudná, někomu zajímavá, záleží na tom, zda ji budete vnímat spíš jako celek nebo jako souhru jednotlivých složek. Je sytá, má výdrž, hodí se do práce i na ples, rozdíl bude pouze v míře aplikace. Je to nepochybně zralá vůně, která neurazí ani elegantní milovnici komplexních vůní. Pokud by se vám zalíbila a zdála se drahá, zapátrejte v parfumerii, pěkné květinově broskvové parfémy naštěstí stále existují. #END-4544#

#START-4545# Cuir Ottoman dělá čest svému jménu a vřele ji doporučuji k vyzkoušením všem milovníkům kůže ve vůních. Moc jich na vybranou nemáte (zvlášť pánové - dneska se parfémy s koženými tóny nějak nedělají) a každé kvalitní kůžičky je potřeba si vážit. Cuir Ottoman je kožená od začátku do konce a věru poctivě - můžete hltat plnými doušky a pořád bude dost. Kůže je poprášená jemným pudrem s vůní kosatce v celé jeho sladce zemité, melancholické kráse. Doplněno jest špetkou kadidla, všechny ty zlaté orientální balzámy slouží především jako nevtíravé stabilní pozadí, na kterém je ta jemná kůže rozložená, abyste se mohli nerušeně kochat. #END-4545#

Iskander a Aziyadé by podle mého názoru mohla nosit obě pohlaví, Cuir Ottoman se kloní víc na pánskou stranu, ale díky jemnému kosatci ji rozhodně může nosit i žena se zálibou v kůži; Eau Suave zase díky opulentním květinám směřuje do dámska, nicméně chyprový charakter jí (zvlášť v závěru) propůjčuje jistou pánskost.

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější