5 nejkontroverznějších parfémů: Opium i vůně pohřebního domu

Jedni je milují, druzí se jim vyhýbají obloukem. Jsou parfémy, které vyvolaly tak ostrou reakci, že si jiné přízvisko než "kontroverzní" nezaslouží. A to ať už jde o vůni, tak i o něco tak banálního, jako je název.

Yves Saint Laurent Opium

Opium se pravidelně řadí mezi parfémové bestsellery a málokoho dnes napadne, že uvedení téhle orientální klasiky doprovázely masivní protesty. Když se totiž parfém v roce 1977 objevil na pultech, rozdráždil svým názvem odpůrce omamných látek. Veřejnou omluvu a změnu názvu vyžadovala Americká koalice proti opiu a zneužívání drog, kterou z velké části tvořily Američané s čínskými kořeny. Pro ty byl YSL nejen propagátorem omamných látek, ale navíc nevhodným způsobem nakládal s čínskou historií. Právě závislost na opiu zničila život mnoha čínským rodinám. O něco menší rozruch vyvolal z podobných důvodů parfém Cannabis Santal (2006), který se nejen jako omamná látka jmenuje, ale také jako konopí voní.

Thierry Mugler: Angel

Angel patří k parfémům, které skutečně buď skutečně milujete, nebo jejich vůni naprosto nesnesete. Slavný parfém značky Thierry Mugler se v prodeji objevil v roce 1992. Jeho složení bylo tak nezvyklé, že se stal první vůní úplně nové, orientálně gurmánské kategorie parfémů. Ucítíte v něm totiž opravdu netradiční spojení čokolády, vanilky, karamelu, medu a jasmínu. A také poměrně koňskou dávku pačuli, které v kombinaci se sladkým aroma může některé až odpuzovat. Když obchodní dům Barneys testoval vůni na svých zákaznících, čtyři z pěti ji absolutně nesnášeli. Pátý ji naopak naprosto miloval.

Christian Dior: Poison

Poison (1985) patří k parfémům tak silným a sladkým, že pro některé působí opravdu jako bolehlav. A to takový, že měl v osmdesátých letech americkým restauracím odhánět zákazníky, obzvlášť pokud se na jednom místě objevilo více nositelek. Brojilo se proti němu nápisy „No Poison Here“, které měly majiteli výrazného parfému zabránit ve vstupu do restaurace. Nakolik to bylo účinné, těžko říct. Poison i po letech patří k prodávaným a oblíbeným parfémům.

Demeter: Funeral Home

Značka Demeter je známá pro své bizarní nápady. Přivonět si můžete třeba k narozeninovému dortu (Birthday Cake) nebo slanému vzduchu (Salt Air). Opravdový zážitek má pak představovat Funeral Home, vůně, jež má připomenout pohřební dům. Kombinuje v sobě vůni lilií, karafiátů, ale třeba i mahagonového dřeva nebo čerstvě rozryté hlíny. Morbidní? Podle některých je parfém s kontroverzním názvem naopak příjemná, jemná letní vůně.

Xyrena: Dark Ride

Parfumérů s touhou přicházet s nezvyklými, šokujícími vůněmi je nespočet. Killian Wales, písničkář a producent, je v tomhle ale trochu rarita. „Sbírá“ totiž zásadně vůně předmětů, u kterých od rodičů slýcháte, že byste k nim čichat rozhodně neměly. Nabažit se nemůže třeba vůně z krabice od nových bot nebo syntetického lepidla. „Uvědomil jsem si totiž, že mě přitahují vůně, jejichž chemický pach může být až nebezpečný,“ svěřuje se v rozhovoru pro Telegraph. Parfém je pak ideální možností, jak si k takovým předmětům přivonět bez škodlivých následků. I proto vznikl parfém Dark Ride, který voní jako chlorovaná voda, pyrotechnika nebo umělá mlha.

Mohlo by se vám líbit:

Vyzkoušeli jste některou z vůní? Nezapomeňte ji ohodnotit v katalogu parfémů

Autor: Zuzka

.

Nejčtenější