Pět šperků od Van Cleef & Arpels

Toužebně očekávaná novinka Féerie konečně dorazila do našich parfumerií; temně modrý flakonek se stříbrnou vílou sedící na větvičce hned z první propagační fotografie upoutal pozornost všech strak, které milují třpytivou parádu. Ostře sledovanou novinku už jsem vyzkoušela a přidala jsem ještě kvarteto starších vůní a něco málo o samotné značce.

Toužebně očekávaná novinka Féerie konečně dorazila do našich parfumerií; temně modrý flakonek se stříbrnou vílou sedící na větvičce hned z první propagační fotografie upoutal pozornost všech strak, které milují třpytivou parádu. Ostře sledovanou novinku už jsem vyzkoušela a přidala jsem ještě kvarteto starších vůní a něco málo o samotné značce. Udělejte si čaj nebo kávičku a jdeme na to!

Firma Van Cleef & Arpels vznikla netradičně díky sňatku - nebo lásce, chcete-li romantičtější legendu. V době bouřlivého rozvoje průmyslu, vědy a obchodu na konci 19. století, konkrétně v roce 1896, se brusič drahokamů Alfred Van Cleef oženil s Estelle Arpelsovou. O deset let později Alfred se svými švagry Charlesem a Julienem založili společnou firmu a první butik v Paříži na Place Vendôme. Ve firmě byla postupně zaměstnána celá rodina - další švagři, tchán, dcera Alfreda a Estelle, synovci. V roce 1939 Van Cleef & Arpels proniká jako jedna z prvních evropských šperkařských společností do Ameriky. Dnes má butiky v téměř padesáti zemích světa a může se pochlubit celou řadou známých zákazníků a především zákaznic - její šperky si zahrály ve filmech, prošly se po červených kobercích, bydlí na mnoha zámcích a šlechtických sídlech, ručka ozdobená náramkem od VC&A třímala Oscara a módní návrháři si je občas vyvolí jako doplňky na své přehlídky.
Inspirací pro šperky je většinou příroda - květiny, ryby, ptáci, podmořská flóra, motýli a vážky, všechno zpracované s fantazií a umem a samozřejmě z těch nejkrásnějších drahokamů, takže člověk jen bezmocně slintá a dostává chuť jít si koupit aspoň nějakou blýskavou štrasovou náhražku. Jedna z nových kolekcí se jmenuje Sen noci svatojánské a kromě květů a větviček v ní hrají roli i víly, podobné té, která sedí na flakonu Féerie. Kolekce šperků a hodinek si můžete prohlédnout na stránkách značky (jen to chce trpělivost, jsou flashové a celkem pomalé).

Zajímavé jsou také kolekce Couture se šperky inspirovanými módou - náhrdelníky, které vypadají jako stužka položená kolem krku, vázanka nebo zip, brože v podobě mašle z jemné zlaté krajky zdobené diamanty, límce, které vypadají jako z jemné látky, ale ve skutečnosti jsou z drahých kamenů. Design šperků je nadčasový a jejich hodnota s věkem ještě stoupá; bohaté dámy ostatně berou kvalitní šperky jako spolehlivě uložené peníze a investici.

První parfém se v nabídce firmy objevil „až“ v roce 1976 (jiné šperkařské firmy, třeba Cartier, Tiffany nebo Bulgari, začaly ještě později) a dostal prostě jméno First („první“). Flakonek ve tvaru přívěsku se pak objevil ještě v dalších podobách, naplněn různými odnožemi - First Love, First Premier Bouquet nebo letní verze Summer. Nejen tenhle flakon se tváří jako šperk; Gem („klenot“) má tvar klenotu s drahokamem, Van Cleef a Birmane také připomínají broušené kameny a víčko pánského Zanzibaru se tváří jako rubín. Nové vůně firma představuje v celkem rozumném tempu a podíváte-li se na kompletní seznam, nejímá vás z něj hrůza, že tohle přece absolutně nemůžete všechno vyzkoušet. A že za vyzkoušení většina vůní stojí. Malý problém je v dostupnosti, Van Cleef & Arpels se v našich parfumeriích moc nevyskytuje - největší štěstí jsem zatím měla v Marionnaudu, který poslední dobou, zdá se, dokonce nabídku této značky rozšiřuje, a také v Douglasu.
Vyzkoušela jsem celkem pět vůní - kromě té nejnovější ještě jednu ze sedmdesátých, dvě z osmdesátých a jednu z devadesátých let.

First… the First

Vůni First navrhl pro Van Cleef & Arpels Jean-Claude Ellena, tehdy mladý nadějný parfumér z firmy Givaudan. Dnes je Ellena zapřisáhlý minimalista, ale tehdy na to ještě netrpěl a First je košatá vůně ze staré školy. Hned od začátku vás nenechá na pochybách, v jaké rodině se narodila: je to aldehydová vůně, kolegyně No. 5 nebo Arpège. První úder ale není tak ostrý, rovnou jsou cítit i květiny. First se rozvoní do luxusního květinového mýdla - je jemné, parfemované jasmínem a také růží, kosatcem a narciskou. Ve Firstu nejsou takové ty ostřejší aldehydové tóny či aroma podzimního listí (jako třeba v Arpège), podobá se spíš mýdlové Sicily, ovšem bez té její italské křiklavosti. Po nějaké době mýdla ubyde, vůně je teplejší, živočišnější, vloudí se do ní mírný ovocný podtón (broskev), a v samém závěru překvapivě změní podobu; aldehydy jsou ty tam a First se tváří, jako by původně nebyl aldehydově květinový, ale orientálně květinový s ovocně chyprovými tóny, jako např. Coco. Opravdu to není žádné minimalistické dílko a potěší každou ženu, která má ráda bohatou květinovou eleganci. Jen pozor na ty aldehydy, jestli je nemusíte, First se vám moc líbit nebude.
Testovala jsem verzi EdT a její výdrž je trochu slabší.

Fialková víla

Přeskočíme pár desetiletí a podíváme se rovnou na Féerii. Temně modré tělo flakonu vypadá jako safír, stříbrná větvička s vílou na stomililitrovém balení, které měli v parfumerii vystavené jako tester, působí trochu ztraceně. Na fotce vypadala tak nějak… dominantněji, ale až ten šutrák vezmete do ruky, uvidíte, že ta víla je prostě ozdůbka na víčku. Víčko jde docela těžko sundat, zvlášť když se člověk bojí, aby tu větévku neulomil - už jsem chtěla pro jistotu požádat prodavačku, když se mi to konečně podařilo (tahejte nad těmi okvětními plátky, ty už jsou přirostlé k flakonu :) )
Féerie je sytá fialková vůně s růží a ovocem, v mnohém podobná Insolenci. Insolence je ale hodně ovocná, hodně sladká a působí synteticky, Féerie je mírnější a příjemnější. Nerozvoní se do cukrové vaty jako Insolence, ale postupně slábne, přičemž celou dobu si drží fialkový charakter. Žádný velký vývoj a náhlé proměny jako v případě First se nekonají a složení je takové přímočařejší. Vlastně je to květinová ovocenka, když se to tak vezme… naštěstí z kvalitnějších materiálů než průměrná drogerie a sestavená s větší pečlivostí. Výdrž je střední až dobrá podle aplikace.
Milovnicím fialek rozhodně doporučuji; Féerie jsou fialky sladší, bonbonkové, ale zároveň svěží, jako když na jaře vykouknou z vlhké hlíny.

Semišový klenot

A jsme zase zpátky v nebezpečných vodách osmdesátých let. Boom silných vůní typu Opium, Cinnabar nebo Coco je víceméně za námi, ale stále doznívá v podobě různých variací na podobné téma. Gem je ovocně laděná chypre s orientálními podtóny a pokud si rozumíte se zmíněnou Coco, Cinnabarem nebo také Rochas Femme či 24, Faubourg, bude se vám Gem nejspíš hodit do sbírky. Pokud už na vás nebude příliš suchý a málo orientální. Ovoce zastupují známé tóny zralé broskve a sušených švestek, v základu nechybí nezbytný větvičník a řekla bych, že je v něm i trochu vanilky a teplého pižma. A květiny? Určitě jasmín v syté, zralé podobě, doprovázen sametovými, melancholickými kamarády, nejspíš kosatcem a ylang-ylangem. Tím vším prolínají neodolatelné semišově kožené podtóny. Gem na mě působil elegantně, ale příjemně, až introvertně, převážně díky semiši a sametovým květinám. Vzhled - temně červenohnědá tekutina, hranatý flakon v podobě drahého šperku - zkrátka klame.

Něco lehkého pro slečny

Z čeho se dělaly odlehčené vůně pro mladé ženy, když výrobci ještě nepřišli na vábivý potenciál ovocných esterů? Z kytiček. Pravda, Miss Arpels není tak stará, ale v době jejího vzniku nebyla ještě ovocná invaze v takovém proudu jako teď. Dokonce i limitky od Escady byly květinové.
Ze všech vůní v tomto článku mi Miss Arpels připadala nejméně zajímavá. Zčásti je to asi dané mojí neláskou k čistě květinovým vůním, ale zčásti si za to může sama, protože je taková nekomplikovaná a ze začátku docela bolehlavová. Nejprve ucítíte celkem příjemnou, melounově květinovou svěžest, která vzápětí vybalí drogerkovou pronikavost, která se zařezává do nosu jako aroma z právě otevřené krabice s pracím práškem. Pivoňky, frézie, vodní květiny, to všechno voní sice hezky, ale když se to naservíruje v příliš agresivní podobě, je to akorát tak na bolest hlavy. Podobě na mě působil například také jednoduchý, převážně fréziový Splendor. Pokud vydržíte, Miss Arpels se po čase zklidní a budete si ty svěží pivoňky, magnólie a pozůstatky melounu lépe vychutnat. Je to opravdu „slečna Arpelsová“ se vším všudy: chvíli je milá a příjemná, jindy byste ji nejraději zabili nebo aspoň poslali na internát na druhé straně republiky.

Jahody v kuřárně

To nejlepší samozřejmě na konec. Moje nadšení z Van Cleef nejspíš ovlivnil i fakt, že jsem měla možnost otestovat čistý parfém (děkuji Olece za ochutnávku z její fajnšmekrovské sbírky). Na čistých parfémech není fajn jen to, že stačí malá dávka a vydrží dlouho vonět (po 48 hodinách a dvou sprchách je Van Cleef na předloktí pořád identifikovatelný), ale také to, že se do nich zpravidla používají kvalitnější ingredience (tam, kde je v EdP a EdT koncentraci syntetický jasmín, je v parfému přírodní jasmínová esence), jednotlivé složky jsou lépe slité do sebe a celek je sytější, komplexnější a vůbec zajímavější. Zvlášť u některých značek, např. Chanel nebo Guerlain, se vyplatí znát všechny koncentrace, protože každá má něco do sebe a čistý parfém je pro znalce obvykle nezapomenutelný zážitek.
Nepochybuji, že Van Cleef je zajímavý i jako eau de parfum. Je to sladká, orientální óda na jahody a pomerančový květ, respektive ovoce a květiny a vůbec. Obyvatelé Orientu si prý potrpí na sladké a tamní sladkosti jsou skutečně hodny toho jména; nad Van Cleef se mě zmocnila představa právě nějakého takového zákusku, zralého šťavnatého ovoce přelitého sladkou glazurou, ze které trnou zuby. Převládají jahody, doplňují je meruňky a švestky, pomerančový květ, jasmín a heliotrop, základ je sametové vanilkové pižmo a tonka. Po pár hodinách, v samém závěru, voní základ zemitě, až kouřově, a do toho s neúnavnou intenzitou tančí ty šťavnaté jahody s pomerančovým květem.
Kdyby tuhle vůni dělali Italové, byl by z toho řvavý přeslazený cecek pro dámu od kolotoče, ale Van Cleef dokazuje, že výrazný ovocný orient se dá udělat i vkusně a luxusně. Van Cleef nesedne každému a není to univerzálně použitelná vůně, ale za vyzkoušení stojí zcela určitě.

Průřez tvorbou firmy Van Cleef & Arpels - doslova a do písmene od začátku do (prozatímního) konce - máme za sebou a většinou se chválilo. Podíváte-li se na starší recenze (Birmane, Murmure, First Love, Les Saisons: Automne, Hiver a Été), i v nich se většinou buď já nebo uživatelky v komentářích vyjadřují pozitivně. Van Cleef & Arpels se podobá značkám jako je třeba Hermès, Cartier nebo Boucheron: parfémů nemá v nabídce ani málo, ani mnoho, nechrlí zbytečně nekonečné řady odnoží, které berou zákazníkům chuť snažit se v nich vyznat, a nemučí normální smrtelníky finančně i fyzicky nedostupnými exkluzivními kousky. Přitom prakticky celé portfolio až na výjimky stojí za vyzkoušení.

Znáte vůně Van Cleef & Arpels? Co si o nich - a o recenzované pětici - myslíte? Diskutovat můžete pod článkem jako obvykle.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

True 07.09.12 12:03

Van Cleef, Van Cleef, Van Cleef

Už brzy bude můj :! :dance: :dance: :dance:

Linda 22.05.11 16:11

Van Cleef, Van Cleef, Van Cleef - nezapomenutelná, neopakovatelná… Mám ji, sháním ji dost špatně, protože se sem skoro nedodává, ale naštěstí aspoň někdy za hranicemi. Moje stálice, dokud se bude vyrábět. Chtěla bych znát čistý parfém, ale není kde ho sehnat. Zanzibar pro pány je rovněž výtečný, ale mně voněl na manželovi víc, než jemu. :-))

Soňa 20.07.10 11:11

Jinak se omlouvám, ale nevšimla jsem si odkazu na vkládání inzerátů k prodeji - koupi. Moc se tady na té stránce často nevyskytuji a spíš jen v recenzích.

Soňa 19.07.10 13:01

Dobrý den zde na diskusním fóru,
přestože mám vůničky od Van Cleef asi tři a jsem s nimi navýsost spokojená, tak jsem si bohužel na základě zdejších recenzí naslepo objednala Van Cleef - bohužel tento mi opravdu nesedí. Je to pro mě taková „úderná“ vůně a nic moc pozitivního na ní neshledávám ani po vyvanutí - bohužel. Naopak sháním
Miss Arpels - kdyby někdo věděl o možnosti kde objednat nebo jak se k ní dostat budu ráda. Bohužel jsem Miss Arpels nikde na netu neobjevila (buď nenabízí, nebo už nenabízí). Jinak nechci z toho dělat bazárek, ale pokud by měl někdo zájem o ten Van Cleef - můžeme se dohodnout (je pouze rozbalený a jednou stříknutý).

Renďa 25.06.10 21:50

Z těchto parfémů je hodně zmiňovaný Van Cleef, luxusní, hřejivý, smyslný a ty jahůdky ( asi lesní) jsou v něm cítit po celou dobu. K sehnání v ČR je v jediném internetovém obchodě Cosmo.cz, kde jsem ho urychleně objednala. Výdrž je výborná, cena také!

Onďa 01.04.10 18:41

Vyzkoušela jsem Feérii, protože mne zaujal nádherný flakonek. Z vůně jsem ze začátku byla nadšená, ale když se rozvinula, něco mi na ní vadilo. Škoda,flakonek do sbírky by se hodil :-(

bost 25.02.10 12:52

Týnka - není to jen tvůj pocit, ale i můj. Mně také hooodně připomíná ESCADU PACIFIC. Bylo to to první, co mně napadlo, když jsem si k ní přivoněla. Tato vůně na mně působí velmi sladce jako bonbónek a zároveň mladistvě. Dle mého osobního názoru, který samozřejmě nikomu nevnucuji, bych ji zařadila jako vůni hodící se spíše pro mladší ženy.

Týnka 08.01.10 20:00

Je to jenom můj pocit, nebo i někomu jinému připomíná Escadu pacific paradise, Island kiss a pod…namíchanou s jarním deštíkem? :) fialky miluju ale vůbec jsem je vevyčenichala:)

zz 30.12.09 22:34

féerie som dostala na poziadanie na vianoce… pre mna je to velmi pekna vona a citim sa dobre ked ju zo seba citim :)

viky 28.11.09 19:00

Féerie je opravdu hóódně sladká. Je v ní intenzivní kombinace květin a ovoce, což mi nedělá dobře na žaludek. Škoda.. Flakon je nádherný.

Samantha 07.11.09 00:37

Van Cleef - můj první opravdový parfém. Je to dodnes moje nejoblíbenější vůně a žádná jí zatím nepředčila. Prostě moje stálice a vždy jí musím mít na své poličce. Jiné parfémy přicházejí a odcházejí, ale Van Cleef zůstává. Nikdy se mi neomrzí. Druhou oblíbenou vůní od Van Cleef je Birmane. Taky miláček :-)

Arome lily 31.10.09 21:31

Prosím Vás, kde se dá sehnat vůně Van Cleef? Ani nikde v internetových parfumeriích není:-C

Marianna 02.09.09 12:57

Féerie se (pro můj nos) rovná Wink od Avonu. Naprosto totéž, rozdílná bude asi jen cena. Nemusím mít ani jedno. Co se fialek týče zůstávám věrná Insolenci.

Garfield 27.08.09 21:00

Dnes jsem na ni konečně narazila, na Féerii a je to těžké zklamání :(( Flakon ani zdaleka tak pěkný jako na obrázku.Víla fajn nápad, ale zbytek flakonu hrůza. Fialky?Kde?To má být sranda? Vůně samotná začíná příšerným chemickým tónem starého odlakovače a posléze se ubírá ovocným směrem, do něhož se mísí smrad páleného umakartu.Děs.

Světluška 07.08.09 21:41

Musím se přidat k obdivovatelkám vůně Van Cleef, mám čerstvou EdT, udivuje mě kvalitní výdrží a ačkoliv nejsem vyloženě na sladké, je mi velmi příjemná.

saeculi-felicitas 07.08.09 12:57

Ovoněla jsem konečně pořádně First edt a edp a zdají se mi obě velmi hezké, ale navzájem si ne podobné.Edp je taková hladší sametovější nějaké dřevo tam taky cítím, edt se mi zdá více přímočará a více květinová.Neví­te,prosím,něk­do jak se ta složení od sebe liší?

JanaB 10.07.09 11:40

Tak jsem zkusila Feerie a je to pro mne tuctova limonadka, ztratila by se mezi Envy Me a Gucci II. a podobnymi. Ma nejkrasnejsi flakon, co jsem kdy videla, ale obsah me vyslovene zklamal.

Juana 30.04.09 08:44

Nedávno jsem našla Van Cleef & Arpels First Premier Bouquet bohužel jen v jedné jediné parfumerce v Praze v Jungmannově u­lici.

saeculi-felicitas 21.10.08 17:37

dneska jsem je ovoněla v marionaudu a docela mě ty vůně zaujaly, ale jelikož jsem byla a učuchávce boucheronu, tak jsem to zkoušela jenom na papírku. musím je ovonět znova,opravdu hodně zajímavé, flakonky taky, ale jenom některé ;-)

pichjit 19.10.08 20:48

Féerii jsem zkusila a také na mně působila jarně, čekala jsem záhřevnou vůni do zimy. Je pěkná, ten flakon tedy opravdu těžký a do kabelky jedině pro recesistky, ale je to příjemná vůně.

Mitzi 19.10.08 14:09

Dík za krásné recenze! Na stránkách s diamantovými skvosty jsem strávila víc než hodinu, ale ne že bych měla pomalý počítač… je to prostě Sedmé Nebe včetně špičkové zvukové kulisy. Z rukou jsem čichala vůně a kochala se obrázky, stoprocentně mi tahle hodinka prodloužila život o pár dní! :)
Postupem času jsem si pořídila 7 miniatur této značky a jsem z nich drobet „u vytržení“ jak jsou estetické. Parfém Van Cleef mě dostal krásou doslova na kolena, (mini mám v koncentraci čistého parfému) a ač to naprosto není můj šálek čaje, dovedu si představit, že za takových 20-30 let možná bude :)
Můj první úlovek od této značky byl Gem, ač je dost starý a jen EdT, voní překrásně. Pak jsem sehnala Van Cleef & Arpels Pour Homme - obsah mužný, obal jakbysmet.
Jako třetí ke mně přišla (od hafika) víla Féerie, což JE vůně, kterou bych mohla nosit a chvílemi uvažuji, že si pořídím větší balení, protože miniaturka je bez větvičky s vílou. Pak jsem sehnala Zanzibar, vůni, která je trochu nepříjemná mému nosu spoustou koření, ale flakonek oku lahodí.
K uvedeným čtyřem flakonkům přibyly minulý týden hned tři - výše zmínený parfém a pak dámský First a pánský Eau de Tsar.
First má už vůni špatnou, takže si ji musím jen představovat a Eau du Tsar je i přes úžasně lehký vzhled flakonu taky vůně kořeněnější. Vyzkouším ji časem pořádně a popíšu, jak si zaslouží.

Ada 19.10.08 10:10

Atyzek: First Love už recenzovaná byla, v předposledním odstavci článku je dokonce odkaz.

anonymní 19.10.08 09:50

Už jsem myslela,že First již neexistuje,ale před několika dny jsem ji objevila v jedné parfumerii.Je stále stejně krásná jako před lety,dokonce myslím,že ještě krásnější.I ta cena nebyla tak strašná…

atyzek 18.10.08 19:29

Na tyhle recenze jsem se moc těšila. Nedávno jsem některé vyzkoušela a hodně mě zaujaly. First se mi líbí víc než No5, Féerie krásná svěží fialka, ještě mi tu schází First love krásná skořicová ambra, ta půjde do tužebníku.

Oleka 17.10.08 19:24

Jedná z mých oblíbených znáček, parfémy jsou zajímavé, kvalitní, o flakoncích - nemusím mluvit že jsou to vyloženě krásné kousky. Nejvíc z toho použivám Birmane a Van Cleef, jako orientální vůně mi vyloženě sedí. First je pro mě strohá aldehydová vůně, která se hodí na jednání nebo do práce. Gem - oblibený chypr na léto, je lehký a přítom krásně voní semišem. Féerii jsem ještě nezkoušela.

Přidat komentář

Nejčtenější