Pigmentové skvrny: Zbavte se jich domácí citronovou maskou

Pigmentové skvrny dokážou potrápit. Snadno se objeví, ale zmizet jen tak nechtějí. Přitom stačí docela málo, abychom jejich vzniku předešli.

* Pigmentové skvrny jsou nepříjemným problémem. Zdroj: Oats.chumnak / Shutterstock, Inc.

Co jsou pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny, jinak také sluneční nebo stařecké skvrny, jsou formou hyperpigmentace, tedy zvýšené produkce melaninu. Známe je jako drobné, ale i rozsáhlejší tmavě hnědé skvrny. Nejčastěji se vyskytují u osob ve věku nad 40 let, ale mohou se objevit i dříve. Mnohem dříve.

Jak vznikají?

Odpověď je vlastně jednoduchá, nejčastěji vznikají při nadměrném vystavování pokožky slunci. Sluneční záření totiž zvyšuje množství melaninu, který pokožka produkuje. Čím častěji je pokožka na slunci, tím větší je riziko. A to hlavně v případech, kdy není kůže chráněna UV faktorem. Pigmentové skvrny se pak nejvíce objevují na částech těla, které jsou často odkryté: obličej, krk, dekolt, ramena, ruce.

Chraňte svou kůži UV faktorem vždy, když ji vystavujete byť i na malou chvíli slunečnímu záření.

Jak se zbavit pigmentových skvrn?

V současnosti kosmetické značky nabízí speciální krémy, které slibují zmírnění či naprosté vymizení pigmentových skvrn. Nicméně nejde o úplně levnou záležitost, jeden krém vás často vyjde na více než 1 000 korun. Navíc na výsledky čekáte poměrně dlouho a nejsou nikdy 100% jisté. Také můžete podstoupit dermatologická ošetření, jako je chemický peeling nebo laserová terapie, tady se však bavíme o částkách v řádech desetitisíců.

Vyzkoušejte domácí masku proti pigmentovým skvrnám. Stačí smíchat lžičku citronové šťávy, lžičku kurkumy, lžičku medu a lžíci zakysané smetany. Vše promíchejte a směs nechte na postižených místech působit 15 minut. Skvrny by měly být světlejší a méně viditelné.

Raději myslete na prevenci

Prevence je pochopitelně to nejlepší, co můžete pro svou pokožku udělat. Důležité však je začít včas a dbát na pravidelnost. Pigmentovým skvrnám zabráníte, pokud budete celoročně používat denní krém s ochranným faktorem, ideálně s SPF 30. Také můžete sáhnout po CC krémech nebo make-upech, které ochranný faktor obsahují. Pokud se chystáte pobývat na sluníčku více než jen přejít z domu do práce, doporučujeme na váš běžný denní krém použít ještě krém opalovací, a to s ochranným faktorem 50.

Trápí pigmentové skvrny i vás? Jak s nimi bojujete?

Autor: Adriana Martinovičová

Věčný snílek, který často nahlíží na svět přes růžové brýle (a s růžovým účesem) a rád zkouší novinky dekorativní i pečující kosmetiky. Píše lifestylový blog Something Sometimes www.somethingsometimes.cz.

Váš příspěvek
IvKa 30.5.19 22:39

Tu masku někdo vyzkoušel? Lžička kurkumy spolehlivě zažlutí cokoliv.

Nejčtenější