Pleats Please & Jour d'Hermès

Návrhář Issey Miyake se vrapovanými a skládanými látkami proslavil. Když v roce 1993 přišel s kolekcí Pleats Please, módní svět omdlel podobně jako když o nějaké to desetiletí dřív představil Mariano Fortuny své "delfské" šaty.

Návrhář Issey Miyake se vrapovanými a skládanými látkami proslavil. Když v roce 1993 přišel s kolekcí Pleats Please, módní svět omdlel podobně jako když o nějaké to desetiletí dřív představil Mariano Fortuny své „delfské“ šaty. Tuba vrapované látky je flexibilní podobně jako úplet, stačí ji na sebe natáhnout a máte pouzdrové šaty. Issey se u toho samozřejmě nezastavil a z vrapovaných kusů látky vytvořil nejrůznější oděvy. Jestli vás láká se o této slavné kolekci dozvědět víc, doporučuji knížku věnovanou jen jí .

Vůně Pleats Please by chtěla vystihnout barevnost a volnost stejnojmenné kolekce. Je ovocně květinová, s převažujícími tóny hrušky a hrachoru, ale stejně dobře by to mohlo být třeba i liči a růže nebo pivoňky s něčím… zkrátka šťavnaté lehké ovoce a sytější, ovšem svěží květina. Základ je pižmově pačuliový po vzoru moderních chyprových vůní.

Pleats Please má dobrou výdrž a není příliš lepkavá, ale aplikujte opatrně - není to lehká svěženka. Já jsem si na ruku nanesla pořádnou dávku a za nějakou dobu mě to neutuchající ovocné nadšení začalo lézt na nervy.

Jour d'Hermès jsem svědomitě vyzkoušela několikrát, ta vůně je totiž tak vyhýbavá, že na první pokus nemáte šanci zjistit, co je zač. Masivní flakon klame, uvnitř se skrývá typicky ellenovský akvarelový závoj mistrně sestavený z neobvyklých složek; buď se vám bude líbit nebo nebude, každopádně jej nelze nařknout z průměrnosti.

Jour je vůně převážně pudrová a dřevitá, s květinami a údajně i ovocem, které jsem ale necítila. Dala bych ruku do ohně i za špetku aldehydů. Ve vůni naprosto chybí jakákoli sladkost, je vzdušná, hebká, drží se blízko u těla. V srdci ucítíte pomerančový květ a kosatcový prach, v základu dřeva a čisté pižmo, snad i kousek semišové kůže.

Jestli už jste Jour d'Hermès někde zkoušeli, podělte se o své dojmy. Velmi by mě zajímalo, jak tohoto chameleona vnímají ostatní.

Autor: Ada

.

Nejčtenější