Prada: Prada

Parfém, na který se chystáte přečíst si recenzi, je prvním výtvorem značky Prada. Samozřejmě pokud nebudeme počítat stejnojmennou vůni z roku 1990, o které nemám bližší informace, ale zdá se, že se buď prodávala pouze v buticích značky, nebo vznikla pod značkou Orlane. A také musíme pominout čtyři limitované edice z roku 2004, které vyšly ještě před Pradou - 1, 2, 3 a 4 z ‚jednosložkové‘ řady. Takže Prada je vlastně zřejmě už šestá. Ale sama Prada, respektive španělská společnost Puig (Prada a Puig jsou joint venture), vůni uvedla jako svou první, nebudeme se tedy vzpouzet, že.
Podle oficiálního proma má Prada čtyři ústřední tóny: čistý, ryzí santalový olej z Indie, návykově úžasné listy pačuli z Indonésie, vzácnou pryskyřici labdanum z Francie a intenzivní siamský benzoin. Všechny čtyři se točí kolem ambry, neboť Prada je ambrová orientálka. To znamená sladká. Pokud víte, jak voní santal, pačuli, labdanum a benzoin, určitě nepotřebujete, aby vám někdo o tom orientu a sladkosti říkal.

Ale i tak vás možná zahájení překvapí. Na začátku Prada voněla čokoládově a kadidlově; velmi intenzivně čokoládově a poctivě kadidlově, jako temně gurmánská vůně, ovšem bez sytosti a kulatosti, kterou se gurmánské vůně obvykle vyznačují. Někteří Pradu srovnávají s Angelem, zčásti právem, protože i tady najdete hodně pačuli a sladké tóny, Angel je ovšem gurmánštější, hlasitější a opulentnější; Pradu si můžete vzít i do práce, zatímco Angel je (ať už se s ním jeho milovnice polévají jakkoli) především večerní vůně.

Když se intenzivní uvítání usadilo, daly se najít i ostatní složky. Z hlavy trochu pronikal nahořklý bergamot, z květin jsem cítila růži (trochu podobnou jako v Rose Absolue ) a nejlepší byl základ, neodolatelná kombinace kadidla, vanilky, benzoinu a orientálních dřev. Tu a tam se mi zdálo, že cítím gardénii podobnou bílou vůni.

Čokoládové a karamelové tóny, které jsou cítit na začátku, postupně mizí a Prada dává najevo, že je opravdu především orientální. Zároveň se mi zdálo, že se směrem ke konci trochu rozpadá a už to není ono - zatímco na začátku je originální, originality postupně ubývá, až zmizí docela a ke konci už máte celkem obyčejnou orientálku.

Kromě sladkosti a pačuli by potenciálním problémem mohlo být i labdanum - pokud se vám sladké vůně s kadidlem, jako je např. Shalimar, zdají babkovské a zatuchlé, po Pradě se ani neshánějte.

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější