PR článek

Niche parfémy: Na slovíčko o autorských vůních s Ricardem Ramosem

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s parfémovým niche tvůrcem Ricardem, který se osobně zúčastnil uvedení svých autorských vůní v parfumerii Fragranza.

* Veselý, otevřený a milý. Jinými slovy Ricardo Ramos. Zdroj: Fragranza

Ricardo se narodil a vyrůstal v Kolumbii, kde měl velmi blízký vztah se svým dědečkem, který pěstoval kávu. Díky dědečkovi se Ricardo od útlého dětství věnoval vůním, cvičil svůj čich a učil se rozlišovat různé druhy kávy.

V osmnácti letech odletěl do Paříže studovat módu na prestižní klasické francouzské návrhářské škole. Při studiích se zúčastnil parfémového workshopu, kde zjistil, že vůně jsou jeho vášní. Ricardova práce módního návrháře se nachází v archivech muzeí v Nizozemsku, Německu, Polsku a v kolekci katalánské módy Antoni de Montpalau.

V posledních několika letech se jeho profesionální činnost více věnuje světu vůní. Jeho autorské vůně s krátkým rozhovorem vám do České republiky přinášíme právě teď.

Je možné čich trénovat, nebo se člověk rodí s talentem, který postupně kultivuje?

Talent musí být, člověk musí mít citlivý čich, který pak může trénovat. Já, jako parfumér, si musím pamatovat všechny složky a komponenty vůně, musím být schopný identifikovat, co je v parfému obsaženo a jaká ingredience je nejdůležitější.

Kde berete inspiraci pro vytvoření nové vůně?

V historii. Studoval jsem historii, antropologii, sociologii a z toho také vycházím. Niche parfémy jsou unikátní a vždy vypráví příběh. Přivoníte si k parfému, který Vás vrátí v čase. Inspiruji se válkami, milostnými příběhy nebo pocity.

Jak se nichové parfémy vyrábí? Jsou kvalitní ingredience podstatné?

Výroba parfému je komplikovaná, ale abych to zjednodušil, potřebujete extrakty, v našem případě pouze ty rostlinné. Naše parfémy jsou zcela veganské, a tak živočišné složky, například pižmo, tvoříme molekulárně v laboratoři. Kvalitní ingredience jsou snad to nejdůležitější. Vykupujeme rostlinné ingredience z lokálních farem té nejvyšší kvality a ty pak svážíme k nám do laboratoře. Podporujeme tak i místní farmáře a získáváme ty nejdrahocennější materiály.

Flakonka parfému od Richarda Ramosy.Parfém Richardo Ramos: Jednoduchý design a magický obsah. Zdroj: Facebook.

Jak podpoříte trvanlivost parfému?

To velmi záleží na tom, jakou má člověk pokožku a pH. Například na suché pokožce bude mít parfém kratší výdrž. To lze snadno podpořit trikem s vazelínou. Nanesete malé množství ke krku nebo na předloktí a na pak nastříkáte parfém. Tím snadno a rychle prodloužíte výdrž.

Slyšela jsem, že jsou u vás možné i konzultace ohledně parfému. Pomůžete tedy vybrat vůni na míru, která člověku sedí.

Ano a je to důležité. Myslím si, že by měl parfém odrážet vaši osobnost a jak se cítíte.

Co si myslíte o parfému jako o dárku?

V žádném případě. Dovolit si pořídit parfém snad můžete jen u partnera, kterého znáte, víte, jak voní jeho tělo a co by se k němu mohlo hodit, ale i tak se nemusíte trefit.

Jaké jsou vaše nejoblíbenější ingredience ve vůních, na co se těšíte?

Opravdu rád mám sandalwood, fík a lilii.

Flakony vašich parfémů jsou oproti jiným značkám vůní velmi minimalistické. Proč to?

(smích) Protože nejdůležitější je obsah. Flakonky jsou velmi jednoduché, 100% recyklovatelné a bez toxického inkoustu. V balení je i cestovní váček, ručně šitý, který můžete různě využívat. To se mi líbí, že mají věci různé možnosti užitku.

Květ vanilky.Vanilka je nyní stejně trandy, jako kdysi jasmín. Zdroj: Canva.

Co je podle vás nyní trendy ve světě parfémů?

Vanilka. Všude a ve všem je vanilka, dále pak kůže a tabák. Obecně jsou vůně velmi silné.

Pro koho jsou vaše autorské vůně vhodné?

Niche nejsou pro každého, jsou to velmi osobité a specifické vůně s příběhem. Člověk se k nim musí dopracovat.

Jaký je rozdíl mezi autorskými vůněmi Ricardo Ramos a mainstreamovými vůněmi?

Mainstreamové vůně jsou komerční a strojové. Já své vůně tvořím ručně, této metodě se říká artisan made - poctivá řemeslná výroba. Od míchání vůní přes plnění flakonů po kontrolu kvality. Za každým parfémem je spousta řemeslné práce.

Můžou mít lidé na parfémy alergii?

Ale samozřejmě! Parfém může být nepříjemný pro astmatika, atopika… Kohokoliv. Proto jsou naše parfémy 100% bez alergenů. Prochází tvrdými kontrolami a schvalováním.

Parfémy na poličce v obchodě.Alergie na parfém? Nic neobvyklého Zdroj: Redakce.

Osobní konzultace s parfémovým nosem

Při své návštěvě Prahy Ricardo celé odpoledne v parfumerii Fragranza přijímal zákazníky a opravdové parfémové fajnšmekry na osobní konzultace. Tuto možnost využila i světová návrhářka Blanka Matragi, které Ricardo vybral orientální vůni Shisha Lounge. Osobní konzultaci s výběrem parfému jsem si jako autorka tohoto článku vyzkoušela i já. Jak probíhala, se vám pokusím přiblížit níže.

Na osobní konzultaci s parfémovým nosem mě Ricardo požádal, zda si ke mně může přivonět. Touto poněkud intimní otázkou jsem trochu znejistila, ale nechala jsem mistra parfuméra přičichnout k mému předloktí. Ricardo mi sebejistě oznámil „Máte ráda vanilku, že ano?“ A já ji mám opravdu velmi ráda. Přivoněl si znovu a opět mi jen oznámil „Vy nepijete kávu, spíše čaje, řekl bych zelený.“ A zase měl pravdu, kávu nepiju vůbec a energii balancuji zeleným čajem. Poslední přičichnutí k mé kůži „Jíte hodně pšeničných výrobků jako je chleba a málo těch masitých živočišných.“ A zase trefa do černého.

Ricardo hbitě a bez váhání vybral velmi elegantní, přesto prostou flakonku Ricardo Ramos Sacro Monte. „Mohu?“ zeptal se. Co vám budu povídat, parfém cítím z oblečení ještě teď. Opravdu seděl a přes den se různě měnil… Chvíli byl svěží a lehký (sladký), pak zas ztěžkl. Opravdová molekulární věda.

Ricardo Ramos a Blanka MatragiRozhovor proběhl v prodejně Fragranza a dorazila i Blanka Matragi. Zdroj: Fragranza

Pokud vás zajímají Niche parfémy, Ricardo Ramos nebo nevíte, co kamarádce či rodině koupit k vánocům, doporučuji zajít do Fragranzy u Národní Třídy, kde se rozhovor konal.

Veškerý personál byl neuvěřitelně milý, a když jsem dámám dala očichat mé předloktí, poznaly název parfému. Mimo to mají opravdu široký výběr parfémů a kosmetiky, které jinde nenajdete.

Nechte si poradit při výběru parfému od profesionálů

Nejčtenější