Přírodní parfémy jsou úplně jiné než konvenční, říká odbornice. V čem všem se liší?

Pokud hledáte alternativu ke konvenčním vůním a chcete objevit nové čistě přírodní značky, přečtěte si náš rozhovor s Mariou Loyer.

* Značka Acorelle nabízí certifikované přírodní parfémy a vůně.

Mario, jak jste se dostala k prodeji přírodních vůní a parfémů?

Byla to dlouhá cesta… Jsem původní profesí návrhářka šperků. Po revoluci jsem vystudovala cestovní ruch a později angličtinu a francouzštinu na vysoké škole. Několik let jsem učila, ale cítila jsem, že bych chtěla zkusit ještě něco jiného.

S rodinou jsem v roce 2006 cestovala po jižní Francii, kterou miluji. Francouzi jsou gurmáni, umí si pohrávat nejen s chutěmi, ale i vůněmi. A prožívají je naplno. Při našich toulkách jsme se dostali do městečka Saint-Rémy de Provence, kde je malé muzeum parfémů spojené s prodejnou Florame.

Čím vás přírodní parfémy a vůně zaujaly? Proč jste si zvolila tuto cestu?

Byla jsem nadšená z čistě přírodních výrobků, které obsahovaly kvalitní éterické oleje. Firmu založil v 90. letech francouzský aromaterapeut Michel Sommerard. Ovlivnil mě samotný příběh značky, jejich zásady při výběru surovin, respekt k přírodě, jejím cyklům a lidské práci.

Francie je úžasná země a s manželem, který je Francouz, nám v Česku chyběla. Tak jsem si řekla, že by bylo hezké mít kousek Francie tady a sdílet ho s dalšími lidmi. Po návratu z dovolené jsem firmu Florame kontaktovala a v roce 2007 jsem ji začala prodávat. Tehdy jsem nevěděla o biokosmetice a parfémech nic, začínala jsem od nuly, navíc přírodní kosmetika se u nás teprve prosazovala a s příchodem krize se zájem hodně utlumil. Během následujících let jsem objevila další značku přírodních parfémů – Acorelle a postupně se začala více zaměřovat na parfémy. Značka Florame bohužel z našeho trhu odešla.

Maria Loyer ve svém království mezi přírodními vůněmi.Maria Loyer ve svém království mezi přírodními vůněmi.

Kdy se vlastně v parfémech začaly používat syntetické látky a proč?

V 90. letech mě zaujal Chanel No.5. Byla to jedna z prvních vůní, při jejímž vývoji byly použité syntetické látky. Parfémář Ernest Beaux už tehdy experimentoval se syntetickými sloučeninami, které měly posílit čistě přírodní směsi.

Minulý rok jsem navštívila Mezinárodní muzeum parfémů v Grasse. Muzeum představuje historii parfémů, která sahá až do starověkého Egypta. Parfém byl nezbytnou součástí náboženských i světských rituálů. Samotné slovo parfém pocházi z latinského per fume neboli „prokouřit“.

Parfemářský průmysl, jak jej známe, se začal vyvíjet už koncem 19. století, kdy byl založen tzv. Syndikát parfemářů. V 50. letech 20. století začínají s rozvojem organické chemie tradičním látkám hodně konkurovat látky syntetické. Syntetické látky jsou levné a snáz dostupné. Uvědomte si, že abyste získali 1 litr esenciálního oleje z růže damašské, potřebujete asi 5 tun okvětních lístků. Esenciální oleje jsou velmi vzácné, proto jsou přírodní molekuly vonných látek nahrazovány těmi syntetickými.

Parfémáři pracující se syntetickými složkami navíc mohou vybírat z 3 000 různých složek, zatímco přírodních složek existuje jen asi 300.

Francouzské parfémy a mýdla s vůní levandule.Francouzské parfémy a mýdla s vůní levandule.

Jak vnímáte rozdíly mezi konvenčními a přírodními parfémy? Jaké látky obsahují a kde můžeme najít informace o tom, jak tyto látky působí?

Líbí se mi filozofie přírodních značek, navíc naší pokožkou se do těla dostávají všechny látky, co na ni nanášíme. Proto bychom si měli zjišťovat složení nejen jídla, ale i kosmetiky a vůní.

Přírodní parfémy jsou vytvořeny na bázi éterických olejů, vůně jsou velmi jemné. Při jejich tvorbě musí parfemář využít veškerý svůj um a znalosti. Na těle možná nedrží tak dlouho a tak intenzivně, ale to je otázka vnímání každého z nás. Přírodní kosmetické značky používají pro své parfémy éterické oleje a obilný alkohol.

Konvenční parfémy a vůně obsahují syntetické složky (ftaláty, barviva, syntetické pižmo a podobně). Mohou to být vonné látky prodlužující životnost vůně a ovlivňují také to, že na vás parfém „drží“ celý den. Jenže některé z nich mohou způsobovat zdravotní problémy.

Mezi diskutabilní látky patří například ftaláty a tzv. endokrinní disruptory, což jsou hormonálně aktivní látky, které se přidávají do parfémů a kosmetiky. Účinkují jako hormony a mohou tak narušovat funkce metabolismu.

Existují i přírodní parfémy do bytu – například od značky Plantes Parfums.Existují i přírodní parfémy do bytu – například od značky Plantes Parfums.

Jak vznikají přírodní certifikované parfémy a jak náročná je jejich výroba?

Certifikovaná kosmetika i parfémy podléhají přísným regulím udělování certifikátu. Například parfémy Acorelle mají francouzskou certifikaci Ecocert Cosmebio, která se musí obnovovat každý rok. Existuje přístroj zvaný chronomatograf, který slouží mimo jiné ke kontrole éterických olejů. Pokud je éterický olej deklarován od dodavatel jako bio, nesmí obsahovat žádné stopy nežádoucích látek – například pesticidy. Chronomatograf je neúprosný a dokáže tyto látky odhalit.

V čistě přírodní certifikované kosmetice zatím nenajdeme moc parfémů, které by ve výsledku byly podobné jako ty konvenční. Existují výjimky, ale většinou jde spíše o jemné tělové spreje a květové vody. Přírodní parfemářské značky se snaží vymýšlet nové technologie a hledat nové zdroje vonných složek.

Kdo stojí za vývojem nové vůně?

V Acorelle mají vlastní nos (francouzsky nez) – parfemářku Katell Plissonovou. Ona je tím, kdo parfémy vytvoří. Katell spolupracuje s eco-sourcerem – Stéphanem Piquartem. Jeho cílem je hledat nové přírodní složky, spolupracuje s výrobci a zajišťuje, aby byli spravedlivě odměňováni.

Které přírodní vůně vás nejvíce oslovují?

Když jsem začala s distribucí parfémů, oblíbila jsem si vůni Neroli, což je esenciální olej z květů hořkého pomerančovníku. Je velmi vzácná a mísí se v ní vůně citrusů a květin. Název prý vznikl podle jména italské princezny Neroli, která tuto esenci používala do koupelí a také na parfémování rukavic. Jeho nádherou vůní se honosí kompozice mnoha exkluzivních parfémů.

Vnímám velké rozdíly v preferencích podle toho, odkud ženy jsou. Ve Francii je Neroli oblíbená, české ženy ji teprve objevují.

Nová vůně Acorelle l´Envoutante je opravdu výjimečná, vnímám ji jako takový přelom ve vývoji přírodních parfémů. Už to není jen běžná přírodní vůně – je mnohem komplexnější a směle může konkurovat parfémům známých značek.

L´Envoutante vám postupně odkryje svoje jednotlivé tóny – podmanivé a opojné. Nejdříve ucítíte citrusy s neodolatelným květinovým srdcem, poté se vůně rozvine do exotických a ovocných tónů a vůni podtrhuje zelená vanilka z ekologických zdrojů. Éterické oleje v parfému l’Envoutante působí pozitivně na emoce, dodávají sebevědomí a podporují smyslnost.

Nová vůně Acorelle l´Envoutante se svou výslednou kompozicí přibližuje kvalitě konvenčních parfémů.Nová vůně Acorelle l´Envoutante se svou výslednou kompozicí přibližuje kvalitě konvenčních parfémů.

Všimla jsem si parfému pro miminka. Kdo takovou vůni kupuje?

Ve Francii je velmi populární, zatímco české ženy ho ještě neobjevily. Není v něm alkohol, je to jemná pudrová vůně s květy pomerančovníku, bio aloe vera a rostlinným glycerinem. Maminky jej dávají na oblečení, ale i na pokožku a vlásky po koupání.

Vůbec bych se jí nebránila a nebála. Často používáme různé uměle provoněné čističe, vůně do domácnosti nebo aviváže, které nejen že mohou miminku škodit, ale také jim už od malička dáváme špatné příklady, protože takhle přírodní vůně vůbec nevoní a nejsou přirozené. Chutě i vůně je potřeba kultivovat už odmalička.

Znáte značku Acorelle? Kterou jejich vůni jste si oblíbili?

Autor: Redakce

Kosmetické recenze, názory a tipy – to je Arome!

Váš příspěvek
Michele 9.3.19 21:11

@lilithc To, co popisujes s barvami a prelivy ma presne muj manzel 8-O , kdyz jsem chodila k predchozi kadernici, vzdy mi byly vlasy citit divnou parfemaci, manzelovi sla hlava kolem. Moje nova kadernice pouziva neco, co voni jako Jovan White musk a to si lebedim :inlove:
Podobne pocity jako ty s Carem mam u mainstreamovych parfemu. Za tu dobu, co jsem se vubec nevonela, si nos uplne odvykl a ted vune vnimam jako syntetickou nahrazku skutecnych vuni a neni to proste ono :think: Z vetsiny mi nateka nosni sliznice, smrkam, sdilet jednu mistnost s vyrazne navonenym clovekem je pro me utrpeni. Vetsinu svych parfemovych zasob jsem rozdala a vytesuju se z objevovani mezi nemainstreamovymi prirodnimi parfemy. Jsem moc rada, ze Arome zacalo myslet i na nas, co chceme krasne vonet, ale nemuzeme jit s hlavnim proudem :hug:

Příspěvek upraven 09.03.19 v 21:12

lilithc 3.3.19 16:54

@Michele Třeba se to jednou změní.Já jsem prošla obdobím kdy jsem začala nesnášet barvy i přelivy na vlasy a vlastně nejen je,ke všemu co jsem si dávala na tělo jsem musela napřed čichnout,už podle vůně jsem poznala,že to způsobí problém,který se manifestoval zrudnutím očí a celkovou nevolností.Ovšem ty barvy byly nejhorší.Bylo to peklo,protože šediny se mi nelíbí.Během pár let se situace ustálila a vlasy barvím jen když jsem v dobré fyzické kondici,ale fyzické projevy nesnášenlivosti ustaly.
Aby toho nebylo málo, tak se časem přidala káva,kterou jsem nemohla nejen pít ale už samotná vůně kávy mi způsobovala nevolnost.Kávu jsem nahradila Carem.Ale co si budeme povídat.Byla to jen chabá náhražka.
Už jsem nevěřila,že si ještě někdy dám pořádné kafe.Ale ten zázrak po 4 letech nastal. :srdce: Sice si ještě netroufnu na pořádného turka,což je pro mě opravdová káva. :-).Nechci ani riskovat dvě kávy denně.Ale co je hlavní, tak káva mi už voní.Velmi. :hug:
Když čtu o přírodních parfémech,tak si říkám,že díkybohu alespoň za ně,ale přijde mi to jako to Caro.
Věřím,že i u tebe se situace časem změní. :rose:

Michele 3.3.19 07:42

Ten miminkovsky Acorelle jsem pouzivala na kartacek na vlasky pro syna. V tehotenstvi jsem tim vonela i sebe.

Michele 3.3.19 07:31

Uz prakticky nic jineho nez prirodni parfemy nenosim. Nastal u me velky zlom a klasicke synteticke vune fyzicky nesnesu a kazdy pokud skonci fiaskem, oteka mi nosni sliznice, smrkam… Acorelle ma velmi povedene vune. Po porodu jsem hodne nosila Fleur de Vanila, Fleur poivree, ten mi hodne pripomenul Nil, moje jednicka lonske leto byla Ceur de Rose, to byla klasicka vune white musk, manzel nosil jejich vuni zeleneho caje a ta byla dokonala.

Nejčtenější