Růže je růže je růže…

Růže a parfém – spojení těchto dvou slov už bylo tak často skloňováno ve všech pádech, že napsat na toto téma něco novátorského by se rovnalo (znovu)objevení Ameriky. Považujte proto následující růžové zamyšlení pouze za poctu mé nejoblíbenější květinové složce v parfémech; nemám ambice zdokumentovat vůně, ve kterých se růže v jisté podobě nachází. Bylo by to ostatně nemožné – zkuste spočítat zrnka písku na pláži!

  Rosa hilliaiae Lesquereux z období oligocénu (23–35 milionů let), Colorado, USA (Britské přírodovědecké muzeum) www.mobile.kreacionismus.cz Rosa hilliaiae Lesquereux z období oligocénu (23–35 milionů let), Colorado, USA (Britské přírodovědecké muzeum) www.mobile.kreacionismus.cz

Růže v přírodě čítá více než 100 druhů (někteří botanici dokonce hovoří až o třech stech druzích), vyskytuje se na severní polokouli a nejstarší doklady o její existenci pocházejí z doby před 40 miliony let. S uvedenou mnohočetností druhů se ovšem můžeme setkat pouze v přírodě – z hlediska výroby parfémů jsou podstatné pouze dva – růže damašská (Rosa damascena) a růže stolistá (Rosa centifolia ), někdy uváděná také jako růže z Grasse, dle místa ve Franci, kde se pro účely parfumérie tento druh v současnosti pěstuje ve velkém množství.

Dovolím si krátký pohled do historie. Jak už jsem uvedla, nejstarší zkameněliny, ovšem velmi vzdálené dnešním představám o růži, pocházejí z období paleolitu (do cca 11. tisíciletí př. n. l.).

Růžím se už od počátků lidské civilizace připisovaly téměř neomezené léčebné účinky. Za dob starověkého Říma se například doporučovala růže na pokousání vzteklými psy. Není to tak úplný nesmysl – celá čeleď rodiny růžovitých se vyznačuje silnými antivirovými i antibakteriálními účinky, byl prokázán protizánětlivý účinek i účinek snižující bolest.

Označení „královna květin“ prý poprvé použila řecká básnířka Sapfó. V antice byla růže zasvěcena bohyni krásy a lásky Venuši (Řeky nazývána Afrodita), z čehož také vycházel známý renesanční umělec Sandro Botticelli – povšimněte si, čím je kráska zasypávána.

Sandro Botticelli: Zrození Venuše www.commons.wikimedia.org

Pro parfumérii jsou zajímavé pouze okvětní plátky květiny. Obsahují aromatické silice, jejichž množství se liší nejenom v závislosti na druhu, ale i na denní době či počasí. Ale to jste jistě zjistili na vlastní nos, že jinak voní růže za plného slunečního svitu, jinak navečer a jinak třeba po dešti.

 Růže stolistá Zdroj: wikimedia.org Růže stolistá Zdroj: wikimedia.org


Růžemi čerstvými či jejich sušenými okvětními plátky si lidé svá obydlí a koupele provoňovali po mnohá tisíciletí. Později například Sumerové, Řekové i Římané vyráběli růžový olej vyluhováním v oleji olivovém a Peršané údajně již od 9. st. př. n. l. zvládali destilaci růžové vody. Ostatně právě z Persie, nejčastěji uváděné prakolébky růže stolisté, se po tažení Alexandra Makedonského (4. st. př. n. l.) kult růží přenesl na Blízký východ, do Egypta a také do Evropy.

Růže damašská

Jak název napovídá, pochází ze Sýrie. Vstoupila na Starém kontinentu ve známost hlavně po období křížových výprav do tzv. Svaté země (probíhaly v 11. až 13. st.). K nám do bývalého Československa pronikla (poněkud svérázné podobě) hlavně v 60. a 70. letech minulého století – pamětníci si jistě vzpomenou na pronikavě vonící, v dřevěné malované schránce uchovávané flakonky s bulharským růžovým olejem.

Zdroj: wikimedia.org

Absolutní silice

Nejvýše ceněnou surovinou získanou z růží je absolutní silice – destilací v páře vzniká esenciální olej, z něj pomocí rozpouštědel získávají tzv. konkret, a teprve dalším čištěním uvedený absolut. Netřeba proto zmiňovat, že je to složka nadmíru drahá (musely pro ni obětovat svůj život tuny růžových lístků), a proto se používá pouze v těch opravdu luxusních parfémech. To, co cítíme v ostatní produkci, je výsledek pilné práce chemických laboratoří. Náš nos ovšem klidně (ba dokonce rád) přistoupí na tuto šalbu, a tak v růžích nalézáme i to, co jim příroda do vínku nedala. Růže vonící po ovoci či seně, růže mlsalky a růže gurmánky, růže stydlivé i dračice, růže vyvolávající nesčetné barevné asociace ….

Ačkoliv skutečné růže mají tu čest být přítomny jen ve vůních zařazených v té dost vysoké cenové kategorii, netřeba parfémy z tohoto hlediska dostupnější zatracovat. Začala jsem citátem z básně Gertrudy Steinové, jiným citátem, tentokrát tuzemským, tuto část zakončím:

„Když ji miluješ, není co řešit!“


Růže podle ročního období

V následujících řádcích (a odstavcích) se pokusím vnést do mého růžového světa trochu systému. Nemožným se ukázal pokus stanovit jakékoliv objektivní pořadí. Sestavit žebříček je vždy ošemetné. A to i tehdy, vycházíme-li z nabídnutých statistických údajů. Není se co divit - vždyť i ona tak často citovaná slova „Nevěřím žádné statistice, kterou jsem sám nezfalšoval“ vložil prý Churchillovi do úst Joseph Goebbels, ministr propagandy a jeden z nejmocnějších mužů nacistického Německa. Narazila jsem na několik přehledů prý nejprodávanějších růžových vůní – a světe div se, shoda žádná! Chvíli jsem zvažovala i rozlišit vůně na (téměř) soliflory, na chypre, orientální, kořeněné či gurmánské, ale i od toho jsem nakonec ustoupila.

Zvolila jsem ten nejsubjektivnější přístup – uvedu, s kterým ročním období mi různé typy růžových vůní nejvíce souzní, i když i toto dělení má svá úskalí – jinou růži zvolím pro uspěchaný pracovní den, jinou vezmu na procházku do přírody a po jiné sáhnu, chystám-li se za svitu svíček šálit a mámit.

Jaro

Jaro je obdobím květinovým vůním obecně nakloněné asi nejvíce. Zvláště těm romantickým, lehčím a svěžím – ale ani tady nic neplatí univerzálně. Vezměte si třeba takový šeřík – v přírodě voní krásně, avšak zkuste ho dát ve váze do ložnice! Jestliže je jaro časem růží, tak pro mě těch medově žlutých – třeba takových, které cítím v Rose d'Été (Les Parfums de Rosine).

Růže Amber Flush Zdroj: wikimedia.org

Je-li obloha bez jediného mraku, ale vítr má docela sílu, slušet to bude Á la Rose (Maison Francis Kurkdjian). Na cesty si také přibalím růže – květnovou Paříž jedině v doprovodu Champs-Elysées (Guerlain), putování po Bretani absolvuji v doprovodu Fleurs de Sel (Miller Harris), do Brna na prohlídku vily Tugendhat přizvu Coco Mademoiselle (Chanel). A pak tu máme růže společnice. Setkání na nejvyšší úrovni si zaslouží Kareninu (Roja Parfums) – květinový obláček, který není zdaleka tak křehký, jak se na první pohled zdá, pozdně odpolední návštěva k letité příbuzné jedině s pudrově fialkovou Paris (Yves Saint Laurent). Mám-li se setkat s kamarádkami z dětství či mládí, situaci nejlépe dokreslí hravá, nedospělá, s pivoňkou kamarádící Stella (Stella McCartney), případně její trochu drzejší vrstevnice Kate (Kate Moss). Na Matějskou s Privé Rosé Alexandrie (Armani) – je tak nehmotně závojová, že cukrová vata bude ve srovnání s ní hutným pokrmem. Ovšem chcete-li naopak tuto pochutinu vyzdvihnout, pak doporučuji navštívit tuto akci s Perfume Calligraphy Rose (Aramis) v patách. La Fille de Berlin (Serge Lutens) vás možná zprvu zmate svojí rudou barvou, lehkou příměsí kovu a oleje, ale v konečném vyznění je to také růže jarní, snášející už i teplejší červnový den, třeba takový, kdy začínají dozrávat jahody a nastává ten správný čas pro Roses Elixir (Montale). Jaro končí, první várka růží už pomalu odkvétá – a své uplatnění proto najde jeden z největších čistě růžových držáků - Sa Majesté la Rose (Serge Lutens). Nakonec uvedu zcela univerzální vůní na jaro – je jí žhavá novinka Izia (Sisley) – vůně hravá a milá, svěží a přírodní, a růži v ní ucítí snad i největší neznalec.

Léto

V létě mé přítelkyně růže nechávám trochu odpočívat. Polednímu žáru je až na výjimky nevystavuji vůbec, občas některé dopřeji chladivou dešťovou spršku, jiné dám příležitost předvést světu svoji krásu za dlouhých horkých večerů. Růže si přede mnou ráda hraje na schovávanou právě v těch „horkuodolných“ vůních – je třeba v mých vzpomínkách na Afriku od Ralpha Laurenta - v Safari, bylinně hořkokyselou ji nacházím v Coriandre (Jean Couturier), vlahou, neboť ukrytou v Pařezové chaloupce zase v Silences (Jacomo). Večer si vybírám velmi opatrně – důvěru by nemusela zklamat trochu ovocná Profumo (Agua di Parma), tajemnou kráskou je Encens Mythique d´Orient (Guerlain), trochu drzou koketou potom Fifi (Fifi Chachnil) a svojí šance snad využije i Library Collection Opus X (Amouage), která mně v zimě připravila nepříjemné zklamání. Femme (Rochas), růže a slivovice aneb v té naší áleji švestky se válejí, čeká na konec léta, stejně tak jako její souputnice z mokré čtvrti Relativamente Rosso (Bois 1920), růže prachová, ohořelá, nostalgická, prostě prach jsi a v prach se obrátíš. První vlaštovky se houfují, vítr fouká ze strnišť, a doba přeje i Citizen Queen (Juliette Has a Gun) nebo L'Agent (Agent Provocateur).

Podzim

Druh růže vypěstovaný v Portlandu, Oregon, USADruh růže vypěstovaný v Portlandu, Oregon, USA

Na podzim má většina parfémů své žně. Možná proto, že se obvykle střídají dny slunečné a teplé, kdy se své poslední příležitosti chopí vůně letní, s těmi, ve kterých už nedočkavě saháme po zahřívacích, mazlivých a hebkých vůních. A růže na podzim jsou snad vůbec nejkrásnější. Ve své vůni si uchovaly horkost léta, přidaly k ní nezbytnou podzimní nostalgii a rozhodly se svojí nádherou bojovat s neodvratitelným nástupem zimy. Portrait of a Lady (Frederic Malle) je dramatická umělkyně, zvyklá hrát za všech okolností hlavní role, a tak jí ten první balkón v Národním pokud možno dopřejte.

Rive Gauche (Yves Saint Laurent) se růže skrývá pod barevným listím, Traversée du Bosphore (L’Artisan) je nenapravitelná růže mlsalka. S dušičkovým obdobím si nejlépe rozumějí vůně „kostelní“, „voskové“ – a růže v nich je živoucí pozemskou protiváhou věčné temnoty – co jiného než Parfum Sacré (Caron). Zapomenout nesmím ani na Coromandel (Chanel) – růže v této vůni je trochu trudnomyslná; pokud byste chtěli její vyznění podpořit, vezměte ji na brouzdání spadaným listím v zámeckém parku, nejlépe vlastním.

Zima

Na přelomu podzimu a zimy definitivně odkládám všechny jásavé a optimistické vůně. K nebi trčí už zcela holé větve stromů, a já vyhledávám růže suše dřevité a nostalgické, jako je třeba dekadentní Cabaret (Grès), či růže zasypané orientálním kořením – Mon nom est rouge (Majda Bekkali). S lezavou zimou mi pomůže smířit se Memoir (Amouage), krásnou orientálkou se suchou růží je také polozapomenuté Kobako (Burjois). Alkohol prý chlad zažene pouze dočasně, každopádně já ho velmi kladně vnímám v Library Collection Opus V (Amouage) nebo v Perles de Lalique (Lalique). Vedle růží nacházím hodně oudu, dřeva a kůže v Santal Royal (Guerlain), a proto navrhuji nejdříve zkusit někde v otevřené krajině. I ta nejdelší zima jednou skončí, a až vám bude v zimním kabátu horko a v jarním se budete ještě klepat zimou, vytáhněte Epic (Amouage), a jara se dočkáte snáze.

Růže na celý rok

Zbyla mi tu skupina růžových vůní, které jsou nezařaditelné. Jsou totiž tak univerzálně krásné, že se k nim vracím, chci-li udělat dojem, po celý rok. A třeba i jenom sama na sebe – to potom stačí jedno stříknutí na zápěstí na dobrou noc. Patří sem 31 Rue Cambon (můj Chanel nejkrásnější), Nahema (Guerlain), tedy růže, která vůbec růží není, Rose Barbare (Guerlain), trochu přidrzlá uličnice, které odpustíte vše (jenom ne to, když vám dojde). Tom Ford a jeho Noir de Noir, kde je růže tak temná, že doly na Ostravsku blednou závistí, a také Une Rose Chyprée (Tauer), která je ztělesněním šťastného setkání růžového Orientu a skotského vřesoviště, a nakonec Soir de Lune (Sisley) – růže s kapkami medu, ale když si pozor nedáte, píchnete se o trn.

Divíte se, že ta vaše růže nejrůžovější v mém soukromém manuálu chybí? Tak to se omlouvám, ale už takhle jsem měla pocit, že dávám dohromady telefonní seznam. Přišlo mi na mysl tolik dalších krásných vůní – v některých stála růže bojovnice v první linii, v jiných se zase držela v houfu, někdy rozrazila dveře a prohlásila: „Tady mě máte!“, jindy stydlivě poposedávala v koutku (ale i ta se našla).

A na úplný závěr jedno přísloví: „Chceš-li udělat radost, daruj růži!“

Otto Pfeiffer: Růže 1938 www.otto-pfeiffer-museum-freusburg.deOtto Pfeiffer: Růže 1938 www.otto-pfeiffer-museum-freusburg.de

Autor: Hanka H

.

Nejčtenější