Šampony proti lupům

Máte lupy? Hloupá otázka - má je každý, ale někdo utrousí jeden denně, zatímco jiný si připadá jako chodící cukřenka. V dnešní době zvýšených nároků na krásu a vůbec dokonalost jsou z lupů mnohdy nešťastní i lidé, kteří na tom nejsou tak hrozně; ostatně muž, který chodí do práce v tmavém obleku, většinou nechce mít na ramenou ani ten jeden zbloudilý lup. Výrobci vlasové kosmetiky to moc dobře vědí, stačí jeden pohled do regálů - prakticky každá značka má alespoň jeden šampon proti lupům. V článku se dozvíte, jak lupy vznikají, jaké lupotvorné choroby mohou postihnout pokožku hlavy a které šampony opravdu účinkují proti lupům i proti úpornému svědění, které je často doprovází.

článku o pokožce už víte, jak kůže funguje. Z její svrchní vrstvy se denně odlučují odumřelé buňky, někdy neviditelně po jedné, jindy ve shlucích. Lupy jsou shluky kožních buněk a i na zcela zdravé hlavě se přirozeně vyskytují. K udržování čistoty v takovém případě stačí běžná hygiena, která těch pár lupů jednoduše vypláchne.

Příčiny vzniku lupů zkoumali už staří Římané. Lupy byly považovány za příznak tu přesušené, tu naopak přemaštěné pokožky. Nové poznatky, které pomohly odhalit příčinu, však přišly až s rozvojem mikrobiologie. Byly objeveny kvasinky rodu Malassezia, které se přirozeně vyskytují na vlasové pokožce a při přemnožení mohou mít na svědomí svědění a lupy. Dlouho také přetrvávalo přesvědčení, že lupy = seborrhoická dermatitida, tedy onemocnění mazových žláz, které se projevuje zvýšenou produkcí mazu a tvorbou lupů. U seborrhoické dermatitidy a dalších chorob, které provází výskyt lupů, však nacházíme ještě další typické příznaky, podle kterých je můžeme odlišit.

Seborrhoická dermatitida: vznikají mastné, někdy nažloutlé lupy, v těžších případech celé krusty. Kůže je často zarudlá, někdy mokvá, objevuje se vyrážka za ušima, typicky také v prohlubních vedle nosních křídel.

Lupenka (psoriáza) - typická vyrážka se stříbřitě zabarvenými šupinami se objevuje na hlavě a kolem vlasové linie. Při rozškrábání krvácí. V pokročilých případech je hlavá plná šupin a krust a nemoc doprovází vypadávání vlasů.

Atopická dermatitida - projevuje se jako velmi svědivá vyrážka na kůži hlavy, doprovázená tvorbou šupinek.  Ráda se usazuje hlavně kolem linie vlasů a může se objevit i kdekoli jinde na těle - málokdy ji postižený má jen ve vlasech.

Psychosomatické onemocnění - svědění na hlavě může být klidně příznak deprese nebo chronického stresu. Z neustálého škrábání se pokožka na hlavě zanítí, začne se olupovat, svědění ještě zesílí a výsledkem je začarovaný kruh. Podezření na psychosomatické onemocnění je u nervóznějších jedinců nebo v případě nějaké stresující životní změny.

Kontaktní dermatitidy - objevují se jako reakce na některé prostředky, např. barvy na vlasy, přípravky pro růst vlasů a další kosmetiku. K vyléčení obvykle stačí přestat používat to, co reakci způsobilo.

Zbrojíme proti lupům

Najdete-li na své hlavě nějak podezřele moc lupů, jako první vás asi napadne: měl/a bych si dojít koupit nějaký šampon proti lupům. Pravděpodobně Head&Shoulders, neboť má nejlepší reklamní masáž a tak vypadá jako skutečný odborník na lupy. Příčina však může být prostá a proto bych se nejprve doporučovala zamyslet, zda svou vlasovou pokožku zbytečně nedráždíte. Časté barvení a dobarvování odrostů, česání ostrými hřebeny či kartáči, stahování do ultrapevného culíku, nic z toho vlasová pokožka nemá ráda. Velmi často je na vině přehnané mytí dráždivými šampony, což jsou dneska pořád skoro všechny včetně dětských. Myjte si vlasy jen tak často, jak musíte, nedrhněte kůži nehty, používejte malé množství šamponu, šamponujte jen jednou - a kupte si opravdu jemný šampon, to znamená ideálně přírodní s certifikátem (Alverde, Lavera, Weleda - k dostání i v běžných drogeriích DM; Dr. Hauschka v lékárně). Zpočátku se vám bude asi zdát, že nepění (to je dobře), moc nemyje a máte po něm mastné vlasy, ale svědění a lupy by se měly do 2-3 týdnů zmírnit.
Na vině může být také změna prostředí - např. klimatizovaná kancelář se suchým vzduchem, změna vlasové kosmetiky nebo naopak reakce na dlouho používanou kosmetiku (i v tomto případě by měl zabrat jemný šampon).

Pokud nic nezabere, máte nejspíš problémy s výše zmíněnou kvasinkou nebo mírné stadium seborrhoické dermatitidy. Jinými slovy, teď přišel čas na speciální šampon. Ten by měl splňovat tři kritéria:

  • měl by být sám o sobě pokud možno nedráždivý
  • měl by obsahovat některou z účinných látek: ketokonazol, pyrithion zinku, disulfid selenu, případně ciclopirox, kyselinu salicylovou nebo síru
  • měl by té účinné látky obsahovat tolik, aby opravdu účinkovala

Pyrithion zinku je látka s antimikrobiálním a protizánětlivým účinkem, účinná i proti plísním a kvasinkám. Aby účinkoval, měl by se v přípravku vyskytovat ve správné formě, která ideálně pronikne k zasaženým místům. Pyrithion zinku také snižuje dráždivý potenciál tenzidů v šamponech a účinkuje proti svědění. Vhodná koncentrace v přípravku je 0.7-2 %.

Disulfid selenu má antimikrobiální účinky a v šamponech by se měl vyskytovat v podobě co nejjemnějších částic. Používá se v koncentracích 0.6-1 %, ale účinnější jsou spíš vyšší koncentrace (2.5 %). Nevýhodou je sírový zápach.

Ketokonazol je protikvasinková látka, která také působí protizánětlivě. Na hlavě se udrží i mezi mytím a má proto dlouhodobější efekt, stačí ho aplikovat jednou týdně. Používají se koncentrace 1-2 %.

Kyselina salicylová je proti lupům oblíbená už dlouho a má především keratolytické účinky - to znamená, že změkčuje pokožku a usnadňuje odstranění odumřelých buněk. Podobně funguje kyselina glykolová, která se používá na chemické peelingy. Přípravky s kyselinou salicylovou by se při mytí měly nechat na hlavě několik minut působit. Pozor, Acylpyrin je kyselina acetylsalicylová, nikoli salicylová, potírání hlavy kašičkou z Acylpyrinu vám nepomůže. Ke změkčení pokožky hlavy lze použít také olejové zábaly (olivový, kokosový olej), ale ty je potom potřeba velmi důkladně vymýt - zbytky olejů na hlavě by kvasinkám naopak posloužily jako skvělá živná půda.

Jaký šampon si koupit?

Šampony proti lupům najdete v drogerii nebo v lékárně.  Pokud už vás svědění na hlavě přivádí k šílenství, v drogerii to ani nezkoušejte a zamiřte rovnou do lékárny. Většina šamponů z drogerie jsou totiž složením úplně obyčejné šampony s trochou nějaké protilupové látky, jejíž koncentrace zabere jen na hodně lehké případy. Při velkém přemnožení kvasinek nebo seborrhoické dermatitidě potřebujete skutečně léčivý šampon, který vám jinde než v lékárně ze zákona ani prodat nemohou.

A teď se podíváme na některé šampony proti lupům hezky konkrétně:

http://kosmetika.konicky.net/blog/wp-content/shoulders.jpg Head&Shoulders Šampon proti lupům Menthol 2v1

Šampon má stejné složení jako kterýkoli jiný - dokonce obsahuje laurylsulfát sodný, k pokožce nešetrný tenzid, který by v šamponu proti lupům být neměl. Obsahuje pyrithion zinku v blíže neurčeném množství a mentol, který má určité protisvědivé účinky, ale zároveň může pokožku také podráždit. A do třetice šampon obsahuje nešetrné konzervanty.

Head&Shoulders Šampon Sensitive - pro citlivou pokožku hlavy

Určení pro citlivou pokožku je bohužel naprostý blábol a lidem s citlivou kůží bych tento šampon v žádném případě nedoporučila. Jeho složení je prakticky stejné jako u předchozího šamponu, pouze zmizel mentol a vystřídal ho extrakt z aloe v množství, které odhaduji tak na půl procenta. Předpokládám, že úlohou této mikrokapky aloe je uklidnit pokožku rozdrážděnou agresivními tenzidy, ale jak by to chudák měla zvládnout, to vážně nevím.

Schauma Sensitive šampon proti lupům s climbazolem a mandlovým olejem

Climbazol je antimykotická látka s poměrně dobrým účinkem, měla bych jen obavy, zda jeho v šamponu dost - u kosmetiky není povinnost uvádět obsah účinných látek, což je v případě šamponů proti lupům zrovna dost škoda. Schauma neobsahuje laurylsulfát sodný (SLS), ale jeho šetrnější variantu laurylétersulfát (SLES) - sice to pořád není to nejjemnější, co je k dispozici, ale když si chci na šampon napsat „Sensitive“, je dobré vidět aspoň nějakou snahu. Mandlového oleje je v šamponu zcela zanedbatelné množství. Neobsahuje parabeny a jiné nebezpečné konzervanty.

Garnier Fructis Posilující šampon proti lupům a jejich návratu

Šampon obsahuje tenzid laurylétersulfát sodný, trochu pyrithionu zinku a kys. salycilové. K tomu několik zcela nepotřebných extraktů z ovoce, které se nicméně pěkně vyjímají na obalu. Obsahuje parabeny, potenciálně dráždivé konzervanty.

L'Oréal Elsève proti lupům - aktivní selenium S - ošetřující šampon

Šampon obsahuje SLES a trochu disulfidu selenu v neurčené koncentraci. Konzervován je parabeny.

Pantene Pro-V Anti-Dandruff 2in1

Pantene vsadil na laurylétersulfát a laurylsulfát amonný, který je jemnější než sodný kolega. Protilupovou látkou je pyrithion zinku. Neobsahuje sice parabeny, ale konzervační látky methylchloroi­zothiazolinon a methylizothia­zolinon mohou také způsobit alergické reakce.

http://kosmetika.konicky.net/blog/wp-content/dercos.jpgVichy Dercos šampon proti lupům

Šampon obsahuje SLES, disulfid selenu a kyselinu salicylovou. Je konzervovaný celou škálou parabenů. Sirný zápach prozrazuje, že koncentrace disulfidu je dostatečná. Pokud nevíte, jestli si vybrat šampon proti suchým či mastným lupům, nelamte si s tím hlavu - vyberte si podle vlasů. Rozdíl ve složení není nijak zásadní, verze na mastné vlasy obsahuje glycerín, který vlasy trochu vysuší.

La Roche-Posay Kerium krémový šampon proti lupům s mikroexfoliačním účinkem

Šampon obsahuje SLES, proti lupům pak kyselinu salycilovou a octopirox. Konzervován je parabeny.  O mikroexfoliaci se má patrně postarat kys. salycilová, i když mám vzhledem k umístění ve složení pochybnosti, jestli to zvládne. Octopirox je podobně účinný jako pyrithion zinku.

Nizoral šampon proti lupům

Nizoral je volně prodejný přípravek proti kvasinkovým a plísňovým infekcím. Obsahuje 2 % ketokonazolu.

Šampony Head&Shoulders vycházejí ze srovnání skoro nejhůř - další důkaz, že reklamě se nesmí bezhlavě věřit. Máte-li jen pár lupů a žádné svědění, vyzkoušejte některý ze šetrnějších šamponů z drogerie. Nenapadlo mě k Elsève přičichnout, ale pokud trošku smrdí, věřila bych jeho účinnosti - jestli nevinně voní, dost možná v něm disulfidu selenu nebude tolik, jak se holedbá větička o „aktivním seleniu“ (naprosto chápu, proč síru na obalu taktně zamlčeli). Pokud vaše lupy provází úporné svědění, neváhejte a kupte si Nizoral, částečnou úlevu můžete čekat už po prvním použití. Ostatní lékárnové šampony se pohybují někde mezi.

První pomoc

Svědí to strašlivě a účinný šampon zrovna z libovolného důvodu není k mání? Zkuste recept našich babiček, po umytí vlasů si je důkladně propláchněte octem. Ten hlavu vydezinfikuje a kvasinky dají na chvíli pokoj. Můžete zkusit kritická svědivá místa potřít tea tree olejem (má protiplísňové účinky) nebo jednoduše dezinfekcí, třeba jodisolem. Vlasy nechte co nejvolněji, aby pokožka mohla dýchat.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama

Nejčtenější