7 pravidel, jak napsat čtivý a zábavný blog

Chcete-li své zážitky z cest sdílet například formou blogu, je potřeba znát několik důležitých pravidel. Na sepsání poutavého článku nemusíte být přímo Carrie ze Sexu ve městě, stačí, když si svůj blog dobře promyslíte a budete se držet určitých zásad. Jak zaujmout čtenáře natolik, aby si přečetl vaše příběhy celé?

* Podělte se o své zážitky z cest z dalšími lidmi. Zdroj: Canva

1. Článek dělá titulek

Tohle je zlaté pravidlo, které platí napříč celým mediálním světem. Dejte si pozor na příliš dlouhé názvy titulků a vyhněte se i bulvárním názvům. Takový článek bude hned od začátku působit lacině. Zkuste se vyhnout klišé. V titulku naopak dobře fungují čísla a slovní spojení typu “5 tipů, jak” atd. Dobrý titulek vás na první dobrou naláká na článek – chcete vědět víc.

2. Perex – napoví, ale neprozradí

Zatímco titulek je pouhá věta, první odstavec může odhalit více ze samotného obsahu. Lákejte, ale neodhalujte. Perex je úvodní část článku (napište ho tučným nebo odlišným fontem). Myslete na to, že pro čtenáře je těchto prvních několik řádků rozhodujících. Bude číst dál?

3. Struktura a správná gramatika

Článek promyšleně strukturujte. Používejte odstavce a podnadpisy, do textu můžete také vložit odkazy. Alfou a omegou je správná gramatika a správné používání například číslovek nebo cizích slov. Nejčastější chybou je pak špatné vykání v textu. Pokud píšeme pro širokou veřejnost, nikdy NEvykáme s velkým V.

A jestli vůbec v článku vykat? U textu záleží také na cílové skupině, kterou chcete oslovit. Pokud píšete pro puberťáky, mládež, podobně založené lidi či primárně kamarády, klidně buďte “cool” a tykejte jim, starším generacím naopak pak podle uvážení vykejte.

Vkládáte-li odkazy přímo do článku, nastavte si otevření webových stránek v novém okně. Ať neztratíte své čtenáře.

Pár při cestách v Paříži.Cestování je radost. Stejně tak sdílení zážitků s dalšími. Zdroj: Canva

4. Dejte svému textu přidanou hodnotu

Vyhněte se tématům, která se již mnohokrát řešila a jsou snadno dohledatelná. Obecný článek o dovolené v Chorvatsku asi nikoho na první dojem nezaujme, ale například „Dovolená v Chorvatsku se spaním pod širákem“ nebo „Chorvatsko za 20€ na den“ už zní docela zajímavě. Dejte svému textu přidanou hodnotu, čtenář se zkrátka nesmí nudit.

5. Kvalita a autenticita fotek

Kvalitní fotky jsou z velké části klíčem k úspěchu. Pokud píšete svůj osobní blog, měli byste použít fotky autentické. Dejte si však pozor na kvalitu snímků a na jejich výběr. Jen málokoho bude delší dobu zajímat větší množství stejných fotek autorky v bikinách.

Naopak, foťte zajímavě! Autentické lokální záběry – zajímavá místa, romantické výhledy, místní gastronomie, zapadlé uličky běžného života, pláže, kde se dá nocovat atd. Fotka Kolosea bude sice hezká, ale atraktivnost je právě v detailu.

Dívka dokumentuje cestování.Kvalitní a autentické fotky přitáhnou sledující. Zdroj: Canva

6. Volte správná slova

Takzvaná „klíčová slova“ vám zaručí, že článek bude snadno dohledatelný. Zkuste použít slovní spojení a slova, která jsou na předních příčkách vyhledávání pod lupou googlu. Není to snadné, ale pokud se o to budete jen trochu zajímat, do problematiky se pomocí snadno dohledatelných informací rychle dostanete. Googlujte například „klíčová slova blog“ nebo „SEO pravidla blogování“ a vzdělávejte se.

7. Svůj blog šiřte napříč online světem

Máte několik možností, kam svůj blog umístíte. Můžete přímo zvolit vlastní webové stránky, které dnes vytvoříte již lze vcelku snadno pomocí šablon. Zkusit můžete například na www.webnode.com, www.wix.com a jiné.

Pokud se na to necítíte, pak si vyberte portál, kam se tématicky vaše články hodí. Pro cestovatelské blogy hledejte portály o cestování, pro kulinářské blogy pak blogerské stránky z food segmentu, pro ženská témata stránky pro ženy.

Šiřte svůj článek online světem tam, kde to dává smysl. Dalším důležitým nástrojem jsou pak sociální sítě. Pokud chcete být úspěšný copywriter, pak musíte mít především čtenáře. Svou základnu určitě potěšíte a rozšíříte i tím, že si založíte poutavé sociální sítě a své články budete sdílet také na FB či Instagramu.

Zaznamenáváte si zážitky z dovolené? A už vás napadlo sepsat si vlastní blog?

Autor: Kristina

Práce vás musí bavit a naplňovat a někdy se musí stát něco velkého, abyste si uvědomili, co je v životě důležité. Pro Kristinu to bylo právě mateřství, které nastartovalo její práci pro online media a pomohlo ji určit si priority.

Témata článku

Váš příspěvek

Nejčtenější