Slavné Guerlainy: Parure, Nahéma & Chamade

Dnešní velká trojrecenze bude jistě lahůdkou pro milovníky značky Guerlain. Také si na Guerlain docela potrpím a podrobila jsem zkoušce už kdeco, i tak toho ovšem ještě hodně chybí - parfémové studnice francouzského velikána jsou bezedné. Chamade, Nahéma a Parure jsou tři resty, které rozhodně volaly po doplnění.

Dnešní velká trojrecenze bude jistě lahůdkou pro milovníky značky Guerlain. Také si na Guerlain docela potrpím a podrobila jsem zkoušce už kdeco, i tak toho ovšem ještě hodně chybí - parfémové studnice francouzského velikána jsou bezedné. Chamade, Nahéma a Parure jsou tři resty, které rozhodně volaly po doplnění.

Parure

Vezmeme to nechronologicky. Parure (v překladu klenot, ozdoba, konkrétně sada náhrdelníku a náušnic) je z dnešní trojice ta nejméně slavná. Jean-Paul Guerlain ji vytvořil v roce 1975 ve snaze získat květinovou a ovocnou chypre, která by zopakovala slávu Mitsouko. Vyrobil nápadnou, luxusní a elegantní vůni, onen klenot, který není určen jen pro dobrý pocit nositelky, ale má také oslnit okolí. Úmysl jistě dobrý, zákaznice si však Parure bohužel neoblíbily a proto již v nabídce značky není - můžete si koupit jen make-up stejného jména. Čistý parfém Parure byl zabalen ve flakonu, jehož autorem je sochař Robert Granai. Inspirací pro elegantně tvarovanou zátku se stal západ slunce nad mořem. Granai vytvořil pro Guerlain ještě mnoho dalších obalů, např. flakon Samsary (inspirovaný kostýmem a pozicí khmerského tanečníka), nové verze Vetiveru, Champs-Elysées, Coriolanu, Mahory, L'Instantu či Jardins de Bagatelle.

Parure bych necharakterizovala jako květinově ovocnou chypre, ale pouze květinovou. Má v sobě sice kousek švestky, ale ne tolik, aby se dala považovat za důležitý tón.
Na začátku zavanou samozřejmě citrusy a hned po nich následuje květinová část; ta je krásně průzračná, pronikají do ní výrazné zelené tóny a trochu toho ovoce. Někomu se budou květiny zdát lehké, někomu průrazně pronikavé. Nejvýraznější květinou je asi růže, díky chyprovému základu spíš lehce sušená než svěží. Sekundují jí jasmín, šeřík jsem výrazně necítila.
Základ je typicky chyprový, s větvičníkem a koženými podtóny.
Parure je velmi ženská a elegantní, ale také výrazná - šperk, který se leskne už z dálky, nic intimního. Pořídit by si ji proto měla jen žena, která ji unese.

Nahéma

Mohli bychom polemizovat, zda je růže opravdu královna květin; v parfumerii je takových královen jistě víc, minimálně tuberóza by proti vyhrazení trůnu pouze pro růži musela protestovat. Je však nesporné, že je to jedna z velkých složek, která nemůže prakticky v žádném veledíle chybět. Růže je nedílnou součástí akordu guerlinade, který je základem většiny Guerlainových parfémů. Guerlinade se skládá z bergamotu, růže, jasmínu, tonky, kosatce a vanilky a je to typický podpis, který po nějaké době tréninku v Guerlainových parfémech bezchybně rozeznáte.
Přestože je tím pádem růže nedílnou součástí parfémů značky Guerlain už od dob Jicky, na skutečně růžovou vůni, jíž by tato květina dominovala, jsme si museli počkat. Přišla v roce 1979 a jejím autorem je Jean-Paul Guerlain. Inspirovala ho prý francouzská herečka Catherine Deneuveová ve scéně s růžovými poupaty z filmu Benjamin aneb Deník panice (1968). Jméno parfém dostal podle princezny z Pohádek tisíce a jedné noci: Nahéma a Mahané jsou dvě sestry, obě krásné, ale povahou každá jiná. Zatímco Mahané je milá, něžná a soucitná, Nahéma, ‚dcera ohně‘, je záhadná a svůdná. (Okultisté znají Nahému jako ženského démona, dceru Adamovy první ženy Lilith, ale to je jiná Nahéma.) Jean-Paul chtěl do parfému dostat právě kontrast intenzity a něžnosti. Musel prý provést přes pět set pokusů, než konečně nalezl tu správnou kompozici.

Kupodivu prý v Nahémě není žádná skutečná růže (tedy esence z bulharské, turecké nebo libovolné jiné růže) - Luca Turin to tvrdí ve své knize Perfumes: The Guide s odvoláním na další experty, kteří jsou stejného názoru. Růžová vůně je výsledek mistrovské práce s různými složkami, které dohromady růži dokonale imitují.
Nahéma se původně prodávala ve flakonu s podstavcem ve tvaru podkovy (viz reklamní plakátek z 80. let), teprve později dostala od Roberta Granaie lahvičku s kulovitým uzávěrem a střapečkem, kterou jistě znáte. Verzi eau de parfum si můžete koupit ve flakonu Habit de Fête se zlatým kovovým obalem. Eau de parfum je také verze, kterou jsem testovala.

Nahéma je opravdu dokonalá růže - a také hodně, hodně velká růže. Bývá sice charakterizována jako květinově orientální, ale podle mého názoru je čistě květinová (jen s mírně orientálním základem). Možná je to dané mým vztahem ke květinovým vůním - nemám je ráda, nedokážu je nosit a obávám se, že ani patřičně zhodnotit. Kdykoli si k nějaké čichnu, můj mozek zahalí neproniknutelný květinový opar, který nic jiného nepropustí. Pokud jste s květinovkami na štíru, berte to jako varování - Nahému nebrat, rozhodně ne bez zkoušení.
Takže růže… výrazná, hutná, skoro gumová růže, ne, celý záhon růží provoněný broskví a zřejmě i bergamotem. Když Nahému aplikujete, má takovou radost, že je venku z flakonu, že to musí dát všem kolem patřičně najevo. Jásejte s ní, jinak vás zašlápne do země a bude na vás radostně tančit. Chcete-li se seznámit i s něžnou Mahané, musíte počkat, až se růže vyřádí a nechá vykouknout jemný základ z orientálních dřev, přislazených vanilkou a tonkou. Tehdy také teprve poznáte, že je to Guerlain, do té doby je Nahéma spíš ‚neguerlainovská‘. To se také zřejmě podepsalo na jejím slabším komerčním úspěchu, nicméně není to - naštěstí pro její milovníky - tak špatné, aby se přestala vyrábět.
Pokud máte květinové vůně rádi (a líbí se vám třeba Paris, Jardins de Bagatelle, Bellodgia či Amarige) a milujete růže, musíte Nahému bez debat vyzkoušet - dokud ji nebudete znát, máte trestuhodnou mezeru ve vzdělání.

Chamade

Tuto vůni z roku 1969 někteří pokládají za vůbec nejlepší dílo Jeana-Paula Guerlaina. Jako inspirace tentokrát posloužil román ‚La chamade‘ Françoise Saganové (u nás vyšel v roce 1994 pod názvem Šamáda), jehož hrdinka, krásná a inteligentní žena, složitě hledá lásku a odpověď na některé životní otázky. Za časů Napoleona byl ‚chamade‘ signál k ústupu, který vydávali bubeníci rychlým bubnováním. V knize je výraz použit jako metafora pro bušící srdce zamilovaného člověka.
Jean-Paul při uvedení Chamade řekl, že parfémy slouží hlavně k tomu, aby si muž zapamatoval ženu, která vůni nosí. Pokud muž vstoupí do domu, kam před chvílí vstoupila i ona, a ucítí závan její vůně, rozbuší se mu srdce a začne se těšit. Snad to platí ještě v dnešní uspěchané době - pokud dotyčná nemá slabost pro osvěžovače do zásuvky a nemá vzduch v předsíni umrtvený nějakou mořskou svěžestí.
Chamade byla první z řady velkých dámských kreací Jeana-Paula Guerlaina. Původně se parfumérem ani stát neměl, protože tradice obvykle přecházela na nejstaršího syna, dědeček Jacques si však naštěstí všiml jeho talentu.

Při této příležitosti bychom si mohli udělat malou historickou vsuvku a udělat si pořádek v rodině Guerlainových. Pokud vás zajímá Chamade a ne kdo byl čí otec, můžete tuto část přeskočit.
Historie značky se začala psát v roce 1828, kdy Pierre-François Pascal Guerlain firmu založil. Otevřel si parfumerii na Rivoli v Paříži a vyráběl povětšinou zakázkové parfémy a kolínské. Syntetika v této době ještě nebyla na světě, pracovalo se s omezenou škálou přírodních ingrediencí. Pan Guerlain se stal oficiálním dodavatelem belgické královny a později i dvorním dodavatelem francouzského císaře a prezidenta Napoléona III. - o to se zasloužil dodnes oblíbenou Eau de Cologne Imperiale, vytvořenou pro císařovu ženu Eugénii.
Pierre-François měl dva syny: Aimého (1834-1910) a Gabriela (1841-1933). Oba mu s firmou pomáhali a po jeho smrti v roce 1864 ji převzali. Gabriel se staral o obchod a chod firmy, Aimé vytvářel parfémy. Fleur d'Italie, Skine či Rococo asi znát nebudete, ale Jicky, která se stala symbolem přechodu do nové, moderní éry, jistě ano.
Aimé se nikdy neoženil a neměl děti, další generací, která převzala rodinný podnik, proto byli Gabrielovi synové Jacques (1874-1963) a Pierre (1872-1961). Mezi parfémy Jacquese Guerlaina už jsou i dnes známá a mnohými obdivovaná díla: Après l'Ondée, L'Heure Bleue, Mitsouko, Mouchoir de Monsieur, Shalimar, Vol de Nuit, ale i mnoho dalších, polozapomenutých a dnes již nevyráběných.
Jacques i Pierre měli každý dva syny (žádný už nežije - poslední, Jean-Jacques, zemřel v roce 1997), ani jeden z nich se však parfumérem nestal. Jacques v roce 1955 vytvořil svůj poslední parfém Ode (Jean-Paul, syn Jeana-Jacquese, mu asistoval) a poté předal štafetu vnukovi.
Jean-Paul dědečkovi rozhodně neudělal ostudu: Samsara, Nahéma, Jardins de Bagatelle, Habit Rouge, Chamade, Chant d'Aromes, Parure, Spiriteuse Double Vanille, méně úspěšné, ale přesto u mnoha z nás oblíbené Mahora a Champs-Elysées… V roce 2002 sice oficiálně odešel do důchodu, ale ve vymýšlení novinek stále pokračuje (jeho zatím nejnovějším dílem je zmíněná Spiriteuse Double Vanille) a funguje nadále jako poradce.
Další pokračovatele rodinné tradice Guerlainovi bohužel nemají, a tak Jeanem-Paulem (a jeho bratranci Philippem, prezidentem společnosti, a Robertem) téměř dvousetletá tradice rodinného podniku končí. Od roku 2008 je dvorním parfumérem firmy Thierry Wasser (Guerlain Homme, Iris Ganache, Quand Vient La Pluie), kreativní ředitelkou se stala Sylvaine Delacourteová, která spolupracuje s parfuméry a dohlíží na celý proces vzniku parfému.

Zpět k Chamade. Ve vůni opět nechybí akord guerlinade, ale využívá také dvou tehdy čerstvých novinek - hedionu a pupenů černého rybízu. Hedion (methyl-dihydrojasmonát) je přirozenou součástí jasmínové esence a jeho vůně je proto převážně jasmínová. Rybízové pupeny mají částečně zelené, částečně ovocné aroma. Zelenou vůni Jean-Paul podtrhl přidáním galbana, do základu dal štědrou dávku vanilky, neboť, jak sám říká, ‚bez vanilky sotva uděláte dobrý parfém‘. Říká se, že Jean-Paul Chamade navrhl pro konkrétní ženu, jako správný gentleman však nikdy neprozradil, která to byla. Jean-Paul měl ženy rád, vážil si jich a parfémy vytvářel vždy tak, aby je zdobily; rád používal argument, že ocitnete-li se se ženou ve tmě a nevidíte tak ani její šaty, ani líčení, účes, šperky nebo krásné oči, zbývají jen dvě věci - její okouzlující hlas a parfém.
Flakon Chamade navrhl Raymond Guerlain, zpovzdálí se na návrhu radami podílel i Robert Granai. Pokud vás při pohledu na flakon napadlo, že vypadá jako obrácené srdce, nejste jediní, ale je to trochu jinak. Raymond se inspiroval Botticelliho obrazem Zrození Venuše a vyrobil obal, který připomíná lasturu, na níž Venuše na malbě stojí. Raymond svůj návrh zamýšlel jako symbol osvobození ženy a sexuální revoluce (což bylo v šedesátých letech rozhodně na místě). Půvabný flakon se stal jeho posledním dílem; následující rok Raymond Guerlain zemřel. Obal Parure už navrhoval Granai.

Chamade bývá označována jako květinově dřevitá, já bych se přikláněla spíš ke květinové chypre. Je však pravda, že má dvě velmi odlišné tváře: jedna je chyprová, zelená, druhá jemná, květinová a pudrová. Tu ostřejší, zelenější verzi vám ukáže na začátku, chvíli tak vydrží vonět a najednou šup - obrátí o 180 stupňů a stane se z ní nádherná, až něžná vůně. Proces jejího vývoje byl fascinující už v době jejího vzniku (a Luca Turin nad ním pěje ještě dnes), natož teď, kdy to všechno voní pořád stejně a maximálně hodinku. Úvod Chamade vám možná připomene Miss Dior nebo některý zelený Chanel. Jasné chyprové tóny, zeleň, trochu řízných aldehydů, ale zároveň je cítit, že pod tím je něco hebčího, tajemnějšího, zkrátka další vrstva, která trpělivě čeká, až bude moct vykouknout. A tak si užíváte tu zeleň a těšíte se a těšíte… a dočkáte se cca za hodinu až hodinu a půl, kdy v plné kráse rozkvete srdce a základ Chamade. Ocitla jsem se na obláčku zastřených, pudrově něžných květin - do jemna rozmalovaného jasmínu, ylang-ylangu, možná i růže nebo kosatce; připomnělo mi to harmonii, která se rozestře po rozvonění Chanelu No. 5. Základ tvoří orientální dřeva a vanilka, obojí klidné a umírněné, aby to nenarušovalo celkovou pohodu.
Když Chamade dovonívá, jsou z ní cítit květiny, dřeva a vrátí se slabé chyprové tóny. Testovala jsem eau de toilette, které přechod k této poslední fázi trval cca 5-6 hodin. Čistý parfém má prý být ještě harmoničtější, sytější a krásnější: pokud je to pravda, musí to být čirá tekutá slast zavřená do skleněného flakonu. Chamade neubližuje ani ředění na eau de toilette, neublížila jí ani reformulace, stále je to mistrovský kousek, nesmírně ženská vůně, zajímavá, originální a přitom dokonale nositelná a líbivá pro okolí - málokdy se podaří vtělit všechny tyto vlastnosti do jednoho parfému a něco nepokazit.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Onyx 18.08.11 17:18

Mám Edp a jsem zklamaná, neboť mi silně SILNĚ připomíná Lanvin Arpege (ne Eclat, čistě Arpege)Možná je to tím, že prošla úpravou, jak tady některé pisatelky avízují. Arpege je taky krásný, neříkám že ne, ale jsem už Guerlainovými kousky rozmazlená a čekala jsem něco jiného. Mám velkou spotřebu, vyfikám Arpege i Chamade. Pro zajímavost: Mitsouko, Shalimar, ani Samsara nezklamaly. Ty mi žádnou jinou vůni nepřipomněly.

Romana 09.08.11 21:27

Chamade bývala krásná, ženská a smyslná vůně. Reformulace ji značně pokazila. Po doručení balíčku s 50ml edt. jsem se zhrozila a zvažuji prodej.

DJka 16.03.11 15:59

Toto je elegance sama! S ohromnou chutí vždy po ní sáhnu, když už jsem přesycená různých gurmánek a orientálek, její zelená galbanová trpkost působí na mě úplně očistně. Mám verzi EDT a ta voní výrazně zeleně hodně dlouho, až po několika hodinách jsem začala víc vnímat květiny s jemným záchvěvem pudrovosti. To je krása! Nic nepíchá, nedrhne, přesně odměřená vanilka krásně dělá svoji práci, přisycuje a uhlazuje. Nádherná vůně dospělé ženy - dámy.

Zoe 11.03.11 15:49

Dnes mi poštou prišiel balíček so Chamade, ktorú som si objednala naslepo len podľa hodnotení. Na jednej zahraničnej stránke som čítala: „Môj ty bože! Keby nebo, oblaky a anjeli voôali, voňali by ako Chamade…Keby víly v rozprávkových lesoch používali voňavku, použávali by Chamade…“ A ešte: „Guerlain musel byť inšpirovaný anjelom…“ Áno, ja absolútne súhlasím!

paffg 10.02.11 13:39

Guerlain je moje láska, Nahému i Chamadé mám. K popisu Ady není co dodat, možná jen to, že Chamade po rozležení v určitém okamžiku svou pudrovou něhou připomíná legendární Amouage

Arome Dušička 17.10.10 22:47

Chamade je opravdu nádherná a ženská vůně. K té Adině recenzi už téměř není co dodat, nádherně vystiženo. Chamade mi v několika záblescích připomene mou milovanou vůni Chanel No. 19, a to jak v začátku, tak po rozvonění do květinova…ale opravdu pouze záblesky. Ty změny mě naprosto dostaly, od počáteční pecky po něžný obláček květin a sladkou tečku… Ale fakt věřím, že podobně jako No. 19 tento typ vůně nemusí každému sedět. Z mužů ji na vás ocení podle mého ti praví gentlemani, kteří dámu poznají, neleknou se jí a nedají se na ústup, a také vědí, jak se k dámě chovat. Dámou teď nemyslím zrovna upjatinu v kostýmku a genlemanem pána nad padesát… Pojem ženskosti se myslím v poslední době povážlivě mění, tak tedy dámy, směle do klasiky :-)Chamade je vážně překrásná.

Arome Evajsek 04.08.10 10:02

Objednávám Chamade naslepo a jsem tak natěšená a zvědavá…už kvůli tomu flakonu se těším:-))

zdensy 01.01.10 09:44

Chamade čistý parfém je skvost, mistrovské dílo.
Na den je nádherný.

barbucha 30.11.09 22:40

Ado, s dovolením podepisuji každičké tvé slovo o Chamade…neu­věřitelný - ty změny! A jedna dokonalejší než druhá!

Mitzi 22.08.09 17:47

sanriel, kamila - v Dlouhé mají Chamade ve všech koncentracích. EdP mají jen velkou - 50 ml, stojí 2500 (plnitelný flakon) a samotná náplň je o fous levnější. Mají tam i čistý parfém a toaletku.

JanaB 21.08.09 18:34

Ja teda z Nahemy nic ruzoveho necitim. Spis neco tezkeho, asi ten orient. Pripomina mi to takove to hodne tezke, pri silnem pricichnuti dusive stiplave, stare mydlo. Babicky si ho davaly do pradla. Kdyby nositelka pouzila jen velmi velmi stridme a ja byla pomerne dost daleko, mohla by se mi libit :) Ale stejne tu citim takovou „starobylost“.

Myskamauska 28.04.09 10:23

Zkoušela jsem Chamade a nevím jestli to byla EDP nebo EDT,ale já cítim železo a železo a nic jiného a to mě přebije všechno ostatní v této vůni.Takže sorry,ale já ji namůžu.

lucie 07.04.09 16:32

to gentiana - ano, prosim, taky by me moc zajimalo, kde jsi tak narychle koupila Chamade? v cechach dle meho nazoru neni k sehnani…:-(

sanriel 03.04.09 15:37

ad gentiana: prosím kde si sehnala Guerlein Chamade?

kamila 28.03.09 16:01

Chamade je nádherná:-)

Mitzi 18.03.09 20:02

to gentiana - myslím, že tady najde novou maminku ;-)

Já jsem zatím líp vyzkoušela z této trojice jen Chamade (čistý parfém) a díky té zeleni na začátku se mi ho chtělo vyzkoušet dnes znovu po přečtení recenze. Není to zatím vůně pro mě na denní nošení (necítila bych se přirozeně), ale na večer… nebo za pár let… je taková tajemná.
Po flakonku Parure a Nahemy toužím do sbírky, nebýt těch cen, už by mi taky ty nádherné zdobily poličku… (Nahemu mám, ale jen mikromini parfém a obsah je lety zkažený) Testovala jsem Nahemu i Parure ze vzorku, ale do paměti se mi nezapsaly, zkusím je znovu.

gentiana 18.03.09 18:44

Ado, dnes jsem tě chtěla zabít, protože na základě tvé nadšené recenze jsem si koupila Chamade. Parfém. Naslepo. A fakt mi ani trochu, ale ani malinko nesedla.

Oleka 07.03.09 23:37

Krásné recenze !
Chamadem jsem byla okouzlená v Paříží, je to neskutečná krása, francouzská, lehce melancholická. Doporučuji vyzkoušet koncentraci čistého parfému, EdT na mě je trochu chladně-metalický.

domenica 07.03.09 23:04

Krása, díky Ado - mé tři oblíbené vůně! Parure jsem ještě „stihla“ a to mě těší. Mimochodem, já ji opravdu vnímám jako jasně květinově ovocnou chypre (a navíc mi příjemně připomína modrou My Melody :-))
Nahéma a Chamade - koncentrace EdP je krásná … chystám se na parfém :-), protože to je opravdu zážitek a přesně jak píšeš: „slast zavřená do skleněného flakonu“. Pravda je, že Chamade je povedená i v koncentra­ci EdT.

WildOrchid 07.03.09 21:16

a ja konecne vidim co ma Aimirin za ikonku a odkud :))) (odkud mam ja tu svoji asi taky vite :D )
Chamade jsem z techto tri jeste nezkousela, jsem na ni dost zvedava, ostatne jako na vsechny guerlainy :))

1Miru 07.03.09 21:13

..vyčerpávající!…
A mám „nedostatek“…Be­llodgia je pro mě krásná!.., takže „musím“ doplnit vzdělání a testnout Nahému..!.

Aimirin 07.03.09 21:03

Ado, gratuluji ke krásným recenzím, navíc na mé drahé oblíbence!

Nahému miluji, je překrásná a sytá, na Chamade pilně šetřím :-)

Přidat komentář

Nejčtenější