SOS z lednice: První pomoc při spálení na slunci

Po pobytu na slunci je naše kůže sice krásně opálená, ale také pořádně dehydrovaná a občas i spálená. Víte, po čem sáhnout, když krémy nestačí? Jděte do lednice!

* Pomocníky, kteří uleví spálené pokožce, najdete i v kuchyni. Zdroj: Canva

Mléčné výrobky, vejce nebo zelí

Trik s tvarohem jistě znají i kojící maminky, které někdy měly zánět v prsu, protože tvaroh je známý tím, že vytáhne horko. I v případě spálenin pokožku zklidní a zmírní bolest.

Stejně tak pomůže i bílý jogurt, kterým jednoduše potřete spálené plochy, necháte působit a po chvíli opláchnete vlažnou vodou. Velká část se ho do spálené kůže rychle vsákne.

Mléko či smetana jsou skvělé na obklady, například u malých dětí, které si na sobě odmítají nechat natřený jogurt. Dopřát spálenému tělu můžete také mléčnou koupel. Stačí nalít 1000 ml plnotučného mléka do vlažné koupele.

Horkost z kůže a okamžitou úlevu poskytne také vidličkou prošlehaný bílek či bílkový sníh.

Dalším pomocníkem z lednice může být kysané zelí, které je plné vitamínů a antioxidantů. Chlazené kysané zelí rozprostřete na postiženou oblast a nechte 20 minut působit. Podobně uleví a hydrataci dodá i “maska” ze salátové okurky.

Dívka si v koupelně před zrcadlem nanáší masku na obličej.Důkladnou péčí po opalování zabráníte stárnutí pokožky. Zdroj: Canva

Olejíčky z bylinek a domácí masti

Pokud se vám podařilo na slunci usnout, máte možná více než červenou kůži. Při horším spálení se mohou objevit také puchýřky. V žádném případě si je neškrábejte a nepropichujte.

Naopak velmi jemně aplikujte tvaroh či jogurt a na noc natřete spálenou kůži například měsíčkovou mastí (proklik na masti) či olejíčkem s heřmánkem. Pomůže také vlažný bylinný obklad.

Další zázračnou rostlinkou je aloe vera, která pokožku zchladí a zklidní. Pokud ji máte doma v květináči, odřízněte list a spálená místa namažte její gelovitou šťávou.

Olej se může hodit i na ošetření po opalování, použijte panenský olivový a vaše opálená pleť vám poděkuje.

Aloe vera, olejíčky, jogurt a okurka na bílém pozadí. Pomocníci, kteří uklidní spálenou pokožku.Aloe vera, okurka nebo jogurt rychle zklidní spálenou pokožku. Zdroj: Canva

Hydratujte nejen pokožku

Spálenina se projevila sice na kůži, ale úpal může provázet také horečka, závrať, zvracení či bolesti hlavy. Proto je důležité pít a zase pít. Vyhněte se ale ledové vodě a volte spíše minerálku pokojové teploty nebo zchladlé bylinkové čaje. To samé podávejte také dětem se stejnými problémy. Hodně pomůže také spánek. Na sobě nemějte ideálně nic, nebo jen bavlněnou lehkou látku, děti jen zakryjte bavlněnou plenkou.

Matka s dítětem pečují o opálenou pokožku. Hydratace pokožky.Po opalování je důležité pokožku důkladně hydratovat. Zdroj: Canva

Opalování nám sice sluší, ale…

Opalování (natož spálení) pro naši pokožku znamená stárnutí. Přestože se spálení od slunce za pár dní zahojí, z dlouhodobého hlediska opalování obecně urychluje stárnutí kůže a zmenšuje její pružnost a vláčnost.

Jak tomu zabránit?

  1. Nikdy nechoďte na slunce bez kvalitního opalovacího krému.
  2. Vyhněte se polednímu slunci (12-14 hod).
  3. Opalujte se pozvolna, především pokud nemáte základ.
  4. Pokožku po opalování řádně hydratujte.
  5. Pokud jste se spálili, slunci se pár dní (do zahojení) zcela vyhněte.

A jaké jsou vaše tipy na „domácí léčbu“ sluncem podrážděné pokožky?

Autor: Kristina

Práce vás musí bavit a naplňovat a někdy se musí stát něco velkého, abyste si uvědomili, co je v životě důležité. Pro Kristinu to bylo právě mateřství, které nastartovalo její práci pro online media a pomohlo ji určit si priority.

Váš příspěvek

Nejčtenější