Spojení skla a květin je magické, říká sběratelka parfémových flakonů

V její sbírce najdeme skoro 4 000 parfémových flakonů, které představuje široké veřejnosti na tematických výstavách. Nejstarší kousek pochází dokonce z dob starověkého Egypta. Nyní se soustředí hlavně na české dekorativní toaletní parfémové sklo. Co o své sběratelské vášni prozradila Hana Štollová?

Sbírka parfémových flakonů už čítá téměř 4 000 kousků. Zdroj: archiv H. ŠtollovéSbírka parfémových flakonů už čítá téměř 4 000 kousků. Zdroj: archiv H. Štollové

Hanko, jak vlastně vznikla vaše vášeň pro sběratelství parfémových flakonů?

Původně jsem si myslela, že můj zájem vzbudily novodobé flakony od parfémů, které jsem před lety dostala nebo si koupila. Postupem času jsem ale zjistila, že věc je složitějšího rázu a že má svůj původ v mé genetické výbavě. Lásku ke sklu jsem získala od svého dědečka, který byl sklář. Učil se ve sklárně v Harrachově. Sklo jsme měli doma naprosto všude a je pravda, že mě silně ovlivnilo, a i já mám dnes sklo jako dekoraci všude – nejen v podobě flakonů.

Další součástí parfémů jsou květiny a ty já přímo miluji. Takže ono spojení sklo a květiny je pro mě magické, a to nejen v podobě parfému ve flakonu, ale i třeba jako pugét květin ve váze. Myslím, že k ženě patří parfém, který jí přináší jistou auru – vůni kolem ní, která dodává takovou tečku – třešinku na dortu její osobnosti. Květiny ve váze u ní doma svědčí vždy o tom, že je kolem ní útulno a mile.

Jak dlouho se svému koníčku věnujete?

Flakony jsem začala sbírat asi před osmnácti lety. Ze začátku od parfémů komerčních. Má zvědavost šla do historie, nakupovala jsem si různé knihy a pídila se po informacích. A pak přišel právě onen moment, kdy jsem se začala věnovat výhradně českému dekorativnímu toaletnímu parfémovému sklu.

Mou láskou jsou především staré parfémové flakony vyrobené na našem území. Nicméně to mi nebrání v tom, abych ve své sbírce neměla i parfémy renomovaných značek – designově zajímavých – nebo flakony, které mi něco v životě připomínají. Mám tu i staré komerční flakony z již dávno zaniklých firem.

Dobové flakony z početné sbírky Hanny Štollové. Zdroj: archiv H. ŠtollovéDobové flakony z početné sbírky Hanny Štollové. Zdroj: archiv H. Štollové

Zajímáte se i o vůně jako takové, nebo u vás vítězí čistě jejich „obal“?

Opět musím rozdělit svůj zájem na dva tábory. Pokud se jedná o staré sklo, tam je zájem soustředěn především na to, odkud pochází. Snažím se něco o flakonu načíst – kdo ho navrhl, vyrobil, z jakého je materiálu a další zajímavosti. U současných komerčních flakonů někdy sáhnu po parfému v designově zajímavé lahvičce. Leč u mě se vůně neztratí – silně mi pomáhají ovlivnit náladu a dávám vůně všude, takže pokud mi nevoní, mám pro vůni využití v bytě nebo ji prostě nechám ve flakonu.

Můžete, prosím, stručně představit svou sbírku flakonů a co v ní najdeme?

Má sbírka je „kapku“ větší. Počet flakonů se pohybuje mezi 3 500-4 000 kusy.

  • Je tu část, která je historická – především parfémové flakony a toaletní soupravy vyrobené na našem území. Nejstarší z nich je asi z doby kolem roku 1850.
  • Pak jsou tu flakony současných firem, některé sahají hluboko do historie.
  • Mám tu miniatury i veliké obří flakony sloužící reklamním účelům.
  • Dále v mé sbírce najdete spoustu dámských věciček – vějíře, kabelky, pudřenky.
  • Mou další láskou je i stará bižuterie.

„Neparfémové“ věci slouží jako dekorace k výstavám, které občas pořádám.

Ve své sbírce máte i několik flakonů z dávných dob. Povězte nám, jakým způsobem takto vzácné parfémové lahvičky získáváte?

Buď je to čirou náhodou, že narazím na prodejce, nebo v antiku na nějakou vzácnou lahvičku. Nebo formou aukcí – tímto způsobem většinu starých historických lahviček získávám.

Na historické flakony je sběratelka obzvlášť pyšná. Zdroj: archiv H. ŠtollovéNa historické flakony je sběratelka obzvlášť pyšná. Zdroj: archiv H. Štollové

Kam nejdál jste pro další přírůstek do sbírky musela cestovat?

Tak vzhledem k tomu, že něco vím o historii parfémů, několikrát jsem navštívila za tímto účelem Egypt. V Luxoru jsem si v muzeu parfémů nakoupila mnoho esencí do zásoby. Pak samozřejmě Paříž, kam jsem zamířila do muzeí parfémů a na nákup parfémů. Jinak díky době pohybu lidí a zboží se většinou k flakonům i z velkých dálek dostanu opět formou aukcí na internetu. Pak díky lidem, kteří hodně cestují a mají sběratelské „postižení“ a přivezou požadovanou věc.

Na který kousek ve své sbírce jste nejvíc pyšná a proč?

Tak to vím naprosto přesně. Vlastním starý parfémový flakonek z Egypta, jehož datace je 800 let př. n.l. Je to drobná nádobka z fajánse zdobená bohem Sobkem – lidská postava s krokodýlí hlavou. A protože jsem velkým milovníkem starého Egypta, vím, že tento bůh dohlížel na stavy vod – záplavy v Egyptě – od nichž se vypočítávala úroda, která následovala příští rok. Flakon pochází z kantonu chrámu Kom-Ombo, jehož byl bůh Sobek patronem.

Parfémy se ve starověkém Egyptě těšily velké oblibě, leč byly výsadou bohatých. Za lahvičku parfému jste si mohli koupit i vesnici. Bylo to privilegium faraonů a kněží, kteří parfémy ve chrámech tvořili. Prozrazení receptury se trestalo smrtí.

Z té novodobější doby jsou v mé sbírce flakony pocházející ze severních Čech – Jablonecka. Ve skle je obrovská variabilita tvarů, barev, technik zdobení – neznám jiné sklo, které by bylo při zpracování tak „rozmazlováno“ jako právě sklo, z nějž se dělaly parfémové flakony u nás.

Takže když to shrnu, jsem pyšná na každý kousek ve své sbírce, který má nějakou historii a je předmětem zájmu světové sběratelské obce.

Zkusíte jmenovat pět největších unikátů ve vaší sbírce parfémových flakonů?

To asi nejde, pro mě jako sběratele má cenu každý z nich a ze zkušenosti vím, že každý s sebou nese nějaký příběh. Pokud bych to brala podle stáří a úcty k němu, je to právě ten zmíněný z Egypta. Pak římská fiola – nádobka na parfémy z 2. stol. n. l. Dalším mým oblíbencem a i unikátem, je veliký flakon z období kolem roku 1920 od Jean Patou – který je zapečetěn a má svůj příběh. Už léta ho chci otevřít a nikdy k tomu nenajdu odvahu. Jako bych porušila nějaké tajemství.

Staré parfémy od firem, které je vyráběly na našem území, jako je Prochaska, Dralle, Anna Žluvová a jiné drobné značky, které tu působily, jsou v mé sbírce unikáty. Dále jsou to flakony z uranového skla, které jsou sice nové produkce, ale od firmy, která má u nás svou historii. Je to rodinná firma Halama z Železného Brodu, která zanikla v roce 1948, ale po roce 1990 opět začala vyrábět krásná toaletní skla podle starých vzorů z různých sklovin. Ve světě se opět na toaletní stolky vrací parfémové soupravy, flakony s balonky, a tady je najdete opravdu v luxusním provedení.

Lásku k uměleckému sklu zdědila sběratelka po svém dědečkovi. Zdroj: archiv H. ŠtollovéLásku k uměleckému sklu zdědila sběratelka po svém dědečkovi. Zdroj: archiv H. Štollové

Kde mají zájemci z řad veřejnosti možnost vaši unikátní sbírku vidět?

Historické flakony spojuji s dalšími předměty svého sběratelského zájmu a pořádám výstavy. Ta poslední, s názvem Po čem ženy touží, skončila teď v únoru v Rokycanech. Část komerčních flakonů jsem vystavovala před dvěma lety ve spojení s lechtivými obrázky pana Neprakty. Výstava nesla název Hříšné opojení a ujmulo se jí muzeum v městečku Kladruby u Stříbra. Byla velmi originální v tom, že nastínila návštěvníkům jeden z parfémových atributů – jisté erotično, potřebu vonět a lákat k sobě ty, kterým díky parfémům voníme. Tohle spojení je velmi podstatné. Parfém je řeč vůně, která nám otevírá světy, o kterých jsme nevěděli. Jsou to světy ukryté hluboko v našem podvědomí. Ale parfém ten svět otevře nejen nám, ale i partnerovi, kterému se díky vůni staneme bližší.

Já osobně mám parfémů vždy několik, nemohu mít jeden. Možná se to nezdá, ale mám parfémy, které používám i podle počasí. Někdy prostě chcete v zamračeném dni zářit a dobře vybraná vůně to umí, dá vám jiskru, kterou oslovíte okolí, a dá vám osobní pocit, že je všechno fajn.

Vystavujete si oblíbené flakony i doma?

Nejen ty oblíbené, ale všechny. Flakony mám téměř všude. Samozřejmě, že některé musí mít své místo za sklem, ale jinak jsou jako dekorace všude, myslím tím ty historické. Komerční mají svou místnost a pak mám polici, na níž mám ty, co používám. Své police mají i miniatury a velké flakony zaujímají místa podle oblíbenosti.

Máte svoji oblíbenou značku aktuálně prodávaných parfémů, u kterých oceňujete vzhled flakonu?

Oblíbených značek mám několik. Teď na mé poličce stojí asi dvacet parfémů. Vzhledem k tomu, že parfémům propadly i mé dvě dcery, počet se někdy i zvyšuje.

Pro jiskřivý den a dobrou náladu mám:

Mohla bych pokračovat dál a dál, protože tím, jak roste můj zájem o flakony, roste i o vůně – zvědavost je hrozná věc.

Tohle jsou moji oblíbenci. Vzhled flakonu hodnotím trochu jinak než běžný zákazník. Měl by konfigurovat s jeho obsahem, flakon by nám měl říci na první pohled, jaký parfém v něm najdeme, jaký bude. To hodnotím i já, když k vůni přivoním. Ale obecně mě design flakonu zajímá ze zásady, je zajímavé získat po přivonění k vůni jistou představu a nechat se unést do příběhů, které flakon a vůně nesou – obecně řečeno odhalit jejich poselství.

Jaký vztah máte k parfemovým flakonům vy? Nebo vás spíše zajímá jejich obsah?

Autor: Eliška

Make-up byste na její poličce nenašli, zato bez svěží květinové vůně nedá ani ránu. Stejně tak neodolá neustálému zkoušení novinek ze světa přírodní kosmetiky.

Témata článku

Nejčtenější