Sraz milovníků parfémů: Arome provonělo Plzeň

Parfémoví nadšenci, kteří se online potkávají na Arome.cz, se sešli v Plzni a užili si provoněný den. Jak probíhal, vám přiblíží hlavní organizátorka akce – Hanka H.

Proč právě Plzeň?

Arome pragocentrismus je jasný na první pohled. Obchody, kde je možné seznámit se s novinkami, silná členská základna a také větší spektrum restaurací, které jsou ochotny nám poskytnout azyl (i když některé pouze jednorázově). Můj poměrně silně vyvinutý patriotismus (a také nevýhody trmácení se do Matičky stověžaté) mě přivedl na myšlenku narušit hegemonii pražských srazů a uspořádat voňavý dýchánek v mém rodném městě.

Vždyť Plzeň má co nabídnout – zoologickou a botanickou zahradu (jsou v plánu), krásně upravené historické centrum (prohlédnuto, obdivováno), pás městských parků lemujících cestu z nádraží do středu města (důkladně prošlapáno oběma směry ve všech denních i nočních hodinách) a třeba i ten slavný pivovar (může být, ale s vůněmi bychom tam měli utrum).

Plzeň zavoněla parfémy.

Jaký byl náš program?

Hned první arome setkání Plzeň – Praha vešlo nesmazatelně do dějin. Všichni si budeme pamatovat, že poslední spoj do Prahy jede „něco po deváté“ a že „na předsíň je třeba si nechat patnáct minut“. První konstatování se kupodivu ukázalo být příliš povšechné, ale druhé moudro se v časných ranních hodinách dne následujícího osvědčilo.

Pro velký úspěch jsme se tedy druhou dubnovou sobotu sešli v Plzni znovu. V nepatrně pozměněné sestavě – pracovní povinnosti v účasti zabránily Pétě@Magnolii1, nově jsme mezi sebou přivítali další Plzeňačku – Alenu@Beverly.

Krásné počasí lákalo k posezení venku, a tak jsem se s několikadenním předstihem pustila do hledání vhodných prostor. Uspěla jsem až na druhý pokus – v nejmenované pizzerii se na mě poté, co jsem se pozeptala, jestli by jim nevadilo, kdybychom se v průběhu posezení „trochu voněli“ (já vím, je to nestydatý eufemismus), zatvářili stejně nepříjemně, jako kdybych vznesla dotaz, zda pod svoji střechu přijmou výpravu z leprosária.

O dům dál byli vstřícnější – předzahrádka je nám k dispozici. Nepodezírám je z nekalých úmyslů, ale v danou sobotu to v těchto místech vypadalo všelijak, jen ne idylicky – v těsné blízkosti pizzerie probíhaly intenzivní stavební úpravy, tudíž naše snaha o konverzaci vzala brzy zasvé. Na druhou stranu jsme se opravdu nemuseli obávat, že budeme kohokoliv obtěžovat vůněmi – ječící nástroje vysílaly naším směrem tak intenzivní benzinové výpary, že by jim snad nemohly společnou silou konkurovat ani Jungle L’Elephant a La vie est belle jištěné Edenem. Útěk dovnitř nás zachránil pouze na chvíli („Když už jsme v Plzni, tak si tu točenou plzeň musím dát,“ nesmlouvavě tvrdila Daniela @daniela a Míša už se zaujetím studovala jídelní lístek).

Ale abych nebyla tak negativistická – obsluha byla vlídná a usměvavá („Vy ale krásně voníte!“) a čekalo nás tady velké překvapení – k našemu stolu personál přinesl úhledně zabalený balíček. Pozdrav z Brna od Hanky @Rosa N, Renaty @renusatko a Magdy @mmaat. Holky, co vám budu nalhávat – neuhodli jsme téměř nic, ale radost jste nám udělaly – díky! (malá odbočka – úroveň poznávacích schopností nás, aromáků, je opravdu na pováženou, ale o tom až za chvíli). A co to bylo za vůni, která byla určená speciálně a pouze pro Toma @sans effort? Izia od Sisley (tvrdí např. Ivonna @fegitah)?! Edit. – z Brna potvrzeno! A musím konstatovat, že se nějak oproti loňskému zkoušení polepšila – začátek jemně citrusový a potom plná růže, ideální jarní vůně pro milovníky královny květin.

Druhým záchytným bodem se v časném odpoledni stal náš byt – rozlehlý, zvuků i vůní nepropustný, se sousedy vlídnými (anebo takovými, kteří mají máslo na hlavě, neboť nemyjou chodbu, darebáci!). Schvácený Franta @Frankie konečně umístil do lednice lodnu s obřími měchurkami (místní název pro větrníky) a parfémové orgie mohly vypuknout. Malými mráčky poznamenaly jinak slunné odpoledne výsledky poznávacího testu, který jsem si dovolila pro hosty připravit. Desítku slavných a hojně na Arome diskutovaných vůní nepoznal nikdo.

Soutěžící přistupovali k tomuto bodu programu různě. Někteří velmi zodpovědně (dovolím si vyzdvihnou snahu Hanky @Herbs, která se k jednotlivým vzorků vracela opakovaně), na druhou stranu se našli i tací, kteří se mě snažili přesvědčit, že vyjádření „to je ale hnusná vůně“ je synonymem pro Aromatics Elixir. (Ne, Tome, není, a už vím, čím se navoním na příští setkání u Tebe). Milí soutěžící, to, že jste ani jeden nepoznali Pětku od Chanelů, nelze nazvat jinak než mírným zklamáním (zase eufemismus)!

Celkovou vítězkou se nakonec stala Ivonna (výsledkovou listinu oficiálně zveřejňovat nebudu) a odnesla si výhru. Původně zvažovanou vepřovou hlavu jsem nesehnala, a tak jsem obětovala domácí pomerančovou marmeládu.

K čemu jsme si přivoněli?

Foto: Hanka H.Foto: Hanka H.

V následujících řádkách nabízím útržky parfémových dojmů – mých i těch, které mi poskytli laskaví návštěvníci. Nejvíce nás jako obvykle vůněmi zazásobil Franta. V kufru na kolečkách přivezl několik promile své sbírky a předváděčka mohla začít.

 • Značka Alviero Martini je asi takovým pokračovatelem tradice Živých květů a jejich vůně Incenso, Iris, Amber Gris, Sandalo, Magnolia a Osmanto je možno považovat za nekonfliktní ukázku párstovkových polévaček.
 • Pokud hledáte něco citrusového na léto, zkuste Hermès Eau de Néroli Doré nebo Angel Schlesser Madera de Naranjo.
 • Byblos Leather Sensation je prý klonem Dior Sauvage (může být), v Methal Sensation téže značky jsem měla něco nezdravě plastového.
 • Versace Men mi připadal povrchní a nezajímavý a vlastně nevoňavý.
 • Živočicha v Calligraphy Saffron jsem objevila v míře akceptovatelné a s Frantovým tvrzením, že tvůrce se při tvorbě vůně inspiroval zkratkou přes záchodky, nesouhlasím.
 • Armaniho Sí se mi zatím nelíbila ani jedna, tudíž neocením ani Santini Cosmetic Sia – a vůbec, takhle průhledný pokus zamaskovat fejk?! – nečestné a nesportovní!
 • Eau de campagne od Sisley je bezesporu ikonou mezi zelenými vůněmi a já bloud jsem si dlouhá léta myslela, že název nějak souvisí se šampaňským. Omyl, vážení, je to francouzsky venkov! O její koupi prý začíná uvažovat Ivonna a moc při testování slušela mé přítomné jmenovkyni.
 • Značka Rasasi získala novou obdivovatelku – Alenu, která se jí chystá podívat na zoubky.

Jak jsme hodnotili?

Hanka přijela do Plzně v optimistickém, jemně pomerančovém trenčkotu (za mých mladých let jsme nosily baloňáky a ty vypadaly hodně podobně) a přivezla mimo jiné ke srovnání starší a novější verzi Eau de Rochas – a světe, div se, vyhrála to na plné čáře ta původní (ale i mladší verze je pořád krásná a v teple báječně nositelná). Její Loewe 7 de Loewe vrátilo Alenu do dětských let – nostalgicky si zavzpomínala na všechny (tehdy nenáviděné) výlety s rodiči, kdy povinně prolézali každou kapli. Tajemnost a chlad těch míst, posvátnou úctu, ticho a také smutek po tom, co je nenávratně pryč – to všechno našla ve zmíněné vůni.

Alenka bude naprosto neoddiskutovatelně pro naše srazy velkým přínosem. Ukázky z její rozsáhlé police rozhodně zaujaly, za kontroverzní můžu označit Amouage Myths Woman – Daniela se opakovaně netvářila (eufemismus č.3), Ivonna ji považuje za „suchou, bylinnou a elegantní“, a já v ní zatím po letmém testnutí cítím hodně společného s loňskou novinkou od Amouage Bracken – zaujal mě zajímavý hořkoslanonakyslý tón – trochu něco jako nepříliš dobře vymytý popelník, ale voní to dobře. Asi by si s vůní nerozuměl mlhavý a depresivní podzim, ale ostré březnové a dubnové jaro by jí mohlo vyhovovat – rozhodně vůně, které dám šanci.

Rozporuplně byla konsiliem přijata i Miller Harris L'Air de Rien – opět v ní bylo objeveno zvíře (a hádejte kým) a po aplikaci vůně na předloktí jsem byla vyzvána, ať se jdu umýt. S konečným hodnocením vyčkám – připadá mi dosti intimní a vlastně i trochu nevýrazná, je vidět, že někteří z nás toho proklamovaného a blíže nespecifikovaného zástupce fauny viděli zatím asi jenom na obrázku. Ta zoologická bude opravdu na místě!

Baccarat Rouge 540 od MFK netřeba mezi aromáky představovat. Užívala jsem si s ní hodně často loni v létě, v zimě to není ono. Včera na ni po dlouhé době padla volba. Tom mi ji mírně sepsul (prý taková slaná – cha, další favorit na plánovanou návštěvu), ale ostatní chválili. Znovu konstatuji, že je to jeden z největších držáků (mám EdP) – cítím její stopy ve vlasech ještě dneska (i po včerejších parfémových orgiích!).

Ocenění se dočkal i zástupce značky Beaufort – Fathom V, vůně, která loni získala Zlatou hruškou. Prý krásné rozmačkané pampelišky. Souhlasím a tímto postřehem doplňuji i svoji původní recenzi. Na značku Masque Milano nedám dopustit. Teď jsem se konečně setkala s Times Square – žádný New York, ale odlehlá benzinová pumpa v horkém letním podvečeru a za mě absolutní vítěz parfémové soboty.

Několik letmých postřehů ohledně brněnského balíčku

 • Nuit de Tubéreuse od Artisana je neindolická a příjemná, bohužel pověst o slabé výdrži této značky se potvrdila (názor Ivonny). Já říkám, že takovou nálož pracího prostředku už jsem dlouho v žádné vůni nezaznamenala a dala jsem jí pracovní název Jelen (pro neznalé na vysvětlenou – existuje tzv. mýdlo s jelenem, určené pro odstranění největší špíny, a to má svůj nezaměnitelný odér),
 • Montale Vanilla a VC&A Orchidée Vanille ocenil především Tomáš, známý to milovník titulní složky ve vůních.
 • Nobille 1942 La danza delle libellule je (téměř) adekvátní náhradou, pokud máte nepřekonatelnou chuť zakousnou něco sladkého.
 • Lalique Satine EdPExtrait zaujaly Míšu a snad je ocení i její spolužáci a vyučující na základce.
 • Keiko Mecheri Genie des Bois (Duch lesa) voní příjemně dřevitě, ovocně, květinově a také trochu lesně (ale spíš aby se neřeklo), je to krásná, minimalisticky křišťálová vůně.
 • Carnal Flower je prostě Frederic Malle v celé své rozporuplnosti – co člověk, to názor, ale já bych ho rozhodně nezanedbávala – zvláště teď na jaře.
 • Amouage Lilac Love mě překvapila neamuádžovsko neintenzitou a také menším než očekávaným zastoupením šeříku.
 • Zaslaná Mahora od Guerlainu už to má, je nám, Brňačky, líto, za sebou – lihová ve všech fázích, už v ní nezůstalo nic krásného z tohoto skvostu.

Celou neděli jsem třídila dojmy a vzorky. Obývák je krásně provoněný a obří velikonoční čokoládový zajíc společnými silami převážně snědený. Bylo to krásné, ale rozhodně toho nebylo dost (to klasik Nezval asi hodnotil jinou životní situaci). Hned v pondělí napíšu rozhořčený dopis adresovaný Českým drahám. Vysvětlete mi laskavě, odpovědní činitelé, jak je možné, že na začátku jedenadvacátého století jede o víkendu! poslední spoj z Plzně do Prahy ve 21:01?!

Autor: Hanka H

.

Témata článku

Nejčtenější