The Different Company - představení a recenze

Kdo je společnost, která už svým názvem - The Different Company - říká, že je jiná než ostatní? Jsou její vůně natolik odlišné, aby uspokojily hledače nevšedních zážitků, nebo je to jen póza? Jména, která za vznikem této značky stojí, by vás mohla uklidnit: nápad na The Different Company se zrodil v hlavách Jeana-Clauda Elleny a Thierryho de Baschmakoffa.

Kdo je společnost, která už svým názvem - The Different Company - říká, že je jiná než ostatní? Jsou její vůně natolik odlišné, aby uspokojily hledače nevšedních zážitků, nebo je to jen póza? Jména, která za vznikem této značky stojí, by vás mohla uklidnit: nápad na The Different Company se zrodil v hlavách Jeana-Clauda Elleny a Thierryho de Bachmakova.
Bachmakov je designér, který se zabývá především flakony a kosmetickými obaly. Má za sebou spolupráci s mnoha renomovanými značkami a navrhl i flakony pro The Different Company. Vlastně jeden flakon, protože vůně jsou, jak je u nikovek zvykem, baleny do stejných obalů. Jeana-Clauda Ellenu asi představovat nemusím; TDC je hlavně jeho dítě. Hlavním konceptem společnosti je ‚haute parfumerie‘, tedy vytvářet luxusní parfémy bez jakýchkoli omezení. Tedy nic nového pod sluncem, to říkají všichni, ale tak slavnému a zkušenému parfumérovi můžeme věřit, že to myslí vážně. Kromě Jeana-Clauda pracuje v TDC ještě jedna parfumérka, jeho dcera Céline Ellenová - v současné době má firma v nabídce deset vůní, z nichž Céline vytvořila rovnou půlku, včetně velmi zdařilé a oceňované Sel de Vetiver - na těch pět parfémů potřebovala 18 měsíců, což je poměrně málo. Není divu, že je Céline pokládána za velmi slibný talent a jistě nebude trvat dlouho, než si mezi parfuméry vydobyde respekt.
Jaké jsou společné znaky parfémů The Different Company? Podle stránek výrobce především nejvyšší kvalita použitých materiálů - Ellena se rozhodně nevyhýbá ani drahým a vzácným přírodním esencím, jejichž vlastností je mimo jiné jistá nepředvídatelnost, na rozdíl od syntetických materiálů se v různých podmínkách a na různých lidech rády rozvíjejí velmi odlišně. Parfémy jsou elegantní, ale odvážné, jednoduché, avšak sofistikované. Všechny jsou unisexové, neboť v parfumerii by nemělo existovat žádné ‚pánské‘ a ‚dámské‘; každý nechť si vybere, co nejlépe rezonuje s jeho duší. Na vůních není nikde uvedeno, zda se jedná o eau de parfum či eau de toilette - koncentrace je vždy zvolena tak, aby danému parfému nejlépe sedla.

Mám k dispozici všechny vzorky The Different Company, takže časem se dostane na kompletní sortiment (pokud Ellenovi mezitím nevymyslí nějakou novinku). Pro dnešek jsem namátkou zvolila čtyři vůně a hned se podíváme, jak to s tou proklamovanou odlišností je.

Sublime Balkiss

Autorkou Sublime Balkiss je Céline. Chtěla vytvořit moderní chyprovou vůni bez větvičníku či jeho syntetických náhražek. Balkiss je skutečné jméno královny ze Sáby, která nás svou záhadností, údajnou moudrostí a věčnou krásou ohromuje ještě stovky let po své smrti.
Moderní chypre obvykle znamená ‚postaveno na pačuli‘ a nejinak je tomu u Sublime Balkiss. Použity byly dva materiály: tradiční pačuliová esence a frakce esenciálního oleje, která v podstatě tvoří srdce pačuli a má novou, modernější vůni s kakaovými tóny. Pačuli je cítit od začátku a je poznat, že něco není jako obvykle. Chvíli mi voněla jako čaj s vlhkou zemí a sušenými růžemi, později se rozložila do kompaktnější podoby, která by se dala popsat jako kořeny stromů a hustým mechem prorostlá lesní země na břehu čistého potůčku. Ani to ještě není všechno; potůček se nakonec proměnil v moře, které vůni dodalo slané a lehce prohřáté tóny. Sublime Balkiss bych proto doporučila nejen milovnicím moderních chyprovek a pačuli, ale také ženám a mužům hledajícím slanou mořskou vůni. Samozřejmě před koupí vyzkoušejte, nerada bych pak dostala vynadáno, že se to na vás rozvonělo nějak jinak.
Ačkoli v parfému nebyl použit větvičník, je klasickým chypre překvapivě podobnější než většina ostatních parfémů stejného žánru.
Je Sublime Balkiss different? Ano - přestože moderních chyprových vůní už na trhu pár máme, takhle žádná nevoní.

Un Parfum d'Ailleurs et Fleurs

V tomto parfému se Céline pokusila dát dohromady několik zdánlivě nesourodých složek. Jednou z nich je tuberóza, královna bílých květin, svůdná a opojná. Další jsou hořký pomeranč, neroli z květů hořkého pomerančovníku a petitgrain z pupenů a lístků stejného stromu. Neroli také patří mezi bílé květinové vůně, na rozdíl od tuberózy je však symbolem nevinnosti a čistoty. Pak tu máme ještě badyán, nějaké to pižmo a švestky. Jaký je výsledek?
Un Parfum zahajuje zeleně květinová, nahořklá a velmi, velmi sametová harmonie. Je jasné, že za to můžou všechny ty úžasné esence, vyždímané z hořkého pomerančovníku, ale pokud znáte z jiných parfémů vůni bobulek a listů černého rybízu, můžete si to představit i tak (v té nejlepší možné verzi). Záhy se do té nahořklé hebké vůně začne vkrádat máslová tuberóza a ladí to tou hebkostí. Pak přijde ještě badyán a pořád to ladí, jako když umixujete dokonale hladký krém bez jediné hrudky. Un Parfum d'Ailleurs et Fleurs je jako období mezi jarem a létem - na jedné straně úsměvy a svěžest, na druhé smyslné letní noci.
V závěru se vůně trochu změní, je teplejší, víc pižmová a švestková, tuberóza a badyán jsou však cítit až do konce. Nahořklé podtóny vás také budou provázet celou dobu.
Un Parfum d'Ailleurs et Fleurs je od běžné parfémové produkce také značně odlišná - samostatně její hlavní složky v parfémech najdete (i ten badyán), ale takhle smontované dohromady ne.

Un Parfum des Sens et Bois

Oficiální text popisuje tuto vůni jako černobílou, plnou kontrastů a řadí ji mezi kořeněně dřevité parfémy. Jako dřevitý základ Céline zvolila esenci z čínského cedrového dřeva, známého pro svou intenzitu a výdrž. Bílá fialka kontrastuje s černým pepřem a o kořeněné tóny se stará zázvor a elemiová pryskyřice.
Slib daný popisem vůně celkem plní, i když žádné dramatické kontrasty jsem v ní nenašla. Un Parfum des Sens et Bois je velmi jemná dřevitá vůně s nenápadnými podtóny, spíš než černobílá mi přijde bledě fialovošedá, něco jako lehký akvarel ve vybledlých fialkových, levandulových a grafitových tónech. Cedr tu není tak sytý a sametový, jak bývá zvykem a fialka vlastně ani nevoní fialkově - obě složky jsou slité do kompaktní průsvitné cedrofialky. Dřevitost vůně podtrhuje špetka suchého pepře a trocha zemité pačuli, elemiová pryskyřice se zázvorem dodávají kořeněnou, lehce citrusovou svěžest. Dojem? Tajemný, melancholický, něžný, avšak mírně zneklidňující jako procházka zšeřelým čarovným lesem, v němž vám přecházejí zraky z fantazie kolem, ale zároveň se malinko bojíte.
Un Parfum des Sens et Bois není tak výjimečná vůně jako předchozí dvě, podobných jemně dřevitých vůní by se na světě našlo víc. Kdybyste mi ji dali v nepopsaném flakonku, nebylo by těžké mě přesvědčit, že jde o nějaký nový Chanel, má v sobě potřebnou eleganci a jemnou luxusnost.

Osmanthus

Abychom nemluvili pořád jen o Céline, vybrala jsem i něco od tatínka. Osmanthus je latinské jméno vonokvětky vonné (starším názvem oliva libovonná - osmanthus patří do čeledi olivovníkovitých), jejíž bílé kvítky mají lehce ovocnou vůni. Na podobu s meruňkou někteří výrobci často hřeší a napodobují vonokvětku tak ovocně, že není od meruňky či broskve k poznání. Jean-Claude Ellena se v duchu svého hesla ‚jen to nejlepší bez ohledu na to, kolik to stojí‘, mohl na nějaké syntetické imitace vykašlat a použít skutečnou vonokvětkovou esenci. (Možná by se teď hodilo říct, že za 90 ml vůně The Different Company zaplatíte kolem 3500 korun. Možná by se to bývalo hodilo říct hned na začátku, než jsem vám vylíčila, jak jsou vůně TDC úžasné.) Na jednu devadesátimili­litrovou lahvičku padne přes sedm kilogramů vonokvětkových kvítků, což je hodně, protože kvítečky jsou lehké - pokud jste se jako pionýři pokoušeli přivydělat si sběrem hluchavkového květu, určitě si pamatujete to rozčarování, když jste po celodenním hrbení na louce nedosáhli ani na to zatracené kilo, přitom toho byl plný košík.
Z vůně Osmanthus se line především zvláštní bílý oblak s ovocnými podtóny, které jsou skutečně lehce broskvové. Ze začátku je ale vůně dost mýdlová a musíte si asi tak hodinku počkat, než se mýdlové tóny odsunou do pozadí a dají vonokvětce vyniknout. Ovocný charakter je podtržený svěžími, jiskřivými citrusy, základ vůně tvoří nerušivé lehké pižmo.
Celkový dojem by se dal popsat slovem ‚čistota‘ - Osmanthus je vůně jemná, čisťounká, osvěžující, ale ne sterilní, jako prádlo usušené venku na zahrádce, ne navoněné aviváží, které se tu zahrádku jen marně snaží imitovat. Mám neodolatelnou chuť odchytit někde nějaké nevinné batole a touhle poetickou delikatesou ho pokusně natřít, protože má v sobě něco z dětské bezstarostnosti. Osmanthus by se mohl líbit milovnicím ‚niveovek‘.

Jsou všechny vůně opravdu použitelné pro obě pohlaví? Je pravda, že květinové vůně muži v naší společnosti moc nenosí, Un Parfum d'Ailleurs et Fleurs a Osmanthus se proto asi přece jen budou víc líbit ženám - i když myšlenka na muže jemně navoněného Osmanthem mi vůbec není proti mysli. Un Parfum des Sens et Bois a Sublime Balkiss jsou díky dřevitým tónům skvělé pro obě pohlaví; pánům, kteří by pochybovali o vhodnosti Un Parfum des Sens et Bois, doporučuji počkat alespoň dvě hodiny, základ téhle vůně, který se tou dobou rozvoní, je jistě přesvědčí.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Mitzi 06.08.09 10:18

Nejmilejší TDC vůně je pro mě Bergamote, druhá Sublime Balkiss. Cítím z ní čistou VODU, studánku, potůček… přesně jak píše Ada.
Osmanthus je moje třetí „láska“, žádný bolehlav a má výbornou výdrž! Oproti vonokvětkové novince od Hermese (tam je osmanthus v kombinaci s čajem) drží TDC lépe.

derad 31.05.09 10:54

Po přestávce vyplněné vyděláváním penízků na další krmivo pro nos jsem v pátek vyrazil do
obchůdku v Černé Růži a blik! - odskotačil s Rose Povirée od Differentu. Mám tady blekotat
o tom jaká je to nádhera? Asi ne, všem je jasné, že královna květin si ze setkání s mistrem
Ellenou odnesla nové šaty, v jakých ji ještě nikdo neviděl a teď se v nich naparuje a baví
se tím, jak se mě dotkne prstíčkem s rudým drápem a já pokaždé zaslintám.

Tak mě napadá, že před tímhle Ellenovým zázrakem jsem si naposled (impulsivně) kupoval
Voleur de Roses od Artisana. V L'Occitane pravidelně plundruju poličku s řadou z růží
a taky mám silný zálusk na Black Aoud od Montaleho.
Navíc se od pátku odmítám vymanit z obláčku Rose Poivrée,
div že nevstávám v noci, abych se mohl přistříknout.
Jdu volat Bohnice. Ale svěrací kazajku chci mít navoněnou růžemi! vyšpulený ret

anonymní 24.05.09 17:06

šla jsem se podívat do Černé růže - a zakoupila jsem osmanthus. připadá mi, že voní stále stejně vůně se nerozvíjí, ale velice pěkně drží, v horku i chladnu - a budu mít chvíli pocit, že jednou nejsem tuctová. pan prodavač tentokrát nebyl růžový, ale světle modrý, všimla jsem si, že se věnoval každé zákaznici (bylo pro mne velice osvobozující, že mi nedával najevo, že když nehodlám utratit od 5tisíc výš, nebude se bavit). též mi předváděl různé kombinace a variace vůní, jistě časem vyzkouším- proto doporučuji do obchodu jít nenavoněná, stejně se budete zbytek odpoledne vznášet v oblaku vůně (pro mne to nebyl nepříjemný zážitek). určitě vyzkoušejte!

Svatka 11.04.09 13:22

Madeleine na Zámečnické

Melissa 09.04.09 17:22

Prosím, kde v Brně se dají vůně TDC očichat?

WildOrchid 08.04.09 22:54

jen tri? Ja bych brala skoro vsechny. Odpustila bych si snad jen Sel de Vetiver a Osmathus. I kdyz mozna i ten Osmanthus by se obcas hodil.. Sel de Vetiver mi prijde jako whisky + nivea.

anonymní 08.04.09 22:10

konečně (tedy já si toho obchdůdku prozatím nevšimla) tyto vůně dorazily i do Brna, úplně jsem se tam rozplývala blahem, jediné štěstí pro mě bylo, že jsem pospíchala a nemohla se zdržet déle. Navíc asi budu muset dělat, že o něm nevím, protože jinak nutně potřebuji asi tři vůně…

Arome klaarka 07.04.09 00:21

Ado, Váš pohled drobnohledem na říši TDC je (jako vždy) lahůdka, dávám si Vaše stránky jako večerníček před spaním. Dámy v komentářích mě pobavily, po počátením euforickém ochutnání cestovního balení Jasmin de nuit jsem se neudržela a ještě v kocovině zakoupila i balení velké. Teď mám roupy pustit si do žil i Osmanthus za což nad sebou ve svých „dospěláckých“ okamžicích kroutím hlavou… Ale k jasmínu, je to vůně která (stejně jako ostatní klenoty TDC) vyčnívá svojí obtížně sdělitelnou čistotou ingrediencí a zároveň teplým sexapealem, pro mě to byla opravdu láska v prvním okamžiku. Je zvláštní, že se na mně v čase nikam příliš nevyvíjí, ale zároveň v ní každý den objevuji nový odstín. Úplně dlouhodobě ji sice nepoužívám, ale kdykoli se k ní vrátím, je to čisťounký detox pro můj nos, zbičovaný klasickou parfumerií…

Sára 06.04.09 19:20

zdensy: ano rozumím tomu - když musíš, tak musíš…

zdensy 06.04.09 16:03

„…ale jelikož jsem fakt nic nechtěla kupovat, tak jsem odkráčela s“ Un Parfum d'Ailleurs et Fleurs. Je vážně krásně hladká, nejvíce se mi líbila právě tato.

Širín 06.04.09 15:04

Také jsem koštovala vůně ze skleniček, jak popisuje Sára. Bylo to příjemné. Líbila se mi zláště jedna, myslím, že tam byl vetiver a sůl. Ovšem za tu cenu… Nekradu :o).

Sára 06.04.09 14:09

ano, většinu vůni TC pak stříkal do sklenic na stopce a dával mi k nim přičichávat - to se mi moc líbilo ale některé rozprášil nade mnou z jedné stany jednu a z druhé druhou a já z hrůzou koukala jak pomalu na mě klesají a růžový pán říkal : " Takhle jako vy dnes nebude vonět nikdo" a to měl teda pravdu - jelikož jsem byla už dostatečně z hotelu napajcovaná Gourmain Coguin tak to musela být síla, pán ještě řekl: „voníte Chloé že“? to už jsem nekomentovala jelikož Gourman x Chloé je něco jako nebe a dudy, když se mi ještě snažil nabídnout krém od A. Goutal tak mi jej maza na ruku a říkal, „ten je příjemný viďte i ten váš make-up by na něm vypadal jinak - to už jsem psychicky nevydržela shrábla tašku s vůněmi a prchala do Potrefené husy - jsem ráda, že tam nikoho moje "navonění“ neporazilo a ve vůni vína, jídla a kouře se tak nějak ztratilo.

WildOrchid 06.04.09 13:31

" ale jelikož jsem fakt nic nechtěla kupovat, tak jsem odkráčela s Jasmin de Nuit" Tohle me rozesmalo :D
Ja kdyz tam poprve vstoupila, tak uz jsem nastesti vsechny vzorky TDC mela doma.Samozrejme prvni co mi dal pan privonet ve sklenicce na stopce byl Jasmin de Nuit. Asi uz vi, ze se libi nejvic. Samozrejme jsem se tam ptala na cenu - alespon u tech 3×10ml vune. Bohuzel tak bohata zatim nejsem, jinak bych klidne brala vsechny.

derad 06.04.09 09:01

Ado, potvrzuju Váš postřeh ohledně Un Parfum des Sens et Bois: na první ochutnání (na kůži) jsem si řekl „hezké, ale pro mě něco výraznějšího“. Teprve později doma jsem poznal, jak jsem se mýlil. To co SeB ukáže po usazení je nádhera. A to takového kalibru, že jsem se milému parfému musel v duchu omluvit za hrubé podcenění a uspěchanou přezíravost. Myslím, že SeB se nebude přátelit s každým, přestože je velice (až aristokraticky) zdvořilý. Zato toho, kdo decentně počká, až se tahle nevtíravě distinguovaná vůně seznámí s ní(m), čeká vášeň a silné přátelství; možná na celý život.

1Miru 06.04.09 07:51

…jsem tak trochu „mimo mísu“…
Měla jsem možnost vyzkoušet Jasmin de Nuit - a ten byl krásný!.. - pro mě hladce skořicový jasmín.., ale výdrž průměrná spíš horší(na mé kůži, a při té ceně..!).
Ale jestli jsou (asi ano..?!) i ostatní vůně tak pěkné, tak bych si určitě nějakou vybrala.!.

Sára 06.04.09 00:09

Tak na TDC jsem narazila vlastně náhodou když jsem při návštěvě Prahy mezi poradou a večeří po asi 10 minutovém poklusu vítězoslavně našla a vběhla do pasáže Černá Růže a tam v Madeleine jsem chtěla jen zakoupit pro někoho něco od A. Goutal, kupovat jsem tedy nechtěla nic - jelikož jsem hned usadila prodavače,že jejich tzv. novinku od AG Ambré Fétiche už mám doma půl roku a od L´artisan mám taky všechno. Jenže on mě dostal právě tím, že začal kolem mne rozprašovat pro mne do té doby neznáme vůně právě od TDC, no jak to asi dopadlo. Nejraději bych si vzala 2-3 kousky, protože se mi líbily prostě všechny ale jelikož jsem fakt nic nechtěla kupovat, tak jsem odkráčela s Jasmin de Nuit a musím potrvrdit, že vůně jsou zvláštní, proměnlivě a krásné - určitě stojí za to je alespoň vyzkoušet.

Přidat komentář

Nejčtenější