Favoriti mezi parfémy: Co máte na poličkách nejčastěji

Každému sedne něco jiného, každý propadne jiné vůni, ale jsou parfémy, které jste si prostě zamilovali. Jsou to “univerzálky”, nebo jsou milované pro svou jedinečnost?

1) Coco Mademoiselle (Eau de Parfum)

Coco Mademoiselle si na svou poličku vystavilo skoro 2000 z vás. Mnoho z vás se rychle zamilovalo, stejně tak propadlo nenávisti. Většinou se ale shodnete, že se jedná o příjemnou elegantní “květinovku”, která padne spíše mladším dívkám a ženám.

Ada - Na papírku svěže květinová. Ta svěžest mě na ní upoutala nejvíc, u květinových vůní není až tak obvyklá - Coco Mademoiselle je netradičně svěží květinová vůně. Základ je příjemně sladký. Takhle nějak si představuji klasickou, květinově sladkou vůni, převedenou do moderní podoby.

Po delší době jsem Coco Mademoiselle vyzkoušela na ruce a už mě tak nenadchla. Nedávno jsem totiž zkusila Coco, která mě takřka srazila na kolena svojí dokonalostí, a vzala jsem si do hlavy, že Coco Mademoiselle je její mladší sestra. Jenže to není tak docela pravda, Coco Mademoiselle, ač elegantní, je vůně z trochu jiného soudku, je květinová s mírně gurmánskou příchutí. Začátek mi přišel rozpačitý, neidentifikova­telný, potom se však začala rozvíjet do hladké vůně růže, která má zčásti nádherně svěží a zčásti až orientální nádech. Podmalována je příjemnou dávkou vanilky. Celá vůně budí dojem lahodně svěžího růžového vanilkového krému. Komu bych Coco Mademoiselle doporučila? Na rozdíl od Coco určitě i mladým ženám, klidně i hodně mladým, ale je nezbytné nezapomínat, že jde o vůni elegantní, a podle toho se oblékat a chovat (kostýmek není nutný, Mademoiselle snese i riflovou eleganci). Hodí se na denní nošení, bude pěkná i k slavnostnější příležitosti.

2) Éclat d'Arpège

Druhou nejoblíbenější je pak Éclat d'Arpège, kterou má na své poličce skoro 1800 “Aromaček”. Přezdíván je též jako Lanvinův lektvar ženskosti a čistoty. Za to, že mu propadáte, může šeřík, broskve a pižmo. Díky jeho výdrži se s ním ale stejně rychle loučíte.

Parfém vytvořil Lanvin ve spolupráci s návrhářkou Karine Dubreuilovou, aby oživil legendu Arpège a dodal jí moderního ducha. I flakón prošel moderní proměnou. Zlaté kroužky na uzávěru symbolizují jako dva snubní prsteny propojení módy s parfémem, ale samozřejmě i spojení dvou zamilovaných. Celek má budit dojem elegance, luxusního drahokamu, rafinovanosti a lásky.

Michele - „Eclat d'Arpege je jednou z mých oblíbených vůní ve chvílích, kdy chci jen jemně čistě vonět. Je velmi ženská, jemná, svěží, hladká, nikde z ní nic nevyčuhuje. Voní po orosených květinách, které nenásilně podkreslují lístky citrónovníku, je postavena na hladkém základě a po celou dobu je poměrně lineární. Trošku mi připomíná moji oblíbenou Bright Crystal, ale ta je trošku ostřejší. Je to velmi hezká vůně, hodící se pro jakoukoli příležitost, věk i postavení, navíc v krásném flakónku, jediné mínus je velmi chabá výdrž. Právě proto ji nejraději používám v chladných měsících, kdy si ji trošku užiji.“

3) Shalimar (Extrait)

Na bronzovém místě se umístil klenot orientální klasiky - Shalimar. Shalimar vznikl kolem roku 1921 a byl oficiálně představen v roce 1925 na Mezinárodní výstavě dekorativního umění v Paříži. Jeho vznik inspirovalo setkání Jacquese a Raymonda Guerlaina s maharádžou, který jim vyprávěl příběh o zahradě Shalimar a vzniku Tádž Mahalu. V příběhu samozřejmě hraje hlavní roli velká láska mocného muže a krásné ženy (a následně velký žal, který dal vzniknout Tádž Mahalu) a Jacques Guerlain pojal svůj nový parfém jako vůni, kterou by onen zamilovaný panovník mohl věnovat své milé.

mmaat - „Starobylé venkovské sídlo kdesi ve staré dobré Anglii, kde dámy nevyjdou ven bez klobouku a pánové se ještě chovají jako gentlemani. Služka v čerstvě vyprané uniformě zatápí v krbu, ten trochu kouří, takže jde otevřít okna. Ze zahrady vzdáleně zavoní jasmínový keř, z pootevřených dveří do zimní zahrady zase právě dozrávající citrusové plody. Na stole je ve váze sušená kytice růží, vedle ní leží několik vanilkových lusků. Do místnosti vchází elegantní paní domu v jednoduché večerní róbě z tmavomodrého sametu a s černými vlasy vyčesanými do hladkého uzlu. Bezmyšlenkovitě hází vanilkové lusky do krbu a přemýšlí, jaký šperk si vezme na dnešní ples. Pak si uvědomí, že žádný nepotřebuje, protože ten nejdokonalejší už má. Shalimar.“

4) N°5 (Parfum)

Mýdlová, květinová klasika s příjemným santalovým základem a špetkou vanilky. Elegantní, luxusní vůně, která se na předních příčkách drží především díky své nadčasovosti. Přednost mu dávají starší dámy, dovolit si jej mohou ale i mladší.

Nejslavnější parfém světa se na trh dostal v roce 1921 jako výsledek spolupráce chemika Ernesta Beauxe a Coco Chanel, jejichž cílem bylo vytvořit vůni, která by ztělesňovala moderní styl 20. let 20. století.

Elena - „Jednou mi pětku proti mé vůli stříkla hosteska na promo akci přímo na zápěstí. Nejprve jsem byla nešťastná, protože mě ta aldehydová hlava doslova dusila. Ta fáze mi připadala dlouhá, divná a nepříjemná. Vonělo to jako mýdlo nebo saponát. Trvalo to sice poměrně dlouho, ale nakonec se vše rozvinulo do krásné květinové vůně. Tehdy jsem se do pětky zamilovala. Chodila jsem s rukou u nosu a fetovala omamnou vůni jasmínu a ylang-ylangu. No.5 má úžasnou výdrž, takže jsem se tomu mohla věnovat celý den. Myslím, že je naprosto zbytečné zkoušet tuto vůni na papírku. Dozvíme se z toho jenom, jak voní aldehdy, a nakonec vše se slovem „fuj“ skončí v koši. Pětka prostě patří na kůži. A že je jenom pro starší a vyzrálé? Že se hodí spíše do společnosti? Já si myslím, že je vhodná kdykoliv, kdekoliv, pro kohokoliv.“

5) J'adore

Vůni vytvořila známá Celicie Becker a na trhu se vůně objevila roku 1999. Se slibem “absolutní ženskosti” byl ve své době jedním z nejprodávanějších parfémů značky Dior. Na rozdíl od ostatních parfémů reklama nelhala. Opravdu jde o ženskou vůni s trochu těžším základem.

Ada - „Jemná, klidná, spíš nenápadná vůně (nenápadná rozuměj „ne protivně výrazná“, ne „nikdo si jí nevšimne“ - určitě všimne). Ani jedna složka z ní nekouká výrazněji než ostatní, navzájem se doplňují. Takže si představte kombinaci vůně růží a fialek - obě patří spíš mezi jemně vonící květiny než výrazně (jako třeba taková gardénie nebo jasmín, které svou přítomnost ohlašují pár metrů před majitelkou). Celkový něžný dojem podtrhuje ovoce v srdci a základu - když si představíte vůni švestek, je sladce medová, jemně ovocná; stejně tak ostružiny nevoní nijak výrazně (v porovnání třeba s jablkem nebo citrusy). Když se zahřeje na těle, zvýrazní se její smyslnost, je to taková „vůně ženy“. Perfektní na podtrhnutí ženskosti i na svádění.“

Je některý z TOP pětky vaše srdcovka? Nezapomeňte jej ohodnotit a přidat recenzi.

Autor: Andrea

Andrea ráda testuje výrobky všech cenových kategorií a vybírá ty, které za to opravdu stojí. Nejvíce se zaměřuje na péči o vlasy a pleť. Vše, co doporučuje, má osobně vyzkoušené.

Nejčtenější