Voní nějak divně: Jak poznáte zkažený parfém?

Při správném skladování kvalitní parfém vydrží klidně několik let. Někdy se ale „zadaří“ a vy svůj oblíbený kousek budete muset bez lítosti vyhodit mnohem dříve. Jak tedy máte o parfém pečovat a podle čeho na první dobrou poznáte, že už mu není pomoci?

Starejte se o svoje parfémy. Déle vám vydrží. Zdroj: Kolomiec / Shutterstock, Inc.Starejte se o svoje parfémy. Déle vám vydrží. Zdroj: Kolomiec / Shutterstock, Inc.

Životnost parfémů se liší podle použitých ingrediencí a způsobu výroby. Stejně jako většina kosmetiky také parfém má svoji expirační dobu. Zatímco třeba otevřenou řasenku byste měli vyhodit do koše po roce (bez ohledu na cenu), u parfémů tato přísná pravidla neplatí. Záleží spíše na tom, jak se o ně staráte.

Úhlavní nepřátelé: světlo a teplo


Nad originalitou parfémových flakonů nám mnohdy padá čelist údivem a ne nadarmo si krásně tvarované lahvičky pyšně schováváme i dlouho po vypotřebování jejich obsahu. Pokud ale chcete, aby vám parfém vydržel co nejdéle, na vystavování flakonů musíte zapomenout. Po použití ho vložte zpátky do krabičky – světlo totiž parfémům škodí ze všeho nejvíce. Nepřítelem č. 1 jsou přímé sluneční paprsky, ale příliš neprospívá ani umělé světlo zářivek. Parfémům škodí také vysoké i nízké teploty. Ideálně je proto skladujte při běžné pokojové teplotě (do 20 °C).

Působením světla a tepla dojde v tekutině k chemické reakci, která parfém nevratně poškodí. Takto znehodnocený parfém většinou poznáte na první pohled – ztmavne minimálně o jeden odstín. Kromě toho se v roztoku začnou objevovat usazeniny, a to buď u dna, nebo pod víčkem, kde se vytvoří prstenec připomínající vodní kámen. V téhle fázi už bohužel nic nepomůže a s parfémem se musíte rozloučit.

Víte, kde nejlépe skladovat parfémy?


Pro skladování parfémů je tedy nejvhodnější temné a relativně chladné místo. Nemůžete takové ve své domácnosti najít nebo si nevíte rady, jak o „zdraví“ parfému pečovat třeba při třeskutých mrazech nebo naopak v parném létě? I když byste nejraději měli své miláčky pořád na očích a na čestném místě, zkuste jim raději vyčlenit speciální krabici nebo poličku ve skříni. Vyhněte se místnostem, kde teplota kolísá nebo je v nich vysoká vlhkost (např. koupelna). Některé uživatelky skladují parfémy dokonce na WC nebo ve špajzu.

Já mám parfémy v ložnici. Za prvé tam máme pořád žaluzie dole, takže je tam přítmí, za druhé se tam netopí a za třetí je tam většinu roku stejně ještě otevřené okno.
Máme v celém bytě docela vedro, a to mám třeba v kuchyni stále vypnuté topení. Teď jsem to vyřešila tak, že jsem pečlivě uklidila špajsku má ven větráčky a nandala své miláčky do krabice (mimochodem moc toužím po nějaké pěkné) a dala jsem ji na nejspodnější polici, je tam docela chladno, tak to snad bude dobré.
Část jich mám v chodbě, kde je chladno a tma a část na sice nedůstojném, ale zato nejchladnějším místě v celém bytě – WC. Mám je rozdělené ve 3 krabicích, a ještě krabku s odstřiky a musím přiznat, že mi to někdy už jde na nervy pořád přehrabovat… Mým snem je moci mít alespoň polovinu z nich někde vystavenou a po ruce, ale neodvážím se kvůli zkažení.
Parfémy nenechávejte na světle. Zdroj: Kolomiec / Shutterstock, Inc.Parfémy nenechávejte na světle. Zdroj: Kolomiec / Shutterstock, Inc.

Opravdu má vonět takhle?


U zkažených parfémů se mění samozřejmě také samotná vůně. Když se vám zdá, že parfém voní jinak, než jste zvyklí, zbystřete. Mějte se na pozoru, když vás udeří do nosu příliš ostrá vůně či spíše zápach, který s ostatními složkami parfému nekoresponduje. Také pozor na silný podtón acetonu, lihu a alkoholu, který se ozve jako první a výrazně přebije ostatní ingredience.

Měla jsem se zkaženým parfémem čest zatím jen jednou, ale byl to teda řádný puch, ještě teď je mi špatně, když si na to vzpomenu. Nevím, k čemu bych to přirovnala, každopádně není to cítit jako nic, co znám z nezkažených parfémů – je to prostě něco úplně jiného, je poznat, že to není jen složka, která mi nevoní, ale že už to není složka, je to chemikálie obrácená naruby a rozbitá na padrť. I když nemám v lásce třeba pačuli v některých podobách nebo silný jasmín, pořád je v tom cítit jistá harmonie, zkažený parfém ji naprosto postrádá.

U zkaženého parfému se vám také může stát, že nepříjemně podráždí vaši pokožku. Tady už opravdu neváhejte a šup s ním do koše. Dejte si pozor hlavně u zlevněných kousků, které už v parfumeriích nebo na e-shopech ležely nějakou dobu.

Po nastříknutí mě pálila pokožka a trochu mi zčervenala. Parfém měl zvláštní lepkavou konzistenci.

Jak starý parfém můžou parfumerie prodávat?


Parfumerie i e-shopy běžně vyprodávají celé kolekce vůní, miniatur a odstřiků, které jsou staré i několik let. Pokud byl flakón neotevřený a dobře skladovaný, nemusíte se bát. Většinou i po letech voní stejně krásně jako v den výroby. Důležitější je dodržet doporučené datum upotřebení po otevření, které se u parfémů pohybuje okolo tří let. Pokud si přeci jen vylosujete černého Petra a z parfumerie si odnesete vadný kousek, nebojte se ho reklamovat. V diskusi na Arome si přečtěte, jak se vyznat v datech expirace u parfémů.

Přečtěte si o skladování a zkažení parfémů v diskusích:

Máte i vy zkušenosti se zkaženým parfémem? Podělte se o ně v komentářích.

Autor: Eliška

Make-up byste na její poličce nenašli, zato bez svěží květinové vůně nedá ani ránu. Stejně tak neodolá neustálému zkoušení novinek ze světa přírodní kosmetiky.

Témata článku

Váš příspěvek
Gorilka 3.11.18 17:31

A jakou „životnost“ mají fejky?!?

Hanka H 3.11.18 11:58

@Romana Frangipani.cz Romano, neproklikla jsem, neboť jsem se ponořila do četby v očekávání nějakých převratných faktů ;-) - no jsem trochu zklamána :-( .

Anonymní 3.11.18 11:45

@Hanka H Hanko!
Ty, tak zkušený člověk, a přehlídla jsi nastraženou vějičku: „Životnost parfémů se liší podle použitých ingrediencí a způsobu výroby. Stejně jako většina kosmetiky také parfém má svoji expirační dobu“ s linkem na DTB kosmetiky? :D
Jinak myslím, že článek je naprosto převratně nový pro všechny přihlášené autorky do konkursu - nepochybuju, že se z nich staly pilné konzumentky obsahu Arome, aby nasály atmosféru a styl budoucího zaměstnavatele. Že jo.
:pudl:

Hanka H 3.11.18 11:40

Eliško, uvádíte, že
„otevřenou řasenku byste měli vyhodit do koše po roce“
Toto doporučení se poměrně rozchází s obecně uváděnými radami - v případě řasenky se doporučuje užívat ji cca 3 měsíce, přiznávám, že já ji obvykle mám tak o měsíc či dva déle. Ale rok :think: - nehledě na kontaminaci už musí být obsah vypotřebovaný a zaschlý.
Jinak článek na téma „parfémy“ - hmmmm :think: . Jste si ale jista, že vzhledem k obsahu nenosíte sovy do Athén? ;-)

Anonymní 3.11.18 08:53

Eliško, a jak přesně škodí vlhkost parfémům?

Nejčtenější