Vůně, které už nekoupíte: Coriandre, Diorissimo, Nearness

Dnes se svezeme strojem času: nějak jsem dostala chuť vyvážit novinky (v parfumeriích právě začínají jako houby po dešti vylézat všechny možné vůně na léto) něčím letitým. Volba padla na Jeana Couturiera, Diora a Avon.

Vůně Nearness od Avonu vznikla v roce 1955 a dnes už se nevyrábí, a to ani v reformulované verzi. Pokud vím, prodávala se ještě v 70. letech, snad i později. Původní flakon si můžete prohlédnout na tomto obrázku (úplně vpravo, vedle růží). Později se flakon změnil na vyšší a úzký, podobný tomu, který drží modelka v reklamě v ruce, byl ale světlý. Nearness byla inzerována jako romantická vůně a k té by se tmavá barva očividně nehodila.
Ne všechno staré je automaticky dobré. Měla jsem tu možnost vyzkoušet víc starých kolínských a toaletek od Avonu a některé vážně za moc nestály; u jedné jsem si vzpomněla na památnou scénu z filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág, kdy děda Košťál nad nóbl pitím v restauraci prohlásí: ‚Šak je to sladké jako *** z nutrie!‘ Laciné voňavky kdysi vonívaly jinak, ale pořád lacině.
Asi jste pochopili, že jsem měla z Nearness trochu obavy; naštěstí se ukázaly jako liché. Je to jedna z těch lepších vůní, jemná, ženská, byla by nositelná i dnes. Cítila jsem v ní sametové květiny - růži, kosatec; základ je chyprový - dřeva, trochu větvičníku a zřetelný nádech kůže. Celek je zahalen výrazným pudrovým oparem a pudr je také posledním tónem, který po vyvonění všeho ostatního zůstane (a vydrží celý den)

Na Nearness se dá tu a tam narazit na eBay, buď na samotnou vůni, nebo na tělový pudr. Ten pudr bude možná ještě dokonalejší než kolínská: tuplovaný pudrový obláček pro všechny smysly.

Coriandre od Jeana Couturiera se vyrábí a prodává v reformulované verzi a patří mezi levnější vůně. Testovala jsem starou Coriandre a novou neznám, nemůžu proto srovnávat; můžu vás pouze odkázat na recenzi od Robin z Now Smell This, která běduje nad vybledlostí a krotkostí nové Coriandre. Zároveň dodává, že to není špatná vůně, takže jestli starou neznáte a nemáte tím pádem nad čím brečet, můžete to zkusit. Stovkový tester stojí kolem 20 dolarů.
Coriandre má, jako mnoho starších vůní, úderný začátek a jemný konec. Ostré zelené a aldehydové tóny se po nějaké době rozplynou a odhalí svěže květinové, kořeněné srdce. Z květin jasně převládá svěží růže (taková ta pelargóniová - geraniolová - simulace). Množství koriandru není podle mého názoru takové, aby ospravedlňovalo jeho umístění do názvu. Výdrž testované verze je velmi dobrá.

Coriandre.jpg

Pláč nad Diorissimem se od jeho reformulace ozývá ze všech koutů, v nichž se smutně choulí parfémoví fajnšmekři. Dior změnami svých klasik (Miss Dior, Diorella a další) rozezlil hodně lidí. Diorissimo neutrpělo tolik, pořád jsou to konvalinky, ale vytratila se z něj komplexnost a přibyla ukřičenost, jež některé jedince natolik znechutila, že Diorissimu dali různé milé přezdívky, v čele s ‚odvšivovačem ovcí‘. Je to trochu chemické a čichat k tomu moc zblízka bych nedoporučovala, to je pravda.

Diorissimo.jpg

Staré Diorissimo - testovala jsem verzi s pepitovým proužkem - je také hodně výrazné, ale není tolik ostré. Výraznost je vlastně dána tím, čím tenhle parfém voní. Konvalinky jsou velmi opojné a v Diorissimu se ještě prolínají se šeříkem, který také dokáže provonět celou ulici. Květiny jsou zahalené do zelených tónů a voní opravdu realisticky, nosu uvyklému na vypulírované kytičky ze svěžích vůní až nepříjemně. Edmond Roudnitska, autor Diorissima, chtěl vytvořit co nejvěrnější vůni konvalinek, svých oblíbených květin, které si pěstoval na zahradě - a zářivá květinová vůně slavila v době, kdy byly oblíbené sladké, často až překombinované parfémy, obrovský úspěch.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Nejčtenější