Volba vůně ovlivňuje to, jak se cítíme, říká odbornice

Vůně hrají v našem životě významnou roli. Ovlivňují pocity, emoce i náladu a to, jak nás vnímají druzí. V čem je jejich největší síla a proč někomu parfém voní a druhému ne? Na to jsme se zeptali Barbory Kravčíkové, která se typologií vůní zabývá.

Báro, jak jste se vlastně k vůním dostala?

Od malička jsem ke všemu čichala, ale nikdy mě nenapadlo, že by se vůně mohly stát součástí mojí pracovní náplně. Teprve před pěti lety jsem se v rámci osobního rozvoje dostala k jejich hlubšímu rozměru. A šťastná náhoda mě přivedla do Domu U Bílého pelikána na Maltézském náměstí, kde se nacházely moje vysněné arabské parfémy, se kterými pracuji dodnes.

Bára měla vztah k vůním už jako dítě. Zdroj: Barbora Kravčíková.Bára měla vztah k vůním už jako dítě. Zdroj: Barbora Kravčíková.

Z vlastní zkušenosti vím, že když mi něco voní, hned se cítím lépe. Povězte mi, proč jsou vůně pro nás tak důležité a tak silně je vnímáme?

Vůně pracují s naším podvědomím, pocity, emocemi a limbickým systémem neboli takzvaným čichovým mozkem. Mají schopnost dostat se do hlubokých částí naší psychiky a osobnosti. V tom je jejich síla. Vůně ovlivňují už po tisíce let, jak se cítíme nebo jak chceme, aby se cítili v naší přítomnosti druzí. Výběrem té „správné“ vůně můžeme vytvořit atmosféru, kterou chceme navodit. Navíc některé voňavky působí jako silné afrodiziakum. :-)

Jak je ale možné, že každý člověk vnímá vůně jinak? Někomu parfém voní, jiný ho nemůže ani cítit?

Říká se, že co mi voní, to mě léčí. Každý z nás potřebuje ve svém systému posílit něco jiného. Libý pocit z vůní si můžeme představit jako otevřenou bránu do naší psychiky. Určitě při výběru jakékoliv vůně dejte vždy na svůj nos. Ten je rozhodující. Je to zkrátka pocitové a spontánní rozhodnutí.

Co je to typologie vůní, můžete to více přiblížit?

Na tento dotaz neexistuje jasná odpověď. V zásadě jde o to najít vhodnou vůni, nebo její kombinaci pro konkrétního člověka. Já pracuji pouze s parfémy a nikoliv s esenciálními oleji. Pro ženy vybírám z devíti parfémů, které mám označeny archetypálními názvy jako třeba Panna, Milenka, Matka, Královna, Čarodějka, Léčitelka a jiné. Každý z nich představuje určitou oblast ženské psychiky a duše, se kterými jsme, nebo právě nejsme, přirozeně ve spojení.

Čtěte také: Tvorba vůní je umění, říká parfumérka Petra Hlavatá »

Nejlepším ukazatelem je náš nos. Zdroj: Barbora Kravčíková.Nejlepším ukazatelem je náš nos. Zdroj: Barbora Kravčíková.

A jak tedy v praxi funguje výběr konkrétního parfému?

Ty parfémy, které ženě voní, dáme na stranu a následně prozrazuji, jaké archetypy, a tedy i témata, klientku přilákaly a které si pomocí svého čichu vybrala. Následně si povídáme o tom, jak dané oblasti v životě zlepšit či prohloubit, protože čich je neomylný smysl a vždy se přesně trefí do toho, co žena v životě řeší.

To je velmi zajímavý přístup. A mohou pomoci ulevit od stresu nebo dokonce nemoci?

Samozřejmě, na tom je postavená celá aromaterapie i aromapsychologie. Je to součást celého omamného kouzla, které nám vůně zprostředkovávají. Pokud vonné složky využíváme k léčení, bývá to především skrze inhalaci esenciálních olejů a jejich hydrolátů. Já osobně ještě používám vykuřování, vonné koupele a masáže, které jsou mimořádně příjemné.

V některých případech lze využít vůně i k vnitřní aplikaci. Mezi nejznámější a vděčně využívané relaxanty patří levandule, heřmánek, santal, kadidlo, dobromysl, meduňka, kozlík, neroli, mandarinka, majoránka, ale i růže a ylang-ylang.

Když bych chtěla vybrat vůni jako dárek pro někoho, na co se jako laik mám zaměřit?

Pokud chcete vybírat parfém pro jinou osobu, musíte dotyčného nebo dotyčnou velice dobře znát, vědět, co má ráda a jaké má preference. Může vám posloužit i volba jídla, protože to, co jíme, si nevolíme náhodně, ale dle toho, co tělo potřebuje. Například si všimnete, že daná osoba tíhne k citrusovým plodům, snaží se tak vnést do svého těla a života více energie a radosti. V takovém případě můžete bez obav zvolit citrusový parfém.

Někdo zase touží po sladkém, z toho by se dalo soudit, že potřebuje bezpečí a klid. Tady bych doporučila vanilku nebo uklidňující vůně. Kdo miluje koření a vášeň, tam jsou tím pravým smyslové vůně.

Jaký typ vůní preferujete?

Autor: Martina

Dekorativní kosmetiku vybírá velmi pečlivě s ohledem na citlivou pokožku. Miluje výrazné rtěnky a jemné oční stíny a minimalistické řasenky. Velmi ráda objevuje novinky z oblasti dekorativní i pečující kosmetiky.

Témata článku

Nejčtenější