Vybělit, prosím: Proč v Asii místo samoopalováků letí whitening kosmetika

My Středoevropanky prahneme po „zdravém“ opálení a bronzovém zbarvení kůže. Během zimních měsíců neváháme utrácet za solárko a samoopalovací krémy, zato v Asii by za náš sněhurčí odstín daly tamní ženy (i muži) bůhvíco. Sněhobílá pleť je pro ně totiž známkou noblesy a jedním z hlavních kritérií krásy. A tak regály tamějších drogerií přetékají kosmetickými produkty s jediným účelem – vybělit.

Barevný tón pleti řešily ženy v souvislosti s péčí o svůj vzhled snad už odnepaměti. Příslušníci vyšších vrstev se od „obyčejných“ rolníků a zemědělců odlišovali mimo jiné tím, že jejich kůže byla hned o několik barevných stupňů světlejší. Aby ne – netrávili přeci hodiny prací na poli pod pražícím sluncem. Zatímco v Evropě a Americe se tento trend už dávno obrátil vzhůru nohama a za „přitažlivější“ považujeme spíš snědší pleť, v Asii bílá mánie trvá dodnes. A toho se samozřejmě s chutí chytají výrobci kosmetiky.

Bělicí zubní pastou to nekončí


Když jsem zašla do drogérie v Indonésii a následně v Thajsku, slovo „whitening“ na mě křičelo z většiny regálů a reklamních plakátů. Zanedlouho jsem zjistila, že takhle zdaleka nepromují jen zubní pastu. Bělicí funkci tu mají denní i noční krémy, pěnové i klasické odličovače pleti, gely, masky, séra, micelární vody, gelové kapsle na pleť, pleťové korektory a další „vybělovací“ přípravky.

Hydratující, vyživující, zklidňující… a bělicí


Také nám velmi dobře známé značky, jako je třeba Garnier, Nivea, Eucerin, Clean&Clear nebo L’Oréal nabízejí produktové řady speciálně zaměřené na bělení pleti. V Evropě by s nimi nepochodily, ale tady jdou evidentně na dračku.

Světlejší muž – sexy muž


Bělejší pleť není cílem jen u ženského pohlaví. Existují také řady bělicí kosmetiky určené speciálně pro muže. U mě rozhodně vede značka s příznačným názvem VooDoo. Vedle zaručeného vybělení prý chlapákům vyhladí také vrásky – obsahuje totiž botulotoxin. A zbaví vás akné. Hotový zázrak. Ale asi jen pro ty odvážnější.

Pryč s pigmentovými skvrnami


Bělicí kosmetika neslouží čistě pro zesvětlení tónu pleti, ale také pro redukci pigmentových skvrn. Ty jsou totiž jasnou známkou stárnutí. Proto řada produktů proti stárnutí obsahuje právě bělicí složky, které skvrny pomáhají ničit.

Zkrátka jiný kraj, jiný mrav. Jedno mají ale všechny kultury společné. „Exotický“ ideál krásy vede. A tak každý často touží po přesném opaku toho, co je pro něj přirozené.

A co vy? Používáte také nějaké přípravky, které upravují přirozený odstín vaší pleti?

Autor: Eliška

Make-up byste na její poličce nenašli, zato bez svěží květinové vůně nedá ani ránu. Stejně tak neodolá neustálému zkoušení novinek ze světa přírodní kosmetiky.

Váš příspěvek

Nejčtenější