Před dvěma lety zemřel Karl Lagerfeld, tvůrce originálních kolekcí a parfémů

Dnes si připomínáme dvouleté výročí od úmrtí slavného módního návrháře Karla Lagerfelda, kterému bylo 85 let. Připomeňme si život, a hlavně tvorbu jednoho z neuznávanějších a nejvlivnějších návrhářů druhé poloviny 20. století.

* Zpěvačka Rihanna s návrhářskou legendou. Zdroj: Profimedia

Móda a parfémy mu byly předurčeny

Karl Otto Lagerfeld se narodil v Hamburku v roce 1933. Jeho otec pocházel ze švédské rodiny a pracoval jako bankovník. Velkým vzorem pro Karla byla jeho matka, která milovala módu a parfémy. Byla to právě ona, kdo ovlivnil jeho budoucí kariéru.

V roce 1953 se s matkou přestěhoval do Paříže, kde si šel pevně za svým snem stát se módním návrhářem. O pár let později se zúčastnil soutěže pro mladé neprofesionální návrháře, mezi kterým se objevil mimo jiné i Yves Saint Laurent. Karl získal ocenění za nejlepší návrh kabátu a začal pracovat u Pierra Balmaina.

Věštkyně mu v té době předpověděla, že se stane úspěšným nejen ve světě módy, ale i parfémů. A nemýlila se. Karlova hvězda stoupala do výšin, v 60. a 70. letech zažíval velkou slávu. V té době pracoval pro značku Chloé, pro kterou navrhl dámskou kolekci.

Později svůj talent uplatnil také u značky Fendi, která nabízí luxusní kožešiny. V roce 1983 se stal součástí firmy Chanel. Ve stejném roce uvedl Lagerfeld na trh vlastní značku, jejíž modely přesně odpovídaly představám návrháře. Lagerfeld se zaměřil na originální kolekce, které se vyznačují výraznými doplňky. Za pozornost stojí například „sprchové šaty“ s motivem tryskající vody z korálků.

Klasický Karl Lagerfeld

Kromě módy se však věnoval také výrobě parfémů. První vůni představil světu už v roce 1978 – populární pánskou toaletní vodu Lagerfeld Classic, která v sobě snoubí kombinaci orientálních a dřevitých tónů. Později spatřila světlo světa dámská vůně Sun Moon Stars, která byla v 90. letech velmi oblíbená. Jednotlivé parfémy Karla Lagerfelda lze vzájemně kombinovat. Sám návrhář o nich říkával, že jsou „hudbou pro nos“.

Vyzkoušeli jste už nějakou vůni od Karla Lagerfelda?

Autor: Martina

Dekorativní kosmetiku vybírá velmi pečlivě s ohledem na citlivou pokožku. Miluje výrazné rtěnky a jemné oční stíny a minimalistické řasenky. Velmi ráda objevuje novinky z oblasti dekorativní i pečující kosmetiky.

Témata článku

Váš příspěvek

Nejčtenější