Vzpomínková: My Melody Dreams

Vzpomínkové recenze jsou dvojsečné. Možná dokonce trojsečné. Radost, že někdo vyhrabal z archívu starý klenot; mrzutost, že už se dávno nevyrábí; melancholická nostalgie, protože tohle nosila babička / maminka / já, když mi bylo sladkých sedmnáct. Kolik ostří se dotkne vás, až si přečtete tuto recenzi?

#START-5018#
My Melody Dreams je vůně z roku 1979 (plus mínus - u starších vůní už se to někdy ani přesně neví) a vyráběla ji firma Muelhens (ta, která dělala kolínskou 4711). Z trhu zmizela cca v půlce devadesátých let. Měla i další variace, a to My Melody Moschus / Musk, My Melody Flowers a My Melody Girls. Na internetu najdete také obrázky flakonů s názvem My Melody (eau de toilette nebo čistý parfém), soudě podle barvy jde však zřejmě o My Melody Dreams. Od všech variací byla k dispozici parfemovaná kosmetika - mýdlo, pěna do koupele, tělové mléko, deodorant.

My Melody Dreams se za minulého režimu kupovala v Tuzexu, případně se vozila od západních sousedů. Dnes se dá ještě tu a tam koupit na eBay nebo od sběratelů, cena je ovšem v přepočtu někde tam, kde bývala v oněch tuzexových letech.

Pro zákazníka ze země původu (tedy z Německa) samozřejmě nešlo o drahou věc, byla to drogerkovka - a cena spolu se zdařilostí z ní udělaly oblíbenou vůni, která se často dávala jako dárek mladým dívkám coby jejich první „dospělý“ parfém. Kdo ji nedostal, kradl ji mamince z poličky, než odešel na rande. Nostalgické stesky po My Melody Dreams najdete na internetu především v češtině, slovenštině a němčině, ale milé vzpomínky na ni mají i v dalších zemích, kam se dovážela, včetně Anglie (proto se také My Melody Moschus vyskytuje i pod názvem My Melody Musk - štítek se měnil podle toho, kam měla být vůně distribuována.)

Po otestování musím konstatovat, že je to skutečně zajímavá vůně, která se může hrdě postavit vedle klasik. Je harmonická, velmi ženská, příjemná, a dobrá zůstává i v závěru, kdy jiné vůně ztrácejí glanc, dech nebo obojí. Není v žádném případě lineární, neustále se rozvíjí a rozvoj se nese v duchu otázek:

1. Je to gardénie, nebo broskev?

První závan je přirozeně aldehydový, ale pod ním se rodí první otázka, totiž jestli to zvláštní sametově ovocné, co cítíte, je broskev, nebo ovocný podtón bílé květiny. Kdo už má s parfémy nějakou zkušenost, ví, že bílé květiny - speciálně tuberóza - někdy přecházejí do ovocných tónů, jako by z nich kapala broskvová nebo jahodová šťáva.
Jelikož v My Melody Dreams je podle složení přítomna gardénie i broskev, může to klidně být obojí.

2. Je to karafiát, nebo hřebíček?

Karafiát a hřebíček jsou v parfémech dvě barvy jednoho chameleóna. Karafiát má kořeněnou stránku (hřebíčkovou, trochu skořicovou), v hřebíčku jsou zase květinové tóny, stačí správně zkombinovat nebo naředit. Srdce My Melody Dreams je jemnou, mírně hřejivou a stále krásně sametovou slitinou květin, koření a tónů základu a karafiát / hřebíček z ní vystupují tu a tam, nevtíravě a nerušivě. Jestli vyhraje kořeněná nebo květinová stránka této dvojice bude záležet na aktuálních podmínkách a vašem nosu.

3. Je to chypre, nebo ne?

My Melody Dreams bych označila za květinově chyprovou vůni, i když to chypre v ní není nijak výrazné. Je nutné si uvědomit, jaké se v té době používaly základy: tak jako dnes je oblíbený třeba pačuliový základ (moderní chyprovky) nebo nejrůznější nové varianty bílého pižma, tehdy mívaly květinové vůně často buď orientální, nebo chyprový základ. Buď se tam dalo víc santalu, vanilky a ambry, nebo se to udělalo sušší, s vetiverem a větvičníkem, jehož používání nebylo nijak omezeno. My Melody Dreams má právě takový základ s větvičníkem a suššími dřevy, aniž by tyto chyprové prvky byly v samotné vůni nějak zvýrazňovány. #END-3308#

Čím by se My Melody Dreams dala nahradit? Za mládí, první rande a ten skvělý pocit, když jste poprvé k narozeninám vybalily dospělou vůni, už nikdy žádnou náhradu nenajdete… Samotnou vůni si zkuste připomenout některým parfémem staršího původu, který obsahuje aldehydy, broskvové tóny, bílé květiny a spíše chyprový základ. Něco z toho má např. původní Arpège (Lanvin) a vlastně i Chanel No. 5 (aldehydy, jasmín; má ovšem úplně jiný základ a chybí ovocné tóny). Suchá aldehydová vůně s bílými květinami je Rive Gauche (YSL). Dalších doporučení, která jsem našla v diskuzích, jmenují Divu (Ungaro), Catalyst (Halston) či Laugh with Lee Lee (Benefit).

Autor: Ada

.

Nejčtenější