Vzpomínková: My Melody Dreams

Vzpomínkové recenze jsou dvojsečné. Možná dokonce trojsečné. Radost, že někdo vyhrabal z archívu starý klenot; mrzutost, že už se dávno nevyrábí; melancholická nostalgie, protože tohle nosila babička / maminka / já, když mi bylo sladkých sedmnáct. Kolik ostří se dotkne vás, až si přečtete tuto recenzi?

My Melody Dreams je vůně z roku 1979 (plus mínus - u starších vůní už se to někdy ani přesně neví) a vyráběla ji firma Muelhens (ta, která dělala kolínskou 4711). Z trhu zmizela cca v půlce devadesátých let. Měla i další variace, a to My Melody Moschus / Musk, My Melody Flowers a My Melody Girls. Na internetu najdete také obrázky flakonů s názvem My Melody (eau de toilette nebo čistý parfém), soudě podle barvy jde však zřejmě o My Melody Dreams. Od všech variací byla k dispozici parfemovaná kosmetika - mýdlo, pěna do koupele, tělové mléko, deodorant.

My Melody Dreams se za minulého režimu kupovala v Tuzexu, případně se vozila od západních sousedů. Dnes se dá ještě tu a tam koupit na eBay nebo od sběratelů, cena je ovšem v přepočtu někde tam, kde bývala v oněch tuzexových letech.

Pro zákazníka ze země původu (tedy z Německa) samozřejmě nešlo o drahou věc, byla to drogerkovka - a cena spolu se zdařilostí z ní udělaly oblíbenou vůni, která se často dávala jako dárek mladým dívkám coby jejich první „dospělý“ parfém. Kdo ji nedostal, kradl ji mamince z poličky, než odešel na rande. Nostalgické stesky po My Melody Dreams najdete na internetu především v češtině, slovenštině a němčině, ale milé vzpomínky na ni mají i v dalších zemích, kam se dovážela, včetně Anglie (proto se také My Melody Moschus vyskytuje i pod názvem My Melody Musk - štítek se měnil podle toho, kam měla být vůně distribuována.)

Po otestování musím konstatovat, že je to skutečně zajímavá vůně, která se může hrdě postavit vedle klasik. Je harmonická, velmi ženská, příjemná, a dobrá zůstává i v závěru, kdy jiné vůně ztrácejí glanc, dech nebo obojí. Není v žádném případě lineární, neustále se rozvíjí a rozvoj se nese v duchu otázek:

1. Je to gardénie, nebo broskev?

První závan je přirozeně aldehydový, ale pod ním se rodí první otázka, totiž jestli to zvláštní sametově ovocné, co cítíte, je broskev, nebo ovocný podtón bílé květiny. Kdo už má s parfémy nějakou zkušenost, ví, že bílé květiny - speciálně tuberóza - někdy přecházejí do ovocných tónů, jako by z nich kapala broskvová nebo jahodová šťáva.
Jelikož v My Melody Dreams je podle složení přítomna gardénie i broskev, může to klidně být obojí.

2. Je to karafiát, nebo hřebíček?

Karafiát a hřebíček jsou v parfémech dvě barvy jednoho chameleóna. Karafiát má kořeněnou stránku (hřebíčkovou, trochu skořicovou), v hřebíčku jsou zase květinové tóny, stačí správně zkombinovat nebo naředit. Srdce My Melody Dreams je jemnou, mírně hřejivou a stále krásně sametovou slitinou květin, koření a tónů základu a karafiát / hřebíček z ní vystupují tu a tam, nevtíravě a nerušivě. Jestli vyhraje kořeněná nebo květinová stránka této dvojice bude záležet na aktuálních podmínkách a vašem nosu.

3. Je to chypre, nebo ne?

My Melody Dreams bych označila za květinově chyprovou vůni, i když to chypre v ní není nijak výrazné. Je nutné si uvědomit, jaké se v té době používaly základy: tak jako dnes je oblíbený třeba pačuliový základ (moderní chyprovky) nebo nejrůznější nové varianty bílého pižma, tehdy mívaly květinové vůně často buď orientální, nebo chyprový základ. Buď se tam dalo víc santalu, vanilky a ambry, nebo se to udělalo sušší, s vetiverem a větvičníkem, jehož používání nebylo nijak omezeno. My Melody Dreams má právě takový základ s větvičníkem a suššími dřevy, aniž by tyto chyprové prvky byly v samotné vůni nějak zvýrazňovány.

Čím by se My Melody Dreams dala nahradit? Za mládí, první rande a ten skvělý pocit, když jste poprvé k narozeninám vybalily dospělou vůni, už nikdy žádnou náhradu nenajdete… Samotnou vůni si zkuste připomenout některým parfémem staršího původu, který obsahuje aldehydy, broskvové tóny, bílé květiny a spíše chyprový základ. Něco z toho má např. původní Arpège (Lanvin) a vlastně i Chanel No. 5 (aldehydy, jasmín; má ovšem úplně jiný základ a chybí ovocné tóny). Suchá aldehydová vůně s bílými květinami je Rive Gauche (YSL). Dalších doporučení, která jsem našla v diskuzích, jmenují Divu (Ungaro), Catalyst (Halston) či Laugh with Lee Lee (Benefit).


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

ZorkaO 03.08.13 09:54

reklama z BRAVO 1984

Vypátrala som konečne aj reklamu na náš starý, milý, kvetinkový My melody dreams… niekedy premýšľam, čo bolo pôbvabnejšie…či ten rozkošný kvietkový obal, zvláštna, pre mňa úplne nová vôňa, alebo spojitosť všetkého toho dokopy, vrátane mňa v spartakiádnych cvičkách, nakúkajúcej cez pult aspoň na ovoňanie toho skvostu z vrchnáčika :D

aerdna01 22.05.13 20:20

Asi tak týden jsem přemýšlela, že ten název odněkud znám a pak mi najednou před očima vyskočil cca rok 1985 a na mé poličce nad postelí stál intim spray v nádherném modrém obalu posetý drobnými kvítky. Největší svátost puberťačky :) Byla západní, byla nedostatková, byla jiná, prostě byla v té době ta nej, nej, nej. Díky za milou připomínku.

janettM 21.05.13 13:20

Ani ja som túto vôňu nevlastnila, chodila som ju obdivovať do Tuzexu, ale mám s ňou jednu spomienku: keď sa pred takými 25 rokmi vydávala sesternica, tajne sme jej ovoniavali flakóniky a krémiky z poličky a medzi nimi bol aj taký krém v tube v úžasnom modrom kvetinkovom obale. Krásne mi voňal, natrela som si ním potajomky ruky… no a on to bol vlastne antiperspirant, ktorý v takejto podobe ku nám dorazil oveľa oveľa neskôr :lol: :lol: :lol:

ajoz 20.05.13 18:46

Milá recenzia. My Melody Dreams som dostala od otca keď som promovala. Úplne som na ňu zabudla a teraz sa mi v hlave presne vybavila. Čistá nostalgia. Vďaka za spomienku.

feminine 12.05.13 13:02

Taky jsem jela v Moschusu a Wilde Love byl nejkrásnější :D :( Není něco podobnýho na trhu?

Kerze 11.05.13 22:37

Nikdy mi nevoněla, ani jedna varianta, moc kytek na mne…jela jsem v Moschus Wild Love… :D

Ivušenka 11.05.13 17:38

:srdce: krásná vzpomínková recenze…těším se na další vzpomínky :kytka:

Sára 11.05.13 16:45

Ještě bych chtěla podotknout, že u mne opravdu nešlo o to, že to byl pro mne „první opravdový parfém“ ale už jsem v té době byla celkem vybíravá a jen tak něco mi nevonělo, pamatuji si, že růžová My Melody mi nevoněla a ani další v té době krásné lahvičky s vůněmi mne třeba nikterak neuchvátily, My Melody mi právě zřejmě z toho důvodu voní i dnes a ani čas ji neubral na její kráse.

Friska 11.05.13 11:32

Koupila jsem si ji dvakrát. Začátkem 90 let. Vůně to byla krásná, neotřelá, pro mě naprosto nová. Tak si ji pamatuju. A ta úžasně poskládaná bleděmodrá krabička byla prostě geniální…:potlesk: Dokonce jsem podle ní „vyrobila“ obal na něco docela jiného… :oops:

Černá káva 10.05.13 17:48

@ZorkaO Kde jsem Byla? Asi, jako většinu svého času, mimo :mrgreen:
Já jsem mimoň obecný :zed:

ZorkaO 10.05.13 17:31

@Černá káva

Ja som tiež reklamy nevidela, v drogérii som ju objavila náhodou, strašne sa mi páčil ten kvetinkovaný modrý obal, prekrásny…Bolo to v rokoch 1993-94 asi :D

Černá káva 10.05.13 17:23

Článek jsem si s velkým potěšením přečetla. Ale vůni neznám, ani si nepamatuji reklamy nic, nikdo v mém okolí ji neměl. Kde já jsem to v té době byla? :think:

Sára 10.05.13 13:28

Zrovna minulý týden jsem na ní psala recenzi, protože mi dorazila v původním obalu z Ebay (mám ji i v testerovém balení v rozpračovači ale tohle balení včetně květinkové krabičky je fakt něco) a musím říct, že ačkoliv já ji začalo používat o něco později - bylo mi už přes dvacet, přesto mi přijde i na dnešní dobu stále velmi krásná elegantní a zároveň taková optimistická vůně. Já osobně největší podobu vnímám asi s Lady Caron.
Velmi mě potěšila tato recenze od Ady a myslím, že nebudu sama, nostalgiček nás tady bude více :)

Kajla 10.05.13 09:06

Moje svatební. Podařilo se mi za rozumnou cenu z čiré nostalgie jednu mini zakoupit asi před dvěmi léty a pořád mi krásně voní…
Z tohoto článku mám velkou radost. Děkuji

Příspěvek upraven 10.05.13 v 09:06

Kaisa 10.05.13 09:05

Měla jsem ji taky a byla jsem na ni tuze pyšná. Trochu si ještě vybavuji, jak voněla.

Luciak 10.05.13 08:15

Tak toto je mile, uz som na nu aj zabudla :) Mala ju mamka, samozrejme z Tuzexu a samozrejme som na nu tajne chodila.

ZorkaO 10.05.13 05:36

Najnádhernejšia vôňa mojeho dospievania :kytka: Každú chvíľku som ju chodila obdivovať do parfumérie, kúsok od našej babičky, na Morave. Neskutočne som po My Melody Dreams túžila, bohužiaľ, navždy ostala pre mna iba snom,nemala som toľko koruniek, no navonaná som ňou bývala často. Dobré tety predavačky ma už poznali, často sa im ma uľútilo, a na moju obrovskú radosť ma navońali z testovacieho flakónika. To som sa nosila, šťastím som bývala v siedmom nebi. Prekrásne spomienky!!! :D

Fleur 09.05.13 23:44

Moc jsem po ní toužila. Byly na ni celostránkové reklamy v německém Bravu, které jsem si půjčovala od kamarádky, jejíž tatínek coby řidič tiráku občas vozil časopisy a jednou ji obdaroval i flakónkem My Melody Dreams. Já jsem ji nikdy nevlastnila, ale vzpomínám si, že mi připadala nádherná, velmi ženská a přitom rozverná.

aprazanda 09.05.13 23:43

Kupovávala jsem si v Tuzexu My Melody Dreams ve sprey. Myslím, že tam bylo psáno cosi jako deo parfum. Vzpomínám si, že jsem tou dobou v Tuzexu kupovala Janine D, taky ve sprey. K čertu, vůbec si nevybavuju, jestli ty spreye byly tezdy deodoranty proti pocení, já se s tím stříkala všude, i na oblečení.

kwitek 09.05.13 23:27

Moje první, bylo mi 14 :-).Pamatuju si, že se mi líbila i ta krabička, modrá s kytičkama, zavírala se jako vějíř, do kulata. Oprašovala jsem ji jako klenot. Asi by se mi teď už nelíbila, ale je to pěkná nostalgie. :andel:

Přidat komentář

Nejčtenější