Zarůstání chloupků: Jak pomůže peeling, zubní kartáček a kondicionér?

Zarostlé chloupky dokážou potrápit. Naštěstí existují triky, díky kterým jim můžete předejít. Někdy se k tomu hodí i obyčejný kondicionér, zjistěte proč.

* Zarůstání chloupků je bolestivé. Zdroj: Shutterstock.

Proč chloupky zarůstají?

Nejčastěji k zarůstání dochází po depilaci. Chloupek vytržený z vlasového pouzdra někdy nedokáže dostatečně vyrůst a zůstává pod povrchem kůže. Problém nastane ve chvíli, kdy se zanítí a nemá volnou cestu k růstu, zamotá se pod kůží a vznikne bolestivý zánět. Pokožka zarudne, je napjatá a bolestivá.

Holicí nástroje udržujte ostré a čisté

Ať už k holení používáte žiletku, nebo strojek, vždycky se před použitím ujistěte, že je čepel dostatečně ostrá a hlavně čistá. Tupé žiletky hoďte do koše, prodlužují holení a dráždí pokožku, stejně tak zanesený strojek, který navíc roznáší bakterie.

Vyzkoušejte domácí depilaci cukrovou pastou, jakou testovala naše redaktorka Iva »

Najděte si metodu odstraňování chloupků, která vám bude vyhovovat. Zdroj: Shutterstock.Najděte si metodu odstraňování chloupků, která vám bude vyhovovat. Zdroj: Shutterstock.

Jak předejít zarůstání chloupků?

Zarůstání chloupků může někdy způsobit nahromadění odumřelých buněk, které následně ucpávají vlasové folikuly. Proti tomu pomůže peeling, který zbytky staré pokožky odstraní, vyzkoušejte třeba cukrový. Holte se po koupeli nebo sprše, kdy jsou chloupky měkké a poddajné, a jdou tedy mnohem lépe odstranit. Pokud mají tendenci na pokožce „ležet“, pročísněte je tvrdým zubním kartáčkem. Na velmi tvrdé chloupky (častěji je mají brunety) pomůže vlasový kondicionér, který je zjemní. Chloupky také holte po směru růstu.

Správná péče před i po

Jestliže nepoužíváte krém na holení, zaděláváte si na další problémy. Kromě zarůstání chloupků pokožku dráždíte. Krém na holení je zkrátka základ. Chloupky budou díky němu měkčí, poddajnější a snížíte i riziko jejich zarůstání. Také po holení si pokožka zaslouží péči. Skvěle poslouží krémy nebo gely po holení, které ji zklidní a zvláční. Mimo to udržují póry čisté, a tím snižují riziko zarůstání.

Jak si poradit se zarostlým chloupkem?

Jakmile se zánět objeví, nechte chloupek trochu povyrůst (nesnažte se ho vymáčknout) a ve chvíli, kdy to půjde, ho vytrhněte. Bolestivou oblast ošetřujte mastičkou s obsahem hydrokortizonu (volně dostupná mast z lékárny, která tlumí zánět) a chraňte před slunečními paprsky, mohla by vzniknout nevzhledná hyperpigmentace.

Trápilo vás někdy zarůstání chloupků, co vám proti tomu pomohlo?

Autor: Martina

Dekorativní kosmetiku vybírá velmi pečlivě s ohledem na citlivou pokožku. Miluje výrazné rtěnky a jemné oční stíny. Velmi ráda objevuje novinky z oblasti dekorativní i pečující kosmetiky.

Témata článku

Váš příspěvek