Zesvětlování vlasů: 6 tipů, aby byla blond barva dokonalá

Udržení blond odstínu není úplně jednoduché. Hodit by se vám tak mohly tipy, díky kterým blond vlasy rychle a snadno oživíte i doma. A navíc – takové zesvětlení není nutně jen pro blondýnky. Na své si mohou před létem přijít i brunetky.

* Jak na to, aby byla blond i v létě dokonalá? Zdroj: Canva

Proč blond barva v létě nikdy nevydrží v tom správném odstínu? Nežádoucí teplý odstín vlasů vzniká působením slunečního záření, teplého vzduchu, chlorované a slané vody, smogu a dalších vnějších vlivů. Tento problém by sice mohlo vyřešit častější barvení, ale vaše vlasy by se vám asi neodvděčily leskem a zdravím.

Chyťte ten dokonalý odstín

Jestliže toužíte po blond barvě, je potřeba nejdříve zjistit, jaký odstín sluší právě vám. Cesta za dokonalým, studeným nebo teplým, odstínem může být dlouhá. Zvlášť ve chvíli, kdy budete chtít razantnější změnu. V takovém případě se neobejdete bez peroxidu vodíku a kvalitní barvy na vlasy. Nehledě na to, že po barvení si vlasy zaslouží také nějakou tu péči a výživu navíc.

Nejdříve můžete začít jednoduchými proužky, trendy ombré nebo přirozenou balayage. Melírem a jemu podobnými technikami barvení dosáhnete zesvětlení v různé intenzitě. Navíc právě ombré či balayage jsou ideální v tom, že přiznávají odrosty, a proto není třeba zesvětlovat vlasy příliš často.

Oživit a vyživit

Blond barvu už máte, ale jako každý odstín, i ona pracuje. Na slunci tak, že dochází ke žloutnutí vlasů. A to není příliš hezké. Jestliže dáte spíše na pomoc z drogerie, můžete vyzkoušet vlasové tonery, které zbavují vlasy žlutých odstínu. Pomoci si ale můžete přírodními „zesvětlovači“. Kterými?

Citron dokáže zesvětlit a oživit blond barvu. Zdroj: CanvaCitron dokáže zesvětlit a oživit blond barvu. Zdroj: Canva

1. Citronová šťáva

Tou nejznámější přírodní metodou zesvětlování vlasů je použití citronové šťávy. Proces zesvětlování má v tomto případě na svědomí obsažená kyselina citronová. Ale pozor, s citronovou šťávou šetřete. Velké množství by naopak mohlo vlasy poškodit. Předejít problémům můžete tak, že přidáte panenský olivový olej, který má ochrannou a vyživovací funkci. Citronovou šťávu smíchejte s vodou v poměru 1:2, vmasírujte do délek mokrých vlasů a nechte je uschnout. Efekt navíc znásobíte tím, že na vlasy necháte působit sluneční paprsky.

2. Heřmánek

Silný odvar z heřmánku je vhodný i pro osoby s citlivou pokožkou hlavy. Abyste docílili požadovaného zesvětlení, několikrát týdně si heřmánkovým odvarem oplachujte vlasy, nechte vždy zhruba 15 minut působit a poté smyjte čistou vodou.

3. Esenciální oleje

A hlavně silice v nich obsažené. Nejúčinnější je heřmánkový a citronový esenciální olej. A jak na to? Stačí pečlivě vmíchat do jedné lžíce olivového oleje 3 kapky od každé silice a 3× týdně včesat do vlasů po celé jejich délce. Poté nechte asi 20 minut působit a umyjte šamponem.

Už žádné žluté odstíny ve vlasech. Zdroj: CanvaUž žádné žluté odstíny ve vlasech. Zdroj: Canva

4. Vitamin C

Vlasy díky němu zesvětlíte a navrátíte jim lesk a zdravý vzhled. Zhruba 8 tabletek vitaminu C rozdrťte na prášek, ten pak vmíchejte do běžně používaného šamponu a používejte dle libosti.

5. Světlé pivo

Nejenže je plné vitaminu B, ale je také prokázáno, že společně se slunečními paprsky přírodně zesvětluje vlasy. Několikrát týdně nalijte láhev piva (nebo radši dvě) do umyvadla či lavoru, omyjte si v něm vlasy a nechte působit na slunci. Poté vlasy pečlivě umyjte.

6. Med a ocet

Med má skvělé zesvětlující vlastnosti a jeho účinky znásobíte právě v kombinaci s octem. Dvě lžíce octa smíchejte s jednou lžící medu a jednou lžící arganového oleje. Do směsi přidejte špetku skořice a hotovou ji včešte kartáčem do vlasů. Vlasy zabalte do fólie a nechte působit přes noc.

Nezapomínáme ani na brunetky

Přírodními metodami se z vás blondýnky asi nestanou, ale rozhodně díky nim můžete dosáhnout oživení barvy nebo efektu přirozeného melíru. Pomocníkem vám budou věci, které máte běžně v kuchyni nebo na zahradě. A to třeba:

  • Solný roztok: stačí stolní sůl rozmíchat ve vodě v poměru 1:5, nanést přímo na vlasy, nechat 20 minut působit a umýt šamponem.
  • Kopřivový odvar: smíchejte zhruba 800 ml vody s 15 ml octa a několik minut povařte společně s kopřivou. Odvarem poté opláchněte vlasy a nesmývejte šamponem.
Následná péče o vlasy je samozřejmostí. Zdroj: CanvaNásledná péče o vlasy je samozřejmostí. Zdroj: Canva

O zesvětlené vlasy je třeba pečovat

Takové vlasy totiž mnohem více trpí. Časté odbarvování a zesvětlování vlasy ničí a oslabuje. Zabráníte tomu ale speciální péčí, kterou jim budete věnovat. Jakou?

  • Vlasy hydratujte speciální kosmetikou určenou na zesvětlené, blond či poničené vlasy.
  • Jako pomocníka si přizvěte také kokosový olej, který pomůže napravit škody.
  • Jednou za čas dopřejte vlasům zábaly. Jsou šetrné a vlasy doslova po chvíli vyživí.
  • V koupelně by vám pak neměly chybět ani hydratační vlasové masky, které jim navrátí vitalitu a lesk.

Jak o své světlé vlasy pečujete vy?

Autor: Jana Kantorová

Kreativní duše, která nedokáže ani chvíli posedět. V mediálním světě "pracuje" už 15 let. Začínala jako redaktorka a produkční v tištěných médiích a v televizi. Nakonec ale zakotvila v online světě jako editorka.

Nejčtenější