Agent P.

Chava 24.08.07 18:03

Lascivní trik
Recenze parfémů, exkluzivně ve spolupráci s T: The New York Times Style Magazine.
reklama
PROČ NE?!, parfémy

Lascivnost je v estetice parfémů velmi podceňovaným pojmem. Samozřejmě, že existuje několik druhů lascivnosti. Exponátem A je Agent Provocateur, značka spodního prádla, která se stejně jako Victoria's Secret hlásí k tomu, že prodává sex. Ale zatímco Victoria's Secret představuje sex středoamerického disneyovského typu, Agent je o trochu drsnější, lascivnější. Tak to o sobě aspoň říká.

Sex zabalený marketingovými specialisty toho často hodně naslibuje, ale skutečnost bývá tak sterilní, že byste kvůli němu nechytili ani rýmu. Je to lascivnost bez bacilů, pouhá představa intimnosti, kterou ve skutečnosti na vlastní kůži ani nazakusíte. Překvapením však je, že zrovna tohle se náramně hodí jako východisko pro parfémy.

Brilantnost vůně Agent Provocateur - prvního, a hned velmi vydařeného parfému stejnojmenné značky - spočívá v tom, že nevoní jako nevyprané spodní prádlo. Něco mnohem lepšího: jen ve vás takový pocit vyvolává. Jeho vůně je kombinací drcené maliny a tmavé blumy na rozpálené pokožce. Parfém, který sestavil Christian Provenzano, se překrásně a dokonale uvolňuje a klidně by mohl zvýšit porodnost na Manhattanu, aniž by zvedl lidem účty za prádelny. Je jako fotka podvazků a vyzývavých kalhotek. Je to jenom představa, nic lascivního.

Vzpomínám si, že mnohem dřív, než jsem si přičichl k parfému L'Autre od malé francouzské firmy Diptyque, zaslechl jsem, jak někdo říká, že je to ten nejlascivnější parfém, k jakému kdy přivoněl.

Většina „příběhů“ o parfémech jsou čisté, destilované lži (jejich nejlascivnější ingrediencí je nanejvýš jejich marketing), ale L'Autre se tomu vymyká: firma Diptyque říká, že jejího kreativního ředitele Desmonda Knox-Leeta tak ohromil trh s kořením v Damašku, že svému parfumérovi Sergeji Kalouguineovi nařídil, aby jej napodobil. Výsledkem je
jeden z nejdoslovnějších parfémů. L'Autre představuje kupu koření v horkém africkém slunci. Představuje pouštní prach, špínu z ulic a špetku tělesného zápachu prodavače tamních rób. I když je vůně koření poněkud okatá, celý obrázek vydá za deset tisíc slov. Rozhodnutí použít tento parfém musí předcházet zralá úvaha. Ale to, že se vám jeví jako lascivní, má jeden důvod: parfuméři dobře vědí, že jedna z molekul v kmínu je obsažena také v potu.

Už jen málo lidí dnes utrousí termín „koupel děvky“ (zběžné šplíchnutí vody z lavoru na podpaží). Částečně je to proto, že jeho politicky korektní verze („koupel sexuální pracovnice“) zní hloupě, a částečně proto, že už k tomu není příležitost: mýdlo v nejrůznějších podobách je dnes tak všudypřítomné, že většina mužů zapomněla, co s nimi dokáže udělat dobrá dávka z podpaží rozpálené mladé ženy. Ale připomene vám to jedna brilantní parfumérka.

Daphne Bugeyová vytvořila parfém pro newyorskou značku Le Labo Eddiho Roschi a Fabrice Penota tak, že vůni růže zkombinovala s látkou zvanou Cetalox Laevo, což je syntetická ambra vyvolávající dojem zvířecího dechu. Výsledkem je zcela současný parfém: elegantní a zároveň dráždivý. Když kolem vás zavane parfém Rose 31, nebudete si jisti, jestli máte jeho nositelce nabídnout židli, nebo si před ní ohlídat peněženku.

Hodnocení:

  • * * *


Agent Provocateur
Agent Provocateur www.agentprovocateur.com

  • * *


L'Autre
Diptyque www.diptyqueparis.com

  • * * *


Rose 31
Le Labo www.lelabofragrances.com


Reklama

Ronna 01.09.07 21:04

Pěkný článek…
Znáte někdo ty vůně?

estelle 02.09.07 12:51

Ronna - co sa tyk voni Agenta P. - ze vraj pekny smradek :-)..a ten clanok ma od nich asi aj odradil…:-)

benvenuta 04.09.07 11:31

Agent P. je super chypre so safranom, ale nie pre kazdy nos.
LAutre som este neskusala, ale Diptyque ma celu radu vysoko originalnych, evokativnych voni, ktore mozu niekedy nosu pripadat podivne a a poriadne zamotat hlavu. Mne sa od nich pacia tie trochu konvencnejsie* (Olene, lOmbre dans l`eau, Oyedo, Philosykos), ale aj tie ostatne su facsinujuce, a aj keby som ich nenosila, viem si predstavit, ze ich niekto moze milovat.
*konvencnejsie v ramci tejto znacky - vetky su 1000× originalnejsie nez bezny mainstream

Rose 31 je je vraj popularna medzi muzmi.

Inak - Chandler Burr :rolleyes:

Ronna 08.09.07 23:24

Díky za odpovědi, já jsem si hledala recenze na http://www.makeupalley.com/ a tam má L`Autre jen 1,9 z 5 a prý voní jako curry (kari), tak nevím. Ale chtěla bych přivonět k takovým u nás neznámým vůním.

Eyrlis 12.09.07 13:42

Jo tohle je přesně ta recenze kvůli který tak moc chci Agent Provocateur očichat…
Teda ráda bych očichala i ty ostatní, ale myslim že s AP mám větší šanci vzhledem k tomu že sem koukala že ho maj i na elninu…
No ale nevim kde…

benvenuta 15.09.07 19:48

Teraz som videla AP v Marionnaud v Bratislave, ze by sa rozsiril aj do nasich krajin?


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama